Μαλακά κόπρανα


Tatasa1982

Active Member
5 Ιανουαρίου 2024
35
28
42
Καλησπέρα σας! Έχω ένα κουταβάκι τον Μάιλο ο οποίος είναι 3 μηνών. Τον έχω 1 μήνα. Όταν τον πήρα τα κακά του ήταν μια χαρά. Ξεκινήσαμε κροκετα acana και την δέχτηκε μια χαρά. Όλα καλά μέχρι προχθές. Ξεκίνησε να κάνει μαλακά κόπρανα σαν πουρέ να το πω. Ο κτηνίατρος μου είπε να δώσω μια κονσέρβα που μου έδωσε ο ίδιος για 24 ώρες και το σκυλί επανήλθε σε φυσιολογικές κενώσεις.
Σήμερα προσθέσα στην κονσέρβα κροκετα για να γίνει σταδιακά αλλαγή από την κονσέρβα σε κροκετα αλλά πάλι τα κακά έγιναν μαλακά.
Εν τέλει μου ειπε να αλλάξω κροκετα.
Είμαι λίγο σε ένα μπέρδεμα.
Έχετε να μου προτείνετε κάποια κροκετα που ίσως του κάτσει πιο καλα. Είναι ημίαιμο κουταβάκι αδεσποτακι 4.500 κιλά.
Ευχαριστώ!!!!!
 




Tatasa1982

Active Member
5 Ιανουαρίου 2024
35
28
42
εχεις σκεφτει το ενδεχομενο barf?
Καλημέρα. Δεν γνωρίζω τί είναι η συγκεκριμένη μάρκα; Είναι καλή; Είμαι νέα σκυλομαμά και δεν γνωρίζω συγγνώμη αν είναι χαζή η ερώτηση μου.Απλα ανησυχώ για το μωρό μας δεν θέλω να πονάει.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Καημερα!εχει πολλά θέματα με κροκέτες μέσα στο forum κάντε μια αναζητηση στον φακό
 
  • Like
Reactions: Tatasa1982


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καλημέρα. Δεν γνωρίζω τί είναι η συγκεκριμένη μάρκα; Είναι καλή; Είμαι νέα σκυλομαμά και δεν γνωρίζω συγγνώμη αν είναι χαζή η ερώτηση μου.Απλα ανησυχώ για το μωρό μας δεν θέλω να πονάει.
Δεν είναι μάρκα κροκέτας είναι είδος διατροφής και συγκεκριμένα ωμής διατροφής. Ή την ετοιμάζεις μόνος σου, αφού έχεις διαβάσει, ενημερωθεί μαθαίνεις και πειραματίζεσαι στου κασίδι το κεφάλι :D (όπου κασίδις ο σκύλος σου) ή αγοράζεις από κάποια εταιρεία έτοιμη barf που για να μειώσουν το κόστος και μεγιστοποιήσουν το κέρδος τους σου βάζουν 3 κιλά κόκκαλο σε 3.5 κιλά τροφή . Barf= Biologically Appropriate Raw Food.

'Oσον αφορά τα μαλακά κόπρανα μήπως έφαγε κάτι άλλο εκτός της ξηράς του και ερεθίστηκε το έντερο του και γι αυτό ξεκίνησε το πρόβλημα; Κανονικά στην μετάβαση που έκανες έπρεπε να είχε φτιάξει. Ίσως να του δώσεις λίγο ακόμα την ειδική κονσέρβα και μετά να ξαναπροσπαθήσεις μετάβαση πιο σταδιακή και αν δεις ότι επιμένει το πρόβλημα το αναφέρεις στον κτηνίατρο. Στο λέω αυτό γιατί δεν είναι καλή ιδέα η αλλαγή ξηράς τώρα που το κουταβάκι σου έχει πρόβλημα με την κοιλιά του.
Επίσης επειδή είδα ότι άνοιξες και άλλο θέμα με το πόσο λαίμαργο είναι το κουτάβι σου μήπως αύξησες την τροφή όπως σου προτάθηκε και γι αυτό ξεκίνησαν τα μαλακά κόπρανα ;
 
Last edited: