Μελισσα


AndaStinson

Member
12 Αυγούστου 2015
17
17
29
Καλησπέρα!

Ο μικρός μου "κυνηγός" εντόμων έφαγε μια μέλισσα. Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση? Υπάρχει πρόβλημα ή μπορεί να μην δημιουργήσει καν θέμα? Δεν τον βλέπω ενοχλημένο πάντως..
 








GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
και να τον τσιμπησε μαλον δεν ειναι αλλεργικος ακομα καλυτερα ...
πολλες φορες οπως τις καταπινουν τις εχουν πεθανει νωριτερα οποτε ολα καλα..
 








Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Σε γάτα σας κάνει; Ο δικός μου σκοτωνει οτιδήποτε έρπει/πετάει μικρότερο από το μέγεθος του.
Και με μέγεθος 6.7kgr η ποικιλία είναι μεγάλη :p
 
  • Like
Reactions: ioanna a and Orilis




Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Για αυτό έγραψα έρπει/ πέταει και όχι απλά κινείται :p
Το ξέρετε ότι η γάτα είναι το πιο "δολοφονικό" αιλουροειδές με κοντά στα 1000 διαφορετικά είδη ως θηράματα; Το αμέσως επόμενο κυνηγάει και τρέφεται με 7.

On topic: Για τέτοιους λόγους καλό είναι να έχουμε εύκαιρη κορτιζόνη στο φαρμακείο μας.
 


AndaStinson

Member
12 Αυγούστου 2015
17
17
29
Και ο δικός μου πάντως δεν αφήνει τίποτα! Από αράχνες και ακρίδες μέχρι μέλισσες όπως είδα σήμερα. Πάσχω από εντομοφοβία γενικά, αλλά ευτυχώς πλέον έχω φύλακα! Χαχα :p:p
 
  • Like
Reactions: ioanna a










Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Συγγνωμη τωρα...
αλλα γιατι τους αφηνετε να σκοτωνουν o_O το οτιδηποτε? o_O
Δε λεω,κ μενα εχει η Ηρα τετοιες "τασεις"...αλλα δε μπορω καν να απαριθμησω τις φορες που ετρεχα να της παρω το ποντικι (του αγρου) για να το σωσω...νομιζω αυτο ειναι το σωστο...ολα ψυχη εχουν κ ολα το ιδιο δικαιωμα στην ζωη!

Οσον αφορα την μελισσα η που δεν τον τσιμπησε (προφανως την σκοτωσε πριν την φαει) ειτε εχει ανοσια!
Εμενα μια φορα που την τσιμπησε την Ηρα (εκεινη ομως την ενοχλουσε την μελισσα) κ ξεκινησε να πρηζεται της εβαλα σκορδο (κ σε μας το ιδιο κανω) ,την επομενη ηταν περδικι!
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Καλησπέρα σας, ο Ωριωνάκος πριν μια εβδομάδα πάτησε μια σφήκα ή μέλισσα (ούτε τις ξεχωρίζω). Μίλησα μ τ κτηνίατρο κ μ συμβούλευσε ν τ παρακολουθώ κ όταν πρηστεί (ήμουν όχι σίγουρη για τ τσίμπημα) ν του χορηγήσει κορτιζόνη. Παρατήρησα ν τν ενοχλεί κ ν τ γλείφει πριν δύο μέρες, επειδή όμως τ πατά κανονικά τ άφησα πιστεύοντας ότι είναι περαστικό δίχως ν τ συνδέσω. Λάθος μάλλον έκανα γιατί εμμένει στο γλείψιμο κ παρατήρησα ερεθισμένο τ πατουσάκι όχι πρησμένο (νευρίαζε μ τ προσπάθεια ν τ αγγίξω). Έβαλα fenistil εώς ότου καλέσω αύριο τ κτηνίατρο. Ν τοποθετήσω τίποτα άλλο στο ερεθισμένο ποδαράκι του όπως γράφεται γ σκόρδο (γνωρίζω ότι είναι επικίνδυνο ωστόσο για τ σκυλιά)
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
H μέλισσα αφήνει το κεντρί της και πεθαίνει, ενώ η σφήκα μπορεί να επιφέρει πολλαπλά τσιμπήματα. Όταν είχε τσιμπήσει τον Kaiser μέλισσα, βρήκα το κεντρί μαζί με τον σάκο, το αφαίρεσα και μετά έβαλα πάγο. Σε λίγες μέρες το μικρό πρήξιμο που είχε προκληθεί εξαφανίστηκε, δεν χρειάστηκε κορτιζόνη, μιας και δεν εμφάνισε αλλεργική αντίδραση.
 
  • Like
Reactions: archodea


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf