Μεταφορά απο εξωτερικό


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
1) Αντιλυσσικό οι Αμερικάνοι κάνουν από 4 μηνών, ποτέ πριν.

2) Υπάρχουν πολλά τσάμπα σκυλιά στην Ελλάδα που τα έχουν εγκαταλείψει. Μικρόσωμα πολλά από αυτά. Υπάρχουν και τα μικρόσωμα και ωραιότατα κοκόνια που μάλιστα δε θέλουν groomer κάθε τρεις και λίγο. Αν τα χρήματα είναι πρόβλημα, υπάρχει επομένως εύκολη λύση, δηλαδή τα σωματεία και καταφύγια.

3) Τα μαλτεζάκια μπορούν να έχουν αρκετά γενετικά προβλήματα αν τα πάρει κανείς από ΒΥΒ ή παπυμιλλά. Εκτός από την επιγονατίδα που αναφέρατε, οι γονείς θα πρέπει να έχουν κάνει και εξετάσεις ματιών. Τι ξέρεις π.χ. Παναγιώτη για το progressive retinal atrophy? Είναι γενετικά ελεύθεροι οι γονείς? Η εξέτασή του (με τεστ DNA) κοστίζει 70 δολλάρια και γίνεται στην Αγγλία. Άλλες γενετικές ανωμαλίες των μαλτεζακίων είναι μια αρρώστεια του σηκωτιού τους και τάση για υπογλυκαιμία που μπορεί να προκαλέσει κώμα και φυσικά θάνατο. Το απεύχομαι για το δικό σου, απλά έχε τα παραπάνω υπόψη σου.

4) Τέλος επαναλαμβάνω: αν δεν υπάρχουν λεφτά για εκτροφέα (στην Αμερική θες τουλάχιστον 1000 δολλάρια για μαλτεζάκι), τότε παίρνουμε τσάμπα από σωματείο. Το ίδιο ακριβώς έκανα κι εγώ και πήρα κοτζαμάμ Μουφ. Κανείς ιδιοκτήτης δε θα μπορούσε να πάρει καλύτερο σκυλί από το Μουφ. Και δεν πλήρωσα από 800 μέχρι 2500 δολλάρια για να πάρω Αυστραλέζο από εκτροφέα. Αλλά δεν πήρα ούτε από παπυμιλλά, ούτε από ΒΥΒ.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
- μιλαμε για Ουγγαρια και 2 μηνων κουταβι και γινονται παραπομπες σε τριτες χωρες....
Σ΄αυτο έχεις δικιο. Μπερδεψα τη χωρα-δεν ξερω γιατί, αφου είχα κάνει σχετικη παράθεση σε άλλο ποστ.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
mareco δεν κατάλαβες. Οταν πας σε κτηνίατρο για να πάρεις χαρτιά για το σκύλο σου, το πρώτο που σε ρωτάνε είναι "πού θα ταξιδέψει" και "πώς θα ταξιδέψει". Πώς γίνεται να έχει ο σκύλος όλα τα χαρτιά ενώ ακόμα είναι αβέβαιο το μέσο μεταφοράς;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Berna μου κατάλαβα, σε διαβεβαιώ. Αλλά πιστεύω πως ότι έπρεπε να ειπωθεί, ειπώθηκε. Ο Panayotis πήρε κάθε πιθανή και απίθανη απάντηση. Ας τα επεξεργαστεί και ας κάνει ότι καταλαβαίνει. Οταν καταλήξει με ποιό μέσο θα ταξιδέψει το κουτάβι, καλό θα ήταν να ενημερωθεί και για τα ψιλά γράμματα.
 




Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Ο Παναγιώτης έψαχνε μεταφορικό μέσο και όπως απάντησε ο Homer στο ποστ #86, με αεροπλάνο θα έρθει το κουτάβι. Τα υπόλοιπα θα τα βρουν στο site της εταιρείας.
Το θέμα εξαντλήθηκε και για όποιον θα ψάξει και για άλλες χώρες. :lol: :p
 


Panayotis

Active Member
31 Ιανουαρίου 2011
41
0
Αθηνα
Ενα μεγαλο και δημοσιο ευχαριστω στον HOMER που χωρις την βοηθεια του δεν ειχα τωρα τον πανεμορφο Asterix κοντα μου. Ειναι υγειεστατος, και μεγαλωμενος σε σπιτι(τοσο καλοβολος....δεν εχω λογια).
Και παλι Κωνσταντινε, σε ευχαριστω παρα πολυ!
 


Leda

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
123
0
54
Παναγιωτη να σου ζησει και να περασετε αξεχαστες στιγμες μαζι.Βαλε μας φωτο να ζηλεψουμε!!
 


Panayotis

Active Member
31 Ιανουαρίου 2011
41
0
Αθηνα
o Asterix μου :) :)

4..jpg1..jpg3..jpg
Γιναμε 2 μηνων 20 του μηνα, και ζυγιζουμε 1,250!
Και θα μιλαμε συχνα στο forum μας για τις αποριες μας!
 
Last edited:




Homer

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2010
325
0
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Απιστευτη φατσουλα!!!!
Περασαμε δυο πολυ ομορφες ωρες στο αεροπλανο....Παναγιωτη θα βαλω φωτο να δεις;)
Υπεροχο πλασματακι,να σου ζήσει!!!
 


Panayotis

Active Member
31 Ιανουαρίου 2011
41
0
Αθηνα
Κουκλάκι είναι! Να τον χαίρεσαι!! Πήγατε στον γιατρό;
Διάβασε εδώ που λέμε για τα κόκκινα μουστάκια, μη γινει απο Αστερίξ Μπαρμπαρόσσα. :p
ΧΕΧΕ...ναι το διαβασα. Θελει την προσοχη του! Πηγαμε και στο γιατρο και μας ειπε οτι το εχουν πολυ περιποιημενο(χαρηκα απιστευτα γι αυτο) και τωρα προχωραμε, και μαθαινουμε κυριως!
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Panayotis ... να σου ζησει ..και να περασετε χρονια πολλα και ευτυχισμενα
Μπαραβο και στον Homer ... να σου ζησει ο αναδεχτος ....
 


διαβασα ολο το θεμα απο την αρχη και η αληθεια ειναι στεναχωρηθηκα λιγο με την "επιθεση" απεναντι σου...
γιατι νομιζω αυτο δε σε βοηθησε στην ερωτηση που αρχικα εκανες...

ΟΜΩΣ ισως να βοηθησει καποια ατομα που ψαχνουν για ενα σκυλακι και ετσι ενημερωθουν για τα puppy mills και τους byb...ομολογω πως κ εγω δεν ειχα ιδεα και ενημερωθηκα απο εδω..μεταξυ μας μεχρι που νομιζα οτι αγοραζοντας ενα σκυλι απο pet shop το βοηθαω..χωρις να σκεφτω οτι θα ερθει αλλο κ αλλο κ αλλο... (το δικο μου ειναι αδεσποτακι δεν εχω αγορασει...στη σκεψη εμεινα ευτυχως!! :) )
στο κατω κατω φορουμ ειναι..ελευθερια λογου εχουμε...ολοι μπορουν να πουν τη γνωμη τους ε?? :rolleyes:

ο asterix ειναι πανεμορφος κ μ αρεσει πολυ κ το ονομα του!!!πρωτοτυπο...να τον χαιρεσαιιιι!!!! :):)
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
όπως και η βασούλα, διάβασα κι εγώ όλο το ποστ και πραγματικά χάρηκα τόσο που είδα ότι οι ....τόσες σελίδες είχαν την κατάληξη της ...φάτσας σου.

να σου ζήσει, είναι πολύ όμορφο και μπράβο και στον homer που σε βοήθησε.

καλή ζωή με τον αστερίξ σου....