Λερώνει στο σπίτι


Frini

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2008
59
0
Περαία Θεσσαλονίκης
Το πρόβλημα ουσιαστικά έγινε εντονότερο τις τελευταίες μέρες, που όπως προείπα έφυγε ο γιος μας για διακοπές και εμείς λείπουμε το πρωί στη δουλειά μας.
Είναι δυνατόν όμως να βάζω το ζώο σε κλουβί τόσες ώρες τη μέρα?
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Ναι... Μια χαρά θα είναι... Έτσι και αλλιώς, κάπου θα κοιμόταν όλες αυτές τις ώρες... ας είναι μέσα στο box... α, και μη πάρετε και κανένα τεράστιο που θα είναι σα σαλόνι, γιατί πάλι θα κατουράει και εκεί μέσα από καθαρή αντίδραση...
 


Frini

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2008
59
0
Περαία Θεσσαλονίκης
Ειλικρινά gaia lykaia μου φαίνεται πολύ σκληρό να έχεις ένα σκυλί κλεισμένο για 7 ώρες σε κλουβί, ιδιαίτερα ένα ζώο που έχει μάθει να μπαινοβγαίνει...
Δεν ξέρω και την αποτελεσματικότητα που θα έχει, φαντάζομαι ότι θα μπορεί να ουρήσει με το που το βγάζεις εκτός, όταν επιστρέφουμε σπίτι, από αντίδραση.
Άλλωστε δεν είναι κάτι που γίνεται κατά κανόνα, το σκυλί κάνει τις ανάγκες του έξω, θα συμβει 2-3 τη βδομάδα και κυρίως τις τελευταίες μέρες που μένει περισσότερο μόνος και όπως είπα στο δωμάτιο του γιου μας που λείπει.
 


BAD BOY

Active Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
39
0
athens/ioannina/xaidari
www.vwclub.gr
Λοιπον,η δικη μου περιπτωση....
ειναι 2,5 μηνων κανει την αναγκη τις μονο εκτος σπιτιου,στην αυλη.
Επειδη ειναι ανενβολιαστο(Δευτερα-Τριτη 8α παμε) δεν βγαινουμε εξω βολτα.
σημερα το βραδυ(πρωτο ηταν),εκανε μεσα και τσισακια αλλα και κακακια....ειχα βαλει εφημεριδες και ενα πανακι με τα τσισακια που ειχε κανει πριν ωστε να παει εκει.
Λοιπον ξυπνησα το πρωι απο την μυρωδια,τα τσισα τα εκανε στην εφημεριδα,αλλα τα κακακια (διαρροια) μισα πανω στην εφημεριδα και μισα κατω....δεν το μαλωσα γιατι τα εκανε κοντα στο χωρο αυτο που επρεπε...αλλα η μουσουδα της ηταν πολυ κοντα στα κακα της και ειχε λερω8ει στο αυτι.
παιζει ρολο που ηταν σκοταδια??? χρειαζετε να αφηνω καποιο φως?
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
ειναι 2,5 μηνων κανει την αναγκη τις μονο εκτος σπιτιου,στην αυλη
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΘΑΥΜΑ!!!:eek:

Γιατι πας να τη μαθεις να τα κανει σε πανα ενω η ιδια τα κανει απο μονη της εξω???
εγω παιδευομουν μεχρι 5 μηνων ωστε να μαθει!!!!
Να ταιζεις με προγραμμα και να τη βγαζεις συχνα στην αυλη-μπαλκονι για τα κακα της και τα τσισα της.;)
 


BAD BOY

Active Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
39
0
athens/ioannina/xaidari
www.vwclub.gr
σημερα το βραδυ(πρωτο ηταν),εκανε μεσα και τσισακια αλλα και κακακια....ειχα βαλει εφημεριδες και ενα πανακι με τα τσισακια που ειχε κανει πριν ωστε να παει εκει.
Λοιπον ξυπνησα το πρωι απο την μυρωδια,τα τσισα τα εκανε στην εφημεριδα,αλλα τα κακακια (διαρροια) μισα πανω στην εφημεριδα και μισα κατω....δεν το μαλωσα γιατι τα εκανε κοντα στο χωρο αυτο που επρεπε...αλλα η μουσουδα της ηταν πολυ κοντα στα κακα της και ειχε λερω8ει στο αυτι.
παιζει ρολο που ηταν σκοταδια??? χρειαζετε να αφηνω καποιο φως?
θελω απαντηση αν γνωριζει καποιος....
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΘΑΥΜΑ!!!:eek:

Γιατι πας να τη μαθεις να τα κανει σε πανα ενω η ιδια τα κανει απο μονη της εξω???
εγω παιδευομουν μεχρι 5 μηνων ωστε να μαθει!!!!
Να ταιζεις με προγραμμα και να τη βγαζεις συχνα στην αυλη-μπαλκονι για τα κακα της και τα τσισα της.;)
Οντος θαυμα!!!!:D
δεν προσπα8ω να την μαθω σε πανα απλα για να μην τα κανει οπου νανε αν της ερ8ει το βραδυ...
δεν εχω παραπονο πολυ ευχαριστημενος ειμαι....εχ8ες την πηρα απο την φιλοζωικη μες το αμαξι 40 λεπτα διαδρομη και οταν μπηκε στην αυλη εκανε τσισακια:):):)
οσο για το βραδυ ειχε βγει...αρκετες φορες μπορω να πω,αλλα ειναι μικρουλα μωρε,παντως πιστευω καλα τα παει:):):)
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
θα σου πω και γω τι εκανα με την δικια μου.την πηρα βεβαια απο 2 μηνων.της εβαλα μια πανα μεσα στο μπανιο.εμεινα 2 μερες μεσα στο σπιτι και την παρακολουθουσα συνεχεια.μολις πηγαινε να κατουρισει την σηκωνα και την εβαζα στην πανα.δυστυχως τα κακακια της τα εκανε αλλου (στην κουζινα).πολλα σκυλακια το κανουν αυτο.τελος παντων την επιβραβευα καθε φορα που πηγαινε στην πανα.σε 2μερες το ειχε ηδη μαθει αλλα φυσικα καμια φορα με το παιχνιδι ξεχνιοταν.μολις εγινε 3 μηνων εβγαλα την πανα στο μπαλκονι (ειχα ανοιχτο παραθυρο παντα) αρχισε να τα κανει ολα εξω.τωρα πια που ειναι σχεδων 4 μηνων και επειδη θα ερθει ο χειμωνας,κλεινω το παραθυρο για να δω τι θα κανει.ε, ναι λοιπον.παει στο παραθυρο και το μυριζει και κοιταζει εξω για να της το ανοιξω.!!!!!!!!!! τωρα την βγαζω εξξω και προσπαθω να ειναι παντα τις ιδιες ωρες ετσι ωστε το μπαλκονι και η πανα να ειναι η δευερη λυση της σε περιπτωση που δεν ειναι ωρα για βολτα η δεν μπορω να την βγαλω εξω!!!!!!!
 


LaMb0fGod

Well-Known Member
25 Απριλίου 2008
156
0
33
Salonica City
Για να μην ανοιξω αλλο τοπικ παραθετω σε αυτο το προβλημα μου.Ο μοτζο ειναι πλεον 1 χρονων και για ενα περιεργο λογο,εχει "σταμπαρει" ενα σημειο του σπιτιου εδω και 1 εβδομαδα και οποτε δεν ειμαστε εκει,το λερωνει.Δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει,αλλα νομιζω πως προσπαθει να αποκτησει ισχυρη θεση στην ιεραρχια.
Τι μπορω να κανω γι αυτο?Ο σκυλος μπορει να περιφερεται μεσα στο σπιτι,οπου το σπιτακι του ειναι στο δωματιο μου και να βγαινει στο μπαλκονι οποτε θελει επιδη εχω ανοιχτη την μπαλκονοπορτα.Ο πατερας μου ειναι εξαλος και πρεπει να βρω μια λυση αμεσα.
 




vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Αν μου έλεγε κανείς ότι θα έγραφα σε αυτό το θέμα για μένα θα γελούσα..:(
Λοιπόν, η μικρή μας κατούρησε σήμερα το χαλί μετά από 6 μήνες.:mad:
Την είχα πάει στη μανα μου δύο βδομάδες και μου έλεγε ότι τα έκανε στο μπαλκόνι όταν έλειπε αλλά τώρα που γυρίσαμε σπίτι συνεχίστηκε το ίδιο βιολί..Αρχίζει και πάλι εκπαίδευση λοιπόν..
Ουφ..το θέμα μου είναι γιατί το κάνει αυτό πάλι??:mad::confused:
 


liajoe

Well-Known Member
Τα σκυλιά δεν γενικεύουν καταστάσεις.

Άν δεν υπάρχει ο ίδιος κανόνας παντού θα κάνουν αυτό που τους επιτρεπόταν.
π.χ. αφού μπορώ και κατουράω μπαλκόνι, συνεχίζω να το κάνω.

Απλά πράγματα. Εδώ εκπαιδεύουμε τους babysitter να συνεχίσουν με τους
δικούς μας κανόνες, έτσι ώστε να ποφεύγουμε τέτοια προβλήματα :)