Μήπως θα κρυώνει στο μπαλκόνι;


christina287

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2011
133
0
Είμαι που είμαι ζαβλακωμένη από το ξενύχτι, αποζαβλακώθηκα τώρα....
Τρέχει το σπέρμα του σκύλου έτσι στα καλά καθούμενα? ομολογώ πως πρώτη φορά το ακούω. Εντάξει, δεν είμαι και καμία ειδική στο θέμα, αλλά ο δικός μου έφτασε 3,5 χρονών και δεν έχω δει ποτέ το σπέρμα του. Να αρχίσω να ανησυχώ? :rolleyes:
Όσο για το πράσινο χρώμα, αυτό ήταν που με έστειλε εντελώς. Πράσινο??? :confused:
Βασικα δεν τρεχει στα καλα καθουμενα. Ή το γλειφει ή κανει διαφορα σε οτι βρει μπροστα του κ μετα τρεχει. :Ρ
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Βασικα δεν τρεχει στα καλα καθουμενα. Ή το γλειφει ή κανει διαφορα σε οτι βρει μπροστα του κ μετα τρεχει. :Ρ
Το θέμα έχει πάρει τέτοια τροπή που μόνο ενήλικες μπορούν να το διαβάζουν:D
 


christina287

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2011
133
0
Το πηρα το crate παντως. Στην αρχη το μυρισε αλλα δεν ηθελε να μπει μεσα.. του εβαλα λιγες λιχουδιες, μπηκε, εφαγε και βγηκε. Δεν ηθελα να τον πιεσω να μεινει μεσα περισσοτερη ωρα για να μην φοβηθει. Μεχρι το βραδυ θα το κανω αυτο μερικες φορες για να το συνηθισει και οταν ειναι να κοιμηθουμε θα κλεισω την πορτα του. Ελπιζω να μην κλαιει το βραδυ και να μην στεναχωριεται που θα ειναι κλεισμενος. Αυριο τα νεοτερα.
 




blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Χριστίνα μην ανησυχείς καθόλου, όλα όσα περιγράφεις περιγράφουν με τον καλύτερο τρόπο τα..αρσενικά bullterrier. Λες και μου περιέγραφες τον δικό μου είναι. Έχει δίκιο ο Allegro και στο θέμα του crate (θα το μάθει πολύ εύκολα, τόχουν αυτό τα γουρουνόσκυλα), και στον χαρακτηρισμό..κέρατο. Τα bullterrier είναι πανέξυπνα και απίστευτα κοιλιόδουλα, μαθαίνουν πανεύκολα όταν ανταμείβονται με φαγάκι! ΑΛΛΑ, είναι και απίστευτα πεισματάρικα ορισμένες φορές, σε βαθμό εκνευριστικό! Ξέρουν πολύ καλά τι τους λες, ξέρουν πολύ καλά τι ζητάς και απλά σε..αγνοούν. Δεν έχει να κάνει με την ΒΥ,υπάρχει στην ιδιοσυγκρασία τους. Μπορεί να έχεις κάνει κάποια εντολή 1000 φορές, και παρόλα ταύτα κάποια φορά να φας γράψιμο και μάλιστα επιδεικτικό ΑΛΛΑ με έξυπνο και χαριτωμένο τρόπο!
Όσον αφορά το μέγεθος του crate μην του πάρεις πολύ μεγάλο, γιατί πολύ απλά αν τον πιάσει η τρέλα του μέσα στο crate και έχει και χώρο θα το διαλύσει. Ούτως ή άλλως το θέλεις μόνο για να κοιμάται οπότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ειδικά εάν το βάλεις κοντά στο κρεβάτι σου.
Για το άλλο που λες με τις εκρίσεις, το είχε και ο δικός μου, προς γενική πληροφόρηση όντως είναι πρασινοκίτρινο, λερώνει κυρίως ανάμεσα στα πίσω έσω πόδια, και υποχωρεί με augmentin 1gr 1/2χ2 για 10 ημέρες (για σκύλο 25 κιλών, τόσο ήταν το δικό μου όταν του έδωσα). Απ'ότι μου είχε πει ο κτηνίατρος συμβαίνει σε αρκετά αρσενικά σκυλιά, και αν και δεν είμαι σίγουρος 100% νομίζω ότι κάτι μου είχε πει για προστατίτιδα ή κάτι παρόμοιο.
 


Sookie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2011
74
1
Αθήνα
Κι εμενα ησυχο ηταν.. τιποτα δεν ειχε πειραξει. Μετα τους 9 μηνες αρχισε να αλλαζει, να ζωηρευει. Ποσο μηνων ειναι το δικο σου?
11. σε μερικές ημέρες πιστεύω ότι θα είναι ησυχος στο crate του. κράτα μας ενήμερους. και υπομονή :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


christina287

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2011
133
0
Χριστίνα μην ανησυχείς καθόλου, όλα όσα περιγράφεις περιγράφουν με τον καλύτερο τρόπο τα..αρσενικά bullterrier. Λες και μου περιέγραφες τον δικό μου είναι. Έχει δίκιο ο Allegro και στο θέμα του crate (θα το μάθει πολύ εύκολα, τόχουν αυτό τα γουρουνόσκυλα), και στον χαρακτηρισμό..κέρατο. Τα bullterrier είναι πανέξυπνα και απίστευτα κοιλιόδουλα, μαθαίνουν πανεύκολα όταν ανταμείβονται με φαγάκι! ΑΛΛΑ, είναι και απίστευτα πεισματάρικα ορισμένες φορές, σε βαθμό εκνευριστικό! Ξέρουν πολύ καλά τι τους λες, ξέρουν πολύ καλά τι ζητάς και απλά σε..αγνοούν. Δεν έχει να κάνει με την ΒΥ,υπάρχει στην ιδιοσυγκρασία τους. Μπορεί να έχεις κάνει κάποια εντολή 1000 φορές, και παρόλα ταύτα κάποια φορά να φας γράψιμο και μάλιστα επιδεικτικό ΑΛΛΑ με έξυπνο και χαριτωμένο τρόπο!
Όσον αφορά το μέγεθος του crate μην του πάρεις πολύ μεγάλο, γιατί πολύ απλά αν τον πιάσει η τρέλα του μέσα στο crate και έχει και χώρο θα το διαλύσει. Ούτως ή άλλως το θέλεις μόνο για να κοιμάται οπότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ειδικά εάν το βάλεις κοντά στο κρεβάτι σου.
Για το άλλο που λες με τις εκρίσεις, το είχε και ο δικός μου, προς γενική πληροφόρηση όντως είναι πρασινοκίτρινο, λερώνει κυρίως ανάμεσα στα πίσω έσω πόδια, και υποχωρεί με augmentin 1gr 1/2χ2 για 10 ημέρες (για σκύλο 25 κιλών, τόσο ήταν το δικό μου όταν του έδωσα). Απ'ότι μου είχε πει ο κτηνίατρος συμβαίνει σε αρκετά αρσενικά σκυλιά, και αν και δεν είμαι σίγουρος 100% νομίζω ότι κάτι μου είχε πει για προστατίτιδα ή κάτι παρόμοιο.

Ειναι ακριβως οπως τα λες. Τρελλαινεται για το φαγητο! Μονο που το βλεπει μπορει να κανει οτι εχει μαθει χωρις κανενας να του το ζητησει, απλα και μονο για να το παρει. Και ειναι εξαιρετικα πεισματαρης.
Χτες λοιπον ηταν η πρωτη του νυχτα στο crate. Στην αρχη γκρινιαξε λιγο και στεκοταν ορθιος στην πορτα για να βγει. Μετα του εδωσα λιχουδιες, ηρεμησε και ξαπλωσε. Ελπιζω να κοιμηθηκε καλα γιατι στριφογυρνουσε αρκετα συχνα.
 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Δίκιο έχεις, φαντάσου ότι στον δικό μου όταν του έβαζα να φάει, του έδινα κάποιες εντολές όπως κάτσε, ξάπλωσε περίμενε κτλ και μετά τον άφηνα να φάει. Ε λοιπόν πολλές φορές τις εκτελεί πρωτού να του τις πω!!! Με το που βλέπει το πιάτο του, κάθεται με κοιτάει και αν δεν ακουμπήσω το πιάτο στο πάτωμα..ξαπλώνει και περιμένει!! Δεν κοιτάει εμένα αλλά το πιάτο! Μόλις με κοιτάξει και του δώσω το οκ, φεύγει σφαίρα!! Μιλάμε για απίστευτα κοιλιόδουλα σκυλιά!!
Και τρώνε τα πάντα, και όταν λέω τα πάντα το εννοώ, με απίστευτη όρεξη! Δεν έχω δει σκύλο να τρώει μπουκιά ψωμί με τόσο όρεξη!! Ααα και κάτι ακόμη, εάν τον δεις να σου κάνει κάποια/οποιαδήποτε ζημιά, αφού τον μαλώσεις λεκτικά, φώναξε τον και κάντου 2-3 λεπτά ΒΥ, με λιχουδιές! Θα ξεχάσει τα πάντα!!
Ο δικός σου, σου "μιλάει" όταν θέλει κάτι ή θέλει να σου τραβήξει την προσοχή;:lol:
 


christina287

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2011
133
0
Δίκιο έχεις, φαντάσου ότι στον δικό μου όταν του έβαζα να φάει, του έδινα κάποιες εντολές όπως κάτσε, ξάπλωσε περίμενε κτλ και μετά τον άφηνα να φάει. Ε λοιπόν πολλές φορές τις εκτελεί πρωτού να του τις πω!!! Με το που βλέπει το πιάτο του, κάθεται με κοιτάει και αν δεν ακουμπήσω το πιάτο στο πάτωμα..ξαπλώνει και περιμένει!! Δεν κοιτάει εμένα αλλά το πιάτο! Μόλις με κοιτάξει και του δώσω το οκ, φεύγει σφαίρα!! Μιλάμε για απίστευτα κοιλιόδουλα σκυλιά!!
Και τρώνε τα πάντα, και όταν λέω τα πάντα το εννοώ, με απίστευτη όρεξη! Δεν έχω δει σκύλο να τρώει μπουκιά ψωμί με τόσο όρεξη!! Ααα και κάτι ακόμη, εάν τον δεις να σου κάνει κάποια/οποιαδήποτε ζημιά, αφού τον μαλώσεις λεκτικά, φώναξε τον και κάντου 2-3 λεπτά ΒΥ, με λιχουδιές! Θα ξεχάσει τα πάντα!!
Ο δικός σου, σου "μιλάει" όταν θέλει κάτι ή θέλει να σου τραβήξει την προσοχή;:lol:

Ειναι σαν να περιγραφεις τον δικο μου. Αν του δωσω κατι απο αυτα που τρωμε κανει σαν τρελλο. Γυρνανε τα ματια του μεχρι να το βαλει στο στομα του και βγαζει κατι απιστευτους ηχους ευχαριστησης!!!!!!
Να φανταστεις εβγαζα το χειμωνα στην αυλη ψωμι για τα πουλακια ή τροφη για τα αδεσποτα και ηθελε να τα φαει κ αυτα. Και πηγαινε υπουλα-υπουλα προς τα εκει κ αρπαζε το ψωμι και το καταπινε χωρις να το μασησει για να μην του το παρω. Λες και ηταν πεινασμενος εκανε.

Οταν θελει κατι, οχι απλα "μιλαει", παρα-μιλαει!!!! Κατ αρχην ειναι πολυ πονηρος. Γιατι με το που ακουει πιατα και πηρουνια αρχιζει την γκρινια.. μα το πιστευεις? κλαιει για να φαει!!! Και οταν αυτο δεν πιανει, αρχιζει να γαυγιζει.
Αν θελει να μου τραβηξει την προσοχη για αλλα πραγματα, χοροπηδαει σαν παλαβο και τρεχει πανω-κατω. Το καλυτερο μας ειναι οταν τον κηνυγαω σε ολο το σπιτι. Το χαιρεται τοσο πολυ!!!
Και φυσικα αν κανει καμια ζημια καθεται κατω και σε κοιταει με ενα βλεμμα που δε μπορεις να τον μαλωσεις.

Να σε ρωτησω και κατι οσον αφορα το crate.. του ειχα μεσα το ειδικο πιατακι με το νερο και αρχισε να το μασουλαει και μουσκεψε το χωρο του. Πώς θα του εχω νερο το βραδυ? Αυτος συνεχεια στριφογυριζει. Αν του βαλω κανονικο πιατακι, θα το ριξει το νερο και θα κοιμαται στα βρεγμενα.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Δεν γνωριζω καθολου αν ειναι σωστο αυτο που θα πω με το νερο μεσα στο Crate, μια και ποτέ δεν ειχα, αλλά μια πολυ αξιολογη εκτροφεας μου ειχε πει καποτε οτι μεσα στο crate δεν βαζει ποτέ νερο. Εννοειται πως δεν μιλουσε για ιδιαιτερα πολυωρη παραμονη αλλά για ωρες λιγοτερες απο 8.
 


christina287

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2011
133
0
Δεν γνωριζω καθολου αν ειναι σωστο αυτο που θα πω με το νερο μεσα στο Crate, μια και ποτέ δεν ειχα, αλλά μια πολυ αξιολογη εκτροφεας μου ειχε πει καποτε οτι μεσα στο crate δεν βαζει ποτέ νερο. Εννοειται πως δεν μιλουσε για ιδιαιτερα πολυωρη παραμονη αλλά για ωρες λιγοτερες απο 8.
Κατα τη διαρκεια της νυχτας τον εχω στο crate. Αλλα αυτο που ειχα παρατηρησει κ πιο μπροστα ηταν οτι το βραδυ δεν επινε καθολου νερο, γιατι παντα το πιατακι του ηταν γεματο το πρωι. Τωρα δε ξερω τι να κανω.. αν τυχει κ διψασει δε θα ειναι κριμα να μην εχει νερο?
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Οπως ειπα, δεν ξερω ποιο ειναι το σωστο.
Οι δικες μου παντως, καποιες φορες σηκωνονται το βραδι για να πιουν νερο.
Βασικα μονο αν εχουν φαει κατι το βραδι ή σε περιοδο καυσωνα.
 




BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Η δικιά μου θα σηκωθεί να πιεί νερό αν βρει το πόδι/χέρι μου να κρέμεται απο το κρεβάτι και αρχίσει τα γλυψίματα με αποτέλεσμα να στεγνώνει το στομά της... psycho
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
δεν θα παθει τιποτα το σκυλι αν δεν πιει νερο οσο ειναι στο κρειτ...
αν εχει μονιμα νερο θα εχει και αναγκη να ουρησει μετα....

οσο για αυτους που απορουν με το πρασινο... κι εγω εχω παρατηρησει στον αλδο ωχροπρασινα λερωματα... απλα αδιαφορω....
ειδικα οταν λενε οι κτηνιατροι τα δικα τους....
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
δεν θα παθει τιποτα το σκυλι αν δεν πιει νερο οσο ειναι στο κρειτ...
αν εχει μονιμα νερο θα εχει και αναγκη να ουρησει μετα....
Έτσι ακριβώς..Εάν το πάμε έτσι μπορεί και να πεινάσει οπότε να του έχουμε και φαί;
Η ωρα του ύπνου είναι για τον ύπνο, εγώ μετά τις 8 δεν του έχω νερό γιατί αλλιώς μας ξυπνάει 3.30 και θέλει πιπί. Και χωρίς crate που είναι πλέον γιατί δεν κάνει ζημιές κλπ.. Βέβαια αυτό το μετά τις 8 δεν το τηρώ αυστηρά γιατί αν έχει πάει βόλτα μετά από λίγη ώρα τον αφήνω να πιέι (το λίγη ώρα μετά αφορά τη συστροφή και τους κινδύνους).
 


christina287

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2011
133
0
Σας ευχαριστω πολυ!!! Φαινεται να τα πηγαινουμε πολυ καλα με το crate. Τωρα πλεον μπαινει κ μονος του μεσα χωρις λιχουδιες!!
 




Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Σας ευχαριστω πολυ!!! Φαινεται να τα πηγαινουμε πολυ καλα με το crate. Τωρα πλεον μπαινει κ μονος του μεσα χωρις λιχουδιες!!
Mπραβο Χριστινα! Ειναι ωραιο οι συμβουλες να πιανουν τοπο!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.932
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95