Μεγαλόσωμο-γιγαντόσωμο κουτάβι-συστάσεις.


Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Καλημέρα σε όλους.
Έφτασε η ώρα να συστηθούμε.
Όνομα: Άρκος (από το ΑΡΚΟυδος).
Ηλικία: άγνωστη (4-5-6) μηνών κατ’ εκτίμηση. Έχει ακόμα τα μωρουδιακά δόντια και βάρος 24 κιλά.
Φυλή: Ημίαιμο με χαρακτηριστικά τσοπάνη.
Τον υιοθέτησα από καταφύγιο. Τον είχε βρει μια κυρία κουτάβι δαγκωμένο κάτω από έναν κάδο. Έχει δύο μεγάλα αποστήματα στο αριστερό μουσούδι τα οποία δεν έχουν φύγει, αν και ο κτηνίατρος του τα είχε σκάσει για να φύγει το πύον. Πλέον μοιάζουν με ελιές. Έχει τεράστιες πατούσες και μάλλον θα γίνει εξαιρετικά μεγαλόσωμος.
Αναφορικά με το χαρακτήρα του:
Με εμένα και τη σύντροφό μου είναι άριστος. Πολύ ανθρωποκεντρικός. Αν και δεν κουνάει πολύ ουρά (παρά μόνο όταν μπαίνουμε στο σπίτι και αυτό όχι πάντα) επιδιώκει την επαφή με εμάς. Θέλει να ξαπλώνει δίπλα μας και να έχει συνεχώς οπτική επαφή. Με ακολουθεί σε όλα τα δωμάτια του σπιτιού σαν σκιά. Μαγείρεμα-εκεί-, καναπές-εκεί- ακόμα και μπάνιο να κάνω θέλει να είναι στο ίδιο δωμάτιο. Υποθέτω έχει ακόμα ανασφάλεια. Γενικώς δεν τον ενδιαφέρει τίποτα πλην εμού και της συντρόφου μου.
Αν και κουτάβι δεν είναι απαιτητικός. Είμαστε στη φάση να μάθουμε στοιχειώδεις κανόνες συμβίωσης στο σπίτι. Π.χ. πρέπει να καταλάβει ότι δεν πατάμε την πατουσάρα μέσα στο δοχείο νερού και ξαπλώνουμε πάνω στα νερά. Επίσης άλλο μάθημα είναι ότι το τραπέζι δεν είναι σκαλοπάτι στο οποίο ανέβουμε :p. Δείχνει να ανταποκρίνεται γρήγορα. Είδε ασανσέρ, κόσμο, λεωφορεία κ.λπ. για πρώτη φορά. Τα παρατηρεί όλα με προσοχή.
Με άλλους ανθρώπους στις βόλτες είναι παντελώς αδιάφορος. Δεν επιδιώκει χάδι απλά παρατηρεί.
Σχέση με σκυλιά: Αδιάφορος εντελώς. Ήταν πολύ εξοικειωμένος γιατί έμενε με άλλα 15 σκυλιά στο καταφύγιο. Αλλά αν συναντήσουμε σκύλο δεν ενδιαφέρεται καν να τον μυρίσει ή να παίξει ή να χαιρετίσει.
Δεν ξέρω ούτε τι χαρακτήρα θα αναπτύξει, ούτε τι μέγεθος θα φτάσει.
Πάντως επειδή στο καταφύγιο είδα 15 κουτάβια, άλλα παίζανε κυνηγιόντουσαν, ερχόντουσαν για χάδια κ.λπ., αυτός ήταν πολύ σοβαρός. Ήρθε με μύρισε. Έκατσε δίπλα μου. Ως εκεί. Ούτε χαρούλες ούτε τίποτα. Μου φαίνεται ανεξάρτητος χαρακτήρας. Αυτά εν ολίγοις.
IMG_20210822_091355.jpg
IMG_20210821_193841.jpg
IMG_20210824_171116.jpg
 








GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
πολύ όμορφος τσοπανάκος..
αν έχει ακόμα τα μωρουδιακά δόντια είναι κάτω από 4 μηνών...
από ότι περιγράφεις θα φτιάξει ένα καταπληκτικό και σοβαρό χαρακτήρα...
 
  • Like
Reactions: ThemisRottweiler


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Πάντα δυνατός και υγιές.
Δεν σημαίνει πάντα ότι σκύλος που είναι κολλημένος πάνω σου έχει ανασφάλειες. Από εμπειρία έχω δει τα πιο δυναμικά σκυλιά είναι αυτά που κολλάνε με τον άνθρωπο τους.
Αν έχουν βγει κυνόδοντες παίζει να είναι 5μηνων. Αν βλέπεις ακόμα πίσω κουταβισια δόντια θα είναι γύρω 4μηνων. Θα γίνει αρκούδα.
 


Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Καλημέρα, κλείνουμε 1 μήνα σχεδόν συμβίωσης με τον Άρκο. Πλέον πέσανε τα κουταβίσια δόντια και αρχίζει να βγάζει τα κανονικά. Συνεπώς είναι όντως 5-6 μηνών. Ο χαρακτήρας του είναι ως τώρα πολύ καλός. Δεν είναι ιδιαίτερα ενθουσιώδης με τους ανθρώπους, θα δεχτεί όμως το χάδι. Δεν θα τραβήξει όμως πχ στο δρόμο για να πάει σε άνθρωπο για χάδι. Με τα σκυλιά παραμένει εντελώς αδιάφορος. Δεν παίζει ιδιαίτερα με τα σκυλιά, μόνο με τα παιχνίδια του. Το ΣΚ πήγαμε εκδρομή στη φύση και θεωρώ ότι του έκανε καλό γιατί όταν επιστρέψαμε αισθάνθηκε ότι πράγματι γύρισε σπίτι και αρχίζει να μαθαίνει την τουαλέτα. (πολύ βασικό). Οι πατούσες του είναι όντως τεράστιες αλλά ο 2ος κτηνίατρος μου είπε ότι δεν θα φτάσει πάνω από 35-40 κιλά. Πριν μια βδομάδα ήταν 25.
 

Attachments



Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Καλημέρα, κλείνουμε 1 μήνα σχεδόν συμβίωσης με τον Άρκο. Πλέον πέσανε τα κουταβίσια δόντια και αρχίζει να βγάζει τα κανονικά. Συνεπώς είναι όντως 5-6 μηνών. Ο χαρακτήρας του είναι ως τώρα πολύ καλός. Δεν είναι ιδιαίτερα ενθουσιώδης με τους ανθρώπους, θα δεχτεί όμως το χάδι. Δεν θα τραβήξει όμως πχ στο δρόμο για να πάει σε άνθρωπο για χάδι. Με τα σκυλιά παραμένει εντελώς αδιάφορος. Δεν παίζει ιδιαίτερα με τα σκυλιά, μόνο με τα παιχνίδια του. Το ΣΚ πήγαμε εκδρομή στη φύση και θεωρώ ότι του έκανε καλό γιατί όταν επιστρέψαμε αισθάνθηκε ότι πράγματι γύρισε σπίτι και αρχίζει να μαθαίνει την τουαλέτα. (πολύ βασικό). Οι πατούσες του είναι όντως τεράστιες αλλά ο 2ος κτηνίατρος μου είπε ότι δεν θα φτάσει πάνω από 35-40 κιλά. Πριν μια βδομάδα ήταν 25.
Είναι ΚΟΥΚΛΟΣ!!!!
 
  • Like
Reactions: Θανος




Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Πανέμορφος!! Να τον χαίρεστε. Τι πατουσάρες ειναι αυτές!!:love:
Βλέποντας τον είναι σαν να βλέπεις ένα κεφαλάκι γερμανικού ποιμενικού κολλημένο σε ένα σώμα καυκάσιου ποιμενικού :p
 








BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αν στους 6μηνες είναι 25κιλα τότε μάλλον έχει δίκιο ο κτηνίατρος που λέει το πολύ 45κιλα.
Σαν πρόχειρο οδηγό, η δικιά μας στις 28βδομαδες ήταν 34,5κιλα και βάση γονιών υπολογίζεται για 45κιλα τουλάχιστον.