Μεταφορά σκύλων....


skoobyala

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
69
0
Μετακίνηση κατοικίδιων με τα μέσα μαζικής μεταφοράς στην Ελλάδα.....
1.ΚΤΕΛ
ο νoμoς λέει μπορεί να ταξιδέψει σκύλος μόνο κάτω στις αποσκευές και μέσα στο κλουβί του..... ποτέ μαζί με τους επιβάτες....
Εάν τώρα έστω και ένας από τους επιβάτες διαμαρτυρηθεί ( μυρίζει είναι αλλεργικός στους σκύλους η είναι κομπλέξαρaς), είναι ο οδηγός υποχρεωμένος να κατεβάσει το σκύλο από το λεωφορείο......
για ασυνόδευτα σκυλάκια ισχύει το ίδιο και εκεί πληρώνεις κάποιο ποσο... ευθύνη για το ζώο δεν έχει κανένας....
2. τρένο
δεν επιτρέπετε να μπει στην καμπίνα των επιβατών ούτε με κλουβί....
ο μόνος τρόπος να ταξιδέψει με τρένο είναι να γίνει φορτωτική με το αντίστοιχο πόσο πληρωμής ανάλογα με τα κιλά του σκυλου
3. αεροπλάνο.
μαζί με το εισιτήριο σου πρέπει να δηλώσεις ότι έχεις κατοικίδιο μαζί σου....
έως 8 κιλά με το κλουβί ο σκύλος πάει μαζί σου στην καμπίνα των επιβατών
εάν είναι πάνω από 8 κιλά πάει μαζί με τις αποσκευές έχει οξυγόνο δεν υπάρχει πρόβλημα...θερμοκρασία καμπίνας επιβατών..... και στις δυο περιπτώσεις έχει εισιτήριο εάν είναι έως 8 κιλά πληρώνεις 4€...
επιτρέπονται ανάλογα με την εταιρεία μέχρι 4 σκυλάκια στην καμπίνα... γι αυτό τα δηλώνουμε νωρίτερα......
5. ο ποιο εύκολος τρόπος μεταφοράς είναι με το πλοίο δεν υπάρχει εισιτήριο και στα πλοία υπάρχουν ειδικές σκηλιερες που βάζεις το σκυλάκι...εάν δεν θες το έχεις μαζί σου έξω αλλά δεν επιτρέπονται ελεύθερα μέσα στα σαλόνια μονό σε κλουβί....

αυτά εάν διαφωνεί κάποιος έχει κάτι να προσθέσει εδω είμαστε
 


Μιχαελα

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2009
412
0
α νομιζα στο τρενο μεχρι καποια κιλα επιτρεπεται να το εχεις στην καμπινα..
εμενα μου ειπαν στο κτελ οτι σε αφηνουν με μικροσωμο στην διαδρομη που κανω εγω αλλα αν διαμαρτυρηθει καποιος το βαζουν στις αποσκευες..εκει εχουν ενα χωρο για τα ζωακια διαχωρισμενο απο τις αλλες αποσκευες..
 




fantom14

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2010
70
0
ΑΘΗΝΑ
δεν ειναι και οτι το καλυτερο στης "σκυλιερες" των πλοιων αλλα απ' οσα ειχα δει ειδικα στα πλοια των Μινωικων δεν υπηρχε καποιο προβλημα αν τον εβγαζες στο καταστρωμα εννοειται φυσικα οτι τον επιβλεπεις.
 




skoobyala

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
69
0
Για ποιό λόγο??


Γιατι πολυ απλα ανοιγει καποιος το κλουβι και στο περνει:(
γι αυτο παντα τουλαχιστον εγω οταν τον βαζω σε σκυλιερα βαζω και λουκετο απο επανω οποτε μια χαρα:D
και καθαρα ειναι ολα οκ.....:)
 


skoobyala

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
69
0
α νομιζα στο τρενο μεχρι καποια κιλα επιτρεπεται να το εχεις στην καμπινα..
εμενα μου ειπαν στο κτελ οτι σε αφηνουν με μικροσωμο στην διαδρομη που κανω εγω αλλα αν διαμαρτυρηθει καποιος το βαζουν στις αποσκευες..εκει εχουν ενα χωρο για τα ζωακια διαχωρισμενο απο τις αλλες αποσκευες..

ειναι θεμα καθαρα του οδηγου παιδια και του καθε επιβατη.....αλλα αν εχει παρα πολυ κοσμο και πολλες αποσκευες μπορει να υπαρχει προβλημα.....
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Το θεωρω δεδομένο ότι κάποιος που θα μεταφέρει το σκύλο του με το πλοιό, θα ε΄χει φροντίσει για λουκέτο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Γιατι πολυ απλα ανοιγει καποιος το κλουβι και στο περνει:(
Και που θα το πάει βρε παιδιά πάνω στο πλοίο; Εκτός αν το πετάξει στην θάλασσα... Και για να προλάβω απαντήσεις... εννοείται ότι αν δεν είσαι συνεχώς μαζί του (που εγώ έτσι θα έκανα), το τσεκάρεις συνεχώς και οπωσδήποτε μόλις μπει το πλοίο στο λιμάνι και όχι όταν θα έχουν φύγει όλοι και αφού πρώτα τελειώσει ο φραπές και το τσιγάρο...
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Δε μπορώ να φανταστώ να κάνω ταξίδι και να παρατήσω το σκύλο μου μόνο του... Εκτός και αν έχει συνηθίσει έτσι, τι να πω. Ακόμη και Βενετία που'χω πάει με πλοίο όσοι ήταν επάνω την έβγαλαν μαζί με τα σκυλιά τους και όχι σε σκυλιέρες εννοείται.
Με αεροπλάνο μου φαίνεται ασφαλές, αλλά παρόλα αυτά θυμάμαι την περίπτωση με τη SAS που δεν υπήρχε οξυγόνο στις αποσκευές. Επίσης ξέρω ότι υπάρχουν εταιρείες που το λένε και στο site τους, ότι αναλόγως με τον τύπο του αεροπλάνου είτε υπάρχει οξυγόνο στις αποσκευές είτε όχι, και για αυτό πρέπει να επικοινωνείς μαζί τους εκ των προτερων.
 










katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Παιδιά sorry, αλλά με πλοίο έχω ταξιδέψει άπειρες φορες καλοκάιρι με τον ένα από τους δύο. Τον βάζω στη σκυλιέρα, βάζω και το λουκέτο, θα τον τσεκάρω 2,3 φορες και τελείωσε.
Έχουν μάθει να μένουν σε crate...και κοιμούνται με το μπούνε μέσα.
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Πάντως ο αδερφός μου πηγαινοέρχεται με την γάτα του με το τρένο και δεν έχει αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα΄ούτε του έχουν πει ποτέ κάτι...
 


maria-akis

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
177
0
έχω δει σκυλιά μικρόσωμα στ αεροπλάνο, μέσα στο κλουβάκι τους μαζί με τους ιδιοκτήτες τους. τα μεγάλα τα πάνε στο χώρο αποσκευών ανάλογα αν υπάρχει οξυγόνο ή όχι, κ σε ενημερώνουν (αν θα μπορέσει να ταξιδέψει μαζί σου ο φίλος σου ή όχι) αρκεί όπως προείπε κάποιος από σας να το δηλώσει πιο πριν. είναι όπως με τα άτομα με αναπηρίες, δεν μπορούν να πάρουν πάνω από κάποιο αριθμό (4νομίζω) γιατί σε περίπτωση ατυχήματος (βρόντα ξύλο!) οι αεροσυνοδοί θα πρέπει να είναι απασχολημένοι με αυτούς. τώρα θα μου πείτε πως θα απασχοληθούν με τα σκυλιά αφού θα ναι στο χώρο αποσκευών και πολύ σωστά λέτε. ούτε εγώ έχω ιδέα.. κάπου το διάβασα αυτό κ το ανέφερα αλλά μου φαίνεται ασταθές.

στο τρένο επίσης δεν είναι και τόσο αυστηρά τα πράγματα, έχω δει επίσης μικρόσωμα σκυλάκια στα κλουβάκια τους, στα πόδια των ιδιοκτήτων τους. είδα και γάτες και ινδικά χοιρίδια (πολυ γέλιο, δεν ήξερα τι ήταν κ είχα μείνει παγωτό) πάλι για τα μεγάλα δε ξέρω τι γίνεται...

στο πλοίο φέτος που ταξιδέψαμε είδα κάτι που μου γύρισαν τα μυαλά, έναν μολοσσο σε κλουβί της σκυλιέρας για μικρόσωμα ενώ απέναντι ακριβώς είχε και για μεγαλόσωμα σκυλιά.. και χωρίς λουκέτο μάλιστα.. ΜΑ ΠΟΥ ΠΑΣ ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ??? αν μπορείς να το κυκλοφορήσεις ελεύθερα στο κατάστρωμα για μένα είναι παράνοια να τα αφήνεις στις σκυλιέρες... εκτός πια κι αν κανει κανείς συχνά τη διαδρομή κρήτη-αθήνα κι έχει μάθει το σκυλί. εννοείται ΠΑΝΤΑ ΛΟΥΚΕΤΟ... πότε μπορούν να στον πάρουν να στον κλείσουν και σε καμια βαλίτσα ή σε κανενα αυτοκίνητο.. και δεν είμαι καθόλου υπερβολική.. ειδικά αν ο σκύλος είναι και καλόβολος.. και μητε τον είδατε τον Παναή μετά..

έχω μια σχετική ερώτηση, τα κουτάβια δεν ενδεικνυεται και τόσο να ταξιδεύουν πολλές ώρες, σωστά τα λέω? κ με το θέμα τουαλέτας τι γίνεται?
 


Μιχαελα

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2009
412
0
ναι δεν κανει για κουταβακια και αν ταξιδευουν δεν τρωνε για να μην κανουν συχνα την αναγκη τους και για να μην κανουν εμετο..τους δινουν πολυβιταμινουχες παστες αυτοι που ξερουν βεβαια για να παρουν τις βιταμηνες που χρειαζονται μεχρι τελος ταξιδιου και υστερα φαγακι κανονικο..
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Κορίτσια, συγνώμη αλλα αυτες τις υστερίες του στυλ, τα κουτάβια δεν κανει να ταξιδευουν πολλές ωρες...η δεν κάνει να μένουν στις σκυλιέρες κλπ, δεν τις ασπάζομαι. Τα σκυλιά μου ταξίδευαν με εμένα από πολύ μωρά...και σε πλοία και σε αεροπλανα και τεράστια ταξίδια με αυτοκίνητα χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα. Έμπαιναν στα crate τους και το έριχναν στον ύπνο. Και ελέυθερο κάμπινγκ έχει κάνει ο Τσούφι 5 μηνών και έμεινε 1 εβδομάδα με τα αλάτια, όπως όλοι μας...τίποτα δεν έπαθε...ίσα ίσα που ήταν πανευτυχής..όλη μέρα στη θάλασσα...
Τα σκυλιά δεν έιναι από πορσελάνη...
 


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Για την σκυλιερα εννοουσα το καλαζαρ.Τι πιθανοτητες υπαρχουν να εχει μπει σκυλι που εχει καλαζαρ και να υπαρχουν μολυσμενες σκνιπες εκει γυρω κατα τη διαρκεια που βρισκεται στο λιμανι το πλοιο?Δεν φανταζομαι να τα απολυμαινουν κιολας μετα απο καθε ταξιδι...Εγω νομιζω αρκετες οποτε δεν το ρισκαρω!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU