Λαχανικά στην διατροφή του σκύλου μας


Rooby

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
359
0
Σκέφτηκα να μαζέψουμε εδώ όλα τα λαχανικά που επιτρέπεται να καταναλώσουν οι σκύλοι ,μαγειρευτά και μη.

το καρότο μπορεί να δοθεί και ωμό σε μικρή ποσότητα αλλά και βρασμένο .
Επίσης αρακάς ,κολοκυθάκι και μπρόκολο πρέπει πρώτα να βράζονται .
Παλιότερα είχα διαβάσει οτι μια σκελίδα σκορδο στο μαγειρευτό φαγητό, το μετατρέπει σε πιο λαχταριστό για τα σκυλιά .Πρόσφατα όμως διάβασα οτι το σκόρδο απαγορεύεται .Γνωρίζει κανεί κάτι και για αυτο?



---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Κάποια μηνύματα από το παρόν νήμα μεταφέρθηκαν εδώ
 
Last edited by a moderator:


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Επίσης πράσινα φασολάκια βραστά, λαχανάκια Βρυξελλών και μπρόκολα, όλα βραστά με λίγο ελαιόλαδο. Το Μουφ, που κάνει δίαιτα, τρελλαίνεται για όλα αυτά και γλύφει μετά επιμελώς και το μπωλ του. Του δίνω επίσης και φρούτο: γκρέηπφρουτ, μήλο, άντε λίγο πορτοκάλι και λίγη μπανάνα (λόγω βιταμινών), αν και με την μπανάνα θέλει προσοχή διότι παχαίνει.
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
εγώ δεν δίνω καθόλου!!proton επειδή δεν τα τρώνε και δεύτερον επειδή τα θεωρώ άχρηστα για την διατροφή τους.χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι το σωστό η το λάθος.
 












Rooby

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
359
0
Οταν δίνεις ετοιμες τροφές είναι αντελώς άχρηστα.
Καλύτερα να ελαττώνουμε τις έτοιμες .Τόσα συντηριτικά και τόσες έτοιμες βιταμίνες που βάζουν μέσα (που αχρηστεύοει σικώτι η παρατεταμένη χρήση τους )... δεν μπορούν να συγκριθούν με τις φρέσκιες .Επίσης πριν κάτι χρόνια στην Αμερική έλεγαν οτι λόγο κάποιας κονσερβοποιημένης μορφής τροφής που χρησιμοποιούταν αρκετά , τα ποσοστά των σκυλιών που πέθαιναν από καρκίνο είχαν βαρέσει κόκκινα .Το βρασμένο φρέσκο φασολάκι πχ., βοηθάει και το εντεράκι , πώς να το κάνουμε ... :)
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Αν έχει κάποιος μία έγκυρη λίστα με αυτά που επιτρέπονται και τις σωστές μεθόδους παρασκευής, θα ήταν πολύ χρήσιμο.
Για παράδειγμα - αν και δεν το βρίσκω - κάπου είχα διαβάσει για σπανάκι, έδωσα , και είχα τρελά επεισόδια...
http://www.dogforum.gr/v3/showthrea...αθεσία-σοβαρό-(Γερμανικός-Ποιμενικός-16-μηνών)
Και τελικά δεν έχω καταλάβει . . το σπανάκι έφταιγε; ..κάτι άλλο..; έτυχε; πέτυχε;;
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αν έχει κάποιος μία έγκυρη λίστα με αυτά που επιτρέπονται και τις σωστές μεθόδους παρασκευής, θα ήταν πολύ χρήσιμο.
Για παράδειγμα - αν και δεν το βρίσκω - κάπου είχα διαβάσει για σπανάκι, έδωσα , και είχα τρελά επεισόδια...
http://www.dogforum.gr/v3/showthrea...αθεσία-σοβαρό-(Γερμανικός-Ποιμενικός-16-μηνών)
Και τελικά δεν έχω καταλάβει . . το σπανάκι έφταιγε; ..κάτι άλλο..; έτυχε; πέτυχε;;
Δες εδώ

http://www.ehow.com/about_5412643_safe-vegetables-dogs.html

Λένε πως είναι ο.κ. εγώ δεν έδωσα ποτέ και έτσι δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά αν ήμουν στη θέση σου ίσως να σκεφτόμουνα αν πραγματικά το αξίζει να το ξαναδιακινδυνέψω;
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το βρασμένο φρέσκο φασολάκι πχ., βοηθάει και το εντεράκι , πώς να το κάνουμε ... :)
Ναι αλλά θα πρέπει να ξέρεις τι δίνεις, γιατί το δίνεις και σε ποιες ποσότητες πρέπει να το δίνεις. ;)

Τα «λίγο πορτοκαλάκι», «ολίγη από φασολάκια», «βαλε και κανα γιαούρτι με ρύζι αδελφέ!», «χώσε και κανα λαχανάκι Βρυξελλών –τι έγινε που μετά θα πιάσει πορδόλυσσα το σκύλο, δεν βαριέσαι!-», «αφού του αρέσει το γάλα, θα του δώσω!», «έλα μάστορα σου έχω και τραχανά!», «χάσε κιλά, τρώγε καρότα», «την μπανάνα σου να στην ταΐσω τώρα ή μετά που θα κατέβεις από το δέντρο?» «πιασε και κανα διπλόπιττο με γύρο και τζατζίκι, περιποιημένο» και «δωσε σκετα πλαταρια κοτοπουλου, μιλαμε θα πάθεις πλακα!» κτλ κτλ κτλ είναι για γέλια και για κλάματα.

Η barf και το μαγειρευτό φαγητό είναι 2 διαφορετικά διατροφικά μοντέλα τα οποία για να είναι ισορροπημένα θα πρέπει ο κάθε ιδιοκτήτης να ξέρει πολύ καλά ΤΙ και ΓΙΑΤΙ το κάνει, στηριζόμενος στην γνώση και όχι στο «ότι να ‘ναι» και στο «δεν βαριέσαι».

Υπάρχουν άπειρα θέματα διατροφης στο forum διαβαστε και ενημερωθειτε.

Όποιος δεν θέλει να μπει σε αυτή τη διαδικασία, απείρως προτιμότερο είναι να δώσει μια αξιοπρεπή ξηρα τροφή στο σκυλάκι του. :)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν θα πάθει τίποτα το σκυλάκι αν του βάλεις κανένα λαχανάκι μέσα στην αξιοπρεπή ξηρά τροφή του για να "νοστημήσει". Συγκεκριμένα ο δικός μου σκύλος δεν την ήθελε την ξηρά τροφή και με αυτόν τον τρόπο κατάφερα να την τρώει με όρεξη. Εννοείται πως αν του έκαναν αέρια θα τα έκοβα όπως έκοψα και τις παλιοκονσέρβες δίθεν για σκυλιά.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μας διαβάζει κόσμος, προσέχετε ΤΙ γράφετε.
Με αυτό που προτείνεις, ο σκύλος μαθαίνει να μην τρώει σκέτη την ξηρα τροφή αν δεν την αναμείξεις με κάτι που ΕΣΥ θεωρείς κατάλληλο.

Αν δεν τρώει ο σκύλος την ξηρα τροφή δεν χρειάζεται να τον καλοπιάσεις με …λαχανάκια ή δεν ξέρω και γω τι άλλο, για να την φάει. Την αφήνεις για 15 λεπτά μπροστά του. Αν την φάει καλώς, αν όχι την ξανασερβιρεις στο επόμενο γεύμα.
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ σκύλος ο οποίος ΔΕΝ αποτελεί ΚΑΝΟΝΑ. Κατανοητό?

Εάν ο δικός μου σκύλος τρώει μουσακά και δεν παθαίνει τίποτα, ΔΕΝ θα το προτείνω ως ενδεδειγμένη διατροφική λύση στο φόρουμ.
Εφάρμοζε αυτές τις πρακτικές στο σπίτι σου και κράτα τις εκεί.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Θες να μου πεις ότι ο σκύλος θα πάθει κάτι αν φάει λίγο μπροκολάκι ή λίγο λαχανάκι με την αξιοπρεπή ξηρά τροφή του; Τα σκυλιά που παθαίνουν αέρια δηλαδή είναι κατ' εσέ ο κανόνας; Μάλιστα. Την τροφή τη βάζεις με το σταγονόμετρο;
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
εγω παντος δοκιμασμενα δεν εχω προβλημα σε δυο σκυλους με διατροφη βασισμενη στο πλαταρι και με βιταμινες ως συμπληρωμα και αλλοι που ξερω δεν ειχαν κανενα προβλημα μονο με πλαταρια και χωρις συμπληρωματα και σε κουταβια

ολοι οι σκυλοι εργασιακοι και φουλ " εντουρανς "

για αυτο να μιλαμε για αυτα που ξερουμε και μονο και η θεωρεια και το γκουγκλ αφου δοκιμαστουν στο σπιτι του καθενος προτεινονται
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
@ Berna
Το τι θέλω να σου πω το έγραψα ΗΔΗ:

Ναι αλλά θα πρέπει να ξέρεις τι δίνεις, γιατί το δίνεις και σε ποιες ποσότητες πρέπει να το δίνεις. ;)

Τα «λίγο πορτοκαλάκι», «ολίγη από φασολάκια», «βαλε και κανα γιαούρτι με ρύζι αδελφέ!», «χώσε και κανα λαχανάκι Βρυξελλών –τι έγινε που μετά θα πιάσει πορδόλυσσα το σκύλο, δεν βαριέσαι!-», «αφού του αρέσει το γάλα, θα του δώσω!», «έλα μάστορα σου έχω και τραχανά!», «χάσε κιλά, τρώγε καρότα», «την μπανάνα σου να στην ταΐσω τώρα ή μετά που θα κατέβεις από το δέντρο?» «πιασε και κανα διπλόπιττο με γύρο και τζατζίκι, περιποιημένο» και «δωσε σκετα πλαταρια κοτοπουλου, μιλαμε θα πάθεις πλακα!» κτλ κτλ κτλ είναι για γέλια και για κλάματα.

Η barf και το μαγειρευτό φαγητό είναι 2 διαφορετικά διατροφικά μοντέλα τα οποία για να είναι ισορροπημένα θα πρέπει ο κάθε ιδιοκτήτης να ξέρει πολύ καλά ΤΙ και ΓΙΑΤΙ το κάνει, στηριζόμενος στην γνώση και όχι στο «ότι να ‘ναι» και στο «δεν βαριέσαι».

Υπάρχουν άπειρα θέματα διατροφης στο forum διαβαστε και ενημερωθειτε.

Όποιος δεν θέλει να μπει σε αυτή τη διαδικασία, απείρως προτιμότερο είναι να δώσει μια αξιοπρεπή ξηρα τροφή στο σκυλάκι του. :)
Αν δεν το κατάλαβες, είμαι στη διάθεση σου για περαιτέρω διευκρινήσεις.
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
ο καθενας δινει οτι θελει στον σκυλο του δεν υπαρχει ενδεδειγμενη διατροφη καθε σκυλος εχει διαφορετικο οργανισμο υπαρχουν πραγματα που κανει να τρωει και πραγματα που δεν κανει μην τρελενομαστε