Μικρόσωμο να ναι ...


cine*s*m*l

New Member
29 Φεβρουαρίου 2008
2
0
Καλησπερα! :D θελω να μου δωσετε ορισμενες συμβολες κ πληροφοριες για το τι σκυλο πρεπει να παρω.Μενω σε 2αρι διαμερισμα με ενα μικρο μπαλκονι, ειμαι φοιτητρια κ εχω αρκετο χρονο.Απο μικρη με την οικογενεια μου ειχαμε σκυλια
κ ετσι γνωριζω αρκετα πραγματα οσον αφορα τη φροντιδα και την εκπαιδευση τους αν κ χρειαζομαι ακομη πολυ δουλεια.Θα ηθελα ενα σκυλο μικροσωμο ή σε μεσαιο μεγεθος για να μπορω να τον παιρνω μαζι μου οταν ταξιδευω και να μη νιωθω οτι τον φυλακιζω σε ενα διαμερισμα.Δεν με πειραζει αν θα μαδαει ή θα γαβγιζει πολυ σκυλος ειναι,οπως ακομα και να τον βγαζω βολτα 2 φορες τη μερα ή και παραπανω αν χρειαστει.Θελω να ειναι αγαπισιαρικος και φιλικος αλλα κ φυλακας αν χρειαστει..Αυτο που ουσιαστικα με προβληματιζει ειναι τι ρατσα μου ταιριαζει καθως κ απο που πρεπει να τον παρω. :roll:
 


emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
Kαλως ηρθες :p

Γιατι δεν μας λες καλυτερα ποιες ρατσες σου αρεσουν? Ειναι πολυ γενικο αλλιως...

Παντως οτι και αν επιλεξεις μονο απο εκτροφεα...
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Re: javascript:emoticon(':roll:')

cine*s*m*l said:
Καλησπερα! :D θελω να μου δωσετε ορισμενες συμβολες κ πληροφοριες για το τι σκυλο πρεπει να παρω.Μενω σε 2αρι διαμερισμα με ενα μικρο μπαλκονι, ειμαι φοιτητρια κ εχω αρκετο χρονο.Απο μικρη με την οικογενεια μου ειχαμε σκυλια
κ ετσι γνωριζω αρκετα πραγματα οσον αφορα τη φροντιδα και την εκπαιδευση τους αν κ χρειαζομαι ακομη πολυ δουλεια.Θα ηθελα ενα σκυλο μικροσωμο ή σε μεσαιο μεγεθος για να μπορω να τον παιρνω μαζι μου οταν ταξιδευω και να μη νιωθω οτι τον φυλακιζω σε ενα διαμερισμα.Δεν με πειραζει αν θα μαδαει ή θα γαβγιζει πολυ σκυλος ειναι,οπως ακομα και να τον βγαζω βολτα 2 φορες τη μερα ή και παραπανω αν χρειαστει.Θελω να ειναι αγαπισιαρικος και φιλικος αλλα κ φυλακας αν χρειαστει..Αυτο που ουσιαστικα με προβληματιζει ειναι τι ρατσα μου ταιριαζει καθως κ απο που πρεπει να τον παρω. :roll:
αρχιζοντας απο το τελος θα το παρεις εκτροφεα (οταν θα καταληξεις στην φυλη θα παρεις ενα τηλεφωνο τον ΚΟΕ ή θα ψαξεις στο εξωτερικο). αυτο που το μπερδευει λιγο ειναι το φυλακας! εμφανησιακα τι σου αρεσει ?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Re: javascript:emoticon(':roll:')

cine*s*m*l said:
Αυτο που ουσιαστικα με προβληματιζει ειναι τι ρατσα μου ταιριαζει καθως κ απο που πρεπει να τον παρω. :roll:
Καλησπέρα και καλώς ήρθες!
Ρίξε μια ματιά σε παλαιότερες συζητήσεις αυτής της ενότητας. Θα βρεις πολλές και χρήσιμες πληροφορίες.

Η διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσει κάποιος υπεύθυνος υποψήφιος ιδιοκτήτης σκύλου είναι να κάνει πρώτα ερευνά αγοράς, να επισκεφτεί εκθέσεις μορφολογίας και να δει τα σκυλιά και τους εκτροφείς από κοντά, να τηλεφωνήσει στον ΚΟΕ για να ζητήσει λίστα εκτροφέων της φυλής που τον ενδιαφέρει, να επισκεφτεί το χώρο του εκτροφέα για να μιλήσει μαζί του, να δει τους γεννήτορες και μετά να ψωνίσει.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
καλησπέρα, γιατί βλέπω αλαμπουρνέζικα στο nick και το θέμα ??

Κάνε αυτά που σου είπε η Rottie, αφού επιλέξεις φυλή ...

.. για να επιλέξεις φυλή βοήθα μας λίγο ... :D :wink:
 




keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Αφού δεν έχεις ήδη προσανατολιστεί κάπου,σημαίνει πως δεν είσαι κολλημένη με κάποια ράτσα...άρα γιατί δεν προτιμάς κάποιο αδέσποτο?

καλώς όρισες :wink:
 




cine*s*m*l

New Member
29 Φεβρουαρίου 2008
2
0
ναι αλλα..

δεν εχω προβλημα να παρω κ αδεσποτο αλλα αυτο που με ενφιαφερει ειναι το μεγεθος,δηλ.να μην ειναι πολυ μεγαλος κ μαλιστα θα προτοιμουσα μικροσωμο σκυλο...αν μπορω να σας βοηθησω λιγο δε θα ηθελα να εχει πολυ τριχωμα θα ηθελα κατι σαν το τριχωμα του λαμπραντορ.....κοντο δηλαδη.ενα αδεσποτο οπως λετε απο που θα το παρω αν το θελω να το εχω απο κουταβι κ οχι μεγαλο?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Κοίτα στο Προσφορές και ρώτα και τη Strayhelp - σίγουρα θα βρεις!
 


mariant

Member
30 Μαϊου 2008
7
0
ψάχνω κι εγώ ένα τέτοιο σκυλι...
Μικρόσωμο και με κοντό τρίχωμα!Δε με ενδιαφέρει επίσης αν θα είναι ημίαιμο ή καθαρόαιμο αρκεί να είναι υγιή! Άν βρεις κάτι πέστο να πάρουμε καμοιά ιδέα! Και από ράτσες απ όσο έχω κοιτάξει τα πίνσερ είναι πολύ ωραία αλλά μου έχουν πει οτι είναι υπερκινητικά...

Ελπίζω να διαλέξεις κάτι που σου ταιρίαζει!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
mariant, καλώς ήρθες στο Dogforum!

Ρίξε εάν θέλεις μια ματιά στην ενότητα της προσφοράς! Πολλά ζώα που πληρούν τις προϋποθέσεις που θέτεις, περιμένουν κάποιον να τα υιοθετήσει και να τους χαρίσει ένα σπίτι και πολύ αγάπη! :D
 


Inu

Member
5 Απριλίου 2008
9
0
Εχε υποψην σου οτι ηπαρχουν αρκετες "μεγαλοσωμες" φυλες που ακομα και μια πολυθρωνα ειναι οσος χωρος τους φτανει και τους περισσεβει. Αλλωστε δηλωσες οτι εχεις μπολικο χρονο αρα βολτιτσες θα κανει ο μικρουλης.
 


mariant

Member
30 Μαϊου 2008
7
0
Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Αρχικά ήθελα μεγάλο σκυλί, αλλά νομίζω οτι τα μεγάλα σκυλιά έχουν και μεγάλες απαιτήσεις...Τον επόμενο χρονο θα έχω τη δυνατότητα να το πηγαινω μεγάλες βόλτες, αργότερα όμως δε ξέρω! :cry: Μπορεί ο χρόνος μου να λιγοστέψει και να μπορώ να του διαθέτω για βόλτα 1 ώρα/μέρα..
Δε θέλω να σκλαβώσω ένα σκυλί που θέλει να τρέχει κάθε μέρα 2-3 ώρες...Καταλαβαίνεται! Επίσης είναι και το άλλο...Το μικρόσωμο σκυλί το μετακινώ πολύ πιο εύκολα!!Γι'αυτό επιλέγω μικρό σκυλί!

Ευχαριστώ :lol: