Μανία με τα ψοφίμια...


deas

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2010
354
1
Καπου εδω γυρω..
Γνωριζει κανεις που οφειλεται η μανια που εχουν τα σκυλια οπου βρουνε ψοφιμι να πανε και να κυλιουντε πανω του ???

Μου ειχε πει ενας φιλος παλιοτερα οτι σε βολτα στο βουνο με τον σκυλο του ειχε βρει ενα κουφαρι και ειχε τριφτει επανω του, στον δρομο της επιστροφης μεσα στο αμαξι δινοπαθησε το παληκαρι απο τη βρωμα...
Δεν ειχα δωσει βαση ομως,νομιζα οτι ηταν μεμονομενο περιστατικο...

Εδω και δυο τρεις μερες στη γειτονια ειναι μια ψοφια γατα και εχω δει πανω απο δυο τρεις αδεσποτους σκυλους να τριβοντε ξαπλα στο σημειο αυτο...

Ο δικος μου δε καθε φορα που περναμε απο εκει τραβαει σαν τρελος, τωρα υποψιαζομαι για ποιον λογο ομως και σιγα μην πλησιασουμε...

Τα φωτα σας παρακαλω...
 


christostr

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
409
1
Πρόσφατα το ίδιο έκανε και το γουέστι μου με το κουφάρι μιας γάτας!!!!!!!!! Μου δημιούργησε την εντύπωση ότι αν την άφηνα θα το έτρωγε!!!!!! Ένστικτο;
 


Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Και ο δικός μου το κάνει. Γενικώς όλα τα σκυλιά που έχω γνωρίσει το κάνουν. Αυτό που έχω ακούσει και το λέω με επιφύλαξη είναι πως το κάνουν γιατι εντοπίζοντας ένα αντικείμενο με τόσο έντονη μυρωδιά τρίβονται πάνω του προκειμένου να *καμουφλαριστούν* , να καλύψουν τη δική τους μυρωδιά και να την αλλοιώσουν με τη μυρωδιά του νεκρού ζώου. Από όταν ήταν σε άγρια κατάσταση το κάνανε προκειμένου να μπερδεύουν τους θηρευτές και τα θηράματα τους. Οπότε είναι κάτι σκαλωμένο στο dna τους, οπως η συνήθεια κάποιων σκύλων να σκάβουν κοκαλα και τροφή για χαλεπούς καιρούς. Αυτό ξέρω αλλά το λέω με πάσα επιφύλαξη
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Είναι το ένστικτο του κυνηγού. Τρίβονται σε οτιδήποτε έχει έντονη μυρωδιά ώστε η δική τους μυρωδιά να καλύπτεται και να κυνηγούν χωρίς το θήραμά τους να τους ανακαλύπτει. Είναι ένα από τα κοινά που έχουν με τους λύκους.
 


christostr

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
409
1
Είναι το ένστικτο του κυνηγού. Τρίβονται σε οτιδήποτε έχει έντονη μυρωδιά ώστε η δική τους μυρωδιά να καλύπτεται και να κυνηγούν χωρίς το θήραμά τους να τους ανακαλύπτει. Είναι ένα από τα κοινά που έχουν με τους λύκους.
Εντυπωσιακό!!!!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εντυπωσιακό!!!!!
Και σιχαμερό!! Το κυνηγόσκυλο (norwegian elkhound ) του μπαμπά του άντρα μου είχε χωθεί μια φορά σε ενα βουνό από κοπριά ...Είχε αλλάξει χρώμα και δεν την πλησίαζε κανείς για μια βδομάδα...
 


christostr

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
409
1
Και σιχαμερό!! Το κυνηγόσκυλο (norwegian elkhound ) του μπαμπά του άντρα μου είχε χωθεί μια φορά σε ενα βουνό από κοπριά ...Είχε αλλάξει χρώμα και δεν την πλησίαζε κανείς για μια βδομάδα...
Βρε το... "σκατόσκυλο"!! χαχαχα:D
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Το ίδιο κάνει και η Lora και καθε φορα παθαίνω εγκεφαλικο.
Θεωρω ότι είναι ότι πιο σιχαμερο υπαρχει..
Αυτο που λεει η IKyveli το εχω διαβασει κι αλλου.

Και είναι η μονη στιγμη που παθαινει επιλεκτική κωφωση κι όσο
κι αν οριομαι δεν σταματαει να τριβεται..
Γκρρρ...

Αν παρατηρησεις το σκυλο σου λιγο πριν τριφτει και διαβασεις τη γλώσσα του σώματος,
θεωρω ότι είναι ο μονος τροπος για να το αποτρεψεις.
Αν τη βλεπω κι επιμενει σε ένα σημειο πολυ και το γυροφερνει
παει να πει ότι εκει υπηρχε κατι νεκρο πριν,
οποτε και την προειδοποιώ να μην το κανει.