Μία γνώμη παιδιά για τσιουάουα


nikos5853

Active Member
11 Μαρτίου 2010
28
0
εχω ενα αρσενικο περιπου 9 μηνων τσιουαουα το οποιο ειναι πολυ ησυχο, καλος χαρακτηρας και γενικα ολα καλα.ζηλευει λιγο αλλα οχι τιποτα σπουδαιο.το μονο προβλημα ειναι οτι θελει να κοιμαται στο κρεβατι μας.
Υπαρχει τωρα μια περιπτωση για ενα ακομη κουταβι τσιουαουα.και ερωτω: πιστευετε οτι μπορει να συνυπαρξουν και τα δυο μαζι?εχει σημασια αν το δευτερο θα ειναι αρσενικο 'η θυληκο.να το επιχειρησω ή να το αφησω καλυτερα?
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Καλησπέρα!

1) Αν θέλει να κοιμαται στο κρεβατι σας αλλα εσεις δεν θέλετε, τοτε μην το αφήνετε.Ποιος είναι ο αρχηγός της αγέλης? Φαντάζομαι εσύ και όχι το σκυλάκι οπότε εσύ αποφασιζεις. ΚΑΘΟΛΟΥ όμως! όχι τη μια μέρα άστο την άλλη δεν το θέλω! Πάρτε μια απόφαση και τηρησέ την σαν σωστός αρχηγός :)

2) φυσικά μπορούν να συνυπάρξουν 2 σκυλάκια! και φυσικά παίζει ρόλο ο χαρακτήρας και τον 2. Το φύλο όχι τόσο κατα τη γνώμη μου, αλλά είναι γεγονός ότι πιο εύκολα τα πάνε καλά όταν είναι αντίθετου φύλου! φυσικά σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να στειρώσετε ένα από τα 2 για να μην έχετε γεννητούρια.

3) Καλό θα ήταν να περιμένεις να χρονίσει τουλάχιστον το κουταβάκι που έχεις τώρα. Θα είναι πιο εύκολο από το να έχεις 2 κουτάβια μαζί.

4) Από που βρήκες όλα αυτά τα τσιουάουα? Βρέχει πουθενά? :pΓιατί στην Ελλάδα δεν υπάρχουν εκτροφείς που να κάνουν γέννες πια απ`ότι ξέρω :(

διάβασε και αυτό το θέμα, πιστευω σε ενδιαφέρει:
Ανάπτυξη τσιουάουα
 


nikos5853

Active Member
11 Μαρτίου 2010
28
0
Τον δικο μου τον πηρα απο πετ.δεν μπορουσα να βρω εκτροφεα.Τουλαχιστον αυτος ειναι πολυ υπευθυνος και αγαπαει πολυ τα ζωα γενικα.ξερω περιπτωσεις που ειχε καταγγηλει πελατες του για κακη μεταχειρηση των σκυλιων.το αλλο που σκεφτομαι ειναι απο μια γεννα.αλλα ειμαι αρκετα επιφυλακτικος με τη συνυπαρξη.στην αρχη λογικα δεν πρεπει να τα αφηνω μαζι αν λειπω ετσι δεν ειναι?
Με το κρεβατι μας εχει προβληματισει πολυ.δεν ειναι οτι μας ενοχλει, καθε αλλο.απλα σκεφτομαι το μελλον, αν πχ ερθε ενα παιδι δε θα ηθελα να ειναι το σκυλακι στο κρεβατι ακομα και κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.το θεμα ειναι οτι μπορει να καθεται να παραπονιεται επι ωρες αν δεν τον ανεβασω.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
σταμάτα να τον ανεβάζεις ρητά και κάθετα και θα το ξεπεράσει

μπορείς να τον επιβραβευεις και όταν κοιμάται εκεί που πρέπει-θα βοηθήσει πολύ

του έχεις κρεβατάκι?
 




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Ρίξε μια ματιά εδώ αν δεν τα έχεις διαβάσει:
pet shops-puppy mills

καθαρόαιμα-πανέμορφα-κουτάβια
Εμπειρίες από pet shops / bybs


Πώς διαλέγω εκτροφέα;

Από που το ξέρεις ότι έχει κάνει καταγγελίες ο πετ-σοπάς? αυτός στο είπε? (απο περιέργεια ρωταω)
ΑΠο που το έφερε το σκυλάκι σου? τον ρώτησες? pedigree σου έδωσε?

όσο αφορά το κρεβατί, έχει δίκιο το κοκονι και όπως σου είπα κι εγώ πριν πρέπει να πάρεις μια απόφαση, και να την τηρήσεις! Πάνω ή κάτω? Άμα τονα αφήνεις και σε 5 χρόνια πχ θες να σταματησει να ανεβαινει θα έχεις πρόβλημα. Κοψτο μαχαιρι ΤΩΡΑ αν δε θες να ανεβαινει.
 


nikos5853

Active Member
11 Μαρτίου 2010
28
0
αλλο ρωτησα στην αρχη αλλου το πηγατε παλι.τα εχω διαβασει ολα αυτα για τα εκτροφεια του εξωτερικου και συμφωνω.ειχα πει και στο παρελθον και ξαναλεω οτι ΔΕΝ ΕΒΡΙΣΚΑ ελληνα εκτροφεα τσιουαουα.τουλαχιστον πηγα σε καποιον που ξερω οτι προσεχει πολλα θεματα.
μαλλον αν ηταν αλλη ρατσα και απο καποιο εκτροφεα το θεμα θα ειχε τωρα καμια πενηνταρια απαντησεις.αλλα τσιουαουα και απο πετ μακρια
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
μαλλον αν ηταν αλλη ρατσα και απο καποιο εκτροφεα το θεμα θα ειχε τωρα καμια πενηνταρια απαντησεις.αλλα τσιουαουα και απο πετ μακρια
Tι εννοείς;

Γνωρίζεις ελπίζω πως κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να απαντήσει :)
Όποιος θεωρεί πως έχει κάτι να προσφέρει στο thread το κάνει.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αφού πρόλαβες να διαβάσεις όλα τα πόστ του φόρουμ και να εξάγεις αυτό το συμπέρασμα.........
ξαναδιάβασέ τα όλα....γιατί κατάλαβες λάθος.....
 


glika'smum

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2011
116
0
36
thessaloniki
Λοιπον,το απο που παιρνει ο καθενας το κατοικιδιο του ειναι δικο του θεμα,απλα στο ειπαν γιατι απο εκτροφεα ελαχιστοποιεις τις πιθανοτητες το ζωακι σου να εμφανισει καποιο προβλημα υγειας,απο εκει και περα δεν νομιζω καποιος να σε κρινει που το πηρες απο πετ,απλα σου επισημαινουν ποιος θεωρειται ο καλυτερος τροπος αγορας..οσον αφορα το κρεββατι,αν του το επιτρεψατε απο την αρχη να ανεβαινει θα χρειαστεις δουλεια για να μην ανεβαινει πλεον.Το πρωτο που πρεπει να κανεις οπως σου ξαναειπαν ειναι να μην του το ξαναεπιτρεψεις,οσο κι αν παρακαλεσει..το να το αφηνεις να κανει κατι σημερα,να το απαγορευεις αυριο και μετα ξανα απο την αρχη μπερδευει το ζωο που δεν μπορει να βρει τι κακο εκανε απο τη στιγμη που μεχρι τωρα επιτρεποταν..αρα του απαγορευεις να ανεβαινει..δεν χρειαζεται να το μαλωσεις,απλα το κατεβαζεις κατω,του δινεις κατι να ασχολειται και δεν το αφηνεις να ξανανεβει..μετα απο λιγο καιρο θα το καταλαβει..οσο για το θεμα του δευτερου κατοικιδιου,δεν ξερω αν αφορα μονο τα μεγαλοσωμα ή και τα μικροσωμα,αλλα με 2 αρσενικα στο σπιτι,θα θελουν και τα δυο να επιβληθουν το ενα στο αλλο και θα γινεται χαμος,ασε το μαρκαρισμα που θα εχεις να αντιμετωπισεις,οποτε αν θελεις δευτερο σκυλακι προτιμησε θυληκο και απλα στειρωσε τα για να μην σου ζευγαρωσουν..Ελπιζω να βοηθησα λιγακι:)
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
αλλο ρωτησα στην αρχη αλλου το πηγατε παλι.τα εχω διαβασει ολα αυτα για τα εκτροφεια του εξωτερικου και συμφωνω.ειχα πει και στο παρελθον και ξαναλεω οτι ΔΕΝ ΕΒΡΙΣΚΑ ελληνα εκτροφεα τσιουαουα.τουλαχιστον πηγα σε καποιον που ξερω οτι προσεχει πολλα θεματα.
μαλλον αν ηταν αλλη ρατσα και απο καποιο εκτροφεα το θεμα θα ειχε τωρα καμια πενηνταρια απαντησεις.αλλα τσιουαουα και απο πετ μακρια
Αλλου το πήγαμε????????????
Μόνο εγώ σου απάντησα αρχικα και προσπάθησα με όσα ξέρω να απαντησω σε όλες σου τις ερωτησεις!!!!
Στη συνεχεια σου απάντησε το kokoni για το προβλημα με το κρεβατι και μετά πάλι εγώ που απλα σου παραθεσα καποια λινκ, σου έκανα κάποιες ερωτήσεις όπως έκανες κι εσύ και μετά σου ξαναέδωσα μια συμβουλή για το πρόβλημα με το σκυλάκο σου! Όλα πολύ ευγενικά και με την καλύτερη διάθεση να σε βοηθήσω!!!!!!!!!!

Κι εσύ απαντάς έτσι?????

Λυπάμαι που σπαταλησα τον πολυτιμο χρόνο μου για να σου απαντησω και να σε βοηθησω. Να ρωτας τον πετ σοπα σου για τα προβληματα με το σκυλι σου που ειναι τοσο καλος και φιλοζωος! Να ζησουν τα puppy mills!

Λυπαμαι....
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Φίλε Νίκο να ξέρεις πως κανένας μα κανένας εδώ μέσα δεν έχει πρόβλημα με τα σκυλάκια από όπου και αν προέρχονται! Με την επιλογή του ιδιοκτήτη είναι το θέμα και προσπαθούν όλοι να κάνουν σωστή ενημέρωση!

Ούτε κανένας θα θεωρήσει το σκυλάκι από pet shop η byb <παιδί ενός κατώτερου Θεού>
 


nikos5853

Active Member
11 Μαρτίου 2010
28
0
συγνωμη τωρα κυρια λαρα θες να παιξουμε με τις λεξεις?απαντας μια χαρα στο πρωτο σου μηνυμα και καταληγεις με ειρωνια.που τα βρηκες τα τσιουαουα?βρεχει τσιουαουα?γιατι δεν υπαρχει εκτροφεας στην ελλαδα.και το επομενο σου μυνημα ηταν πως διαλεγουμε εκτροφεα και τα προβληματα των pet shop.ξερουμε κυρια μου πως διαλεγεις εκτροφεα.για βρες μου εσυ για τη συγκεκριμενη ρατσα.δεν ειπε κανεις οτι δεν εχετε δικιο με τα pet shop αλλα ελεος πλεον.
 






Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Εγώ δεν είχα κανένα σκοπό να σε ειρωνευτώ και δεν το έκανα. Αυτό
4) Από που βρήκες όλα αυτά τα τσιουάουα? Βρέχει πουθενά?
Γιατί στην Ελλάδα δεν υπάρχουν εκτροφείς που να κάνουν γέννες πια απ`ότι ξέρω
ήταν μια προσπάθεια να σε ρωτήσω ευγενικά και με χιουμορ απο που πηρες το σκυλάκι σου αντί της ίσως αποτομης ερώτησης "από που πήρες το σκυλί σου" ώστε να σε ενημερώσω στη συνέχεια για την κατάσταση στα πετ σοπ αν χρειαζόταν αφού δεν μπορώ εγώ να ξέρω τι ξέρεις και τι δεν ξέρεις. Διαβάζω και ξαναδιαβάζω τα 2 μυνηματά μου και δεν βλέπω τίποτα ειρωνικό. Μόνο βοήθεια και ενημέρωση ήθελα να σου προσφέρω, όση μπορώ τελοσπάντων αφού δεν θεωρώ τον εαυτό μου ειδικό στα κυνολογικά.

Από τη στιγμή που γνωρίζεις περι puppy mills και συνεχιζεις να αγοράζεις ζώα απο πετ σοπ γιατι εσυ θες τσιουαουα αλλα δε σκοπευεις να κανεις ότι πρεπει για να αποκτησεις τσιουαουα και παρηγορεις τον εαυτο σου με δικαιολογιες του στυλ "ο πετ σοπας μου ειναι φιλοζωος" εγω δε έχω κατι άλλο να σου πω.
Και δε σε ειρωνευομαι! Κατακρινω τις επιλογες σου στο θεμα "αποκτησης σκυλου" (εφόσον γνωρίζεις την κατασταση) και εχω καθε δικαιωμα να το κανω εφοσον εκθετεις τις αποψεις σου σε ενα φορουμ, τηρωντας τους κανονισμους τουυ φορουμ.
 


aggela kara

Active Member
15 Μαρτίου 2011
39
0
35
ΚΟΖΑΝΗ
καλησπερα και απο μενα.ο ανθρωπος μια γνωμη ζητησε γιατι προφανως εχει αμφιβολιες.αν δεν μπορειτε να βοηθησετε,τοτε μην γραφετε.για ονομα του θεου.φιλε μου,η δικη μου αποψη ειναι καλυτερα να παρεις θυληκο.εκτος του οτι ειναι διαφορετικο φυλλο,δεν θα εχει την ταση να μαρκαρει.αλλα και αρσενικο να παρεις,εαν επιθυμεις,αν το σκυλακι σου γνωριζει οτι εσυ εισαι το αφεντικο στην αγελη,δεν θα εχει την ταση να επιβληθει στο μικροτερο..θα περιμενει απο εσενα να του επιβληθεις και του μικρου.αρκει βεβαια να γνωριζει who's the boss here! δεν ενοχλει το απο που θα το παρεις,αρκει να το εκπαιδευσεις και να ειναι καλα στην υγεια του.αυτα απο μενα! να σου ζησει το μικρουλι σου και καλως να δεχτεις το νεο μελος!!
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Φυσικά και ενοχλεί το από που θα το πάρει.

Πέραν αυτού,
όποιος θέλει θα γράφει ότι θέλει αρκεί ναμην παραβαίνει τους κανονισμούς.
Ευχαριστώ
 


aggela kara

Active Member
15 Μαρτίου 2011
39
0
35
ΚΟΖΑΝΗ
συγγνωμη σοφουλι,αλλα γιατι ενοχλει?εγω την δικια μου την πηρα απο εναν γνωστο του φιλου μου.ποιος μου υποσχεται την καλη διατροφη και ανατροφη του κουταβιου μου????τουλαχιστον το pet shop μπορει να δωσει χαρτια pedigree.σωστα?
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Όχι καθόλου σωστά.

Αν θέλουμε καθαρόαιμο σκύλο πρέπει να ψάξουμε να βρούμε αξιόπιστο σωστό και υπεύθυνο εκτροφέα της φυλής,
που φροντίζει για την υγεία την μορφολογία και τον χαρακτήρα των σκύλων του.

Τα πετ σοπ δεν δίνουν pedigree, και όταν δίνουν συνήθως είναι πλαστά.
Εκτός αυτού τα pet shop εισάγουν μαζικά κουτάβια από τα puppy mills τα οποία προφανώς δεν γνωρίζεις τι είναι,
και σου προτείνω να ενημερωθείς.

Πριν λοιπόν είμαστε απόλυτοι ας ενημερωνόμαστε πρώτα :)
Διάβασε εδώ και εδώ για τα puppy mills και για τις "ωραίες" εμπειρίες ανθρώπων που ψώνισαν από pet shops και byb (back yard breeders) αυτοί δηλαδή που ζευγαρώνουν ανεύθυνα τα σκυλιά τους.

Την υγεία του προσπαθεί να την εξασφαλίσει αυτός που επιλέγει προσεχτικά γεννήτορες και κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις στους γεννήτορες, σίγουρα όχι ο γνωστός του φίλου σου δηλαδή.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU