Με δάγκωσε σοβαρά και τον φοβάμαι πλέον.


annie27mile

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2011
181
2
Neapolh Nikaias
Ο Ρίκο έχει τη σκυλίσια συνήθεια να βγαίνει στο μπαλκόνι και να γαυγίζει σε οτιδήποτε περίεργο δει.. δεν με πειράζει τόσο μόνο που τα μεσημέρια αποτελεί πρόβλημα. Το κλασσικό σε περίπτωση που γαβγίζει είναι να έρχομαι κοντά στο Ρίκο και του λέω θυμωμενη ''σιωπή'' και έπιανε ...
την τελευταία βδομάδα όμως όταν άρχιζα να το μαλώνω στα γαυγισματά του άρχισε και αυτός να μου γκριλίζει.. χθες βράδυ ίδιο σκηνικό ..πήγα να το αρπάξω απο το περιλαίμιο να τον βάλω μέσα ...γύρισε και με δάγκωσε πολύ σοβαρά.. Στενοχωρήθηκα και θύμωσα πααααρα πολύ!:shake:
Οπως κατάλαβα μάλλον προσπαθεί να μου επιβληθεί ...μπορείτε να μου πείτε τι να κάνω για να καταλάβει ότι με ενοχλεί αυτό που κάνει χωρίς να κινδυνεύει η σωματική μου ακεραιοτητα!!! Γενικά τι μπορώ να κάνω σε πεπίπτωση που μου γκριλίζει γιατί έτσι οπώς πάμε φοβάμαι το ίδιο το σκυλί μου.
 


roky + maroyso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
1.434
44
guess
ισως ειχε αναστατωθει την ωρα που γαβγιζε (πχ σε σκυλο), και εσει πηγες και τον επιασες για αυτο σε δαγκωσε.Εκεινη την ωρα δεν πολυ σκεφτονται..
 


annie27mile

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2011
181
2
Neapolh Nikaias
Δεν ξέρω είμαι πολύ στεναγχωρημένη πως δαγκωσε το χέρι που το ταίζει και το χαιδεύει και τι να κάνω τώρα αν θα ξαναγκριλίσει πως να επιβληθώ.. τοέχω παρατηρήσει τελευταία μου ''αντιμιλά'' όταν τον μαλώνω.
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Τι ηλικια εχει?
Ενας τροπος (το καναμε εμεις) ειναι να τον σηκωσεις ψηλα στον αερα δλδ να μην πατανε τα ποδια του.
Θα ηρεμησει με τη μια.
Εμας επειδη ειναι κ ναταρντανουλα την σηκωνα με την πλατη της κολλημενη στο στηθος μου ενω ελεγα σουτ πριν για να το πιασει.
Δουλεψε μια χαρα.

Σε καποια φαση που πηγα να την πιασω κ την κοπανησε επειδη καταλαβε η πονηρη οτι θα'χε "αεροβαπτισμα" οταν την επιασα τελικα γυρισε κ εκανε κινηση εκφοβισμου με γκρρρρρρρ.. εκει την επιασα απο το λαιμο κ την ξαπλωσα ανασκελα πιεζοντας τον αντιχειρα μου καπως εντονα στον λαιμο της. Ηταν πραξη σου δειχνω ποιος ειναι τ'αφεντικο ή με καβαλας οποτε το εκανα. Εκεινη τη στιγμη δεν ηξερα τι αλλο να κανω αυτο μου βγηκε. Ελεγα βεβαια κ "τι εκανες?!" με τονο οχι αγριο αλλα σα να λεω "πως την ειδες?!".
Οταν ηρεμησε την αφησα.
Στα δυο κ πλεον χρονια που ειναι μαζι μας αλλη μια φορα χρειαστηκε να το κανω αυτο (κανενα αλλο μελος της οικογενειας δε χρειαστηκε να το κανει γιατι σε μενα μονο εκανε την ζορικη) αλλα στον αερα την σηκωσαμε πολλες φορες μεχρι να κοψει το "γαυγιζω οχι γιατι θελω κατι αλλα γιατι ετσι γουσταρω!"
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δλδ στο γαύγισμα αυτο την πιάνουμε στον αέρα? Απο που? Κανονικά όπως όταν την παίρνουμε αγκαλια?
Ρωτάω γιατι και η δικιά μου όταν δει κάτι να περνά κατω από το μπαλκόνι, κλειδωνει εκει και δεν σταματά το γαύγισμα, ακόμα και όταν τελειώσει η διελευση.
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Δλδ στο γαύγισμα αυτο την πιάνουμε στον αέρα? Απο που? Κανονικά όπως όταν την παίρνουμε αγκαλια?
Ρωτάω γιατι και η δικιά μου όταν δει κάτι να περνά κατω από το μπαλκόνι, κλειδωνει εκει και δεν σταματά το γαύγισμα, ακόμα και όταν τελειώσει η διελευση.
Η δικη μου επειδη ειναι 20 κιλα οταν την παιρνω αγκαλια σηκωνει κ τα πισω ποδια για να "πατησε"ι καλα πανω μου κ τα μπροστινα τα βαζει στους ωμους μου κ αρχιζει να με γλυφει οποτε ετσι δεν κανουμε τπτ ;p
Για να την συμμορφωσουμε την πιαναμε απο το στηθος (δλδ τα χερια μας κλειδωναν στο στηθος της μπροστα) αλλα με την πλατη της κολλημενη στο στηθος μας. Εκει να δεις κολλημα κ το κεφαλι της επισης απο μονη της στο στηθος μας κ ησυχιααααααα!!
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Ο Ρίκο έχει τη σκυλίσια συνήθεια να βγαίνει στο μπαλκόνι και να γαυγίζει σε οτιδήποτε περίεργο δει.. δεν με πειράζει τόσο μόνο που τα μεσημέρια αποτελεί πρόβλημα. Το κλασσικό σε περίπτωση που γαβγίζει είναι να έρχομαι κοντά στο Ρίκο και του λέω θυμωμενη ''σιωπή'' και έπιανε ...
την τελευταία βδομάδα όμως όταν άρχιζα να το μαλώνω στα γαυγισματά του άρχισε και αυτός να μου γκριλίζει.. χθες βράδυ ίδιο σκηνικό ..πήγα να το αρπάξω απο το περιλαίμιο να τον βάλω μέσα ...γύρισε και με δάγκωσε πολύ σοβαρά.. Στενοχωρήθηκα και θύμωσα πααααρα πολύ!:shake:
Οπως κατάλαβα μάλλον προσπαθεί να μου επιβληθεί ...μπορείτε να μου πείτε τι να κάνω για να καταλάβει ότι με ενοχλεί αυτό που κάνει χωρίς να κινδυνεύει η σωματική μου ακεραιοτητα!!! Γενικά τι μπορώ να κάνω σε πεπίπτωση που μου γκριλίζει γιατί έτσι οπώς πάμε φοβάμαι το ίδιο το σκυλί μου.
εσύ φοβάσαι τώρα να τον πλησιάσεις??

Η δικη μου επειδη ειναι 20 κιλα οταν την παιρνω αγκαλια σηκωνει κ τα πισω ποδια για να "πατησε"ι καλα πανω μου κ τα μπροστινα τα βαζει στους ωμους μου κ αρχιζει να με γλυφει οποτε ετσι δεν κανουμε τπτ ;p
Για να την συμμορφωσουμε την πιαναμε απο το στηθος (δλδ τα χερια μας κλειδωναν στο στηθος της μπροστα) αλλα με την πλατη της κολλημενη στο στηθος μας. Εκει να δεις κολλημα κ το κεφαλι της επισης απο μονη της στο στηθος μας κ ησυχιααααααα!!
αυτό στο έχει πει εκπαιδευτής να το κανεις? μου ακούγεται λίγο ανορθόδοξο!!!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εμένα ακόμα και όταν την παίρνω αγκαλια για να την αποπροσανατολίσω, γυρνά το κεφαλι σαν το κοριτσάκι του εξορκιστη, στον αρχικό της στόχο και συνεχίζει το γαύγισμα!
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
αυτό στο έχει πει εκπαιδευτής να το κανεις? μου ακούγεται λίγο ανορθόδοξο!!!
Ανορθοδοξο για σενα ισως..
Αν κ δε μου το εχει πει επαιδευτης (τυχαια ανακαλυψαμε οτι πιανει. Δλδ γαυγιζε πηγε ο γιος μου να την παρει αγκαλια για να την ηρεμησει κ επειδη εκεινη προσπαθησε να την κοπανησει την προλαβε απο πισω κ την σηκωσε ετσι.Αυτο ηταν! Ηρεμησε.) τελικα διαβασα σε βιβλιο οτι οντως ειναι ενας τροπος εκπαιδευσης-συνετισμου.

Ανορθοδοξα πολλα μπορει να μας φανουν οταν δεν ξερουμε τι μπορει να δουλεψει ανωδυνα σε καθε σκυλο μα δε σημαινει οτι ειναι κ ολας!
 


annie27mile

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2011
181
2
Neapolh Nikaias
annouko είναι 11μηνών και παρά τα γκρλίσματα κατά καιρούς ποτέ δεν με είχε δαγκώσει... τωρα εκείνη την ώρα που γαβγίζει να παω να τον πλησιάσω και να γκριλίζει και να τον αρπάξω 25κιλά λίγο δύσκολο μου φαίνεται.. mariakala ναι τωρα φοβάμαι κάπως και σήμερα που γάβγισε την προειδοποίηση την έκανα από μακρυά και αγαπημενοι αλλά με φωνή δυνατή αλλά δεν μπορώ να φωνάζω σαν τρελή μεσημεριατικα...
αυτό που πατάς το λαιμό κάτω το έχω ξανακούσει ότι είναι ένας τρόπος να επιβληθείς αλλά πλέον όπως είπα φοβάμαι να τον πλησιάζω αν είναι αναστατωμένος.
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Εμένα ακόμα και όταν την παίρνω αγκαλια για να την αποπροσανατολίσω, γυρνά το κεφαλι σαν το κοριτσάκι του εξορκιστη, στον αρχικό της στόχο και συνεχίζει το γαύγισμα!
χαχαχαχααχαχαχα..
Τσαχπινα ειναι η δικη σου..
Τι να σου πως ισως δεν παινει σε μικροσωμα σκυλια!
Αλλα καπου διαβασα οτι μπορεις να την κρατησεις στον αερα με τα χερια σου.
Εγω ειναι αδυνατον να το κανω χωρις να την κολλησω πανω μου λογω του βαρους της!
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
annouko είναι 11μηνών και παρά τα γκρλίσματα κατά καιρούς ποτέ δεν με είχε δαγκώσει... τωρα εκείνη την ώρα που γαβγίζει να παω να τον πλησιάσω και να γκριλίζει και να τον αρπάξω 25κιλά λίγο δύσκολο μου φαίνεται.. mariakala ναι τωρα φοβάμαι κάπως και σήμερα που γάβγισε την προειδοποίηση την έκανα από μακρυά και αγαπημενοι αλλά με φωνή δυνατή αλλά δεν μπορώ να φωνάζω σαν τρελή μεσημεριατικα...
αυτό που πατάς το λαιμό κάτω το έχω ξανακούσει ότι είναι ένας τρόπος να επιβληθείς αλλά πλέον όπως είπα φοβάμαι να τον πλησιάζω αν είναι αναστατωμένος.
Να σου πω την αμαρτια μου κ γω φοβομουν οταν το εκανα αλλα δεν το εδειξα γιατι επρεπε να γινει επειδη ημουν μονη εκεινη τη στιγμη στο σπιτι κ η δικη μου επισης κοντευε να χρονισει κ ειχε αποφασισει ν'ανεβει στην κυριρχια.
Την επιασα απο τον λαιμο γιατι απο οπουδηποτε αλλου κ αν την επιανα φοβομουν οτι ισως με δαγκωνε..
Ισως μεν αλλα μου περασε απο το μυαλο οποτε πριν καταλαβει την επιασα κ την ξαπλωσα.

Μην του δειχνεις οτι τον φοβασαι γιατι θα'χεις πρβ κ δε λεει.
Δε δαγκωσε το χερι που τον χαιδευει οπως ειπες "συναισθηματικα", δαγκωσε γιατι λογικο ειναι να θελει να ηγηθει της αγελης.
Ηρεμησε κ οταν χρειαστει χειρισου το λιγο πιο προσεκτικα για σενα αλλα σταθερα.
Αν καταλαβαινει οτι φοβασαι θα σε "νικησει"
Μακαρι να ηξερα καποιον αλλον τροπο να σε βοηθησω.
Καποιος αλλος ισως ξερει κ κατι αλλο κ θα σου πει πιστευω..
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Άλλο πράγμα να πιάσεις και να σηκώσεις έναν σκύλο που δεν δείχνει επιθετικότητα προς εσένα κι άλλο έναν σκύλο που δείχνει...
Αν και γενικά η απόσπαση από το έδαφος είναι ιδιαίτερα στρεσογόνος κατάσταση για τον σκύλο, οπότε και οι αντιδράσεις του μπορεί να ποικίλουν, ειδικά στην δεύτερη περίπτωση, αυτή του επιθετικού σκύλου, σκύβοντας από πάνω του το πιθανότερο είναι να ρισκάρεις ένα ακόμα χειρότερο δάγκωμα, ίσως και σε πιο ευαίσθητο σημείο από ότι το χέρι....

Annie27mile, καταρχήν σε πρώτη φάση πρέπει να προσπαθήσεις να αποφύγετε τις αντιπαραθέσεις και ταυτόχρονα να δουλέψετε σε πειθαρχία και βασική υπακοή ώστε να ενισχύσετε σχέση....
ΑΝ έχεις και την δυνατότητα να αναζητήσεις βοήθεια από έναν επαγγελματία νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμο!
 
Last edited:


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Άλλο πράγμα να πιάσεις και να σηκώσεις έναν σκύλο που δεν δείχνει επιθετικότητα προς εσένα κι άλλο έναν σκύλο που δείχνει...
Αν και γενικά η απόσπαση από το έδαφος είναι ιδιαίτερα στρεσογόνος κατάσταση για τον σκύλο, οπότε και οι αντιδράσεις του μπορεί να ποικίλουν, ειδικά στην δεύτερη περίπτωση, αυτή του επιθετικού σκύλου, σκύβοντας από πάνω του το πιθανότερο είναι να ρισκάρεις ένα ακόμα χειρότερο δάγκωμα, ίσως και σε πιο ευαίσθητο σημείο από ότι το χέρι....
Μα απ'οτι ειπε το σκυλι δεν ειχε δειξει αλλη φορα σημαδια επιθετικοτητας παρα τωρα που λογικα προσπαθει ν'αναρριχηθει ιεραρχικα..

Δε θελω φυσικα να την παρω στο λαιμο μου..

Τον σκυλο του ο καθενας τον ξερει καλυτερα απο οποιονδηποτε αλλον οποτε εγω εγραψα πως λειτουργησα στην δικια μου οταν βρεθηκα σε αναλογη θεση..
Δεν ξερω.. μπορει να'μουν τυχερη που την ξαπλωσα πριν προλαβει να με δαγκωσει σε πιο ευαισθητο σημειο οπως εγραψες ή απλα να μην ηταν τοσο επιθετικη οπως ισως ειναι ο σκυλος της annie27mile.

Οπως κ να'χει ξαναλεω πως καθενας ξερει καλυτερα απο οιποιονδηποτε αλλον τον σκυλο του κ πρατει αναλογα..
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
χμ... και ποιος μου λεει οτι την ωρα που παει να τον σηκωσει στον αερα δεν θα γυρισει να τη δαγκωσει στο λαιμο, προσωπο, χερια..
θεωρω οτι ο σκυλος σου ειναι στη φαση της εφηβειας, οπου προσπαθει να κερδισει εδαφος και να ανεβει βαθμιδες, να αμφισβητησει τη θεση σου. επισης οι ορμονες μπορει να κανουν παρτυ στον οργανισμο του και να τον σπρωχνουν προς αυτη την κατευθυνση (ασε που μπορει να υπαρχει θυληκια σε οιστρο στην περιοχη σου).
εγω θα προτεινω λυσεις περισσοτερο χρονοβορες αλλα κατα τη γνωμη μου οδηγουν σε καλυτερευση της σχεσης αμοιβαιας εμπιστοσυνης που θα πρεπει να εχεις με τον σκυλο σου.
καταρχην το οτι γαυγιζει τοσο πολυ σημαινει οτι δεν εχει αρκετη εκτονωση στη διαρκεια της μερας. Κουρασε τον οσο περισσοτερο μπορεις για να εχεις εναν ηρεμο σκυλο μεσα στο σπιτι σου. Βολτες για περπατημα, τρεξιμο, παιχνιδια, δημιουργηκη απασχοληση.
Μπλοκαρε του το οπτικο πεδιο στο μπαλκονι. μια καλαμωτη ισως να βοηθησει. αν δεν εχει οπτικο ερεθισμα ισως σταματησει να ασχολειται με οτι περναει απο κατω.
Εκπαιδευση. δεν ξερω αν εχετε ασχοληθει καθολου με το θεμα αλλα μικρα καθημερινα μαθηματα εκπαιδευσης απλων εντολων θα ενισχυσουν την καλη σχεση σας, θα εχεις καλυτερο ελεγχο του σκυλου σου, και εκεινος θα εχει πνευματικα ερεθισματα.
Παιχνιδι. μπαλακια, κρυφτο, ιχνηλασια, υπερπηδηση εμποδιων και οτι αλλο μπορει να σας αρεσει.
Θα προτεινα να συμβουλευτεις καποιον εκπαιδευτη για να σου πει ακριβως πως μπορεις να λυσεις το προβλημα σου γιατι καθε περιπτωση ειναι μοναδικη.
 


annie27mile

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2011
181
2
Neapolh Nikaias
ghost girl όπως είπες κάθε περίπτωση είναι μοναδική... θα προσαρμόσω εγω τις συμβουλές σας στη περιπτωσή μου όπου ταιριάζουν και σας ευχαριστώ πολύ που απαντήσατε... βασική υπακοή γνωρίζει ο Rico και θα την ενισχύσουμε τις επόμενες μέρες μόλις γίνει καλά το χέρι μου και θα μου φύγει και η ξενέρα που έφαγα από την ήττα!
 


JKate Art

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2012
97
0
Τι γνωριζει απο βασική εκπαιδευση και πως(εννοω με τι τροπο) του τα εμαθες? Επισης, οταν γαυγιζει στο μπαλκονι γιατι και ποτε το κανει?μονο οταν περναει αλλος σκυλος? Τελος, ανεφερες ότι σου γρυλιζει τελευταια......ποτε σου γρυλιζει, σε ποιες περιπτωσεις??
Περαστικα στο χερι σου!! :)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Τέτοιου είδους επιθετικότητα προς τον ιδιοκτήτη είναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΛΑΘΟς και απαράδεκτη. Ο σκύλος θεωρεί ότι είναι ο αρχηγός και με το δάγκωμα σε "δι'όρθωσε" γιατί πήγες να του επιβάλεις να κάνει κάτι με το οποίο διαφωνούσε΄. Αυτό κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να το αφήσεις να περάσει έτσι. Προφανώς του έχεις αφήσει πολλά περιθώρια από κουτάβι ακόμα και κατά πάσα πιθανότητα σου έδινε και άλλα σημάδια τα οποία εσύ δεν αναγνώρισες. Θα σου πρότεινα να απευθυνθείς σε έναν εκπαιδευτή και ΑΜΕΣΑ πριν χειροτερέψει αυτή η συμπεριφορά. Μέχρι τότε, θα πρέπει να του βάλεις το λουρί και να του κάνεις επαναλήψεις στη βασική υπακοή χωρίς να του αφήσεις κανένα περιθώριο να σε αμφισβητήσει.

Ξεκίνα με το φαγητό. Μην τον αφήσεις να πλησιάσει το μπολ του αν δεν πάρει εντολή από εσένα. Σε αφήνει να του το πάρεις την ώρα που τρώει? Ξεκίνα να του το κάνεις.
Βάζε τον να εκτελεί εντολές για να πάρει λιχουδιά. Αν θέλει να βγει στο μπαλκόνι θα πρέπει να βγαίνει με το λουρί και μόνο όταν εσύ αποφασίσεις ότι μπορεί να βγει και αφού τον έχεις βάλει πρώτα να κάτσει με εντολή. Σκέψου τι άλλα "προνόμια" του έχεις δώσει και βάλτον να τα κερδίζει πρώτα. Επειδή είναι 11 μηνών έχει περιθώριο ακόμα.

Μην ουρλιάζεις και μην τον χτυπήσεις. Προσπάθησε ο τόνος της φωνής σου να είναι αποφασιστικός, κοφτός και αυστηρός του στυλ "η εντολή που σου δίνω δεν είναι υπό διαπραγμάτευση"....
Επιβράβευσέ τον λεκτικά.
 


KERVEROSNFWU

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
47
0
Πιστευω οτι η επιβραβευση τωρα ειναι τελειως λαθος.!
Παραδειγμα
Μανα - παιδι
Το παιδι κανει μια ζημια
Η μητερα το μαλωνει λεκτικα
Το παιδι αντι να ''σκυψει κεφαλι'',παιρνει ενα βαζο και το ριχνει στο κεφαλι της μητερας
Η μητερα τον τραβαει απο το χερι του ριχνει και 2 μπατσες στο ποπο και τον βαζει ττιμωρια να κατσει σε μια μερια
Καθεται το παιδακι κλαιγοντας
Η μανα μολις κατσει το παιδακι θα του πει μπραβο παιδι μου γιατι εκατσες?
Δεν το νομιζω!

Αποψη μου παντα
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
και εγω εχω δοκιμασει και τις δυο τεχνικες που ειπε η annouko και πιανουν και σε μενα. κυριως στο κουταβισιο δαγκωμα εκανα αυτο με το χερι . οσο για το γαυγισμα και εγω τον σηκωνω ψηλα!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.929
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95