Μαγειρευτό ή ξηρά τροφή σε μη αστικό περιβάλλον


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Κατ' αρχήν να εξηγήσω τον τίτλο. Γράφοντας για μη αστικό περιβάλλον εννοώ μέρος που δεν υπάρχουν ούτε μεγάλα super market, ούτε γενικά μαγαζιά με discount τιμές αλλά ακριβά ντόπια μαγαζιά τα οποία βρίσκονται σε κωμόπολη που απέχει 30 χλμ.

Μάς έχουν καλέσει κάπου κι υπάρχει περίπτωση να πάμε. Όσον αφορά τα δικά μου η ερώτηση είναι αυτή συνεχίζω μαγειρευτό ή παίρνω μια ξηρά να μου φτάσει για δέκα ημέρες; Αυτή τη στιγμή παίρνω κρέατα από 3.80-4.20 ευρώ το κιλό που δε νομίζω πως θα βρω σε αυτές τις τιμές και καλής ποιότητας και λαχανικά με τις τρέχουσες τιμές που όλοι έχετε στα γειτονικά σας μαγαζιά και που δε νομίζω να διαφέρουν τόσο πολύ, άντε να είναι και φτηνότερα γιατί πρόκειται για ημιαγροτική περιοχή.

Και μια ακόμη ερώτηση, θα πάμε δυο ενήλικες με ένα θηλυκό Χάσκι, ένα θηλυκό Γκρένενταλ και ένα θηλυκό Ροτβάϊλερ (τα δικά μας) σε σπίτι φιλικού ζευγαριού που έχει τέσσερα θηλυκά Ντάτσχουντ. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξουμε κατά την άποψη σας; Τα σκυλιά τα έχω ξαναδεί παλιότερα αλλά δεν έχουν ποτέ γνωριστεί με τα δικά μας. Τα τρία Ντατσχουντ είναι πολύ καχύποπτα απ' όσο θυμάμαι με τους ξένους, το τέταρτο ενώ δεν είναι καχύποπτο ζηλεύει πάρα πολύ.

Ευχαριστώ :)
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Κατ' αρχήν να εξηγήσω τον τίτλο. Γράφοντας για μη αστικό περιβάλλον εννοώ μέρος που δεν υπάρχουν ούτε μεγάλα super market, ούτε γενικά μαγαζιά με discount τιμές αλλά ακριβά ντόπια μαγαζιά τα οποία βρίσκονται σε κωμόπολη που απέχει 30 χλμ.

Μάς έχουν καλέσει κάπου κι υπάρχει περίπτωση να πάμε. Όσον αφορά τα δικά μου η ερώτηση είναι αυτή συνεχίζω μαγειρευτό ή παίρνω μια ξηρά να μου φτάσει για δέκα ημέρες; Αυτή τη στιγμή παίρνω κρέατα από 3.80-4.20 ευρώ το κιλό που δε νομίζω πως θα βρω σε αυτές τις τιμές και καλής ποιότητας και λαχανικά με τις τρέχουσες τιμές που όλοι έχετε στα γειτονικά σας μαγαζιά και που δε νομίζω να διαφέρουν τόσο πολύ, άντε να είναι και φτηνότερα γιατί πρόκειται για ημιαγροτική περιοχή.

Και μια ακόμη ερώτηση, θα πάμε δυο ενήλικες με ένα θηλυκό Χάσκι, ένα θηλυκό Γκρένενταλ και ένα θηλυκό Ροτβάϊλερ (τα δικά μας) σε σπίτι φιλικού ζευγαριού που έχει τέσσερα θηλυκά Ντάτσχουντ. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξουμε κατά την άποψη σας; Τα σκυλιά τα έχω ξαναδεί παλιότερα αλλά δεν έχουν ποτέ γνωριστεί με τα δικά μας. Τα τρία Ντατσχουντ είναι πολύ καχύποπτα απ' όσο θυμάμαι με τους ξένους, το τέταρτο ενώ δεν είναι καχύποπτο ζηλεύει πάρα πολύ.

Ευχαριστώ :)
Αφού έδινες μια πολύ καλή ξηρά πριν γιατί να κάθεσαι και να αγχώνεσαι για 10 μέρες με τις τιμές και τα μαγειρέματα? Πάρε ξηρά και απόλαυσε και τις μέρες χωρίς μαγείρεμα.
Όσο για το δεύτερο σκέλος εγώ θα έκανα σταδιακή προσέγγιση με τα Ντάτσχαουντ. Τι εννοώ?? Θα κανόνιζα συνάντηση εκτός σπιτιού με όλα τα σκυλιά και μετά αφού γνωριστούν και συνηθίσουν το ένα τα "χνώτα" του άλλου τότε θα τα πήγαινα όλα μαζί στο σπίτι.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Νομίζω ότι οι ποσότητες κρέατος και λοιπών και η απόσταση απο την πόλη είναι πολύ μεγάλες για να τις κουβαλάς χώρια που θα πρέπει να μαγειρεύεις και στο ξένο σπίτι, χώρια που θα είσαι και σε διακοπές (relax...πρέπει να κάνεις). Πάρε την ξηρά για 10 μέρες είναι δεν τρέχει τίποτα. Τώρα για τα 4 θηλυκά <διαόλια>:D τι να σου πω...είναι ανεκτικά τα δικά σας:confused::D είναι πολύ <διαόλια> αυτά ? θα σας τρελλάνουν στο γαύγισμα εκτός αν ξέρουν την εντολή που έλεγε η Χρυσούλα :Dδηλαδή το αντίθετο του μίλα που δεν θυμάμαι ποιό είναι :D
Χρυσούλααααα.....για πες:confused:
 




blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Grifos να περάσεις καλά, και να "εκμεταλευτείς" κάθε στιγμή. Ίσως να είναι καλύτερα για 10 μέρες να τους δίνεις ξηρά, αφού είναι δοκιμασμένη στο παρελθόν, και να μην μπεις στην διαδικασία του μαγειρέματος. Θα σε βοηθήσει και εσένα να χαλαρώσεις και να επιστρέψεις ανανεωμένος.
Για την προσέγγιση των σκυλιών με καλύπτει η απάντηση του sevah, αν και δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι θα είναι και ιδιαίτερη εύκολη η προσέγγιση, ειδικά εάν είναι καχύποπτα τα άλλα σκυλιά όπως είπες.
Και κάτι ακόμα, όταν επιστρέψεις με το καλό, εάν έχεις χρόνο και όρεξη, κάνε και ένα θεματάκι με την διατροφή που δίνεις στα σκυλιά σου (μαγειρευτό), νομίζω θα είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον.
Καλές διακοπές σου εύχομαι, και μόνο ευχάριστες στιγμές!
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Και κάτι ακόμα, όταν επιστρέψεις με το καλό, εάν έχεις χρόνο και όρεξη, κάνε και ένα θεματάκι με την διατροφή που δίνεις στα σκυλιά σου (μαγειρευτό), νομίζω θα είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον.
!
Έχει δίκιο ο μπλακ-πιτ για κάνε ....ε...άμα θες και πριν πας διακοπές:)
Οι αναλογίες με ενδιαφέρουν περισσότερο και η συχνότητα της εναλλαγής τροφών. Να δω αν συμπίπτουμε;)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ξηρά τροφή σαφέστατα...Πατε για να ξεκουραστείτε και να χαλαρώσετε, εδώ δεν μαγειρεύουμε για τους εαυτούς μας στις διακοπές. για το θέμα των σχέσεων των σκυλιών άλλοι θα σου απαντήσουν με τις γνώσεις τους και τις εμπειρίες τους, απλά κάντε την πρώτη συνάντηση σε ουδέτερο περιβάλλον, σε ένα περίπατο.
Καλές διακοπούλες και καλή επιστροφή!!:D
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
7 σκυλια μεσα στο σπιτι? ( γιατι εσυ απο τα γραφομενα σου δεν τα αφηνεις εξω).
δεν νομιζω να ειναι καλη ιδεα,νεο περιβαλλον για τα δικα σας,αρα δεν θα κατσουν ησυχα ....
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Αν πω στα παιδιά αντί να πάμε απευθείας σπίτι τους να συναντηθούμε είτε στην καφετέρια είτε στην παραλία είναι καλύτερα;

Sophiaouda,
το σπίτι του φίλου μου είναι πάνω από 100 τετραγωνικά σε ένα επίπεδο στο οποίο εμείς θα μπαίνουμε μόνο για άραγμα στο σαλόνι. Το σπίτι βρίσκεται σε ένα πολύ μεγάλο κήπο (παλιά φάρμα ή κάτι τέτοιο) στην άλλη άκρη του οποίου υπάρχει ένας παλιός στάβλος τρίχωρος που τον έχουν μετατρέψει σε σπιτάκι φιλοξενίας, το οποίο έχει και δικό του πάγκο με ντάβο και ψυγείο (γι' αυτό σκέφτηκα να μαγειρεύω) εκεί θα μένουμε.

Όντως τα 4 είναι τέρατα, δε βάζουν γλώσσα μέσα και δεν τα έχω δει ποτέ να κάθονται και να κουρνιάζουν όπως συνήθως κάνουν άλλα σκυλιά, πάντα κάτι κάνουν σαν αεικίνητα.
 






giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Εγω στη θεση σου μια και ξερω οτι τους μαγειρευεις θα εκανα το εξης
θα επερνα μαζι μου ξηρα (διακοπες ειναι) και τα σκυλια δεν θα παθουν κατι αν 10 μερες δεν φανε σωστα
απλα αν ηθελα να δινω λιγο μαγειρευτο

θα εφτιαχνα ενα τσικαλι μεγαλο γεματο την πρωτη μερα ισα ισα να τρωνε μια μπουκια συμπληρωματικα με την ξηρα
μαγειρεμα-καταψυξη δεν παθαινει τιποτα
(ειχα πολλους συμφοιτητες που ειχαν τετοια διαιτα απο μαγειρεμα της μαμας χαχαχαχαχα) :D
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Grifos δωσε ξηρα να ξεκουραστει το κορμακι σου,δεν ειναι και πολλες οι μερες.
Ασε που αν δεν βρειτε ακρη με τα ντακσχουντ,μπορει τα σκυλια σου να δοκιμασουν και barf :D:D:D:maria::maria:
Kαλες διακοπες να εχετε!;)