Μινιατούρα πίνσερ κουκλί


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Νομίζω ότι εσύ εισέβαλες στο θέμα του παιδιού υπερασπιζόμενος με νύχια και με δόντια της επιλογή αγοράς ζώου από pet shop.

Ποιος σου έδωσε αφορμή για να μιλήσεις έτσι; Μόνος σου μπήκες στη συζήτηση και είπες το δικό σου. Να είσαι προετοιμασμένος και για αντίλογο λοιπόν.

Καλή συνέχεια.
 


tasoskont

Active Member
26 Αυγούστου 2012
36
0
Προφανώς δεν παρακολουθείς τις άπειρες, καθημερινές, σχετικές αγγελίες ή ζεις εκτός Ελλάδος.
Το σωστό συμπέρασμα, θα ήταν να πεις...δεν έχω δει πραγματικά καθαρόαιμα, που το pedigree τους κρέμεται στον λαιμό τους. Γιατί από τύπου καθαρόαιμα [pet shopένια και bybένια], να φαν κι οι κότες. Σε όλα τα μεγέθη, τα σχέδια και τις ηλικίες.
φυσικα και δεν παρακολουθω καν τις αγγελιες νομιζω το εγραψα ξεκαθαρα δεν εχω δει ουτε καθαροαιμα ουτε τυπου καθαροαιμα ουτε απο ΒΥΒ απο γονεις οπου και οι 2 ειχαν pedigree και αναφερομαι μονο σε μικρης ρατσας σκυλακια αδεσποτα απο μεγαλα εχω δει αρκετα.

Πίσω από τις λέξεις κρύβεται ο Αλέξης!

Εάν εσύ μετά από όλα αυτά που διάβασες , νιώθεις την ψυχή σου και την συνείδηση σου καθαρή εγώ δεν μπορώ να σου πώ κάτι παραπάνω, γιατί προφανώς κάπου αλλού στερείς.

Εύχομαι μόνο κάποια στιγμή να πατήσεις στην πραγματικότητα!
η συνειδηση μου γιατι να μην ειναι καθαρη??σκοτωσα κανα σκυλο και δεν το ξερω??η αφησα την πινσερινα μου αδεσποτη??
 


alexis cosmo

Member
11 Ιανουαρίου 2013
18
0
παιδια εγω μπηκα στο φορουμ για να ενημερωθω και να βρω ατομα που εχουμε κοινο ενδιαφερων.
αν σας δημιουργησα προβλημα συγνωμη.
θα προσπαθησω να βαλω μετα φωτο.
τωρα ξερω απο που επιλεγεται ενα σκυλι αλλα ειναι αργα.
δεν προκειτε να μετανιωσω ποτε γιατην αποκτηση του γιατι ειναι πραγματικος φιλος και χαρουμενη παρεα.
δεν προκειτε να τον αφησω ΠΟΤΕ στον δρομο και στις 18 του μηνος παμε για το τριτο εμβολιο και τσιπακι.
θα τον δειτε ειναι πραγματικος κουκλος...
 






ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Να σου ζησει ειναι πολυ γλυκουλης οντως. Ειδικα σε αυτη που τεντωνει τα ποδαρακια του και στην αμεσως επομενη εχει κοιμηθει χαχα!! Τουλαχιστον καταλαβες το λαθος σου και την επομενη φορα θα ξερεις απο που πρεπει να παρεις το φιλαρακι σου ή θα ενημερωνεις νεους σκυλογονιους για να μην λενε μετα κι εκεινοι "δεν ηξερα για εκτροφεις γιατι κανεις δεν μου το πε." Να τον χαιρεσαι και παλι. Να τον προσεχεις και να τον αγαπας (που ειμαι σιγουρη γι αυτο) :D
 








Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Blade συμφωνώ μαζί σου και κατάλαβα τι θες να πεις.
Απλά η πρώτη πρόταση απευθύνεται σε σένα.
Τι υπόλοιπο κείμενο είναι για το παιδί που έχει το μίνι πινσερ.
Πανω κατω όλοι με τέτοια μυαλά ξεκινησαμε εκτός αν κάνεις γεννήθηκε με τις γνώσεις για pedigree κτλ.
Το θέμα είναι να μπορέσεις να τον κάνεις να σκεφτεί το λάθος του και όχι να τον παιρνεις από τα μούτρα και να είσαι επιθετικός απέναντι του...

Εστάλη από τον γαλαξία τον δυο
Δεν επιτεθηκα...τουλαχιστον δεν το καταλαβα αν το εκανα...
Λυπαμαι αλλα αυτα που πολλοι τα βλεπουν μονο στις φωτο και τα λυπουνται...εγω και πολλοι αλλοι τα ζουμε καθημερινα!
Και συγνωμη ,αλλα, δικαιολογιες του στυλ ''ταιζω αδεσποτα αλλα στο σπιτι μου πηρα ενα απο πετ-σοπ/ΒΥΒ/εκτροφεα'' εμενα μου λενε οτι καποιος αδιαφορει!


το σιαμεζακι, για να σου ειμαι ειλικρινης, δεν μυρισα και τα νυχια μου πριν το φερω στην οικογενεια για να δω αν τα πηγαινει καλα με τα υπολοιπα γατακια μου.
παρολα αυτα εκανα υπερτατες προσπαθειες να το κρατησω και θα το κρατουσα -με καθε κοστος- αν δεν βρισκοταν καποια σωστη οικογενεια (χωρις αλλο ζωακι καθοτι δεν τα πηγαινε καλα με αλλα) να το παρει.

δεν μπορουσες να το φερεις σε δοκιμαστικη επαφη πρωτυτερα?

οσον αφορα τον αριθμο πρωτοδικειου τον ζητησα για να μπορεσω να εξουσιοδοτηθω με καποιο συμβολαιο υιοθεσιας το οποιο θα υπογραφοταν απο τον νεο γατογονιο.

Αυτο δεν χρειαζεται...μπορεις να κανεις συμβολαιο στο ονομα σου...ετσι κανω και εγω!

παμε στο αλλο θεμα τωρα. πριν λιγο καιρο εγινα και επισημα μελος στον εογ ως εκτροφεας γατων. πιστευεις οτι ξερεις περισσοτερα απο μενα σχετικα με την εκτροφη;
αν ναι, κανεις λαθος. ειμαι απο τα ατομα που εχουν ψαχτει παρα πολυ. οσον αφορα τα κινγκ τσαρλς ειχα διαβασει τι προβληματα εχουν, ειχα κανει πολυ μεγαλη ερευνα απλα δεν το περιμενα σε τετοιο βαθμο. οπως ειδες δεν προεβησα σε καμια αγορα ζωου προτου ενημερωθω 100%. οσον αφορα τα σιμπα ινου ηταν μια φυλη που μου αρεσε παρα πολυ καιρο, πριν ενηλικιωθω, απλα ηθελα το πρωτο εκτροφικο σκυλι μου να ειναι απο εκτροφειο της ελλαδας. οποτε κατεληξα σε 2 ρατσες που υπερισχυουν των προτιμησεων μου. αποφασισα λοιπον πως εφοσον υπαρξει καλη συνενοηση με τον εκτροφεα ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα ειτε ειναι ελλαδα ειτε ευρωπη ειτε στην αλλη ακρη του κοσμου.

Εδωσα την εντυπωση οτι κανω κοντρα στο ποιος ξερει περισσοτερα για εκτροφη??? εγω ειπα οτι απλα εσυ που θελεις να γινεις εκτροφεας δεν εχεις τις γνωσεις για εκτροφη ουτε κινγκ τσαρλς ουτε σιμπα ινου...
και αν θες την προσωπικη μου προσωπικη μου αποψη...κανεις μα κανεις δεν ειναι σωστος εκτροφεας χωρις πτυχιο βιολογιας/γεννετικης...

Αρα συμφωνα με τις αποψεις ολων ειμαι απλα ενας ΑΠΑΙΣΙΟΣ ψυχολογικα και συναισθηματικα ανθρωπος που δεν λογαριαζω τα ζωακια της καθε οργανωσης....Θελω το κακο των αδεσποτων που στο Ιλιον που μενω ταϊζω 2 σκυλακια και συγγνωμη κιολας που δεν τα παιρνω σπιτι γιατι πολυ απλα δεν εχω χωρο... να μεινουν...και οσο για τον εξυπνο πιο πανω που λεει οτι εχει 2 σκυλια των 25 κιλων στο σπιτι μεσα μαζι με 3 ατομα μπραβο του!!!αξιζει τα συγχαρητηρια μου που ειναι ο ενας πανω στον αλλον... :) με αυτη την συμπεριφορα σας ολοι ΟΙ ΦΙΛΟΖΩΟΙ (εφοσον εγω δεν ανηκω στην κατηγορια συμφωνα με τα προηγουμενα) απλα αμαυρωνετε το site σας και την γνωμη μου για τους ΦΙΛΟΖΩΟΥΣ....να σου ζησει το pincher φιλε!!!!!!
Τα αδεσποτα δεν ειναι ''ζωα της καθε οργανωσης''....στο ''μακελειο'' του Χιου αυτα!!!

Ως ο αναφερθης ''εξυπνος''...σε πληροφορω οτι μια χαρα ημαστε και δεν ημαστε ο ενας πανω στον αλλον!
Τι θα πει ''δεν εχεις χωρο?'' τοσο χωρο ποιανει ποια ενας σκυλος? η εισαι απο αυτους που παιρνουν μικροσωμα ''για να εχει χωρο να τρεχει'' μεσα στο σπιτι και τα βγαζουν βολτα 2 λεπτα για τσισα/κακα (ΑΝ τα βγαζουν) και μετα παλι μεσα?


Και καλα κανεις που τα ταιζεις...αυτο ειναι αυτονοητο και μονο σε μια κοινωνια φωλιαστων σαν την ελληνικη αξιζει συγχαρητηρια...αλλα...Τα σκυλακια που ταιζεις τα εχεις στειρωσει?? η περιμενεις μολις γεννησουν να πας το κουταβια σε μια φιλοζωικη...να πεταξεις δλδ το ''μπαλακι'' σε αλλους...και μολις σου πουν ''οχι, δεν μπορουμε'' να τους γαμ***αυρισεις??

Αμαυρωνεται το σαιτ γιατι κανεις δεν υιοθετει τις αποψεις σου?
Το αντιθετο θα ελεγα!Μηπως θα επρεπε να αναθεωρησεις η εστω ξανασκεφτεις τις υπαρχουσες αποψεις/αντιληψεις σου?

Να τον χαιρεσαι και να σε χαιρεται!!!
την μαγκια να παρακολουθησεις τι κανουν τα αδερφακια του θα την κανεις?
 


alexis cosmo

Member
11 Ιανουαρίου 2013
18
0
ευχαριστω πολυ.
εχω μιλησει με τον ιδιοκτητη της θυλικιας αλλα δεν μπορει να μου δωσει ετσι τα τηλ.
ο ιδιοκτητης μου ειπε οτι τα βλεπει τα αλλα 4 αλλα δεν ξερω αν τον πιστευω.
μακαρι να λεει αληθεια.
 


tasoskont

Active Member
26 Αυγούστου 2012
36
0
την μαγκια να παρακολουθησεις τι κανουν τα αδερφακια του θα την κανεις?
γιατι εχει καμια υποχρεωση να το κανει?η δεν εχει την κανει ολημερα στη ζωη του απο το να παρακολουθει το τι κανουν αλλα 4 σκυλακια?ο ανθρωπος ηρθε να μοιρασει τη χαρα του και τον εχετε φορτωσει εν ασωρο πραματα

ευχαριστω πολυ.
εχω μιλησει με τον ιδιοκτητη της θυλικιας αλλα δεν μπορει να μου δωσει ετσι τα τηλ.
ο ιδιοκτητης μου ειπε οτι τα βλεπει τα αλλα 4 αλλα δεν ξερω αν τον πιστευω.
μακαρι να λεει αληθεια.
απολαυσε το πινσερακι σου για το οποιο και μονο εισαι υπεθυνος εσυ και φροντισε να εχετε μια χαρουμενη διαβιωση
 


alexis cosmo

Member
11 Ιανουαρίου 2013
18
0
ευχαριστω πολυ.
θα προσπαθω να μοιραζωμαι μαζι σας τις καλες και τις κακες στιγμες που ελπιζω να μην εχουμε..
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
ευχαριστω πολυ.
εχω μιλησει με τον ιδιοκτητη της θυλικιας αλλα δεν μπορει να μου δωσει ετσι τα τηλ.

πιθανοτατα γιατι δεν τα κρατησε...

ο ιδιοκτητης μου ειπε οτι τα βλεπει τα αλλα 4 αλλα δεν ξερω αν τον πιστευω.

και πολυ καλα κανεις...

μακαρι να λεει αληθεια.

μακαρι οντως...
..
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
γιατι εχει καμια υποχρεωση να το κανει?η δεν εχει την κανει ολημερα στη ζωη του απο το να παρακολουθει το τι κανουν αλλα 4 σκυλακια?ο ανθρωπος ηρθε να μοιρασει τη χαρα του και τον εχετε φορτωσει εν ασωρο πραματα
Οχι δεν ειναι υποχρεωση δικια του μιας και τα 2 που ζευγαρωσαν δεν ηταν δικα του...
Για να πιστεψει πολλες φορες ομως ο κοσμος το τι συμβαινει στην πραγματικοτητα ,πρεπει να το δει με τα ματια του.......

Εγω που εχω δωσει μερικα αδεσποτα παντως για υιοθεσιες τα παρακολουθω (και αυτο δεν σημαινει οτι 24 ωρες το 24ωρο ειμαι πανω απο το κεφαλι τους) για να σιγουρευομαι οτι περνανε καλα και οχι γιατι ειναι υποχρεωση μου!!!
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Ζήτα του με την προϋπόθεση και καλά να βρίσκεστε με τα αδέρφια του κι έτσι. Μην του πεις θέλω να βλέπω αν είναι καλά τα σκυλιά..
 




evaki88

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2012
240
3
Kifisia athens
blade57HRC

1) οχι το σιαμεζακι δεν μπορεσα να το φερω σε επαφη πρωτυτερα διοτι ΑΠΛΑ προεκυψε και ΑΠΛΑ το κρατησα

2) οσον αφορα το συμβολαιο η αντιπαθητικη της φιλοζωικης μου ειπε πως θελει απαραιτητα αριθμο πρωτοδικειου. απο κει και περα εγω τι να κανω? υποτιθεται ως πιο εμπειρη, θα με συμβουλευε σωστα.

3) διαφωνω καθετως, πλαγιως, οριζοντιως. δεν γεννιεται κανενας εκτροφεας. εκτροφεας γινεται καποιος και γινεται επειδη αγαπαει καποια φυλη και θελει να την αναπτυξει. τι να το κανω εγω να ειναι γενετιστης και να μην εχει λατρεια στο ζωο που εκτρεφει? οσον αφορα εμενα, εφησε εμενα να ξερω εγω αν ειμαι αξια για εκτροφη ή οχι. οπως προειπα, το κινγκ τσαρλς δεν θα το επαιρνα για εκτροφη. σωστα? τα σιμπα ινου θα το επαιρνα γιατι μου αρεσουν πολυ παραπανω και γιατι ξερω πολυ περισσοτερα για τη φυλη (οσα μπορω να ξερω μην εχοντας ζησει με ενα τετοιο σκυλο)
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
blade57HRC

1) οχι το σιαμεζακι δεν μπορεσα να το φερω σε επαφη πρωτυτερα διοτι ΑΠΛΑ προεκυψε και ΑΠΛΑ το κρατησα

το βρηκατε στο δρομο?


2) οσον αφορα το συμβολαιο η αντιπαθητικη της φιλοζωικης μου ειπε πως θελει απαραιτητα αριθμο πρωτοδικειου. απο κει και περα εγω τι να κανω? υποτιθεται ως πιο εμπειρη, θα με συμβουλευε σωστα.

δλδ σας ειπε οτι το συμβολαιο θελει αρ.πρωτοδικειου και μετα αρνηθηκε να σας δωσει?

3) διαφωνω καθετως, πλαγιως, οριζοντιως. δεν γεννιεται κανενας εκτροφεας. εκτροφεας γινεται καποιος και γινεται επειδη αγαπαει καποια φυλη και θελει να την αναπτυξει. τι να το κανω εγω να ειναι γενετιστης και να μην εχει λατρεια στο ζωο που εκτρεφει? οσον αφορα εμενα, εφησε εμενα να ξερω εγω αν ειμαι αξια για εκτροφη ή οχι. οπως προειπα, το κινγκ τσαρλς δεν θα το επαιρνα για εκτροφη. σωστα? τα σιμπα ινου θα το επαιρνα γιατι μου αρεσουν πολυ παραπανω και γιατι ξερω πολυ περισσοτερα για τη φυλη (οσα μπορω να ξερω μην εχοντας ζησει με ενα τετοιο σκυλο)

Ειπα εγω πουθενα οτι καποιος γεννιεται εκτροφεας???
Πως ομως καποιος που επεμβαινει στην βιολογια των ζωων θεωρειται ''επαγγελματιας'' χωρις να εχει πτυχιο βιολογιας/γεννετικης? (δεν αναφερομαι σε εσενα μονο αλλα σε ολους!)

Το ποιο και γτ ηθελες για εκτροφη τα λες μπερδεμενα...σε αλλο σχολιο ειχες πει οτι ησουν μεταξυ των δυο για εκτροφη...

..
 


evaki88

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2012
240
3
Kifisia athens
1) δεν το βρηκα στον δρομο, αλλα αν δεν το παιρνα, θα το αφηναν καποιοι αλλοι στον δρομο. πονεμενη ιστορια.
2) ναι ακριβως. μου ειπε πως θελει αριθμο πρωτοδικειου και αρνηθηκε (με ασχημο τροπο κιολας) να μου το δωσει.
3) ημουν αναμεσα σε 5 ρατσες αλλα 1 σκεφτομουν σοβαρα για εκτροφη. τα σιμπα ινου. και οταν εγραψα πως ειμαι αναμεσα σε 5 ρατσες σκυλων, απλα μοιραστηκα με το φορουμ αυτο τον προβληματισμο μου σχετικα με το ποια θα αποκτησω. τιποτα παραπανω, τιποτα λιγοτερο. οι καλυτεροι εκτροφεις που εγω εχω γνωρισει, δεν εχουν καμια σχεση με βιολογια/γενετικη. ειναι απλα λατρεις της φυλης που εχουν επιλεξει, ψαγμενοι και πορωμενοι με αυτο που κανουν.