Μεγαλόσωμες φυλές σε διαμέρισμα.


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
O Βεγας μου ειναι απο το golden aphrodite απο μαμα Τσεχα και μπαμπα Γαλλο και καταφερε να γινει Int.gr Champion.
Το ιδιο και ο Ικαρος.
 


aris_d

Member
10 Μαϊου 2010
24
0
Νάτα μας...
Ηρεμαααα...:cool:
φίλε δεν θέλω τίποτα παραπάνω από αυτό που ρώτησα διότι έφαγα τον κόσμο στην Ελλάδα αλλα άκρη δεν βρήκα.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
φίλε δεν θέλω τίποτα παραπάνω από αυτό που ρώτησα διότι έφαγα τον κόσμο στην Ελλάδα αλλα άκρη δεν βρήκα.
εγω σε καταλαβαινω...οι αδυναμιες ειναι αδυναμιες....κι εγω εχω ερωτα με τον ορεινο της Βερνης....
Αλλα ζω ευτυχισμενη με το κοκερ μου, που μου παει γαντι ;)
 


aris_d

Member
10 Μαϊου 2010
24
0
johnk
ο τύπος μου είναι νορμάλ ενέργεια έχω χρόνο για το σκυλάκι και συγκλήνω προς ομάδα 2 γιατί δεν αντέχω το παραπάνω τρέξιμο.
Τα μπριάρ δεν τα ξέρω καλά από φωτό και βιβλία τα έμαθα και απλά από αυτά που γράφονται μ ενδιαφέρουν αλλα όπως προείπα δεν μπορώ να τα βρώ.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
@Aris_d,

Ok, στην Ομάδα 2 υπάρχουν αρκετές φυλές (και πολλά θέματα στο φόρουμ) που μπορούν να σε καλύψουν... Και πιο εφικτό να τα βρεις και στην Ελλάδα...

Πρώτο και καλύτερο το Rottweiler... Επίσης, Cane Corso, Presa Canario, Dogo Argentino, Dogue De Bordeaux, Boxer και, λέμε τώρα βρε αδελφέ, Bullmastiff κλπ...

Και όλα τα Ορεινά Ποιμενικά, που θα σε προβληματίσουν λίγο περισσότερο στο διαμέρισμα...
 


aris_d

Member
10 Μαϊου 2010
24
0
Rottweiler και Dob έχουν το πλεονέκτημα διότι υπάρχουν σοβαρά εκτροφεία στην Ελλάδα με αρκετή τεχνογνωσία . Από αυτά τα δύο ψάχνοντας πάρα πολλές ώρες στο φόρουμ βρήκα μόνο αντιδικίες και αντιφάσεις καλυμένες .Δικαιολογημένα ίσως αλλά εμένα και κανένα που τα διαβάζει δεν τον βοηθά όπως σε αντίθεση βοηθάς εσύ .Σευχαριστώ και πάλι.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Οντως, έχεις δίκιο... Χρειάζεται πολύ ψάξιμο!!!
Αλλά μου φαίνεται ότι "τόχεις"! Φαίνεσαι από τους λίγους που κοιτάζουν, ακούνε και, μετά, τα ερεθίσματα περνάνε από το μυαλό...

Υ.Γ. Η αναφορά που σου έκανα σε κάποιες φυλές, δεν ήταν τυχαία: Εκτός των άλλων είναι "ανθρωποκεντρικές" και "εξαρτημένες" φυλές, όπου η απομόνωση θεωρείται "τιμωρία". Βασικό χαρακτηριστικό που δρά καταλυτικά για τη ζωή στο διαμέρισμα...
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Rottweiler και Dob έχουν το πλεονέκτημα διότι υπάρχουν σοβαρά εκτροφεία στην Ελλάδα με αρκετή τεχνογνωσία . Από αυτά τα δύο ψάχνοντας πάρα πολλές ώρες στο φόρουμ βρήκα μόνο αντιδικίες και αντιφάσεις καλυμένες .Δικαιολογημένα ίσως αλλά εμένα και κανένα που τα διαβάζει δεν τον βοηθά όπως σε αντίθεση βοηθάς εσύ .Σευχαριστώ και πάλι.
Να ρωτησω κι εγω το Γιαννη επ'ευκαιριας....τι γινεται με τις δυο αυτες φυλες? Και απο αλλους ακουσα οτι υπαρχουν διαφωνιες....γιατι δεν τις δεχομαστε και σεβομαστε ως δυο ομορφες φυλες και πρεπει να τις αντιπαραθετουμε μεταξυ τους?
 


grenouig

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
131
0
Τα dogo argentino καθοτι κυνηγοσκυλα λαβε υποψιν(αν επιλεξεις την ρατσα)οτι χρειαζονται αρκετη παραπανω ασκηση-εξασκηση για να μπορουν να παραμενουν ηρεμα σ'ενα διαμερισμα.Οσο του δινεις τοσο παραπανω θελει,ο δικος μου τουλαχιστον,ετσι ενα σωστο προγραμμα χωρις συχνες αλλαγες θα βοηθησει ακομα περισσοτερο.Οσων αφορα την συμβιωση απο'κει και περα εχω να πω τα καλυτερα.Λιγη τριχα εαν χτενιζεται καθημερινα,πολλα φιλια χαδια κι οτι μπορεις να φανταστεις,ακομα και συζητηση πιανουμε καμια φορα..Κυριος στο σπιτι μετα απο πολλους κοπους βεβαια,εκπαιδευση και αυστηροτητα εκει που χρειαζοταν
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Να ρωτησω κι εγω το Γιαννη επ'ευκαιριας....τι γινεται με τις δυο αυτες φυλες? Και απο αλλους ακουσα οτι υπαρχουν διαφωνιες....γιατι δεν τις δεχομαστε και σεβομαστε ως δυο ομορφες φυλες και πρεπει να τις αντιπαραθετουμε μεταξυ τους?
Οντως, πανέμορφες, εκπαιδεύσιμες και ικανότατες φυλές και οι δύο...
Εντάξει, αντιλαμβάνομαι ότι σε άλλους αρέσει περισσότερο το Rottweiler και σε άλλους το Dobermann...

Τους λόγους της τόσο σοβαρής αντιπαράθεσης δεν μπόρεσα ποτέ να τους καταλάβω...

Από την άλλη, να σε ρωτήσω, με τη σειρά μου: Γιατί δεν δεχόμαστε και σεβόμαστε (όλοι) ως δύο σημαντικές ομάδες τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό?
Ετσι είμαστε στην Ελλάδα... Ολοι οι εμφύλιοι έχουν ξεκινήσει μετά από θριάμβους...
 
Last edited:


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Οντως, πανέμορφες, εκπαιδεύσιμες και ικανότατες φυλές και οι δύο...
Εντάξει, αντιλαμβάνομαι ότι σε άλλους αρέσει περισσότερο το Rottweiler και σε άλλους το Dobermann...

Τους λόγους της τόσο σοβαρής αντιπαράθεσης δεν μπόρεσα ποτέ να τους καταλάβω...

Από την άλλη, να σε ρωτήσω, με τη σειρά μου: Γιατί δεν δεχόμαστε και σεβόμαστε (όλοι) ως δύο σημαντικές ομάδες τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό?
Ετσι είμαστε στην Ελλάδα... Ολοι οι εμφύλιοι έχουν ξεκινήσει μετά από θριάμβους...
συμφωνω....να σεβομαστε τα παντα ομως....τις γνωστες - αγνωστες φυλες, τις μεγαλες - μικρες ομαδες, τα μικρα - μεγαλα κομματα κ.ο.κ.
Ειναι θεμα παιδειας και καλλιεργειας...
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Κι εγω απο την πλευρα μου σου λεω οτι μια χαρα ζουν τα μεγαλα σκυλια σε διαμερισματα. Και μαλιστα δε παιζει τοσο ρολο το μεγεθος του χωρου. Δηλ ειτε 70 ειτε 100τμ, ο σκυλος το ιδιο θα κανει. Θα βολταρει λιγο απ το ενα δωματιο στο αλλο, και θ αραζει διπλα σου. Εγω εχω ενα Λαμπραντορ και δεν αντιμετωπιζω προβλημα.

Μην ακους αυτα που λενε καποιοι οτι και καλα τα μεγαλα σκυλια ειναι για εξω. Δινε στο ζωακι σου τημ απαραιτητη εκτονωση και μια χαρα θα ναι.

Κι επειδη σε βλεπω να ζοριζεσαι στην επιλογη.. Ξεκινα να βλεπεις εκτροφεις απο τις ρατσες που μπορεις. Ισως οταν τα δεις απο κοντα, καποια να σου κανει το κλικ και να τη διαλεξεις ευκολα!
 




aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Συγγνωμη βρε zarof αλλα τι σχεση εχουν τα συμπαθη ζαρωτα σκυλακια με τις ρατσες που αναφερθηκαν;;
 


zarof

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2011
395
0
43
Νεα Αρτακη
στην ομαδα 2 ειναι και αυτα, εξαλλου ο φιλος ειπε οτι δεν εχει προβλημα με τα μεσαιου μεγεθους σκυλια και πως επιθυμει το σκυλακι που θα αποκτησει να εχει ενστικτο φυλακα.
 




aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Ναι βρε παιδια εχει ενστικτο φυλακα αλλα δε θεωρω οτι ειναι στο ιδιο επιπεδο με Ροτ, Ντομπερμαν, Γερμανικο Ποιμενικο κλπ..
 




aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Ναι :) και βεβαια σε εκτονωση..δε νομιζω οτι μπορουν να συγκριθουν οι αναγκες τους με αυτες πχ του Ντομπερμαν..
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Ναι :) και βεβαια σε εκτονωση..δε νομιζω οτι μπορουν να συγκριθουν οι αναγκες τους με αυτες πχ του Ντομπερμαν..
ειναι πιο ευκολο το σαρ πει συνεπως....
Ας αποφασισει το μελος που ενδιαφερεται...αν και συμφωνω οτι το σαρ πει εχει το δικο του ξεχωριστο ιδιαιτερο κοινο....(εμενα μου αρεσει πολυ...αλλα εχει θεματα με δερματικα....)