Μανιακός με καραμπίνα στην 113 Π.Μ. (με θύματα σκύλους...)








kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Παιδιά δεν ξέρω αλλα και τα τρία θέματα έχουν πάρει μεγάλη διάσταση και τα έδειξαν και τα τρία η τηλεόραση...
Προσωπικά είναι πρώτη φορα που βλέπω τέτοια γεγονότα να αναφέρονται εκεί..

Aντε να δούμε μπας και γίνει κάτι..
 




Dinosd

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2008
188
0
50
TIRNAVOS (LARISSA)
Πιστευω ότι ο διοικητης, ο οποιος είναι κατά πασα πιθανοτητα δεινοσαυρος που ξεμεινε από τα παλια προτου αναπτυχθει καπως και στην Ελλάδα μια στοιχειωδης κυνοφιλια, διαλεξε τον συγκεκριμενο βλάκα ακριβως γιατι είναι τυπος ψευτο-ράμπο, αλλά δεν περιμενε να είναι τοσο βλακας ώστε να κανει την εκκαθαριση δημοσια και μαλιστα δίπλα σε πανακριβη ή επικινδυνη κρατικη περιουσια.
Άρη, χωρίς να έχω καμμία σχέση με κάποιο από τα σώματα των ενόπλων δυνάμεων, θέλω να σου αναφέρω το εξής :

Οι σημερινοί διοικητές όλων των Π.Μ. (στρατιωτικά αεροδρόμια), δεν υπάρχει περίπτωση να είναι "δεινόσαυροι του παρελθόντος" γιατί απλά είναι εν' ενερεγεία σμήναρχοι που πετάνε μαχητικά αεροσκάφη. Άρα είναι ίσως λίγο μεγαλύτεροι από εσένα σε ηλικία.

Επίσης, για να εισαχθούν στην σχολή ικάρων διαθέτουν ένα μορφωτικό επίπεδο ανώτερο του μετρίου.

Σίγουρα η πράξη του συγκεκριμένου καραβανά είναι καταδικαστέα και θα υποστεί τις συνέπειες, αλλά το σενάριο που περιγράφεις ανήκει στη σφαίρα του παραμυθιού.

Υ.Γ. Σαν φαντάρος, υπηρέτησα στην αεροπορία και από τότε τα πράγματα ήταν πιο πολιτισμένα από αυτά που περιγράφεις.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Παιδιά δεν ξέρω αλλα και τα τρία θέματα έχουν πάρει μεγάλη διάσταση και τα έδειξαν και τα τρία η τηλεόραση...
Προσωπικά είναι πρώτη φορα που βλέπω τέτοια γεγονότα να αναφέρονται εκεί..

Aντε να δούμε μπας και γίνει κάτι..
Ναι! Εγώ το βρίσκω ενθαρυντικό. Νομίζω ότι οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στο διαδίκτυο......
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Dinosd, εφοσον εχεις εμπειρια από χωρο που δεν γνωριζω, σεβομαι απολυτα αυτό που λες.
Το σενάριό μου όμως είναι απολυτα ταιριαστο στον Στρατο Ξηρας της εποχης μου και παρασυρθηκα από αυτό.

Το δικο σου σενάριο ποιο είναι? Έδρασε αυτόβουλα ο υπαξιωματικος Ράμπο?
 


gropius

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2009
153
0
Πειραιάς
παιδια η πραγματικοτητα ειναι καπου στη μεση,σιγουρα ο στρατος δεν ειναι οπως καποτε αλλα και η ασχημη πλευρα του ανθρωπου δεν θα παψει να υπαρχει επειδη ειναι η θητεια ειναι διαφορετικη:(
 


Dinosd

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2008
188
0
50
TIRNAVOS (LARISSA)
Αν και βγαίνουμε off-topic.
Σίγουρα ο υπαξιωματικός έχει σοβαρό πρόβλημα (θα τον αναλάβουν οι ψυχίατροι).
Ξύπνησε λοιπόν στραβά, δεν θα ήταν και Ο φιλόζωος και πήρε την καραμπίνα και έριξε στο ψαχνό.

Το πιο λογικό, και για τον πλέον ανεγκέφαλο ανώτερό του, θα ήταν να ρίξει φόλες το βράδυ, και στην πρωινή περίπολο να μαζέψουν τα σκυλιά και να τελειώνει το πανυγήρι.

Ακόμα και να γνωρίζαν ότι έχουν έναν υπαξ. που δεν έχει σωας τας φρένας και θα εκτελέσει τέτοιου είδους διαταγή (εξαφανίστε τα αδέσποτα), θα του έλεγαν απλά να ρίξει αυτός τις φόλες.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
παιδια η πραγματικοτητα ειναι καπου στη μεση,σιγουρα ο στρατος δεν ειναι οπως καποτε αλλα και η ασχημη πλευρα του ανθρωπου δεν θα παψει να υπαρχει επειδη ειναι η θητεια ειναι διαφορετικη
Οχι βεβαια ..να λέμε ότι οι συνθήκες του στρατού δικαιολογούν τέτοιες πράξεις είναι σαν να ψαχνόμαστε να δικαιολογήσουμε την πράξη..

Στον στρατό έρχονται και παρέρχονται διάφοροι..
Οι φιλόζωοι και αυτοί οι οποιοι απεχθάνονται τα ζώα..

Υπάρχει forum πως να σκοτώσεις ζώα..
και αυτοί κάποια στιγμή πήγαν στρατό, στο παρελθον ή τώρα..
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Dinosd,

Πολύ καλυτερο σεναριο από το δικο μου συμφωνα με την αρχικη περιγραφη σου για την κατασταση στην αεροπορια. Οπότε καταθετω την αρχικη μου δημοσιευση ως ιστορικο στοιχειο δολοφονιών σκυλων στον Στρατο Ξηράς και μονο.

Εκει να δεις δεινοσαυρους. Όμως το να λειτουργησει εκει αυτοβούλως και με τετοιον τροπο εστω και ενας ψυχακιας μονιμάς,…. αυτό κι αν είναι παραμυθι. Και μονο ο τρομος των συνεπειών πιστευω ότι θα τον απέτρεπε.
 


gropius

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2009
153
0
Πειραιάς
Ακριβως ετσι!γιατι οποια κιαν ειναι η ποινη στον συγκεκριμενο αξιωματικο,παντα θα υπαρχουν οι κακιστοι του ανθρωπινου ειδους.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
παρεξηγησε την διαταγη εκκαθαρισης και αρχισε να πυροβολει αδιακρίτως και μαλιστα δίπλα σε αεροπλανα και καυσιμα.
Δηλαδη δίπλα σε περιουσια του κρατους και δίπλα σε πηγη κινδυνου.
quote]

βρε Άρη μου κάτι τέτοια λες και με πληγώνεις .............


είπα:
Ο στρατός υπάρχει για να υποτάσσει συνειδήσεις, να ισοπεδώνει και να ακρωτηριάζει την ανθρώπινη προσωπικότητα.Ο ρόλος του στρατού είναι να φτάχνει ανθρώπους υποταγμένους στην εξουσία ,φοβικούς άρα εύκολα ελεγχόμενους.

προσθέτω:
επίσης να καλλιεργεί το μίσος απέναντι στο διαφορετικό, στο φυσιολογικό,στο όμορφο,στο μη ελεγχόμενο...


και εννίοτε να φτιάχνει μη ανθρώπους...

γιαυτό:
Σε ένα τέτοιο περιβάλον η ύπαρξη και οργανωμένη φροντίδα (με στειρώσεις και εμβολιασμούς) των αδεσπότων είναι παράταιρη και μη επιθυμητή γιατί χαλάει όλο το σκηνικό .Τα αδέσποτα και το λίγο πράσινο που υπάρχουν στα στρατόπεδα είναι αυτά που δίνουν μια ανθρώπινη διάσταση σε ένα απάνθρωπο και μη φυσιολογικό περιβάλλον.

αναρωτιέμαι μήπως ένα τέτοιο σκηνικό θα το θέλανε για ολόκληρη την κοινωνία?
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Tara, δεν ειχα καμια προθεση να σε πληγωσω. Προσπαθω να ειμαι αντικειμενικος.
Το ότι ο στρατος είναι ενας χωρος που σεβομαι, δεν σημαινει ότι θα αποκρυψω γνωστες σε μενα ασχημες πτυχές.

Τη λεξη «παρεξηγησε» την χρησιμοποιησα εσκεμμένα για να κανει την κακή εντυπωση που επρεπε να κανει, όπως και εκανε.
 


gropius

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2009
153
0
Πειραιάς
Γεια σου tara!Ετσι ειναι τα πραγματα,και ποσο θα βοηθουσε αν φροντιζαν για αυτη την οργανωμενη φροντιδα που λες...
 


marina_manolo

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2009
65
0
Αθήνα
Τώρα διάβασα το θέμα και αυτή τη στιγμή έχω φρικάρει ΕΝΤΕΛΩΣ!
Ο άλλος στην Κρήτη κρεμάει σκυλιά,
ο άλλος (στο Βόλο νομίζω) καίει με καυτό λάδι ένα σκυλάκι στην κοιλιά,
ο άλλος κόβει τα αυτιά του σκύλου του,
ο άλλος (δε θυμάμαι που) φεύγοντας από το γήπεδο πέταξε κροτίδα σε σκυλάκι και το σκότωσε,
ο άλλος στο Θριάσιο πέταξε οξύ σε σκυλάκι και το τύφλωσε,
ο άλλος πήρε καραμπίνα και εκτέλεσε εν ψυχρώ τα σκυλιά...
Η Kango νομίζω ανέφερε ότι έχει γίνει θέμα στην τηλεόραση. Εγώ δε βλέπω πολύ τηλεόραση αλλά προσωπικά δεν έχω ακούσει τίποτα (παρά μόνο για τα κρεμασμένα σκυλιά στην Κρήτη).
Μπορεί αυτό που θα προτείνω να είναι χαζό αλλά σκέφτομαι μήπως ήρθε η ώρα οι φιλοζωικές ή και πολίτες που είναι αρκετά ενημερωμένα πάνω στα θέματα και μπορούν να αρθρώσουν πέντε κουβέντες να ζητήσουν ένα αφιέρωμα από κάποιο κανάλι να πουν δυο λόγια να ευαισθητοποιηθεί ο κόσμος αντί να βλέπει ατάλαντες τραγουδίστριες, χαζοχαρούμενα μοντέλα, άνδρες με την βλεφαρίδα κάγκελο κτλ κτλ...
ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ...
 




Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Κάλα 2 απανωτα !!!!
Δεν είναι 2, είναι περισσότερα... Πάντα είναι περισσότερα πιστεύω. Περισσότερα από όσα μαθαίνουμε εμείς συνήθως. Απλά το internet και τα ΜΜΕ βοηθάνε να έρχονται πιο πολλά πλέον στο φως της δημοσιότητας.

Τελίκα δεν αργει και πόλυ το νετ να γίνει μέσω προπαγανδας !!!!!
Τι εννοείς? :confused::rolleyes:
 


μαρκος

Well-Known Member
7 Μαϊου 2009
253
0
43
Νεα Ιωνια
πολλά εννοώ αλλά τι συγκεκριμένα θα δήξει πάντως στο αυτο θέμα αναρωτιέμαι αν σε λίγο καιρό και αφού κοινητοποιήθει η κοινή γνώμη πέσουν τπτ $$$$$$ για την θανάτωση των σκύλων στα στρατόπεδα !! ??? δεν ξέρει κάνεις!!!
Πίσω στις θεωρίες συνομωσίας οι φωτώ σας φαίνονται από κινητό ?? πρόχειρα τραβηγμένες ??
και γιατί πρέπει να μπει ο Στράτος στην λεζάντα πόσα Καλόπαιδα δεν κλώτσανε ή πύροβολανε με αεροβόλα γατιά στις πλατείες ?? και πόσοι βοσκαραδες δεν τουφεκάνε τα σκυλιά που διαβαίνουν το μαντρί τους ?? αλλά εκεί τπτ μήπως επειδή ο στρατός εχει λευτά και κανδήλια για άλλα ?? ενώ τον μας μάθουν το σεβασμό για τα ζώα στα σχολεία δεν έχει $$$$