Λεισμανιαση (&Ερλιχιωση)


Scat

Member
19 Νοεμβρίου 2015
10
2
123
Αττικη
Καλησπερα σε ολους!

Πηγαμε προ εβδομαδας με την Λυρα στον γιατρο για της απαραιτητες εξετασεις(Βλ νημα απο προφιλ).
Γενικες αιματος , τιτλο για λεισμανιαση και βιοχημικες.
Η γενικη εδειξε πεσμενα λευκα (PLT) στα 134.
Τιτλο λεισμανιασης 1/400
Και καθαρες βιοχημικες για συκωτι και νεφρα.
Τις εξετασεις τις εχω στα χερια μου.

Η μικρη ειναι ημιαιμο βελγικο ,περιπου ενος ετους, αυτη την στιγμη περιπου 20 κιλα (απο 15 που την βρηκα) και θα ελεγα οτι χρειαζεται αλλα 2-3 σιγουρα.
Προληπτικα , πριν τις εξετασεις τις ξεκινησα Βιμπραμισιν 1 πρωι 1 βραδυ για ερλιχια.

Η γιατρος μας εγραψε
Zylaroor : 1πρωι 1 βραδυ
Leisguard : 2ml / μερα
Και αναμενω απο Δευτερα που θα το επιτρεψουν τα οικονομικα να παρω και το Milteforan 60ml.

-Βλεπω στις περισσοτερες των περιπτωσεων με αναλογους τιτλους να δινεται μονο ζιλαπουρ και λεισγκαρντ η κανω λαθος?
-Αν εχω καταλαβει καλα οτι προλαβα να διαβασω απο την ερευνα του '07 που ξετρυπωσα απο εδω , τα ποσοστα θνησιμοτητας ειναι χαμηλα (~15%) και σε αρκετες περιπτωσεις υπαρχει αναζωπυρωση της ασθενειας περιπου 1 χρονο μετα?
-Διατροφικα ειπε οτι ακομα δεν υπαρχει λογος να αλλαξω κατι και να παω σε καποια κλινικη τροφη.Παρακολουθω παρολα αυτα για εμετους και τα κακα της.Ειδα ομως αρκετους να μιλανε για συμπληρωματα διατροφης.
-Βολτα ζητησε να μειωθει στο 20αλεπτο με μισαωρο και χωρις πολλες πολλες εξαρσεις.Ειχε βρει διογκωμενους τους λεμφαδαινες στα πισω ποδια προτου βγουν τα αποτελεσματα της λεισμανιασης.

Εχοντας λιγο παλαβα ωραρια τις μερες που δουλευω (βλεπε 18.00-04.00 :/
) απο χθες που το εμαθα ειμαι αρκετα πελαγομενος καθοτι δεν εχω προλαβει να κανω αξιοπρεπη "ερευνα".

Ζητημα εμπιστοσυνης με την κτηνιατρο , παροτι πρωτη φορα πηγαμε εκει , θεωρω οτι δεν υπαρχει.
Παρολα αυτα , μια δυο εμπειριες και γνωμες αλλων προς συγκριση κακο δεν κανουν.

Υ.Γ: Χρωσταω ακομα φωτογραφιες και παρουσιασαρα!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλημερα σου ...
καταρχην μην σε αγχωνει το ωραριο σου...
την αγωγη μπορεις να τη δινεις 5 το πρωι με 5 το απογευμα και να εισαι μια χαρα
η γιατρος σοφα επελεξε και τα τρια σκευασματα και μια και την βρηκατε την ασθενεια νωρις πιστευω θα εχεις ανταπκριση εκατο τα εκατο θεραπειας...
ετσι για να παιρνεις και τ απανω σου..
πρωτα και κυρια θα ακους την γιατρο σου
καλο ειναι να παιρνεις και δευτερες γνωμες τις οποιες να συζητας μαζι του κι εκεινος θα σε καθοδηγει..
αν καποια στιγμη νοιωσεις αβεβαιος μαζι του μη διστασεις να αλλαξεις γιατρο...
μην προχωρησεις σε συμπληρωματα διατροφης εφοσον οι εξετασεις βγηκαν καλες τ απεσμενα λευκα δικαιολογουνται απο την ασθενεια ετσι κι αλλοιως...
περαστικα ...
 


Scat

Member
19 Νοεμβρίου 2015
10
2
123
Αττικη
Καλησπερα!
Σε ευχαριστω για την απαντηση!

Θεμα εμπιστοσυνης οπως ειπα δεν υπαρχει απλα ηθελα να δω και απο καποιον αλλο που εχει βρεθει σε παρομοια θεση τι εγινε με αγωγη , βολτα και διατροφη.

Αρκετο διαβασμα σημερα για να καλυψω τα κενα και μπορω να πω οτι επιτελους ψιλο-ηρεμησα.

Και παλι ευχαριστω!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95