Μεγαλο προβλημα!


D

Deleted member 14614

Guest
Άρα (επανέρχομαι), δύσκολα τα πράγματα απ'ότι βλέπω.
Εγώ με τις γάτες τον "έφτιαξα" κάπως ανορθόδοξα. Ήταν πολύ επιθετικός, αλλά είχα καταλάβει ότι ήταν από φόβο. Αφού του κόπηκε η επιθετικότητα και είχε μείνει απογυμνωμένος ο φόβος, τον εξανάγκασα να είναι δίπλα σε μια γάτα που γνωρίζω. Αφού η καλή μου έστησε κοιλιά (!) για να την μυρίσει, αυτός παραχαλάρωσε και πήγαινε να μυρίσει πλέον ό,τι γάτα έβλεπε! Φυσικά, του επιτέθηκε μια και πλέον, έχουμε περιοριστεί απλά στο να τις αγνοεί. Κάτι είναι κι αυτό.
 
  • Like
Reactions: LaCat and Vabull


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Vabull πολυ σιγουρια διακρινω με το γπ σου λυτο και ανησυχω...καταρχην να σου πω οτι εχουμε κανει κι εμεις με δυο εκπαιδευτες μαθηματα,και ομαδικα και ιδιαιτερα...στο θεμα γατας ο Ροκυ δεν μπορει να το ξεπερασει,ειδικα απο τη στιγμη που καποτε σκοτωσε μια γατα κι εριξε τον αντρα μου κατω...οσο σιγουρος παντως και να ειναι κανεις για το σκυλο του,δεν αφηνουμε ποτέ λυτο γιατι μια φορα θα συμβει το κακο και μετα θα τρεχεις...περσυ απο λυτο σκυλο στο παρκο μας,δεχτηκαμε επιθεση,στο Ροκυ δλδ,παρολο που ο ιδιοκτητης του ηταν διπλα του...και μαλιστα απορουσε μετα πως του ξεφυγε ο σκυλος του και πως το εκανε αυτο κλπ κλπ....Ποτέ δεν ειμαστε σιγουροι για τιποτα λοιπον...Ασε που πλεον θεωρειται παρανομο να εχεις στο δρομο το σκυλο λυτο...απαγορευεται πλεον...ψαξτο λιγο...
 
Last edited:


Vabull

Active Member
4 Οκτωβρίου 2015
30
20
40
Παιδια δεν τον βγαζω στο δρομο χυμα λυτο!!!!!ειμαστε με λουρακι και οταν φτανουμε στο δασακι τον αφηνω για να παιξουμε και να κανουμε την καθημερινη μας ασκηση εκπαιδευσης....το δασακι επισης ειναι περιφραγμενο...και υπαρχουν και αλλα σκυλακια που παιζουν!!!!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Παιδια δεν τον βγαζω στο δρομο χυμα λυτο!!!!!ειμαστε με λουρακι και οταν φτανουμε στο δασακι τον αφηνω για να παιξουμε και να κανουμε την καθημερινη μας ασκηση εκπαιδευσης....το δασακι επισης ειναι περιφραγμενο...και υπαρχουν και αλλα σκυλακια που παιζουν!!!!
εντέλει τον σκύλο ποιος τον έχει? εσύ που κάνετε όπως λες στο περιφραγμένο την καθημερινή του άσκηση (!) ή ο αδερφός σου...?


@epial γίναμε πολλοί, θα πετύχουμε καλές τιμές!
 


Vabull

Active Member
4 Οκτωβρίου 2015
30
20
40
Συγνωμη για την καθυστερηση!!!οταν εμενα στην ΑΘηνα το σκυλακι το ειχαμε εγω και ο αδερφος μου...εδω και 8μηνες ειμαι εκτος ΑΘηνων..το σκυλακι ζειμε τον αδερφο μου...οταν λοιπον τον εβγαζα βολτα εγω τοτε και ειχαμε αντιμετωπισει το προβλημα που αναφερεται στο θεμα...να τραβαει να εχει θεμα με γατες κλπ καναμε αυτα ακριβως που αναφερω και το προβλημα λυθηκε...
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
η συμβουλη του εκπαιδευτη ηταν να βρισκω στην βολτα οσες περισσοτερες γατες μπορουσα και να του κανω διορθωση συνεχεια...
καναμε αυτα ακριβως που αναφερω και το προβλημα λυθηκε...
Άγιο είχατε...
Αν η συμβουλή του "εκπαιδευτή" ήταν αυτή, προφανώς διέγνωσε σκληρόπετσο σκύλο, που δέχεται διορθώσεις. Σε μαλθακό σκύλο...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Σε μαλθακό σκύλο λιγότερη διόρθωση και περισσότερη κατεύθυνση...
Χωρίς αυτά τα δύο δεν καλουπώνεις...:)
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
λιγότερη διόρθωση και περισσότερη κατεύθυνση...
Γιατί να μην ισχύει αυτό για όλα τα σκυλιά; Δεν λέω να μην μπει διόρθωση, αλλά να μην έχει πάρει πρώτα κατευθύνσεις το σκυλί;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Γιατί η ένταση εξαρτάται από το μυαλό της κάθε μονάδας!
Προφανώς πρώτα δίνεις κατεύθυνση και μετά διορθώνεις!
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Γιατί η ένταση εξαρτάται από το μυαλό της κάθε μονάδας!
Προφανώς πρώτα δίνεις κατεύθυνση και μετά διορθώνεις!
Η ένστασή μου στη περίπτωση του @Vabull δεν είναι η ένταση, την οποία αφενός μεν δεν γνωρίζω, αφετέρου δε από τα γραφόμενα καταλαβαίνω ότι ο σκύλος διορθωνόταν στα κόκκινα του (τρελαμένο με τις γάτες), που συνεπάγεται ένταση στη διόρθωση, αλλά η συχνότητα της, χωρίς κατεύθυνση και μάλιστα με προτροπή εκπαιδευτή.

Προσωπικά δεν μπορώ να προτείνω στη Viviana, να "ταράξει" το σκυλί στη διόρθωση, γιατί:

1. Δεν μπορεί
2. Ο σκύλος είναι κολλημένος και δεν θα την αντιληφθεί καν
3. Δεν γνωρίζω το χαρακτήρα του σκύλου και τη δεκτικότητά του στις διορθώσεις
4. Δεν ξέρω τι εναλλακτικές κατευθύνσεις έχει πάρει

Συμφωνώ απόλυτα ότι η ένταση είναι ανάλογη του μυαλού της μονάδας που έχουμε μπροστά μας, αλλά και ότι η διόρθωση ακολουθεί την εκμάθηση της σωστής συμπεριφοράς, η οποία όμως γίνεται σε απόσταση και χρόνο που δεν κολλάει το μυαλό του σκύλου.
 
  • Like
Reactions: Orilis


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Γι'αυτό λοιπόν εδώ έρχεται η μαγεία της αλλαγής περιβάλλοντος και ο "ανασχηματισμός" του χαρακτήρα από τα χεράκια του εκπαιδευτή(ή αν είναι ικανός και ο ιδιοκτήτης) στο μέρος του.
Αν τον "χτυπήσεις" και σε άλλα πράγματα τον σκύλο όπως στην διαχείριση της βρώσης να δεις πως συνεργάζεται και ανασκουμπώνεται και παγιώνει καινούργια πράγματα!
Ο Ρόκυ έχει ανέβει στο κεφάλι της Βιβής!:)