Μια σκληρή ελληνική πραγματικότητα...


Status
Κλειδωμένο θέμα

Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Last edited by a moderator:






tolpap

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2011
136
0
Πόσο ΖΩΑ είμαστε οι άνθρωποι........?
 
Last edited:


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Κανα κατομμυριο φορες !
Καντε πρωτα καμια περιηγηση στο φορουμ πριν ανοιξετε θεμα !
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Πόσο ΖΩΑ είμαστε οι άνθρωποι........?
Με αυτή τη φράση πιστεύω οτι και τα ΖΩΑ υποβιβάζεις, αλλά και στους ανθρώπους αυτού του είδους, δίνεις πολύ μεγάλη αξία και δεν πιστεύω οτι την αξίζουν!
Το να πεις οτι κάποιος είναι ζώο, έστω και με αρνητική σημασία, ακόμα και τότε αξία του δίνεις!
Μακάρι όλοι μας να φερόμασταν σαν τα ζώα.. Πόσο καλύτερα θα ήμασταν σήμερα.....
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Κανα κατομμυριο φορες !
Καντε πρωτα καμια περιηγηση στο φορουμ πριν ανοιξετε θεμα !
Ας τις κανουμε λοιπον κανα κατομμυριο και μια! Αν προσεξες υπαρχουν ακομη χρηστες (βλεπε παραπανω) που δεν το ειχανε δει ακομη...
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Μια σκληρη ελληνικη πραγματικοτητα ειναι οτι πωλουνται ζωα στα πετ σοπς ?
Εχεις την εντυπωση οτι αυτο συμβαινει μονο στην Ελλαδα ?
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
@ Mortezes

Εσύ δηλαδή από το όλο βιντεάκι, το μόνο που κατάλαβες είναι η πώληση ζώων από πετ σόπς??
Αυτό δεν είναι σκληρή ελληνική πραγματικότητα.. αυτό είναι σκέτο πραγματικότητα...
Η σκληρή ελληνική πραγματικότητα είναι οτι το 90% από εμάς τους "φυσιολογικούς" ανθρώπους, αυτούς που έχουν κινητικές δυσκολίες, ή οτιδήποτε άλλο το οποίο δεν τους καθιστά "φυσιολογικούς", τους θεωρούμε άχρηστους και ανίκανους...

Να λοιπόν και μια ακόμα αλήθεια.... Ακόμα και αυτοί είναι πιο ψιλά από εμάς τους "φυσιολογικούς"!!!
Εμείς θα έπρεπε να λεγόμαστε ανίκανοι και άχρηστοι!!

Οπότε, αν το μόνο που κατάλαβες από το βιντεάκι ήταν η πώληση ζώων.... ΚΡΙΜΑ!
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Μια σκληρη ελληνικη πραγματικοτητα ειναι οτι πωλουνται ζωα στα πετ σοπς ?
Εχεις την εντυπωση οτι αυτο συμβαινει μονο στην Ελλαδα ?
Εχω την εντυπωση οτι εγω ζω στην Ελλαδα οποτε μιλαω για την Ελλαδα...Τι δεν μπορεις να καταλαβεις ακριβως και προσπαθεις να μου την πεις.....;
 
Last edited by a moderator:


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
@ Mortezes

Εσύ δηλαδή από το όλο βιντεάκι, το μόνο που κατάλαβες είναι η πώληση ζώων από πετ σόπς??
Αυτό δεν είναι σκληρή ελληνική πραγματικότητα.. αυτό είναι σκέτο πραγματικότητα...
Η σκληρή ελληνική πραγματικότητα είναι οτι το 90% από εμάς τους "φυσιολογικούς" ανθρώπους, αυτούς που έχουν κινητικές δυσκολίες, ή οτιδήποτε άλλο το οποίο δεν τους καθιστά "φυσιολογικούς", τους θεωρούμε άχρηστους και ανίκανους...

Να λοιπόν και μια ακόμα αλήθεια.... Ακόμα και αυτοί είναι πιο ψιλά από εμάς τους "φυσιολογικούς"!!!
Εμείς θα έπρεπε να λεγόμαστε ανίκανοι και άχρηστοι!!

Οπότε, αν το μόνο που κατάλαβες από το βιντεάκι ήταν η πώληση ζώων.... ΚΡΙΜΑ!
Το συμπερασμα του βιντεο ειναι οτι κακοπερνουν οι ανθρωποι με αναπηρια στη χωρα μας ?
Εχεις κανει κατι για να αλλαξει αυτο ? Εχεις καυγαδισει με τα "ζωα" που σταθμευουν τα αυτοκινητα τους,
επανω στις ειδικες ραμπες για να περνουν τα αναπηρικα αμαξιδια ?
Τα'χεις βαλει με τους "γιατρους" του ΙΚΑ, που στους γνωστους τους δινουνε απλοχερα τη γνωματευση για αναπηρια,
ωστε να παρουνε τη μουφα συνταξη, ενω ειναι υγιεστατοι και στον αντιποδα ανθρωπους με σοβαρα προβληματα,
τους ξεθεωνουνε σε εξετασεις επι εξετασεων για να αποδειξουνε το αυτονοητο,
αυτο που και ενα παιδακι 8 χρονων θα καταλαβαινε ?
Εχεις δωρισει πανω απο 10 σκυλους σε αναπηρους και πρωην τοξικομανεις ?
Εχεις φιλοξενησει στο σπιτι σου αναπηρο ανθρωπο, τον εχεις παρει μαζι σου να γευτει κι αυτος τις χαρες της ζωης,
σε γηπεδα, μπαρ, θαλασσες, εκδρομες, γυναικες,
η και σε εκθεση σκυλων ακομη, για να δει κι αυτος μια φορα απο κοντα ζωντανα πολλες και διαφορετικες φυλες σκυλων
που εως σημερα τις εβλεπε απο την τηλεοραση και το Animal Planet ?
Οπως λενε και οι Εγγλεζοι ...Take it easy baby !
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Εχω την εντυπωση οτι εγω ζω στην Ελλαδα οποτε μιλαω για την Ελλαδα...Τι δεν μπορεις να καταλαβεις ακριβως και προσπαθεις να μου την πεις με παπαριτσες;
Καταρχην μη βγαζεις γλωσσα, επειδη κρυβεσαι πισω απο ενα πληκτρολογιο.
Γιατι ειμαι βεβαιος πως αν με εβλεπες μπροστα σου θα μιλουσες προσεκτικοτερα.
Το εν λογω βιντεο εχει δημοσιευθει στο παρων φορουμ μινιμουμ 3 φορες εως σημερα και εχει αναλυθει απο σχεδον ολους τους χρηστες.
Το αν αυτο αγγιξε τις δικες σου ευαισθητες χορδες, δε σημαινει οτι θα κατσουμε να βαλουμε τα κλαματα ρε φιλε.
Τι το σκληρο ειδες δηλαδη ?
Η ταινια παρουσιαζει τον ισως καλυτερο πετσοπα στην κοινωνια !
Στην πραγματικοτητα η θα τον εστελνε κατα διαολου, η θα του επαιρνε ολο το ποσο χωρις καμια διακριση.
Αυτα συμβαινουν στην πραγματικοτητα και οχι στις ταινιες μικρου μηκους.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Ας τις κανουμε λοιπον κανα κατομμυριο και μια! Αν προσεξες υπαρχουν ακομη χρηστες (βλεπε παραπανω) που δεν το ειχανε δει ακομη...
Με αυτή τη λογική πόσες εκατομμύρια φορές θα έπρεπε άραγε να ανεβάσει ο admin τους κανονισμούς? :rolleyes:
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
"
Το συμπερασμα του βιντεο ειναι οτι κακοπερνουν οι ανθρωποι με αναπηρια στη χωρα μας ?
Εχεις κανει κατι για να αλλαξει αυτο ? Εχεις καυγαδισει με τα "ζωα" που σταθμευουν τα αυτοκινητα τους,
επανω στις ειδικες ραμπες για να περνουν τα αναπηρικα αμαξιδια ?
Τα'χεις βαλει με τους "γιατρους" του ΙΚΑ, που στους γνωστους τους δινουνε απλοχερα τη γνωματευση για αναπηρια,
ωστε να παρουνε τη μουφα συνταξη, ενω ειναι υγιεστατοι και στον αντιποδα ανθρωπους με σοβαρα προβληματα,
τους ξεθεωνουνε σε εξετασεις επι εξετασεων για να αποδειξουνε το αυτονοητο,
αυτο που και ενα παιδακι 8 χρονων θα καταλαβαινε ?
Εχεις δωρισει πανω απο 10 σκυλους σε αναπηρους και πρωην τοξικομανεις ?
Εχεις φιλοξενησει στο σπιτι σου αναπηρο ανθρωπο, τον εχεις παρει μαζι σου να γευτει κι αυτος τις χαρες της ζωης,
σε γηπεδα, μπαρ, θαλασσες, εκδρομες, γυναικες,
η και σε εκθεση σκυλων ακομη, για να δει κι αυτος μια φορα απο κοντα ζωντανα πολλες και διαφορετικες φυλες σκυλων
που εως σημερα τις εβλεπε απο την τηλεοραση και το Animal Planet ?
Οπως λενε και οι Εγγλεζοι ...Take it easy baby !"
Μπορεί να μην τα έχω κάνει πολλά από αυτά που γράφεις, αλλά έχω δει και έχω αντιμετωπίσει πολλά άλλα...
Και αφορούσαν τα περιστατικά μικρά παιδάκια με αναπηρίες, που οι "ανάπηροι" στο μυαλό γονείς τους τα είχαν κάνει χειρότερα x50..
Έχω πάει σε παιδικό σταθμό σκυλάκια και μικρά ζωάκια για παιδιά με ιδιαιτερότητες που δεν τα είχαν δει ποτέ στη ζωή τους,
Έχω φιλοξενήσει, όχι έναν, αλλά παραπάνω...
Δεν έχω χαρίσει σκυλιά, αλλά οτι μπορεί κάνει ο καθένας!!
Και με τοξικομανείς έχω καθίσει και έχω μιλήσει, όχι πρώην, αλλά μέσα σε ίδρυμα!!!

Και όσον αφορά καυγάδες για μ@λ@κες που παρκάρουν όπου βρουν, δόξα τω Θεό, πολλούς έχω κάνει!

Τώρα, για εξετάσεις και ΙΚΑ και οτι άλλο ανέφερες, στην Ελλάδα ζεις.. deal with it..

Όσον αφορά το "take it easy baby", πες το εκεί που σε παίρνει...
Σε κανέναν εγγλέζο προφανώς, όχι σε εμένα!
 
Last edited by a moderator:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Από τα συμφραζόμενα :rolleyes: καταλαβαίνω ότι πρόκειται για το βιντεάκι, με το ανάπηρο σκυλάκι που δίνει ο πετσοπάς, στο ανάπηρο παιδάκι; Επειδή όντως, έχει ανέβει κι άλλες (πολλές) φορές, παρακαλώ αν θέλετε να συνεχίσετε την "συζήτηση", να ανατρέξετε σε εκείνα τα νήματα.

Merci :)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Απειλες η αστειες προειδοποιησεις τετοιου τυπου δεν περνανε σε μενα και αν δεν θελεις να το καταλαβεις ειναι κριμα (για σενα) ΑΝ σε εβλεπα μπροστα μου δεν θα σου μιλουσα καθολου προσεκτικοτερα οπως λες αλλα πιστεψε με πολυ, πολυ χειροτερα...
off-topic:

Κύριοι (και κυρίες) ειρήνη ημίν!!!

Διάβασα πολύ προσεκτικά όλα τα posts του θέματος, αλλά δεν θα τοποθετηθώ επί της ουσίας, γιατί έχω (ξανα)τοποθετηθεί στο παρελθόν, στο ίδιο ακριβώς θέμα...

Το κείμενο που παραθέτω εδώ, στο post μου, να σας πληροφορήσω ότι (σε διάφορες μορφές του) έχει αναρτηθεί πολλές φορές "εδώ μέσα", του τύπου "ξέρεις ποιός είμαι εγώ, ρε", ή "δώσε μου, ρε, τη διεύθυνση του σπιτιού σου να έρθω να σε πλακώσω" και σε πολλές άλλες μορφές...:D

Αποτέλεσμα? Ποτέ δεν έγινε κάτι περαιτέρω και, απλά, οι συμμετέχοντες ένιωσαν αμήχανοι...

Οι καιροί είναι "χαλεποί", είναι καλοκαίρι, σφίγγει η ζέστη, νιώθω ότι πολλοί από εμάς δεν θα μπορέσουν κάν να πάνε διακοπές κλπ...
Ας είμαστε πιο χαλαροί και δεν θα μας βγει σε κακό...:)
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981