Μεγαλόσωμες φυλές σε διαμέρισμα.




aris_d

Member
10 Μαϊου 2010
24
0
Τα αγαπάω όλα μου αρέσουν περισότερο τα μεσαία και μεγάλα σκυλιά χωρίς ιδιαίτερη προτίμηση ,απλά θα ήθελα και ένστικτο φύλακαπου συνήθως υπάρχει.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Μελέτησε τις φυλές που σου αρέσουν και θα καταλήξεις με αυτό που ταιριάζει σε σένα. Μην σε απασχολεί το διαμέρισμα.
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Το σκυλί βασικά δεν εκτονώνεται μέσα στο διαμέρισμα....-η μόνη του εκτόνωση μπορεί να είναι μερικές ασκήσεις υπακοής και κάποια παιχνίδια μυαλού που μπορείτε να παίζεται αλλά ο σκύλος στο σπίτι ως επι το πλείστον αναπαύεται ή ''δουλεύει'' (δηλ. φυλάει εσάς και το σπίτι..)

......... :D
TARA συμφωνω μαζι σου , αν μιλαμε για μεγαλοσωμο σκυλι , (οπως απαιτει και ο τιτλος του topic)
Οσο κατεβαινουμε σε μεγεθος συνηθως εχουμε μια αυξητικη ταση ....
 






Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
όχι απαραίτητα ομάδα 2 αλλά το ένστικτο φύλαξης μου αρέσει
Άρα κ ομάδα 1 :)

Θα πρέπει να καταλήξεις, πάντως, σε μία φυλή, ώστε να ενημερωθείς κ να επικεντρωθείς εκεί για την εύρεση κατάλληλου εκτροφείου.
Με το σκύλο σου τι σκέφτεσαι να κάνεις; Εννοώ θα ασχοληθείς με κάποιο κυνάθλημα;
 


aris_d

Member
10 Μαϊου 2010
24
0
ΑΣΧΕΤΟ
Ο Έλληνας και ο Αιγύπτιος
Ένας Έλληνας και ένας Αιγύπτιος συζητούσαν για τον πολιτισμό τους:
- "Εμείς έχουμε τις πυραμίδες."
- "Κι εμείς έχουμε την Ακρόπολη."
- "Εμείς σκάψαμε κάτω από τις πυραμίδες και βρήκαμε καλώδια."
- "Και τι μ` αυτό;"
- "Πάει να πει πως τότε υπήρχαν τηλέφωνα!"
- "Κι εμείς σκάψαμε κάτω από την Ακρόπολη και δεν βρήκαμε τίποτα."
- "Και τι με αυτό;"
- "Πάει να πει πως τότε είχαν κινητή τηλεφωνία!"
 


aris_d

Member
10 Μαϊου 2010
24
0
Νατάσα δεν σκέφτομαι κάποιο κυνάθλημα αυτή τη στιγμή αλλα είμαι ανοιχτος αν ο χαρακτήρας του σκύλου με οδηγήσει
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
με το μαδημα της γουνας δεν εχεις θεμα φανταζομαι ετσι δεν ειναι? ενα μεγαλο σκυλι σε ενα διαμερισμα κανει αισθητη την παρουσια του με την τριχα στο πατωμα, επιπλα κλπ.
 


aris_d

Member
10 Μαϊου 2010
24
0
ενα από τα σκυλάκια που μου άρεσαν είναι το μπριάρ αλλα δεν το ανέφερα διότι δεν μπορώ νατο βρώ στην Ελλάδα και από σοβαρά εκτροφεία του εξωτερικού το κόστος είναι τεράστιο.Γι αυτό το λόγο περιορίζομε σε περισότερο ευκολοεύρετα σκυλάκια.
 




Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
ενα από τα σκυλάκια που μου άρεσαν είναι το μπριάρ αλλα δεν το ανέφερα διότι δεν μπορώ νατο βρώ στην Ελλάδα και από σοβαρά εκτροφεία του εξωτερικού το κόστος είναι τεράστιο.Γι αυτό το λόγο περιορίζομε σε περισότερο ευκολοεύρετα σκυλάκια.
πολυ ομορφο...λιγο σκληροτραχειλο....νομιζω οχι για διαμερισμα...
θα σου ελεγα να δεις τους Γερμανικους και Βελγικους Ποιμενικους....
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Εγώ όχι η γυναίκα μου βλέπουμε
Αν το παρεις απο κουταβι υπαρχει ο απαραιτητος χρονος μεχρι το πρωτο "μαδημα"
Στο διαστημα αυτο η αδυναμια , που σιγουρα θα νοιωσει και η γυναικα σου στο νεο μελος της οικογενειας , θα μετριασει την αγανακτηση απο την τριχα ....
ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ...
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Αν το παρεις απο κουταβι υπαρχει ο απαραιτητος χρονος μεχρι το πρωτο "μαδημα"
Στο διαστημα αυτο η αδυναμια , που σιγουρα θα νοιωσει και η γυναικα σου στο νεο μελος της οικογενειας , θα μετριασει την αγανακτηση απο την τριχα ....
ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ...
Δυο φορες τη μερα swiffer...δεν ειναι τιποτα...και γαντι ή ρολο για τα επιπλα...
μην το αφηνετε και πανω σε κρεβατια και καναπεδες και θα ειστε οκ!
Αν υπαρχει εντονη σχολαστικοτητα θα εχετε προβλημα....οι σκυλογαταδες, κανουμε και τα στραβα ματια:p
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
To μπριαρ δεν μαδαει αλλα θελει πολυ χτενισμα για να διατηρειται.
Μια χαρα τα πανε μεσα στο σπιτι δεν ειναι ιδιαιτερα νευρικα,αντιθετως σε εξωτερικους χωρους εχουν προβλημα γιατι μαζευουν τα παντα πανω στη γουνα τους.
2 εχω και μεχρι τωρα δεν εχω αντιμετωπισει καποιο ιδιαιτερο προβλημα.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
To μπριαρ δεν μαδαει αλλα θελει πολυ χτενισμα για να διατηρειται.
Μια χαρα τα πανε μεσα στο σπιτι δεν ειναι ιδιαιτερα νευρικα,αντιθετως σε εξωτερικους χωρους εχουν προβλημα γιατι μαζευουν τα παντα πανω στη γουνα τους.
2 εχω και μεχρι τωρα δεν εχω αντιμετωπισει καποιο ιδιαιτερο προβλημα.
σε ευχαριστω....σημαντικες πληροφοριες που δεν γνωριζα....:)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Aris_d, καλώς ήλθες!!!

Καλημέρα σε όλους .
Ενδιαφέρομαι να ακουσω απόψεις για τη συμβίωση μεγαλόσωμον φυλών σε διαμέρισμα .
Διάβασα προσεκτικά το μήνυμά σου, όπως και τα posts των υπόλοιπων φίλων...

Αυτό που νομίζω ότι μας λείπει από το puzzle, είναι ο τρόπος - στυλ ζωής σου (π.χ., πιο πολύ τηλεόραση και κομπιούτερ και διάβασμα, ή πιο πολύ outdoors), το πόσο αθλητικός τύπος είσαι, το πόσο μεγαλόσωμος - δυνατός είσαι, το πόσο ήρεμος ή τσαντίλας είσαι, τα ωράριά σας (πόσες ώρες μένει μόνος του ο σκύλος) κλπ.... Δεν θέλω να μάθω κουτσομπολιά;), αλλά έτσι θα σε βοηθήσουμε καλύτερα, πιστεύω...

Εχω επισκεφθεί εκτροφεία ,σόου έχω μιλήσει με εκτροφείς αλλα λογικά ο καθένας επαινεί το σπίτι του. Έψαξα στο forum αλλά δεν βρήκα σχετικό με το θέμα άρθρο ,μόνο διαξιφισμούς μεταξύ rott vs dob και άλλα σχετικά.
Υπάρχουν πολλά σχετικά posts στο φόρουμ, αλλά τα περισσότερα είναι συγκαλυμμένα, πίσω από θέματα για συγκεκριμένες φυλές...
Να φανταστείς ότι μέχρι και ο ...Ιρλανδικός Λυκοθήρας έχει συζητηθεί για την περίπτωση διαμερίσματος!!!:D
Οπότε, δεν χάνεις τίποτα (εκτός από "επένδυση" χρόνου που θα κάνεις) να ψάξεις...

Τα αγαπάω όλα μου αρέσουν περισότερο τα μεσαία και μεγάλα σκυλιά χωρίς ιδιαίτερη προτίμηση, απλά θα ήθελα και ένστικτο φύλακα που συνήθως υπάρχει.
Οπως σου είπαν και οι υπόλοιποι, σε γενικές γραμμές, τα μεγαλόσωμα σκυλιά μπορούν να ευημερήσουν σε διαμέρισμα, εάν τηρηθούν όλες οι υπόλοιπες προϋποθέσεις...
Προσωπική άποψη (με αρκετές εξαιρέσεις και διάφορα εισαγωγικά - αλλά για χάρη της ταχύτητας το προσεγγίζω σχηματικά:
"Ομάδα 2" --> λιγότερη ενέργεια για εκτόνωση & περισσότερο "φυσικοί" φύλακες,
"Ομάδα 1" --> περισσότερη ενέργεια για εκτόνωση & περισσότερο "εκπαιδεύσιμοι" (και σαν φύλακες)

ενα από τα σκυλάκια που μου άρεσαν είναι το μπριάρ αλλα δεν το ανέφερα διότι δεν μπορώ νατο βρώ στην Ελλάδα και από σοβαρά εκτροφεία του εξωτερικού το κόστος είναι τεράστιο.Γι αυτό το λόγο περιορίζομε σε περισότερο ευκολοεύρετα σκυλάκια.
Το Briard είναι ένα υπέροχο και σκληροτράχηλο τσοπανόσκυλο (μη σε ξεγελάει το καλοχτενισμένο τρίχωμα στις φωτο), αλλά θα έχεις "δουλειές με φούντες" στην περιποίηση του τριχώματος και πολλή τρίχα μέσα στο σπίτι...:eek:

Και πάλι, καλωσόρισες και εδώ είμαστε...:)
 
Last edited: