Μαγαζί στη Θεσσαλονίκη!!


dinas

Well-Known Member
11 Απριλίου 2011
61
0
thessaloniki
Σημερα μιλοντας με ενα γνωστο που εχει κι αυτος chow-chow μου ανεφερε κατι για ενα μαγαζι στην περιοχη συκιες,αρκετα ψηλα στην οδο επταπυργιου μετα την εκκλησια......πηγαινει λεει εκει τον σκυλο και περιποιητε το τριχωμα του,βγαζει ολη την αχρηστη τριχα και το κουρευει.....ΠΡΟΣΟΧΗ....ΟΧΙ το ξυριζει...του κουρευει ελαφρως...ξερει κανεις γι αυτο το μαγαζι τπτ πιο συγγεκριμενο και που ακριβως ειναι???
 


Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
Προφανώς θα σου μιλούσε για κομμωτήριο σκύλων, υπάρχουν κάποια στη Θεσσαλονίκη, οπότε αν σε δυσκολεύει να του κάνεις μπάνιο και να τον στεγνώσεις, βρίσκεις το πιο κοντινό σε σένα και τον πας.
 


dinas

Well-Known Member
11 Απριλίου 2011
61
0
thessaloniki
Οχι οχι δεν εννοουσε για μπανιο κτλ...τετοιο θεμα δεν εχουμε τον κανουμε συχνα καθε 10-15 μερες.....απλα και το δικο του το σκυλι που το ειδα ηταν τοσο περιποιημενο...δεν μπορεις να φανταστεις πως ηταν η τριχα του.....δεν ηταν οπως ολα τα συνηθισμενα μακρυα.....αλλα ουτε και ξυρισμενη....δεν ξερω αν σου δινω ακριβως να καταλαβεις...αν το βλεπες παντως αυτο που ειδα σιγουρα θα καταλαβαινες!!!!!μιλουσε για περιποιηση τριχας και οχι μπανιο απλα κι ενα πιστολακι.....
 






LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Στην περιοχη που αναφερεσαι αν δεν κανω λαθος ειναι ενας groomer λεγεται Γιωργος Στεφανου και ειναι πολυ καλος για ψαξτο λιγο και ρωτα και τον γνωστο σου ,εγω παω εκει τα δικα μου.Ειναι παρα πολυ καλος παντως ,τον συστηνω ανεπιφυλακτα καθοτι παει εκθεσεις με δικα του σκυλακια και κατεχει απο εκθεσιακο grooming.
 


zarof

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2011
395
0
43
Νεα Αρτακη
Φιλε dinas καλησπερα, υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος και κανεις τοσο συχνα το σκυλο σου μπανιο ? 2 με 3 φορες τον χρονο ειναι μια χαρα αλλα οχι και 2-3 φορες τον μηνα, πιστευω πως ειναι υπερβολικο.
 


dinas

Well-Known Member
11 Απριλίου 2011
61
0
thessaloniki
Mεχρι δυο φορες τον μηνα ειναι επιτρεπτο κι απο τον γιατρο....κι επειδη το σκυλι κινειτε μεσα στο σπιτι γιατι δεν εχουμε αυλη το κανουμε συχνα για διαφορες μυροδιες και ακαθαρσιες που εχει απο την βολτα του μεσα στα χορτα στα παρκα στην αμμο κτλ.
 


zarof

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2011
395
0
43
Νεα Αρτακη
αν λερωθει στην βολτα μπορεις με λιγο μιλοξυδο αραιωμενο με νερο και μια πετσετουλα να το καθαριζεις τακτικα, αλλα μπανιο 2 φορες τον μηνα με την αδεια του γιατρου μου φαινεται περιεργο. Γνωριζεις για τα δερματικα προβληματα της φυλης ? Κανοντας τοσο συχνα μπανιο τον σκυλο αφαιρεις τα φυσικα ελαια που εκρινει η επιδερμιδα του για την προστασια της τριχας αλλα και του δερματος. Οι μυρωδιες μπορει να ειναι απο χιλιους δυο λογους και οχι απο την απλυσια. Εμεις τον δικο μας που τον βγαζουμε εξω και με βροχη (για καποιο περιεργο λογο ενω σιχαινεται το μπανιο, τρελενεται για την βροχη) και γεμιζει βρωμιες απο τα λασπονερα στα ποδια και το στηθος τον στεγνωνουμε καλα και επειτα τον περναμε με την βρεγμενη πετσετουλα (1/4 μυλοξιδο και 3/4 νερο) και δεν μυριζει καθολου.
 


dinas

Well-Known Member
11 Απριλίου 2011
61
0
thessaloniki
αν λερωθει στην βολτα μπορεις με λιγο μιλοξυδο αραιωμενο με νερο και μια πετσετουλα να το καθαριζεις τακτικα, αλλα μπανιο 2 φορες τον μηνα με την αδεια του γιατρου μου φαινεται περιεργο. Γνωριζεις για τα δερματικα προβληματα της φυλης ? Κανοντας τοσο συχνα μπανιο τον σκυλο αφαιρεις τα φυσικα ελαια που εκρινει η επιδερμιδα του για την προστασια της τριχας αλλα και του δερματος. Οι μυρωδιες μπορει να ειναι απο χιλιους δυο λογους και οχι απο την απλυσια. Εμεις τον δικο μας που τον βγαζουμε εξω και με βροχη (για καποιο περιεργο λογο ενω σιχαινεται το μπανιο, τρελενεται για την βροχη) και γεμιζει βρωμιες απο τα λασπονερα στα ποδια και το στηθος τον στεγνωνουμε καλα και επειτα τον περναμε με την βρεγμενη πετσετουλα (1/4 μυλοξιδο και 3/4 νερο) και δεν μυριζει καθολου.

Aυτο το μηλοξυδο τι ακριβως ειναι?δεν το γνωριζω αληθεια!!!
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Φιλε dinas καλησπερα, υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος και κανεις τοσο συχνα το σκυλο σου μπανιο ? 2 με 3 φορες τον χρονο ειναι μια χαρα αλλα οχι και 2-3 φορες τον μηνα, πιστευω πως ειναι υπερβολικο.
2 φορές το χρόνο ??? θα βρωμίσει ο τόπος ! μια φορά το μήνα κάνουμε μπάνιου στο σκύλο και 2 φορές το μήνα για να παραμένει καθαρός και υγιείς.
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Είμαι με τα σκύλια απο το 1985 και πρώτη φορά ακούω οτι τα πλένουν 2-3 φορές το χρόνο επειδή υπάρχει δερματολογίκο πρόβλημα. Μήπως για αυτό έχει πρόβλημα επειδή δεν πλένεται το σκυλάκι ?
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Φωτεινή, κάνε τον κόπο να διαβάσεις το υπόμνημα: μπάνιο σκύλου, στην κατηγορία που είμαστε....

Θα σου λυθούν αρκετές απορίες....
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
σαν το ξυδι ειναι...λοιπον αυτο που λες,αν καταλαβα καλα,ειναι στην επταπυργιου,καθως την ανεβαινεις κ περνας την εκκλησια,εχει μια ελαφρα στροφουλα αριστερα κ ενα φαναρι.το μαγαζι αυτο πρεπει να ειναι διπλα στο ζαχαροπλαστειο,στο φαναρι ακριβως.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
φωτεινη ετσι ειναι τα πραγματα οπως τα λενε τα παιδια.απλα ειναι πολυ δυσκολο αυτο για σκυλια που ζουνε μεσα στο σπιτι....
 


dinas

Well-Known Member
11 Απριλίου 2011
61
0
thessaloniki
Προς ενημερωση των ενδιαφερομένων σημερα περασα απο το μαγαζι πως σας προανεφερα,το βρηκα επιτελους....και μου ειπαν τα εξης:Αφου

το σκυλι ειναι 4 μηνων ειναι στην καταλληλη ηλικια να παει εκει να το κανουν ενα καλο μπανιο να το στεγνωσουν με ειδηκα πιστολακια απ οτι

ειδα,και μετα να το χτενισουν και να το περιποιηθουν οπως ακριβως πρεπει εξηγωντας και στο αφεντικο τι πρεπει να κανει και πως να το κανει

σε οτι αφορα το χτενισμα και την περιποιηση....καποιες πολυ χρησιμες δλδ συμβουλες....τωρα αυτο που κανουν αυτοι που δεν μπορουμε εμεις

ειναι να αφερεσουν ολη την αχρηστη και σαπια τριχα του σκυλου η οποια ετσι κι αλλιως θα πεφτε και θα λερωνε τον χορο μας........κι ετσι λενε

κραταμε το σκυλο πιο υγιη.....ο καλοπισμος αυτος κοστιζει 45 ευρωπουλα ΠΑΡΑΚΑΛΩ.....αλλα ευτυχως πρεπει να να γινεται μια φορα το

τριμηνο.....παντως η δουλεια τους και το αποτελεσμα ειναι ΑΨΟΓΟ με αυτο που ειδα εγω στου γνωστου μου το chow-chow.....η τιμη ετσι κι

ετσι.......Τα συμπερασματα δικα σας!!!!!!!!
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Εμενα μου μοιαζει σαν κλασσικο κομμωτηριο σκυλων με πολυ καλο υπευθυνο marketing ;)
 


Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
Πράγματι, πρόκειται για κομμωτήριο σκύλων. Εννοείται ότι το κουρεύουν κιόλας και αν το ζητήσεις σου κάνουν και σχέδια. Δεν είναι κάτι το εξειδικευμένο όπως αρχικά πίστευες. Όσο για τις τιμές, καλώς ή κακώς, εκεί κυμαίνονται.

Εγώ τη δικιά μου είχα σκεφτεί να την πάω, αλλά τελικά προτιμώ να την περιποιούμαι εγώ και γιατί δε μου περισσεύουν και γιατί δεν είναι και κάτι το τραγικό η περιποίηση του σκύλου μου για να μην την κάνω η ίδια.

Πριν καιρό, φιλοξένησα (και τελικά υιοθέτησα) ένα αδεσποτάκι που το τρίχωμά του είχε το μαύρο του το χάλι και η groomer ήταν μονόδρομος. Αν είχα ξυριστική μηχανή όμως, χαλαρά θα τον φτιασίδωνα μόνη μου.
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
groomer??????
Groomer λέγεται στα αγγλικά (και διεθνώς) αυτός/αυτή που ασχολείται με τον καλωπισμό, την περιποίηση, το μπάνιο, το κούρεμα/κόμμωση του σκύλου...