Μεγάλος σκύλος σε αρχαιολογικούς χώρους


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ξέρει κανεις τι καθεστός επικρατεί για τους σκύλους (τους ογκώδεις που δεν κρύβονται, όχι της τσέπης....) στους ανοιχτούς αρχαιολογικούς χώρους? (πχ Ακροπολη, Δελφοί, Αρχαια Ολυμπία, Μυστράς κτλ? Υπαρχει συνολική πρόλεψη ή ο καθενας έχει τους δικούς του κανόνες? Εμπειρίες?
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Δεν έχω ιδέα. Αυτό που ξέρω είναι ότι κυκλοφορούν αδέσποτα που τα προστατεύει ο Δήμος Αθηναίων στην Ακρόπολη! Έχω και μια φωτογραφία στο άλμπουμ μου αδέσποτου που κοιμάται/ξεκουράζεται έξω από τον Παρθενώνα!:eek::D:D
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Στον Παρθενώνα έχω πάει με τη Λώρα (ημέρα Σάββατο αν θυμάμαι καλά, πέρυσι την Άνοιξη) κ δεν μας είπαν κάτι.

Μας είπαν περισσότερα τα αδέσποτα βασικά, αλλά οκ, κάναμε παρέα με πολλές 'ιστορικές φυσιογνωμίες':D
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Σοβαρά? Πολύ ωραία! Εάν ποτέ λοιπόν ξεφοβηθώ ότι θα καθαρίσει κανάς μουρλός το Μουφ, θα το πάρω στην Ελλάδα να του βγάλω φωτογραφίες, οπότε θα έχουμε τον Άτταλο μπροστά στη Στοά Αττάλου του Βου, στο μνημείο του Αττάλου του Α' έξω από τον Παρθενώνα και μπροστά στη Στοά του Ευμένους στο Διονύσιο!!!!!:D:D:D:D:D

Κι άμα μου δώσουνε εγγυήσεις οι Τούρκοι ότι δε θα μου κάνουνε καμιά φτιάξη με φόλα ή πέτρες, θα τον πάρω και στην Πέργαμο να προσκυνήσουμε ομού στον τάφο του κανονικού Αττάλου στο Cigma Tepe!!!!!:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ξέρει κανεις τι καθεστός επικρατεί για τους σκύλους (τους ογκώδεις που δεν κρύβονται, όχι της τσέπης....) στους ανοιχτούς αρχαιολογικούς χώρους? (πχ Ακροπολη, Δελφοί, Αρχαια Ολυμπία, Μυστράς κτλ? Υπαρχει συνολική πρόλεψη ή ο καθενας έχει τους δικούς του κανόνες? Εμπειρίες?
Μονίμως τσακώνομαι, ποτέ δεν μπόρεσα να πάρω το σκυλί μαζί, και μιλάμε για 8 κιλά σκυλί :(
 








chiara

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2008
274
0
Nea Smirni
Σοβαρά? Πολύ ωραία! Εάν ποτέ λοιπόν ξεφοβηθώ ότι θα καθαρίσει κανάς μουρλός το Μουφ, θα το πάρω στην Ελλάδα να του βγάλω φωτογραφίες, οπότε θα έχουμε τον Άτταλο μπροστά στη Στοά Αττάλου του Βου, στο μνημείο του Αττάλου του Α' έξω από τον Παρθενώνα και μπροστά στη Στοά του Ευμένους στο Διονύσιο!!!!!:D:D:D:D:D

Κι άμα μου δώσουνε εγγυήσεις οι Τούρκοι ότι δε θα μου κάνουνε καμιά φτιάξη με φόλα ή πέτρες, θα τον πάρω και στην Πέργαμο να προσκυνήσουμε ομού στον τάφο του κανονικού Αττάλου στο Cigma Tepe!!!!!:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
:cool:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ξέρει κανεις τι καθεστός επικρατεί για τους σκύλους (τους ογκώδεις που δεν κρύβονται, όχι της τσέπης....) στους ανοιχτούς αρχαιολογικούς χώρους? (πχ Ακροπολη, Δελφοί, Αρχαια Ολυμπία, Μυστράς κτλ? Υπαρχει συνολική πρόλεψη ή ο καθενας έχει τους δικούς του κανόνες? Εμπειρίες?
Η είσοδος ζώων σε αρχαιολογικούς χώρους απαγορεύεται αυστηρά. Η μόνη εξαίρεση είναι τα σκυλιά - οδηγοί των τυφλών.
:)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Η είσοδος ζώων σε αρχαιολογικούς χώρους απαγορεύεται αυστηρά. Η μόνη εξαίρεση είναι τα σκυλιά - οδηγοί των τυφλών.
:)
:(:(:( Τι κρίμα... ήθελα να οργανώσω μονοήμερες εκδρομές, αλλά χωρις το Γκογκόλ θα είναι δύσκολο (σημαίνει ότι πρεπει να τον αφήσω κάπου). Εκτος αυτού θα το χαιρόταν αφάνταστα....
 






kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ευχαριστώ παιδιά.... :(:(

Δεν ξέρω με ποιόν να θυμωσω.... με αυτούς που απαγορεύουν ή με αυτούς που δε μαζεύουν τις ακαθαρσίες των σκυλιών τους και διαιωνίζουν την κατάσταση.....
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Μόλις θυμήθηκα ότι στην Κνωσσό δεν με είχαν αφήσει. Προτίμησα να κάτσω με τη σκύλα μου απ' έξω μέχρι να γυρίσουν οι υπόλοιποι παρά να την αφήσω μέσα στο αμάξι καλοκαιριάτικα.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Ευχαριστώ παιδιά.... :(:(

Δεν ξέρω με ποιόν να θυμωσω.... με αυτούς που απαγορεύουν ή με αυτούς που δε μαζεύουν τις ακαθαρσίες των σκυλιών τους και διαιωνίζουν την κατάσταση.....
Εγώ θεωρώ ότι για την ύπαρξη των δεύτερων ευθύνονται οι πρώτοι και αυτό γιατί όταν αποκλείεις μια κοινωνική ομάδα-τους σκυλάνθρωπους- απο κάπου δεν φροντίζεις για την ένταξή της και την ''συμόρφωσή ''της με τους κανόνες μιας κοινωνίας όπως οφείλουν.
Και αυτό γίνεται γιατί η πολιτεία ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να αναλάβει τις ευθύνες της γιατί αυτό θα σήμαινε ότι θα έπρεπε να πάρει πολλά-πολλά- πολλά μα πάρα πολλά μέτρα!!!
 


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Εγω θα σου ελεγα να θυμωσεις με αυτους που απλα δεν εχουν λαβει υποψιν τους την κοινωνικη αυτοι ομαδα!
Δηλαδη , θα μπορουσαν , οπως και στα πλοια, να εχει εναν χωρο με κλουβια να αφυνεις τον σκυλο σου οσο κανεις εσυ την ξεναγηση σου.... (και μην μου πεις πως θες να δει ο Γκογκολ την Κνωσσο!! )
Και συφωνω απολυτα με τις 2 τελευταιες γραμμες τις ΤΑΡΑ!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Στις περισσότερες χώρες έχεις πρόβλημα όταν ταξιδεύεις με σκύλο και θέλεις να επισκεφτείς αξιοθέατα. Ταξιδεύω πολλά χρόνια με σκύλο και μόνο μια φορά στη Γαλλία είχαν kennel σε σκεπαστό χώρο που μπορούσες να βάλεις τα σκυλιά.
 




Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Η είσοδος ζώων σε αρχαιολογικούς χώρους απαγορεύεται αυστηρά. Η μόνη εξαίρεση είναι τα σκυλιά - οδηγοί των τυφλών.
:)
Δελφοί, Ολυμπία, Μυκήνες, Σούνιο, Κνωσσό, ... δεν μας άφησαν να πάρουμε το σκύλο μαζί μας. Μονο στην Επίδαυρο μας άφησαν.
Δεν ξέρω με ποιόν να θυμωσω.... με αυτούς που απαγορεύουν ή με αυτούς που δε μαζεύουν τις ακαθαρσίες των σκυλιών τους και διαιωνίζουν την κατάσταση.
Δεν πιστευω οτι ειναι τοσο θεμα ακαθαρσιων γιατι υπαρχουν αρκετες ακαθαρσιες , απο πουλια ,ποντικια και αλλα ζωντανα που δεν μπορουν να τις ελεγξουν , οσο θεμα βαρεμαρας για κατασκευη υποδομης !
Και αυτό γίνεται γιατί η πολιτεία ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να αναλάβει τις ευθύνες της γιατί αυτό θα σήμαινε ότι θα έπρεπε να πάρει πολλά-πολλά- πολλά μα πάρα πολλά μέτρα!!!
Εγω θα σου ελεγα να θυμωσεις με αυτους που απλα δεν εχουν λαβει υποψιν τους την κοινωνικη αυτοι ομαδα!
Δηλαδη , θα μπορουσαν , οπως και στα πλοια, να εχει εναν χωρο με κλουβια να αφυνεις τον σκυλο σου οσο κανεις εσυ την ξεναγηση σου
μόνο μια φορά στη Γαλλία είχαν kennel σε σκεπαστό χώρο που μπορούσες να βάλεις τα σκυλιά.
Φαυλος κύκλος ειναι παιδιά.... τι να πεις....
:DΟντως....φαυλος κυκλος
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981