Με ή χωρίς λουρί τελικά?




D

Deleted member 14614

Guest
Και καλά του έκαναν.
Προσωπικά, έχω "υποσχεθεί" σε έναν γείτονα ότι την επόμενη φορά που το λυτό σκυλί του επιτεθεί στο δικό μου, έχω καλέσει την αστυνομία.
 
  • Like
Reactions: kanarini and Piou


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Κ Δοξα τον Θεο κ παλι καλα να λεμε που τους εκοψε!
Μονο με λουρι!
Ακομη κ σε κατι κατσαβραχα που την πηγαινα κ ημασταν εμεις κ τα αγριοκατσικα που την αφηνα ελευθερη υστερα απο απανωτα κρουσματα με φολες κ φιδια το κοψα κ αυτο....
πλεον μονο στην παραλια ελευθερη,μονο αμα ημαστε μονες κ εφοσον βρισκεται σε πεδιο βολης μου (δεν απομακρυνετε,κατι ειναι κ αυτο)
οπουδηποτε αλλου its a big NO NO!
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Σε ποιό σημείο ακριβώς μιλάει για λουρί ο νέος νόμος? Διότι όσο και να τον διάβασα, κάτι τέτοιο δεν βρήκα.

Ο νόμος υποχρεώνει να έχουμε τον έλεγχο του σκύλου μας, και να μην μπαινοβγαίνει ανεξέλεγκτα από την ιδιοκτησία μας.

Εάν είχαμε υποχρέωση να είναι πάντα δεμένος ο σκύλος μας σε λουρί, τότε τι νόημα έχει η απαγόρευση της ανεξέλεγκτης κυκλοφορίας του σκύλου μας από την ιδιοκτησία μας. Θα έλεγε ότι απαγορεύεται να βγαίνει χωρίς λουρί.

Ο έλεγχος του σκύλου μας, δεν σημαίνει λουρί. Σημαίνει πως οποιοσδήποτε σκύλος, είτε είναι σε λουρί είτε χωρίς, εάν απειλεί, γαβγίζει, επιτίθεται κλπ άλλους ανθρώπους ή σκύλους, τότε θα χαρακτηριστεί επικίνδυνος. Με τις συνέπειες που λέει ο νόμος.

Αυτά έχω καταλάβει εγώ.

Εάν απαγορεύεται να λύσω τον σκύλο από το λουρί, τότε και στην θάλασσα θα έπρεπε να είναι σε λουρί.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Έγινε τροποποίηση του νόμου και τώρα αναφέρεται ρητώς σε δέσιμο

γ) για την αποφυγή ατυχημάτων υποχρεούται κατά τη διάρκεια του περιπάτου να κρατάει το σκύλο του δεμένο και να βρίσκεται σε μικρή απόσταση από αυτόν.
Η ίδια υποχρέωση ισχύει και για τον οποιονδήποτε συνοδό του ζώου, πέραν του ιδιοκτήτη του»
 
  • Like
Reactions: kanarini


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Χαζά και ανούσια <off topic> άρθρα, για να γεμίζουν οι σελίδες, ανούσιων site.
Τον πήγαν τον άνθρωπο στο τμήμα. Ε και;
Τι έγινε μετά; Του έγινε μύνηση; Υπήρξαν μάρτυρες; Εκδικάστηκε; Ποιό το αποτέλεσμα;
Αν δεν του έγινε μύνηση, οικειοθελώς ακολούθησε στο τμήμα, καλή τη πίστη. Αν δεν ήθελε, δεν πήγαινε και δεν υπήρχε καν θεματάκι.
 
  • Like
Reactions: kanarini


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Έγινε τροποποίηση του νόμου και τώρα αναφέρεται ρητώς σε δέσιμο
γ) για την αποφυγή ατυχημάτων υποχρεούται κατά τη διάρκεια του περιπάτου να κρατάει το σκύλο του δεμένο και να βρίσκεται σε μικρή απόσταση από αυτόν.
Η ίδια υποχρέωση ισχύει και για τον οποιονδήποτε συνοδό του ζώου, πέραν του ιδιοκτήτη του»
Σε ποιό λινκ το βρίσκω? Γιατί αυτό που έχω εγώ, δεν το λέει!

Άρα όταν φτάσουμε σε κάποιο σημείο και δεν περπατάμε, δεν χρειάζεται να τον έχουμε δεμένο?
 
  • Like
Reactions: kanarini




LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Σε ποιό λινκ το βρίσκω? Γιατί αυτό που έχω εγώ, δεν το λέει!
Amangos ο νόμος άλλαξε πρόσφατα και πλέον επιβάλλει το λουρί.
Το άρθρο 5 παράγραφος 3 του Ν 4039/2012 τροποποιήθηκε και προστέθηκε ότι αναφέρει ο takisft παραπάνω με το αρ. 46 παρ. 3δ του Ν. 4235/2014.

Μπορείς να το βρεις είτε στη σελίδα του εθνικού τυπογραφείου
http://www.et.gr/index.php/2013-01-28-14-06-23/search-laws
είτε σε άλλη σελίδα με τον αριθμό του μέσω google.
 
Last edited:


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
ok, το βρήκα!!! Δεν το είχα προσέξει.

Για αποφυγή ατυχημάτων, απαγορεύεται παντού ένας σκύλος να τρέξει ή να παίξει!!! Για αποφυγή ατυχημάτων όμως, δεν απαγορεύουν τα αυτοκίνητα να κυκλοφορούν, ας πούμε.

Η απόλυτη αθλιότητα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981