Μέτρηση pH ούρων / Πρόληψη δημιουργίας πέτρας


Maxie The Dalmatian

Active Member
21 Ιανουαρίου 2011
44
0
Γειά σας παίδες και καλό μήνα!

Ο Maxie έφτασε ήδη στον 15ο μήνα ζωής και όλα καλά μέχρις εδώ. Απολαμβάνει την προστασία και τα χάδια μας, και όλοι περνάμε super!

Έλα όμως που η ράτσα θέλει προσοχή και αρκετές γνώσεις για να είναι όλα υπό έλεγχο. Είναι από τις πιο επιρρεπείς (αν όχι η πιο ευάλωτη) στην δημιουργία πέτρας στα νεφρά και στην ουροδόχο κύστη. Σημαντικότερη επίδραση έχει η διατροφή, ενώ μεγάλο ρόλο παίζουν και άλλοι παράγοντες εξίσου σημαντικοί.

Δεν έχουμε κάνει ακόμη αιματολογικές ή βιοχημικές εξετάσεις, καθώς δεν κρίθηκε απαραίτητο γιατί όλα βαίνουν καλώς. Οπότε αποφάσισα για αρχή να μετρήσω το pH των ούρων, καθώς αν και είναι αρκετά δυναμική παράμετρος, μπορεί να δώσει μία εικόνα για να την κατάσταση των ούρων αλλά και του μεταβολισμού του. Βιβλιογραφικά, το ιδανικό pH ενός σκύλου Δαλματίας είναι κάτι παραπάνω από το 7, περίπου >7.5, καθώς επιθυμούμε αλκαλικό περιβάλλον έως κάποιο σημείο. Τιμές έστω και ελάχιστα όξινες θα φανερώσουν τάση δημιουργίας πέτρας.

Για τον προσδιορισμό του pH, θα χρησιμοποιηθούν πεχαμετρικά χαρτάκια (δύο διαφορετικών εταιριών, απλά για διασταύρωση), και η ανάγνωση θα γίνει από εμένα (απόλυτος χειρισμός, λόγω ειδικότητας).

Έχετε χρησιμοποιήσει παρόμοιες μεθόδους για την εξέταση του pH των ούρων? Πιστεύετε πως είναι όντως ένας αξιόπιστος τρόπος για την πρόληψη ασθενειών, έστω και πολύ θεωρητικό επίπεδο.
 




BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
τα ούρα πως θα τα συλλέξεις???
επίσης ποια στιγμή της μέρας θα μετράς?
Εφόσον θα χρησιμοποιήσει χαρτάκια δεν υπάρχει λόγος να συλλέξει τα ούρα, απλά βουτάει το χαρτάκι εκει που είναι τα ούρα.
Αν τελικά το δοκιμάσεις προσπάθησε να βρέξεις το τεστ όταν κάνει την ανάγκη του πριν ακουμπήσουν τα ούρα κάτω. Αν και το αποτέλεσμα δύσκολα θα μεταβληθεί, αν κατουρήσει πχ πάνω σε ασβεστόλιθο, θα δείξει πιο ψηλό pH.
 


Maxie The Dalmatian

Active Member
21 Ιανουαρίου 2011
44
0
Παίδες, κατάφερα με την πρώτη και πήρα δείγμα, το οποίο συνέλεξα με ένα πλαστικό ποτηράκι.

Χωρίς να έχω καμία απολύτως εμπειρία, μακροσκοπικώς τα ούρα ήταν καθαρά, χωρίς κάτι το ύποπτο (πάσης φύσεως). Το χρώμα ήταν αρκετά έντονο κίτρινο, και δεν γνωρίζω τι μπορεί να σημαίνει αυτό.

Η μέτρηση του pH, έγινε σχεδόν αμέσως και πιστεύω πως το αποτέλεσμα δείχνει να είναι αρκετά αντιπροσωπευτικό. Η τιμή που πήρα είναι σχεδόν στο 8 (λιγότερο από 8 ).

Να σημειώσω πως, η ώρα και η στιγμή της μέτρησης παίζει σημαντικό ρόλο και πως η συγκεκριμένη μέτρηση έγινε 2-3 ώρες μετά το μεσημεριανό φαγητό. Θα δοκιμάσω να πάρω και άλλη τιμή, πρωινή.

Βιβλιογραφικά, η τιμή δείχνει σχετικά καλή, χωρίς αυτό να σημαίνει το οτιδήποτε, και φυσικά δεν πρέπει να σημαίνει πως μόνοι μας αντικαθιστούμε το ρόλο του κτηνιάτρου αλλά και την σημαντικότητα των εξετάσεων.

Απλώς, μία μεγάλη απόκλιση από την επιθυμητή φυσικολογική τιμή, θα ήταν κάτι που θα μας ανησυχούσε άμμεσα.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
τα ούρα πως θα τα συλλέξεις???
επίσης ποια στιγμή της μέρας θα μετράς?
Σιγά τα ωα!Βάζεις γαντάκι χειρουργικό στο χεράκι σου, κόβεις ένα μεγάλο μπουκάλι από νερό ή παίρνεις ουροσυλλέκτες και όταν πάει να σηκώσει το πόδι το βάζεις από κάτω και προσπαθείς να πετύχεις το σιντριβάνι να πέφτει μέσα στο πλαστικό μπουκάλι ή ουροσυλλέκτη!Θα γίνεις μούσκεμα αλλά...
 


ninoula

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2010
149
1
Κομοτηνή
Σιγά τα ωα!Βάζεις γαντάκι χειρουργικό στο χεράκι σου, κόβεις ένα μεγάλο μπουκάλι από νερό ή παίρνεις ουροσυλλέκτες και όταν πάει να σηκώσει το πόδι το βάζεις από κάτω και προσπαθείς να πετύχεις το σιντριβάνι να πέφτει μέσα στο πλαστικό μπουκάλι ή ουροσυλλέκτη!Θα γίνεις μούσκεμα αλλά...
εμένα ο δικός μου αν κάνω τέτοια κίνηση θα σταματήσει και θα κάτσει να με κοιτάζει...
επίσης το να βάλει το πεχαμετρικό χαρτί εκεί που κατούρησε παίζει να έχει κάποια αλλοίωση στη μέτρηση pH..
το pH εμένα μου φαίνεται μεταξύ 8-9 και οχι τόσο μεταξύ 7-8...σιγά την διαφορά βέβαια...πάντως μπράβο που κατάφερες να πάρεις μέτρηση και κυρίως δείγμα...
 


Maxie The Dalmatian

Active Member
21 Ιανουαρίου 2011
44
0
το pH εμένα μου φαίνεται μεταξύ 8-9 και οχι τόσο μεταξύ 7-8...σιγά την διαφορά βέβαια...πάντως μπράβο που κατάφερες να πάρεις μέτρηση και κυρίως δείγμα...
Δεν φαίνεται καθαρά στη φώτο (από κινητό), αλλά στην τιμή pH ίση με 9, έχουμε ένα μπλε ξεκάθαρο χρώμα (αναφέρομαι στην 3η βαθμίδα). Το μόνο σίγουρο είναι ότι είμαστε κοντά στο 8 (-/+ 0.3).

Ίσως χρειάζεται περισσότερες πρωτείνες στην διατροφή του, έτσι ώστε να το καταβάσουμε λιγάκι, αν και δεν πιστεύω πως είναι ξεκάθαρο κάτι τέτοιο καθώς η διατροφή του είναι σχετικά καλή.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.849
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981