ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΨΕ...


deleni

Member
3 Μαρτίου 2008
23
0
ενταξει ρε παιδια δεν εχετε αδικο.. αλλα και μετα αποτην συζητηση μας , στην ιδια θεση να βρισκομουν παλι θα τον ξαναεπαιρνα.. Δεν θα διαφωνησω οτι εχω λαθος αλλα θα εδινα και αλλα τοσα για να τον παρω απο κει μεσα..
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
deleni, αντιλαμβάνομαι το τρόπο που σκέφτεσαι, αλλά όλοι πρέπει να καταλάβουμε πως είναι ο ΛΑΘΟΣ τρόπος! Με αυτή τη λογική πήγαινε στο pet shop και αγόρασε όλα τα κουτάβια που υπάρχουν στις γυάλες! Αυτό που πήρες το λυπήθηκες, τα άλλα γιατί τα άφησες στη μοίρα τους?

Που θέλω να καταλήξω? Αυτή η μέθοδος πώλησης ονομάζεται “impulse buy” και είναι πολύ αποτελεσματική όπως διαπίστωσες!
Μην πέφτετε θύματα των σκυλεμπορων!
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Στα pet shop υπάρχουν χιλιάδες στοιβαγμένα κουτάβια.

Και στους δρόμους υπάρχουν επίσης άλλες τόσες χιλιάδες κουτάβια που τα πατάνε τα αμάξια, τα φολιάζουν οι καλοί άνθρωποι και πεθαίνουν από τύφο, μόρβα και ασιτία.

Αυτά δε σε συγκινούν?

Προσπαθώ να σου δώσω να καταλάβεις ότι δε μπορείς να τα σώσεις όλα από το δρόμο.

Μπορείς όμως να τα σώσεις σιγά σιγά από τα pet shop, απλά με το να μην αγοράζεις από αυτά. Γιατί εκτός από τα στοιβαγμένα ζώα που λυπάσαι, υπάρχουν χιλιάδες άλλα που πεθαίνουν στη μεταφορά, ή είναι καταδικασμένα σε συνεχή αναπαραγωγή, ζώντας σε άθλιες συνθήκες.

Το πρόβλημα είναι πολυδιάστατο και πολυσύνθετο. Μη κολλάς σε ότι βλέπεις στις βιτρίνες.
 


deleni

Member
3 Μαρτίου 2008
23
0
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΔΩ ΕΜΕΙΣ ΣΠΑΝΙΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΕΤ ΣΟΠ ΣΚΥΛΑΚΙΑ.. ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΕΝΑ ΥΠΗΡΑΧΕ ΜΟΝΟ...
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Deleni, πραγματικά δεν σου τη πέφτω αυτή τη στιγμή.

Σκέψου όμως σε παρακαλώ λίγο το εξής. Ξαφνικά ο πετσοπάς του νησιού σου, με αφορμή και εσένα, βλέπει ότι έχουν ζήτηση τα κουτάβια και ο κόσμος τσιμπάει και αγοράζει.

Και αρχίζει και φέρνει πολλά κουτάβια, εκεί που πριν δεν το έκανε.

Θεωρείς ότι δε θα έχεις συμβάλλει σε αυτή την κατάσταση?
 




deleni

Member
3 Μαρτίου 2008
23
0
οχι προχτες μπηκα πρωτη φορα...
Και για κλεινει εδω το θεμα, καλως η κακως το πηρα... εγω μπηκα για συζητησω για το σκυλι μου και ξαφνικα ολοι σωτηρες μου την πεφτουν απο το πουθενα... Τα περισσοτερα δεν τα γνωριζα.. δεν περιμενα να συμβαινουν τετοια πραγματα.. και ειλικρινα νομιζα οτι ο επ/τιας που πηγα, ετυχε να ειναι καθικι... Και πυ μου την πεφτετε δεν αλλαζει κατι.. για να παω πισω τον μικυ ουτε μια στο εκατ/ριο.. για να παω πισω τον χρονο λιγο αδυνατον...Να μου ζησει το μικρο, να ειναι παντα καλα και σας ευχαριστω....
 




Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
deleni said:
οχι προχτες μπηκα πρωτη φορα...
Και για κλεινει εδω το θεμα, καλως η κακως το πηρα... εγω μπηκα για συζητησω για το σκυλι μου και ξαφνικα ολοι σωτηρες μου την πεφτουν απο το πουθενα... Τα περισσοτερα δεν τα γνωριζα.. δεν περιμενα να συμβαινουν τετοια πραγματα.. και ειλικρινα νομιζα οτι ο επ/τιας που πηγα, ετυχε να ειναι καθικι... Και πυ μου την πεφτετε δεν αλλαζει κατι.. για να παω πισω τον μικυ ουτε μια στο εκατ/ριο.. για να παω πισω τον χρονο λιγο αδυνατον...Να μου ζησει το μικρο, να ειναι παντα καλα και σας ευχαριστω....
Πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να εκνευρίζεσαι. Και φυσικά να σου ζήσει το μικρό και να ναι πάντα καλά.

Απλά ΣΚΕΨΟΥ.

Προσωπικά θα ήθελα να ανεβάσεις και φωτό να τον δούμε, καθώς και να μας ενημερώσεις με το πως πήγε η βόλτα στον κτηνίατρο.

Όλοι κάνουμε λάθη, στόχος είναι να μαθαίνουμε από αυτά.
 


deleni

Member
3 Μαρτίου 2008
23
0
Αλεξανδρα θα σας ενημερωσω και αυριο θα ανεβασω φωτο του.. δεν εκνευριζομαι με πειραζει που ξαφνικα ολοι το ειχαν για κατι το αυτονοητο και επρεπε ολοι να το γνωριζουμε... Αλλα αν, αν ο μικυ δεν ειναι καλα (φτου φτου) ή οτιδηποτε αλλο θα του τραβηξω κατι μυνησεις..ξεφτιλα θα το κανω στο νησι...δεν θα ξαναδει ανθρωπο στο μαγαζι του ποτε..απεξω θα καθομαι με πανο...οχι οτι και τωρα θα τον αφησω ετσι..ηδη εχω ενημερωσει καποιους για τις συνθηκες που ζουσε το σκυλι...
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
καλώς ήρθες να σου ζήσει πολλά χρόνια κλπ κλπ κλπ

για πες αλήθεια

όταν μπήκες στο forum εδώ ΤΙ ήθελες να ακούσεις??

να ψάξεις τι θα κάνεις πριν το αγοράσεις δεν το ήξερες

να ψάξεις όταν σε επιασαν κώτσο όμως τα κατάφερες

δεν σου αρέσουν ότι λέω?

λυπάμε αλλα΄η αλήθεια είναι και συνήθως η αλήθεια πονάει

αφού ότι έγινε έγινε και όπως είπες ο χρόνος δεν γυρνάει πίσω κοίταξε να μάθεις τι θα κάνεις από εδώ και πέρα τουλάχιστον
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Εγώ προσωπικά αυτό ήθελα να καταλάβεις.

Όσο για μηνύσεις μη σκας. Πολλά έχουν πολιτική αντικατάστασης του ζώου και ούτε γάτα ούτε ζημιά :evil: :evil: .

Σου πέθανε κύριος το κουτάβι? Δίνει και εγγύηση το κατάστημα. Πάρε άλλο να χεις.
 


deleni

Member
3 Μαρτίου 2008
23
0
ΜΑΚΗ μου τα ειπατε οκ... εμεις δεν μενουμε σε μεγαλουπολεις και αυτα που βλεπετε εσεις στα πετ εμεις εδω δεν τα βλεπουμε.. πρωτη φορα ειδα ετσι σκυλι..δεν θα καθομαι να απολογουμαι στο καθενα για την επιλογη μου...μου αρεσουν ή δεν μου αρεσουν αυτα που ακουω αν ειναι ετσι τα πραγματα πρεπει να τα δεχτω... ομως οτι εγινε εγινε.. με το να ερχεται ο καθενας και να λεει τα ιδια και τα ιδια και να το παιζει μαγκας, δεν νομιζω να κερδιζει τπτ... υπαρχουν και ατομα εδω που μια χαρα τα γραφουν και καταλαβαινουν.. οι ειρωνιες και οι τσαμπουκαδες δεν κανουν τπτ... και ουτε το προβλημα λυνουν... ολα αυτα εδω μεσα πρωτη φορα τα ειδα..ειχα μπει σε τοσα site και δεν τα ειδα πουθενα... ετυχε καταλαθος να μπω εδω και να τα μαθω...
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
α και τέλος

όπως το θεώρησες αυτονόητο να ωάξεις το τι σπίτι θα πάρεις και το τι αυτοκίνητο έτσι θα επρεπε να το θεωρήσεις ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ότι έπρεπε να ψάξεις και ρωτήσεις πριν πάρεις σκύλο

μας βάζεις και χέρι από πάνω
 


deleni

Member
3 Μαρτίου 2008
23
0
Μακη ΟΙ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΔΕΣ ΣΟΥ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ αλλου... Σε εμενα θα μου μιλας καλυτερα...δεν σε υποχρεωσε κανενας να μου απαντησεις..γι'αυτο φτιαξε τον τροπο σου..και το τι θα θεωρησω εγω αυτονοητο και τι οχι να μην σε νοιαζει.. και οι προσωπικες προσβολες σε εναν ανθρωπο που δεν ηξερε δεν σε κανουν καλυτερο απο αυτα τα καθικια που συμπεριφερονται ετσι στα ζωα...
 


deleni

Member
3 Μαρτίου 2008
23
0
κατσε ρε Αλεξανδρα..πως θα αντικαταστησουν μια ψυχη? Δεν ειναι παλτο που σου χαλασε και σου δινουν αλλο το ιδιο...
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
deleni said:
κατσε ρε Αλεξανδρα..πως θα αντικαταστησουν μια ψυχη? Δεν ειναι παλτο που σου χαλασε και σου δινουν αλλο το ιδιο...
ΧΑ ΧΑ ΧΑ.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Μη στενοχωριέσαι κοπέλα μου. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Ξέρεις πόσες φορές έχω βρεθεί στη θέση σου? Πόσες φορές σκέφτηκα να πάρω ένα θλιμμένο κουτάβι από τη γυάλα για να μην το βλέπω να κοιμάται μέσα στα σ@@τά του? Το θέαμα πραγματικά δεν αντέχεται, όπως δεν αντέχεται και το θέαμα ενός αδέσποτου κουταβιού που κάποιος πέταξε στα σκουπίδια. Εγώ ήξερα περί pet shop και puppy mills και παρ' όλα αυτά ήρθα πολλές φορές στον πειρασμό να πάρω ένα κουτάβι απ' τη γυάλα. Δεν το έκανα και δεν θα το κάνω, αλλά καταλαβαίνω όσους το κάνουν. Μόνο που είναι λάθος...
Στην ουσία με μια τέτοια αγορά δεν σώζεις ένα σκυλάκι, αλλά καταδικάζεις πολλά άλλα.
Ελπίζω το δικό σου να είναι τυχερό, να το έχετε πολλά - πολλά χρόνια δίπλα σας, υγιές και χαρούμενο. ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
να αυτά τα αγόρι μου -λατρεία μου κλπ διαβάζει και η γυναίκα μου και μετά φωνάζει :lol: :lol: :lol: :lol:

άσε τις κατηγορίες και την επίριψη ευθυνών στους άλλους.

για ότι έγινε και ότι έπαθες ή θα πάθεις στο μέλλον φταίς εσύ ΚΑΙ ΜΟΝΟ εσύ.

κάτσε τώρα και διάβασε τίποτα να μάθεις (αμφιβάλω αν θα το κάνεις 3 χρόνια περίμενες παθητικά άλλωστε) και καλή τύχη στην ανατροφή του κουταβιού σου

όσο για το

δεν σε κανουν καλυτερο απο αυτα τα καθικια που συμπεριφερονται ετσι στα ζωα...
υπάρχει διαφορά

εγώ λέω την αλήθεια :wink:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU