Μετά την στείρωση.


Soniaan

Active Member
1 Ιουλίου 2015
42
7
26
Καλησπέρα! Εχθές έκανα στείρωση στην σκυλίτσα μου 1.5 χρονών με εσωτερικά ράμματα.Σήμερα της έβγαλα ενα σαν χαζαπλαστ που της είχαν τοποθετήσει και η κοιλίτσα της είναι λίγο πρησμένη είναι φυσιολογικό;Ευχαριστώ.
 

Attachments



Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Αχ, αχ τι μου θυμίζεις....
Και εμάς έτσι ήταν η κοιλίτσα της. Τις 2 πρώτες μέρες έτρεχε και λίγο αιματάκι από την τομή.
Είναι φυσιολογικό.. Μόλις έκανε επέμβαση, λίγο πρήξιμο θα υπάρχει...
 




Soniaan

Active Member
1 Ιουλίου 2015
42
7
26
Μου είχε πεί και ο γιατρός οτι θα πρηστεί αλλα μετά απο μέρες για αυτο ανησύχησα.Είχαμε και στο πόδι που έκανε την ένεση αλλα και στην κοιλιά για να κρατάει το λίγο αίμα που είχε χθες.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Θες να στειλεις μια φωτογραφία στο γιατρό σου καλού κακού; Και φυσικά πολύ προσοχή να μην ανεβαινει σκαλιά καναπέδες και να μην κουράζεται. Καλά αναρωση στο πιτσιρίκι .
 
  • Like
Reactions: Soniaan


Soniaan

Active Member
1 Ιουλίου 2015
42
7
26
Θα τον πάρω τηλέφωνο το απόγευμα σίγουρα να δω τι θα μου πεί.Χθές μου πήδηξε μια φορά απο το κρεβάτι ενώ έφυγα για λίγο απο το δωμάτιο... Τώρα πλέον βάζω τους γονέις μου να την φυλάνε όταν λείπω.Σε ευχαριστώ πολύ!!!
 
  • Like
Reactions: ioanna a


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Καλησπέρα! Έχω σοβαρό θέμα με το νούμερο: κάναμε τη στείρωση τη Πέμπτη, όλα καλά, καμία επιπλοκή ως τώρα φτου φτου...
Αλλά το βλαμμένο δεν σταματάει. Ενα 24ωρο ήταν ήσυχη, μετά άρχισε τις αηδίες. Πάνω κάτω σε καναπέδες, τρέξιμο σε όλο το σπίτι... Παίζει με ότι βρει κι αν δεν βρει δαγκωνεται απο τα νεύρα.
Έχουμε σκάλες για να μπεις στη πολυκατοικία και δε θέλω να την βγάζω (αν και σήμερα την έβγαλα 2 φορές να ηρεμήσει)...
Τι να κάνω? Είμαι στο τσακ να πάρω το γιατρό να ρωτήσω αν επιτρέπεται να της δωσω ηρεμιστικό (αλλιώς θα πάρω εγώ).
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Περπάτα την. Και τις σκάλες, αν τις ανεβοκατεβαίνει με ηρεμία, δεν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα. Καλύτερα να την περπατάς και να ξεδίνει λίγο, έστω νοητικά, παρά αυτό που τραβάτε και οι δύο τώρα. Με το να την κρατάς μέσα, δεν εκτονώνεται ούτε το σώμα ούτε το μυαλό, συσσωρεύοντας έτσι ενέργεια που εκδηλώνεται με τις κατσικιές που βλέπεις. Με κάμποσο περπάτημα, δεν είναι ότι θα εκτονώσει σώμα, αλλά μάλλον, θα είναι πιο εύκολο να συμβιβαστεί με το γεγονός ότι χρειάζεται, για λίγες μέρες, να είναι ήσυχη στο σπίτι. Θα της το θυμίζουν και τα ράμματα δηλαδή, και θα έχει την υπομονή να ακούσει την υπενθύμιση αυτή.
Υπομονή, λίγες μέρες είναι. Και κατι ακόμα. Καλύτερα κλουβί, παρά ηρεμιστικά, για δέκα-τόσες μέρες.
 
  • Like
Reactions: bat-iris


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Δέστην κάπου με το λουρί ή αν έχεις crate βάλε την μέσα.
Με τόση ενέργεια μπορεί να σκιστούν τα ράμματα.

ΥΓ Σε ποιόν γιατρό πήγες;
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις! Ήδη ξεκίνησα απο σήμερα βόλτες στις ώρες της, όχι όμως με φλεξι, για να έχω έλεγχο. Φυσικά τρελαίνεται και θέλει να παίξει με οποίο σκυλί δει (με το φλεξι έπαιζε κάθε πρωί με σκυλογειτονοπουλα), οπότε προσπαθώ να κάνουμε ήρεμο περπάτημα με εντολές (σταματα-ξεκινα, αλλαγές κατεύθυνσης κτλ).
Πήγα στον κτηνίατρο που τη παρακολουθεί απο τη πρώτη μέρα που τη βρήκα, είναι στην Μιχαλακοπούλου ένα κτηνιατρείο με δύο νέους - πολλοί καλούς κτηνιάτρους.
Δυστυχώς crate συνειδητοποιώ πόσο βλακεία κάναμε και δεν της πήραμε ποτέ να μάθει...
 
  • Like
Reactions: spyv


KosmasJOY

Active Member
22 Αυγούστου 2015
29
103
52
Αθήνα
www.facebook.com
Καλησπέρα και από εμάς.

Χτές το μεσημέρι κάναμε και εμείς την στείρωση στην JOY μας.
Μας έδωσε ο κτηνίατρος και Baytril για 4-5 μέρες για να μην πρηστεί.
Το θέμα μας όμως είναι ότι εκτός από φαγητό (που έχει να φάει από την Πέμπτη το μεσημέρι) νερό έχει να πιεί από την Παρασκευή στις 11:30 λίγο πρίν την πάμε στον κτηνίατρο.
Έχει κάνει τέσσερις φορές εμετό μετά το χειρουργείο (αναμενόμενο όπως μας είπε ο κτηνίατρος) και από τσισάκια πηγαίνει κανονικά.
Προσπαθήσαμε να της δώσουμε με σύριγγα νερό αλλά έχει σφραγίσει το στόμα της.
Το Baytril το πήρε την Παρασκευή το βράδυ αλλά σήμερα το πρωί σφραγισμένο το στόμα της.

Για φαγητό μας είπε ο κτηνίατρος μπορεί και μετά από 2 μέρες.
Πότε όμως λέτε να θελήσει να πιεί νερό?
Σας έχει τύχει και εσάς στα μουσούδια σας?
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Αν πραγματικά μία μέρα δεν έχει πιει σταγόνα, και πάει έτσι και το βράδυ, προσωπικα πρωί πρωί θα έψαχνα για γιατρό.Μη σου πω ότι θα έπαιρνα και ένα τηλέφωνο τώρα, κι ας είναι Σαββατόβραδο.
 


KosmasJOY

Active Member
22 Αυγούστου 2015
29
103
52
Αθήνα
www.facebook.com
Αν πραγματικά μία μέρα δεν έχει πιει σταγόνα, και πάει έτσι και το βράδυ, προσωπικα πρωί πρωί θα έψαχνα για γιατρό.Μη σου πω ότι θα έπαιρνα και ένα τηλέφωνο τώρα, κι ας είναι Σαββατόβραδο.
Αυτό που δεν ξέρω είναι αν έχει πιεί από μόνη της όταν είμαστε στο άλλο δωμάτιο και αυτή στο σαλόνι.
Οπότε λές να την ζορίσω με την σύριγγα ?
Ο κτηνίατρος μου είπε ότι φαγητό δεν υπάρχει πρόβλημα αν δεν φάει δύο μέρες αλλά νερό έστω και με σύριγγα να την δώσουμε.
Δεν της έχουμε ξαναδώσει νερό με σύριγγα και φοβάμαι μην την πνίξω.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Α
Δεν της έχουμε ξαναδώσει νερό με σύριγγα και φοβάμαι μην την πνίξω.
Βγάζεις την βελόνα (συγνώμη αλλά για κάποιους η διευκρίνιση είναι απαραίτητη) και βάζεις την σύριγγα στο πλάι του στόματος και με το κεφάλι του σκύλου σε κανονική θέση (όχι με την μουσούδα επάνω).
 


KosmasJOY

Active Member
22 Αυγούστου 2015
29
103
52
Αθήνα
www.facebook.com
Βγάζεις την βελόνα (συγνώμη αλλά για κάποιους η διευκρίνιση είναι απαραίτητη) και βάζεις την σύριγγα στο πλάι του στόματος και με το κεφάλι του σκύλου σε κανονική θέση (όχι με την μουσούδα επάνω).
Έχω την μεγάλη σύριγγα των 50ml και της έδωσα τελικά δύο φορές από 40ml όπως το περιέγραψες. Από το τίποτα νομίζω ότι κάτι είναι για σήμερα.
Το μπολάκι της με το νερό το έχω δίπλα στο crate σε περίπτωση που θέλει να πιει το βράδυ.
Ελπίζω από αύριο να θέλει να πιει μόνη της.
Σε κάθε περίπτωση θα μιλήσω και με τον κτηνίατρο αύριο.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli