Μαλτέζ ή Γιορκσάιρ Τεριέ????


missirlou

Member
3 Οκτωβρίου 2008
9
0
Γεια σας!!! Όπως είπα είμαι παντρεμένη με ένα παιδί. Αποφάμε να υιοθετήσουμε ένα κουτάβι για να έχουμε μια συντροφιά. Όλοι μας έχουμε πολύ αγάπη να του δώσουμε. Μένουμε σε ένα δυόροφο σπίτι (στον κάτω όροφο μένει η μαμά μου) το σπίτι διαθέτει ένα μπαλκόνι μια μικρή αυλίτσα και ένα δωμάτιο το οποίο δεν το χρησιμοποιεί κανείς. Έχω πολύ χρόνο να του διαθέσω διότι δεν δουλεύω. Οι ράτσες που μας αρέσουν είναι τα μαλτέζ και τα Γιορκσάιρ Τεριέ(δεν ξέρω ποια να διαλέξω). Επίσης θα ήθελα να πω ότι μένω σε νησί. Δεν έχουμε πολύ εμπειρία. Κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

Σας ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων!!!
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δεδομένο ότι θα ασχολείσαι όπως λες και εσύ και έχεις και παιδί θα σου προτεινα μεταξύ αυτών των δυο ,το yorkie μιας και είναι σκυλί γεμάτο ζωή και είναι terrier που τα λέει όλα αυτό,είναι σκυλί που έχει ενέργεια.
Αυτό βεβαια με την προϋπόθεση ότι το παιδί σου είναι μεγάλο σε ηλικία γιατί με τα μικρά δεν τα πάνε ιδιαιτερα έως καθόλου θα έλεγα και από εμπειρία γνωστών μου, καλά.
Θύμισε μου τι ηλικία έχει το παιδί σου?
Τα maltezakia είναι ήρεμα, αρκετά προσαρμοσιμα και γενικά καλόβολα και με τα παιδιά αλλα θέλουν ιδιαίτερη φροντίδα καθημερινά για το μαλλί τους.
Εγώ θα σου ελεγα να πάρεις westie λόγο παρα πολλών πραγμάτων.
Τα πάνε εκπληκτικά καλά με τα παιδιά κάθε ηλικίας.
Είναι ζωηρά,πανέξυπνα,η τρίχα τους δεν μαδάει και θέλει το 1,3 περιποίησης συγκριτικά με τα maltzez και θέλουν να ασχολείσαι μαζί τους γιατί βαριούνται πράγμα που μπορείς να ανταποκριθείς εφόσον δεν δουλεύεις.
Σου παραθέτω τα link με τα χαρακτηριστικά της ράτσας :maltez,yiorkie και westie και εσύ αποφασίζεις.
Μην ξεχνάς ότι εφόσον δεν έχεις προηγουμενη εμπειρία σε οποιαδήποτε επιλογή ράτσας θα πρέπει να έχεις επαφή με κάποιον εκπαιδευτεί για να σου διασφάλιση μια αρμονική συμβίωση.;):):)
Καλή αρχή!!:):)

http://www.interpet.gr/themata/ratses/dogs/maltezikos.htm
http://katoikidia.the-petz.com/?p=42
http://katoikidia.the-petz.com/?p=86
http://www.interpet.gr/themata/ratses/dogs/westie.htm

Το από που..
Αν έχεις διαβάσει το foroum θα έχεις καταλάβει..
Συνοπτικά..,όχι από petshop,internet,αγγελίες.
ναι από καλους εκτροφείς εγκεκριμένους από τον ΚΌΕ.
 


missirlou

Member
3 Οκτωβρίου 2008
9
0
Το παιδί μου είναι 14.Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου kango1!!!:)Το πρόβλημα με τα γουέστι είναι ότι από όσο ξέρω θέλουν επαγγελματική φροντίδα και μένω σε νησί, είναι λίγο δύσκολο να μπορέσω να βρω κάποιον.Πάντως σε ευχαριστώ!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το παιδί δεν είναι και τόσο παιδί πια...

ρίξε μια ματιά και στα κοκόνια
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Aναμεσα στα 2 που αναφερεις θα ελεγα maltese!

Αλλιως...ενα μοναδικο κοπροσκυλακι!!!(ρατσα ειναι κ αυτα...πφφφ!)\

:D
 


missirlou

Member
3 Οκτωβρίου 2008
9
0
Συγνώμη αν σας κουράζω.Μήπως θα μπορούσατε να μου δώσετε το τηλέφωνο του ΚΟΕ?Ο ΚΟΕ πως θα μου στείλνει τα στοιχεία των εκτροφέων??
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Το παιδί δεν είναι όντως τόσο παιδί..
Εγώ μεγάλωσα από 11 με ένα μαλτεζάκι..

Τι εννοείς θέλουν τα westie επαγγελματικη φροντίδα?
Αν εννοείς το stripping ,τα μισά westie στην Ελλάδα δεν στριπαρονται λόγο έλλειψη άλλοτε γνώσεων και άλλοτε στην δυσκολία εύρεσης καλού groomer..
Το να μην κανεις stripping δεν είναι λόγος να μην πάρεις westie..
Αλλωστε αν θέλεις μαθαίνεις να το κανεις μονη σου όπως και μελόι μας από εδώ μέσα.
Οπως θα μάθεις να χτενίζεις σχολαστικά και να ξεμπερδεύεις την μεταξένια τρίχα του maltez,που γενικά θα είσαι με μια βούρτσα στο χέρι ,γιατί μπερδεύεται υπερβολικά εύκολα.
Βοήθεια επαγγελματία θα χρειαστείς και αυτή θα είναι ένας έμπειρος εκπαιδευτής,ένας καλός γιατρός και ένας groomer ,μιας και οι φυλες που έχεις διαλέξει είναι μακρυτριχες και θέλουν όλα περιποίηση απο groomer,ανάλογα με την ζωή και τις συνθήκες που θα ζούνε.
 


elena

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2007
136
0
Heraklion
www.cookiespirit.freegr.net
www.koe.gr
τηλ. 210 8145165 και θα ζητήσεις λίστα εκτροφέων και όχι λίστα με τις δηλωμένες γέννες (γιατί πολύ απλά οι γέννες είναι οι περσινές και κάποιος εκτροφέας μπορεί να μην έιχε γέννα περσι και να έχει φέτος ή να προγραμματίζει γέννα στο μέλλον)
Προσωπικά ανάμεσα στα δύο που αναφέρεις θα έλεγα να πάρεις Yorkshire για τους παρακάτω λόγους :
Ειναι πολύ πιο εύκολα στην περιποιηση του τριχώματος
Τα Maltese λόγο χρώματος λερώνονται πιο εύκολα ειδικά σε κάποια σημεία (π.χ κάτω απο τα μάτια)
Στην Ελλάδα εκτροφείς στα Yorkshire υπάρχουν ενω στα Maltese είναι πιο δύσκολα τα πράγματα (τουλάχιστον σε επίπεδο εκθέσεων δεν έχω δει ελληνικής εκτροφής Maltese τα τελευταία χρόνια).

Πάντως η επιλογή της φυλής είναι κάτι που θα πρέπει να το σκεφτείς πολύ, μιας και θα σε συνοδευει για αρκετα χρόνια :)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Υπαρχει μια αλλα ειναι για κλαματα..

Ναι η επιλογη της φυλης ειναι το α και ω για σενα και για το αυριο σας..
η επιλογη της φυλης και η επιλογη του απο που θα παρθει..
 


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
Εκτροφέας μαλτέζ?? Φυσικά υπάρχει...πουλάει 1000-1500 ευρώ και δεν δίνει χαρτιά,κανένας δεν ενδιαφέρεται,λέει, για χαρτιά:rolleyes:
 


missirlou

Member
3 Οκτωβρίου 2008
9
0
Σας ευχαρισώ όλους για τις συμβουλές σας και είμαι πολύ χαρούμενη που βρήκα κάποιους που είναι πραγματικά φιλόζωοι και μπορώ να συζητώ μαζί τους
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Εκτροφέας μαλτέζ?? Φυσικά υπάρχει...πουλάει 1000-1500 ευρώ και δεν δίνει χαρτιά,κανένας δεν ενδιαφέρεται,λέει, για χαρτιά:rolleyes:
Σαν να της λες ότι δεν υπάρχει!
Αν το ψάξει καλά, θα βρει καλό σκυλί. Δεν είναι απαραίτητο να καταλήξει σε byb επειδή κάποιοι έχουν κακές εμπειρίες.
 


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
Πρότεινα εγώ byb!!!! Εκτροφέας είναι και μάλιστα απο τους πρώτους στη λίστα του ΚΟΕ!! Για να το ψάξει καλά το αναφέρω αυτό,σαφώς υπάρχουν κι άλλοι;)
 






Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Τι εννοείς θέλουν τα westie επαγγελματικη φροντίδα?
Αν εννοείς το stripping ,τα μισά westie στην Ελλάδα δεν στριπαρονται λόγο έλλειψη άλλοτε γνώσεων και άλλοτε στην δυσκολία εύρεσης καλού groomer..
Το να μην κανεις stripping δεν είναι λόγος να μην πάρεις westie..
Αλλωστε αν θέλεις μαθαίνεις να το κανεις μονη σου όπως και μελόι μας από εδώ μέσα.
Δεν θα συμβούλευα να μη γίνει stripping σε westie. Δεν είναι μόνο θέμα καλλωπισμού είναι κ απαραίτητο για την υγεία του μανδύα και του δέρματος. Να μάθεις να κάνεις stripping μόνη σου είναι μια λύση

missirlou, ξανασκεψου την επιλογή της φυλής, εγώ έχω 2 westie :) και είναι πράγματι καταπληκτικά σκυλιά.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δεν θα συμβούλευα να μη γίνει stripping σε westie. Δεν είναι μόνο θέμα καλλωπισμού είναι κ απαραίτητο για την υγεία του μανδύα και του δέρματος. Να μάθεις να κάνεις stripping μόνη σου είναι μια λύση

missirlou, ξανασκεψου την επιλογή της φυλής, εγώ έχω 2 westie :) και είναι πράγματι καταπληκτικά σκυλιά.
Ναι εννοείτε ότι δεν είναι θέμα μονο καλλωπισμού οπως και τα περισσοτερα κουρεματα σε ολες τις ρατσες.
Αλλα αν βουρτσίζεται καθημερινά δεν έχει πρόβλημα αν τύχει να μην μπορείς να κανεις stripping οπως και τα περισσοτερα westie στην Ελλαδα..
Δεν το θεωρώ λόγος αν δεν μπορείς να κανεις stripping να μην πάρεις westie.

Εγώ την πάτησα και τον βρήκα ήδη κουρεμένο και η τρίχα του πιθανότατα είναι μαλακή για stripping.
Τον βουρτσίζω όμως καθημερινά έτσι ώστε όσο μπορεί να πέφτει η νεκρή τρίχα.
Η υγεία του είναι μια χαρά όπως και παρα πολλών westie που ξέρω που κουρεύονται με μηχανή.

Το πρώτο που έχεις να κανεις όταν πάρεις westie είναι να κανεις stripping αν δεν μπορείς ,δεν είναι όμως λόγος για να μην πάρεις.
Αυτά είναι από δικες μου πηγες οι οποιες είναι μέσα από βιβλία ,κτηνίατροι και groomer.
Η συζήτηση έχει γίνει πολλαπλές φορες για αυτό το θέμα.
 
Last edited:


elena

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2007
136
0
Heraklion
www.cookiespirit.freegr.net
Εκτροφέας μαλτέζ?? Φυσικά υπάρχει...πουλάει 1000-1500 ευρώ και δεν δίνει χαρτιά,κανένας δεν ενδιαφέρεται,λέει, για χαρτιά
Για αυτό τον λόγο ακριβώς είπα
στα Maltese είναι πιο δύσκολα τα πράγματα (τουλάχιστον σε επίπεδο εκθέσεων δεν έχω δει ελληνικής εκτροφής Maltese τα τελευταία χρόνια).
Γιατί ο εκτροφέας πάει τα σκυλιά του σε εκθέσεις όπως και πάει ή συμβουλεύει τους νέους ιδιοκτήτες να πάνε και τα σκυλιά εκτροφής του :)
Αυτό που περιγράφεις δεν είναι εκτροφέας είναι κουταβοπαραγωγός ! Το γεγονός ότι είναι εγγεγραμένος στον ΚΟΕ δεν σημαίνει απο μόνο του ότι είναι σωστός εκτροφέας θα πρέπει να συνοδεύεται και απο την παρουσία των σκύλων του σε εκθέσεις μορφολογίας ;)
 




Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Γειά σου και καλώς ήρθες!

Εγώ θα ήθελα να (ξανα)σταθώ στον καλλωπισμό των westie και θεωρώ πως είναι σοβαρός λόγος να μην πάρεις αυτή την ράτσα εάν δεν έχεις την δυνατότητα να κάνεις handstripping.
Το stripping ανανεώνει την τρίχα καθώς δεν την χάνουν απο φυσικού τους. Κρατάει το δέρμα υγιή καθώς το "αερίζει".
Εξάλλου, το έχουμε αναλύσει το θέμα πάρα πολύ στην ενότητα καλλωπισμού και δεν είναι και στις προτιμήσεις σου αυτή η φυλή.

Πάντως οι ράτσες που σε ενδιαφέρουν θέλουν καθημερινό καλλωπισμό.
Αλλιώς αν δεν θες να περνάς αρκετό χρόνο σε βούρτσισμα γιατί δεν κοιτάς για:
-French bulldog
-English Bulldog
-Pug
-Κοκόνι

Το να πάρεις όμωσ σκύλο απο σοβαρό εκτροφέα είναι πολύ σημαντικό :)