Λιχουδιές?!?!?!


cpnm

Active Member
27 Δεκεμβρίου 2009
41
0
Ierapetra
www.aquahobby.gr
Συνέχεια αναφερόμαστε σε λιχουδιές που δίνουμε στα σκυλάκια μας, είτε για εκπαιδευτικούς σκοπούς είτε για αλλαγή στην διατροφή.

Τι χρησιμοποιούμε ως λιχουδιές όμως;
Τι είναι αυτό που τις κάνει "λιχουδιές";
 




apnea5909

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2009
145
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
apnea5909.webs.com
Καλημερα.. Εγω προσωπικα για λιχουδιες στα μαθηματακια εκπαιδευσης που κανουμε χρησιμοποιω λουκανικακια φρανκφουρτης πο γνωστο κατατημα που τα εχει 0.35 το πακετο.. Ειναι πολυ ευγευστα και ο ερμης τρελαινεται. Τωρα για μεσα στο σπιτι για να απασχοληθει οταν ειναι μονος του η οταν τον πιανει η επανασταση του και θελω να καλμαρει του γεμιζω το κονγκ με γιαουρτι για το οποιο παθαινει ανακοπη και στην ιδεα μονο...
Στο φαγητο εναλλασω συκωτακια/καρδιες πουλερικων βρασμενες , μαρουλι καροτο στο μουλτι , αρακα φασολακια.
τα θεωρει λιχουδιες ακομα και στο φαγητο μιας και δεν ειναι προγραμματισμενα αλλα εναλλασονται διαρκως.
Σε σχεση με την ξηρα που ειναι η βαση της διατροφης του ολα τα αλλα ο ερμης (και εγω) τα θεωρει λιχουδιες...

*Δεν αναφερω μπισκοτοειδη απο πετ σοπ διοτι αυτα ειναι και αγνωστης προελευσεως αλλα και δεν τα χρησιμοποιω τρελα..
 


mariakapa

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2009
167
0
Aθηνα
Στο φαγητο εναλλασω συκωτακια/καρδιες πουλερικων βρασμενες
Εντερικα προβληματα δεν παρουσιαζει?Εννοω κοψιμο γιατι η δικια μου η γιαγια(yiorkie) οταν τα ετρωγε,(σε νεαρη ηλικια)την επιανε ευκοιλια
 




cpnm

Active Member
27 Δεκεμβρίου 2009
41
0
Ierapetra
www.aquahobby.gr
Ρωτάω γιατί όταν ήθελα να του μάθω τα βασικά δοκίμασα τις περισσότερες "λιχουδιές" (μπισκοτάκια κλπ) που έχουν τα pet shop από τα οποία όμως δεν βρήκα ούτε ένα να του αρέσει.
Λουκάνικο και τυρί να πω την αμαρτία μου δεν τα είχα σκεφτεί.
Ζαμπόν του δίνουμε ή έχει πολύ λίπος;
Τυρί; Ότι τυρί να είναι ή υπάρχουν κάποια που πρέπει να αποφεύγονται;
 


apnea5909

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2009
145
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
apnea5909.webs.com
Γνωμη μου ειναι πηγαινε στα Lidl και παρε πακετα λουκανικακια 0.35 το πακετο και εχει 10 μεσα. Κοψτα σε 4 λωριδες και ο σκυλακος σου θα πεταει σε οτι του ζητησεις..
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Αν έτρωγες ξηρά τροφή κάθε μέρα, οτιδήποτε άλλο (τυρί λουκανικάκι) θα ήταν τρελός μεζές :)
Ακριβως! :D
Το κακο με μερικες λιχουδιες ειναι οτι λερωνουν τα χερια και ειναι δυσκολο να τις κουβαλάς μαζι σου.
Τα λουκανικα αν τα βαλεις για λιγο στον φουρνο μικροκυματων ξεραινονται και ειναι σουπερ.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Επίσης, εγω έκανα κάτι άλλο...έψηνα στο γκριλ φέτες μπέικον μέχρι να σκληρυνουν και τις έκοβα κομματάκια.
Γινόταν χαμός στο ίσιωμα!!!
Και για τυρί έπαιρνα τα μικρα στρογγυλα τυράκια, (προσπαθώ να θυμηθω όνομα), που αρε΄σουν και στα παιδιά...(όποιος το θυμαται, ας το γράψει...pls)!!
Κάποια στιγμη είχα βρει μία συνταγη για σκυλομπισκότα...παρα πολύ έυκολη...γιατι μετα τα έβαζα σε τάπερ και κράταγαν πολύ καιρο. (αν τη βρω θα στη γράψω)!!!:):):)
 




bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Έχω ένα τσαντάκι μέσης το οποίο κουβαλάω πάντα μαζί μου όταν είμαι με το ρόκυ και έχω μέσα τις λιχουδιές.
Κατέληξα σε αυτές http://www.mediterraneannatural.com/eng/productos/index.asp?idfamilia=3&idsubfamilia=12τις οποίες βρίσκω στα Pet City (δεν τις έχω βρει αλλού μέχρι στιγμής). Κόβω τα stick σε κομμάτια (με το χέρι) και τα βάζω μέσα στο τσαντάκι οπότε τα έχω άμεσα διαθέσιμα, δε λερώνουν τα χέρια και ο μικρός τα βρίσκει πολύ νόστιμα.
Δοκίμασα να του βράσω συκώτι αλλά δεν κοβόταν εύκολα και λέρωνε πάρα πολύ (και το τσαντάκι και τα χέρια μου) οπότε το σταμάτησα.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Έχω ένα τσαντάκι μέσης το οποίο κουβαλάω πάντα μαζί μου όταν είμαι με το ρόκυ και έχω μέσα τις λιχουδιές.
Κατέληξα σε αυτές http://www.mediterraneannatural.com/eng/productos/index.asp?idfamilia=3&idsubfamilia=12τις οποίες βρίσκω στα Pet City
Είμαι off topic...αλλά πρέπει να το πω...
ΠΟΤΕ δεν αγοράζουμε ΤΙΠΟΤΑ από τα Pet city!!!!
Καταλαβάινεις γιατι!!!!!!:):)
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Είμαι off topic...αλλά πρέπει να το πω...
ΠΟΤΕ δεν αγοράζουμε ΤΙΠΟΤΑ από τα Pet city!!!!
Καταλαβάινεις γιατι!!!!!!:):)
Έχεις απόλυτο δίκιο...:oops::oops: ειλικρινά...θα βρω εναλλακτική λύση...:)
 






Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Τα λουκανικάκια έχουν πολύ αλάτι και το τυρί πολύ λίπος για συχνή χρήση. Εγώ συνήθως τους δίνω καρδιά βοδινή ψητή η ωμή, κομμένη σε μικρά κομματάκια.
 








kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
ισως και καποιο λαχανικο..
κομματακια απο καροτο??αν τα τρωει..
Οι λιχουδιές της εκπαίδευσης πρέπει να είναι κάτι με βάση το κρέας για να αποτελούν κάτι το οποίο ο σκύλος θέλει πολύ. :)

Όσοι εκπαιδεύουν για κάποιο διάστημα τα σκυλιά με τροφή, δε χρησιμοποιούν ποτέ ούτε την ξηρά που τρώει συνήθως.