Μαντρόσκυλο «Μάγκωσε» τη Δάφνη μου!!!


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Και ενώ κάνουμε την βολτούλα μας στα συνηθισμένα μέρη και πλησιάζω σε ένα σπίτι με δεμένο μαντρόσκυλο, που όποτε περνάμε κάνει σαν αφηνιασμένο βλέπω την μεγάλη γκαραζόπορτα ανοιχτή και να ξεπροβάλει το σκυλί. Η αλήθεια είναι ότι σάστισα όταν το είδα να τρέχει μανιασμένο προς το μέρος μας και γύρισα όσο μπορούσα πιο ήρεμος να αλλάξω κατεύθυνση. Αυτό όμως μας έφτασε πάρα πολύ γρήγορα. Γύρισα και του έκανα να φύγει χωρίς βία και χωρίς να κρατώ κάτι. Η μικρή μου Δάφνη (τεσσάρων μηνών και δύο ημερών) προσπαθούσε να πάρει όγκο αλλά αυτό τίποτα. (Ένα πολύ όμορφο κατά τα άλλα Ελληνικό Ποιμενικό) Την αρπάζει από το πόδι και την μαγκώνει! Τρελάθηκα! Η Δάφνη έκλαιγε σαν μικρό κουτάβι και αυτό τίποτα! Δεν ήξερα τι να κάνω και το πλακώνω στα κλωτσίδια (συγνώμη αλλά τρελάθηκα εκείνη την ώρα) τελικά την αφήνει και μας έδειχνε δόντια! Την παίρνω αγκαλιά και όταν είδα τα αίματα επάνω μου ...αφήστε το καλύτερα! Έρχεται η ιδιοκτήτρια και την μαζεύει! Το τι της έσυρα δεν περιγράφετε! Της είπα για μηνύσεις, πως αν ήταν κανένα παιδάκι θα το είχε σκοτώσει και τι μου απαντάει;

"Ξέρετε καμία καλή αλυσίδα γιατί όλο την σπάει;"

:mad::mad:

Τι της απαντάς σε αυτή την περίπτωση του ηλίθιου;

Η Δαφνούλα μου φαίνεται μια χαρά πάντως, έβαλα μπεταντίνη στο πίσω ποδαράκι της και δεν κουτσαίνει καθόλου! :)
Αν παρουσιάσει πρόβλημα θα την πάω το πρωί στην Γιατρό της!
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
κριμα :( και πανω που ειχατε αρχισει της βολτες σας! ξερω πως ειναι να στο αρπαζουν μπροστα στα ματια σου. ελπιζω να μην υπαρξει προβλημα με τ ποδι της!!
 


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
κριμα :( και πανω που ειχατε αρχισει της βολτες σας! ξερω πως ειναι να στο αρπαζουν μπροστα στα ματια σου. ελπιζω να μην υπαρξει προβλημα με τ ποδι της!!
"Έκλεισε" για διακοπές και ο εκπαιδευτής μας να τον ρωτούσα πως να το χειριστώ τώρα, όσον αφορά το ψυχολογικό μέρος.
 


veloutela

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2011
209
4
Περαστικά σας.
Τώρα που αρχίσατε τις βόλτες καλό είναι να διαβάσεις για το πως αντιμετωπίζουμε τα επιθετικά σκυλιά.. δεν γυρνάμε πχ ποτέ πλάτη σε σκυλί που έρχεται προς το μέρος μας.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Επρεπε να της πεις της "κυριας" να σου δώσει το τηλ της για να της στείλεις το λογαριασμό του κτηνιατρου.
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
εγω αυτο που εκανα ειναι να μην δωσω σημασια! και επειδη ειχα διαβασει εδω οτι δεν πρεπει να τον παρω αγκαλια τον αφησα κατω να κλαιει. σπαραζε η καρδια μου βεβαια! περπατησαμε λιγο και τον κοιταξα διεξοδικα αν εχει κατι , ευτυχως οχι. και συνεχισαμε την βολτα κανονικα! δεν πρεπει να δωσεις εσυ συνεχεια σε αυτην την κατασταση. και να την αφηνεις με αλλα σκυλια. εγω αυτο κανω αν και ειμαι σε επιφυλακη και τον τραβαω να μην ερχεται και πολυ κοντα!
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
Επρεπε να της πεις της "κυριας" να σου δώσει το τηλ της για να της στείλεις το λογαριασμό του κτηνιατρου.
μωρε δεν καταλαβαινουν. εμενα γυρισε ο αλλος και μ ειπε γτ κανει ετσι ο σκυλος μου, ο οποιος στριφογυρνουσε με την ουρα κατω απο τα σκελια και εκλαιγε. τι να γυρισεις να του πεις?? του @@@%%%#$$$ που δεν ξερει τον σκυλο του!
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Επρεπε να της πεις της "κυριας" να σου δώσει το τηλ της για να της στείλεις το λογαριασμό του κτηνιατρου.

Αυτό ακριβώς, αυτό τσούζει τα λεφτά γιατί από λόγια μάλλον δουλεία δεν θα κάνεις.
 




Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Αν δω να αρπάζουν την Λούνα ή θα λυποθημήσω ή θα προσπαθώ να ανοίξω τα δόντια του σκύλου που την έχει πιάσει ...

Καλύτερα μην ξανα περάσετε απο εκεί και συνεχίστε τις βόλτες σας κανονικά .
Θα είχα πάθει μεγαλύτερο σοκ απο το σκύλο μου οπότε προσπάθησε να μην δείχνεις οτι φοβάσαι γιατί θα το καταλάβει σίγουρα η μικρή .
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki