Μια προσπάθεια


panos63

Active Member
Φίλες και φίλοι. Μένω σε μια περιοχή όπου εξακολουθούν και υπάρχουν ακόμα αρκετές εξοχικές κατοικίες. Κάθε χρόνο, περίπου στις αρχές Σεπτεμβρίου, παρατηρείται πολύ έντονα το φαινόμενο εγκατάλειψης μικρών ζώων, κυρίως σκυλιών, από "οικογένειες" που τα πήραν για να "διασκεδάζουν" τα παιδιά τους στις διακοπές, γνωρίζοντας όμως ότι αδυνατούν να συνεχίσουν να τα έχουν και στην πόλη. Χθες ανάρτησα μια σχετική παράκληση στο ένα από τα blog που διατηρώ και αφορά την περιοχή μου. Σκέφτηκα λοιπόν να επεξεργαστώ το κείμενο που έγραψα και να το μοιράσω αρχικά στα σπίτια που ξέρω ότι ανοίγουν μόνο το καλοκαίρι, αλλά και σε όσα άλλα μπορώ. Πιστεύω ότι όσοι μένουμε σε περιοχές όπου υπάρχουν εξοχικές κατοικίες, αλλά και όσοι πηγαίνουν σε κάποια αντίστοιχη περιοχή για διακοπές, θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι αντίστοιχο. Σας βάζω εδώ το κείμενο και αν θεωρείτε ότι μπορεί να λειτουργήσει, διαμορφώστε το ανάλογα με το πως θέλετε για να το μοιράσετε.

Μια παράκληση προς τους κατοίκους που έρχονται στην περιοχή μόνο κατά την θερινή περίοδο: πολλοί από εσάς ερχόμενοι στην θερινή σας κατοικία, φέρνετε μαζί σας και κατοικίδια. Έχει παρατηρηθεί πολλές φορές, κατά την περίοδο αναχώρησης, να κυκλοφορούν στους δρόμους αδέσποτα ζώα που προφανώς κάποιοι δεν μπορούν να τα πάρουν πίσω στην πόλη. Εάν γνωρίζετε εκ των προτέρων ότι δεν θα μπορέσετε να επιστρέψετε με το κατοικίδιο, μη το πάρετε καθόλου και εάν αυτό είναι απαίτηση των παιδιών σας, εξηγήστε τους τον λόγο για τον οποίο δεν μπορούν να έχουν ένα σκυλάκι κατά τις διακοπές τους. Τα σκυλιά δεν είναι παιχνίδια, είναι σύντροφοι και όποιος αποφασίζει να αποκτήσει ένα, πρέπει να είναι βέβαιος ότι θέλει να το έχει για μια ζωή. Εάν πάλι, δεν μπορείτε να αρνηθείτε στα παιδιά σας ένα σκυλάκι, πριν αναχωρήσετε φροντίστε ώστε να βρει ένα ζεστό σπίτι. Μην τα αφήνετε εκτεθειμένα στους δρόμους. Είναι απάνθρωπο!
 




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
ναι.. πολυ καλο και οχι επιθετικο.. αλλα λες να ιδρωσει το αυτι τους? μακαρι.. δε χανεις τπτα παντως!!!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ναι το εχω ακουσει αυτο για την Αγια Μαρινα..:mad::mad:

Μπραβο πολυ καλο το κειμενακι..
Αλλα ρε παιδια αυτα τα ατομα σιγα μην μπουν στον κοπο να μπουν σε φιλοζωικο site...,δεν το τυπωνεις να το βαλεις σε τιποτα κολονες εκει στην περιοχη?
 


panos63

Active Member
Το γράφω: θα το μοιράσω στα σπίτια...και γιατί όχι θα το κολλήσω και στις κολόνες :)
Ένας να συγκινηθεί θα είναι επιτυχία!

Όντως εδώ στην Αγία Μαρίνα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα. Προσωπικά έχω "αναθρέψει" 4 αδέσποτα έως τώρα και ευτυχώς όλα ζουν μια χαρά σε σπίτια που τα αγαπάνε.
Το χειρότερο το έζησα πριν 6-7 χρόνια. Κάποιος εδώ στην περιοχή (μόνιμος παραθεριστής) έφερε μαζί του ένα ζευγάρι Γκόλντεν Ριτρίβερ. Κουκλιά! Τον πέτυχα μια μέρα κατά την αναχώρηση του να πετάει σκουπίδια σε έναν κάδο. Όλως τυχαίως πήγαινα κι εγώ στον κάδο. Εκεί διαπίστωσα ότι είχε πετάξει 2 κουτάβια ζωντανά!!! Δεν τον πρόλαβα. Τα μάζεψα, τα μεγάλωσα και τα χάρισα σε έναν φίλο. Πέτυχα τον "εγκληματία" στις διακοπές των Χριστουγέννων. Είμαι που είμαι "νευρικός" με τέτοια ζητήματα, πήγα και τον βρήκα. Αρνήθηκε τα πάντα, με έβρισε και αποτέλεσμα δεν βγήκε :-(

(όχι, δεν είναι αυτός που φαρμάκωσε τα σκυλιά μου)
 




Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
46
Αθηνα
Παιδια, χωρις να θελω να φανω μηδενιστρια, ο κοσμος δε χαμπαριαζει απο αφισες. :(
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία σου panos63!

Η καλύτερη αφίσα που έχω δει και αφορούσε εγκατάλειψη ζώου (όταν την πρωτοείδα συγκλονίστηκα) ήταν του ΣΩ.ΖΩ.
Έγραφε με μεγάλα γράμματα «ΕΧΑΣΑ». Από κάτω είχε την φωτογραφία μιας ευτυχισμένης οικογένειας με ένα κοριτσάκι.

Ακολουθούσε το εξής κείμενο:

ΤΟΥΣ ΕΧΑΣΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΕΝΑ SUPER MARKET.
ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣΩΜΟΙ ΜΕ ΕΞΥΠΝΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΚΑΣΤΑΝΑ ΜΑΛΛΙΑ.
ΑΚΟΥΝΕ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ: ΓΙΑΝΝΗΣ, ΜΑΡΙΑ ΚΑΙ ΛΥΔΙΑ. ΕΧΟΥΝ ΚΟΚΚΙΝΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΜΕΝΟΥΝ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ.
ΜΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ ΠΟΛΥ! ΟΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΔΕΙ ΑΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.

ΔΙΝΩ ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗ!
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Καλά σφίχτηκε η καρδιά μου Rottie με την αφίσα..
Έλεος με τους ανεύθυνους!!:evil::evil:

Πάνο μπράβο για την ιδέα και την προσπάθειά σου!
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Πολύ καλή η αφίσα Rottie :(.
Πάντως Πάνο δεν έχεις να χάσεις τίποτα, μπορεί κάποιοι να μην ξέρουν τη σοβαρότητα του θέματος και να τους ευαισθητοποιήσει αυτό...:(
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Αυτό που λες Κατερίνα μου θυμίζει διαφημιστικό σποτ στο εξωτερικό με ένα παιδάκι που το εγκαταλείπει ο πατέρας του στα χωράφια με τη μπάλα του και εκείνο μένει να κοιτάει το αυτοκίνητο που απομακρύνεται. Και έλεγε το σποτ όπως δε θα εγκαταλείπατε το παιδί σας, μην εγκαταλείψετε και το σκυλί σας.

Πολύ καλή πρωτοβουλία panos63
 


MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
35
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
Ειναι πραγματικα πολυ ωραια αφισα αυτη Rottie την εχω δει κ εγω. Τα κεει ολα απλα λιτα και κατανοητα:(

Πανο συγχαρητηρια για την πρωτοβουλια σου μπραβο! Το κειμενο οπως ειπε και η Chloe ειναι συντομο,λιτο και φιλικο!
Μακαρι να σταματησει εστω και ενας να παραταει το σκυλι στο δρομο.
 


kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
Μηπως το καλυτερο απ'ολα θα ηταν να φτιαχτει ενα βιντεο σαν κι αυτο που λεει η Μανου και να ζητηθει να παιζετε δωρεαν π.χ. σαν κοινωνικη προσφορα απο καποιο καναλι που φαινετε οτι εχει τετοια ευαισθητοποιηση οπως ο Σκαι. Τα σωματεια-συλλογοι που ασχολουνται με το θεμα πιστευω οτι θα εχουν στο ενεργητικο τους ανθρωπους που να ξερουν απο εικονοληψεια. Ειναι ενας καλος τροπος να βοηθησουν και καποιοι ανθρωποι που δεν μπορουν αλλιως, φιλοξενοντας αδεσποτο σπιτι τους για παραδειγμα. Και γιατι οχι να ζητηθει και η συνδρομη καποιου γνωστου ηθοποιου απο τους τοσους που εχουν ή σκιζονται οτι εχουν φιλοζωικα αισθηματα.
Αλλα ξεχασα στην Ελλαδα οι συλλογοι, σωματια, λεσχες αυτο που κοιταζουν ειναι πως θα βγαλουν τα ματια τους μεταξυ τους, πως θα ικανοποιηθει ο προσωπικος εγωισμος καποιων, πως τελικα θα αποσχισθουμε απο το σωματιο που ανηκαμε για να δημιουργησουμε καποιο αλλο που θα ικανοποιει τις φιλοδοξιες μας ή πως μπορουμε μη κερδοσκοπικα να τσιμπισουμε καποια επιδοτηση. Που ξερεις ομως με το λεγε λεγε κατι μπορει να ξεκινησει.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Αυτό που λες Κατερίνα μου θυμίζει διαφημιστικό σποτ στο εξωτερικό με ένα παιδάκι που το εγκαταλείπει ο πατέρας του στα χωράφια με τη μπάλα του και εκείνο μένει να κοιτάει το αυτοκίνητο που απομακρύνεται. Και έλεγε το σποτ όπως δε θα εγκαταλείπατε το παιδί σας, μην εγκαταλείψετε και το σκυλί σας.
Αυτό που λες Αλεξ κάπου υπάρχει και στο φόρουμ. Είναι φοβερό! Δε θυμάμαι, νομίζω η Κατερίνα το είχε ποστάρει. Πού είναι όμως?
 






Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Αλλα ξεχασα στην Ελλαδα οι συλλογοι, σωματια, λεσχες αυτο που κοιταζουν ειναι πως θα βγαλουν τα ματια τους μεταξυ τους, πως θα ικανοποιηθει ο προσωπικος εγωισμος καποιων, πως τελικα θα αποσχισθουμε απο το σωματιο που ανηκαμε για να δημιουργησουμε καποιο αλλο που θα ικανοποιει τις φιλοδοξιες μας ή πως μπορουμε μη κερδοσκοπικα να τσιμπισουμε καποια επιδοτηση. Που ξερεις ομως με το λεγε λεγε κατι μπορει να ξεκινησει.
Kotsidas δε λέω ότι δεν έχεις ένα δίκιο σε αυτά που λες, μη τα ισοπεδώνουμε όμως όλα.

Αν και όντως, έχω παρατηρήσει και εγώ ότι μερικές φορές γίνεται ένας άτυπος διαγωνισμός φιλοζωίας μεταξύ σωματείων και ιδιωτών, που εμένα προσωπικά πολύ με στενοχωρεί.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εγώ πάντως τα ισοπεδώνω όλα και συμφωνώ απόλυτα με τον Kotsidas!

Ο κανόνας είναι η απίστευτη φαγωμάρα και η κόντρα μεταξύ των φιλοζωικων σωματείων και η (σπανιότατη) εξαίρεση, η συνεργασία. Προσωπικά έχω αηδιάσει με αυτή τη κατάσταση. Αυτός είναι και ο βασικότερος λόγος που ποτέ δεν αναμείχθηκα με σωματεία.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Tώρα μην μιλήσω και εγώ για λόγια και ιδαιολογιες που καταρρίφθηκαν στον βωμο των χορηγών..,των χρημάτων κοινώς..,απλά για αυτούς που έχουν μια παραπάνω λογική.. ρόμπα..!!!
Για να μην μιλήσω για σκυλιά στην Αγίου Αλεξάνδρου στο Φάληρο που κάναν στειρώσεις (δεν ξέρω πιο σωματείο), με κίνδυνο την ίδια την ζωή των σκυλιών σε κατάσταση προχωρημένης εγκυμοσύνης και τελικά τους έμειναν σοβαρα προβλήματα..και δεν ξερω σε ποσες αλλες περιοχες..!!
Τελικά δεν ξέρω..αμφισβητώ το έργο πολλών φιλοζωικών..!!
Mπαίνουν σε "παιχνίδι" είμαστε θεοί εξυπηρετώντας την προσωπική τους ματαιοδοξία πολλές φορες εναντια στα ίδια τα ζώα..,δημιουργώντας κόντρες και στρατόπεδα χάνοντας το νόημα τις ίδιας τους της ύπαρξης ως σωματεία..
 
Last edited:


kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
Μανού σορρυ μαλλον δεν με ειχε πιασει ο καφες ακομα.
Εγω δεν αναφερομαι μονο σε σωματεια που εχουν σχεση με τα ζωα.Αναφερομαι στο οτι δεν δουλευει σωστα σχεδον κανενα οποιο αντικειμενο και να εχει.Εχει να κανει με την νοοτροπια της αρπαχτης που μας αναγκασαν να μαθουμε να ζουμε και καταπνιγει οποιον ιδεαλισμο υπαρχει μεσα μας.Υπαρχουν βεβαια και εξαιρεσεις που πολλες φορες τις πνιγουν, τις θαβουν ή τις βρωμιζουν οι εχοντες τα μεγαλα μεσα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981