Μολις μου εκαναν παραπονα....


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Θα τα εφαρμοσω αυτα που ειπατε κ εσυ κ ο στελιος απλα το θεμα μου εμενα ηταν μεχρι να παρω το crate τι γινεται..γιαυτο μπηκα ατην διαδικασια να ηχογραφησω να δω τι κ πως. Δεν ειπα οτι θα παρατησω την μικρη στο ελεος χωρις να ασχοληθω κ θα περιμενω να "φτιαξει" απο μονη της! Σιγουρα οχι! Απλα οσο να πεις το οτι ειναι ακομα κουταβι λεει πολλα.
οπως ξανα ειπα πιο πανω,δεν κλαιει συνεχομενα 15 λεπτα,απλα τοσο διαρκει στο συνολο η ανησυχια της.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
μεχρι να παρεις το κρεητ θα κανεις αυτο με την πορτα που σου ειπανε!και να μη ξεχνας να επιβραβευεις σε καθε επιθυμητη αντιδραση!
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Ναι ετσι λεω να κανω,θα κανω πως φευγω κ θα ξαναγυριζω. Το θεμα ειναι σε πια ακριβως στιγμη θα επιβραβευω; Δηλαδη θελω να πω,αν ανοιγω κ μπαινω αυτη θα κανει χαρες, πως θα καταλαβει γιατι την επιβραβευω;
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Θα ξεκινήσεις απλά να βγαίνεις από το οπτικό της πεδίο για αρχή..., μετά για κλάσματα του δευτερολέπτου θα κλείνεις την πόρτα και όσο πάει θα την αφήνεις και περισσότερο κλειστή. Το κόλπο είναι να προλάβεις να μπεις ΠΡΙΝ ξεκινήσει να κλαίει, ώστε με το που μπαίνεις να επιβραβεύεις αμέσως. Χωρίς πολλούς ενθουσιασμούς, απλά και μόνο λιχουδιά, ψυχρά σα να είναι ρουτίνα.
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Καλή επιτυχία - και εγώ συστήνω το crate με όλες τις συμβουλές που σου έδωσαν και συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψε ο st3lios: από τη δική μου εμπειρία σαφώς βοηθάει στο να γίνει το σκυλάκι σου ήρεμο και ισορροπημένο, να ξεκουράζεται όταν πρέπει και να συγχρονίζεται με τους ρυθμούς της ζωής σου. Βασικές προϋποθέσεις, φυσικά, το πρόγραμμα φαγητού-βόλτας-ξεκούρασης. Δεν ξέρω τί μέγεθος είναι το μικρό σου, αλλά η οδηγία είναι να χωράει άνετα τεντωμένο και όρθιο. Δες και στο pet4u.gr, έχουν προσφορές αυτόν τον καιρό στα midwest νομίζω! -- η καλύτερη επένδυση. Εμένα μπαίνει μόνη της όταν θέλει να ηρεμήσει και να έχει την απόλυτη ησυχία της: ακολούθησε τις σχετικές συμβουλές και δε θα το βλέπει σαν τιμωρία. Στο μεσοδιάστημα, πολύ καλά αυτά που σου είπαν με την πόρτα και την επιβράβευση. Άντε, πες μας πώς θα πάει :)
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Θα ξεκινήσεις απλά να βγαίνεις από το οπτικό της πεδίο για αρχή..., μετά για κλάσματα του δευτερολέπτου θα κλείνεις την πόρτα και όσο πάει θα την αφήνεις και περισσότερο κλειστή. Το κόλπο είναι να προλάβεις να μπεις ΠΡΙΝ ξεκινήσει να κλαίει, ώστε με το που μπαίνεις να επιβραβεύεις αμέσως. Χωρίς πολλούς ενθουσιασμούς, απλά και μόνο λιχουδιά, ψυχρά σα να είναι ρουτίνα.
Μιλας για την εξωπορτα του σπιτιου σωστα;
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Καλή επιτυχία - και εγώ συστήνω το crate με όλες τις συμβουλές που σου έδωσαν και συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψε ο st3lios: από τη δική μου εμπειρία σαφώς βοηθάει στο να γίνει το σκυλάκι σου ήρεμο και ισορροπημένο, να ξεκουράζεται όταν πρέπει και να συγχρονίζεται με τους ρυθμούς της ζωής σου. Βασικές προϋποθέσεις, φυσικά, το πρόγραμμα φαγητού-βόλτας-ξεκούρασης. Δεν ξέρω τί μέγεθος είναι το μικρό σου, αλλά η οδηγία είναι να χωράει άνετα τεντωμένο και όρθιο. Δες και στο pet4u.gr, έχουν προσφορές αυτόν τον καιρό στα midwest νομίζω! -- η καλύτερη επένδυση. Εμένα μπαίνει μόνη της όταν θέλει να ηρεμήσει και να έχει την απόλυτη ησυχία της: ακολούθησε τις σχετικές συμβουλές και δε θα το βλέπει σαν τιμωρία. Στο μεσοδιάστημα, πολύ καλά αυτά που σου είπαν με την πόρτα και την επιβράβευση. Άντε, πες μας πώς θα πάει :)
Ναι θα μπω να δω τιμες για κρειτ σημερα κιολας,μικρουλα ειναι μωρε το καλο μου ειναι μινι πινσερ.. Θα σας κρατω ενημερους για την πορια της κ σευχαριστω πολυ κ εσενα για τις συμβουλες-προτασεις σου :)
 










Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Μμ ενταξει τοτε θα κοιταξω γιαυτο που λες :) Κ ισως να μην εχει κ σοβαρο προβλημα να μενει μεσα γιατι αν κρινω απο το box μεταφορας που την εχω για το αυτοκινητο,μια χαρα μπαινει μεσα κ πολλες φορες κοιμαται κιολας :D
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.890
Ολες οι θεωρίες καλές, χρυσές και άγιες.
Κι εγώ, υπέρμαχος του crate είμαι.
Αλλά κάπου στην διαδρομή, ξεχνάμε, ότι μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς, που δεν έχουν κουμπιά on/off. Ασφαλώς και θα δοκιμάσει ο κάθε πικραμένος από εμάς, τα πάντα, προκειμένου ο σκύλος του να μην ενοχλεί. Υπάρχουν όμως και φορές, που δυστυχώς, αυτό είναι εντελώς ακατόρθωτο. Και μην τρέξετε να πείτε, ότι είναι αποκλειστικά φάουλ του ιδιοκτήτη, γιατί δεν διέθεσε τις αμέτρητες ώρες, διανεμημένες με τον απόλυτα σωστό τρόπο, κλιμακωτά σε κλάσματα του δευτερολέπτου, κάνοντας αυτό ή το άλλο, προκειμένου η συνταγή να πετύχει. Γιατί τότε, δεν έχει περάσει από τα χέρια σας, ο απόλυτα πεισματάρης σκύλος, που θα αντισταθεί με μεγάλη επιτυχία, σε οποιοδήποτε πλάνο, έχουμε φτιάξει εμείς στο μυαλό μας.

Δηλαδή...Natasaki, δοκιμάζεις βεβαίως όλα τα παραπάνω, αλλά μη σε πάρει κι από κάτω, αν δεν τα καταφέρεις, ακόμη και μετά από πολύ καιρό. Είναι πιθανό, να συμβεί. Και δεν είναι υποχρεωτικό, ότι θα φταις εσύ.
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Δεν θελω να με παρει απο κατω σε καμια περιπτωση απλα ελπιζω να αποδωσουν αυτα που θα προσπαθησω να κανω γιατι για να ειμαι ειλικρινης απο την μερα που μου εκαναν παρατηρηση εχω στεναχωρεθει αρκετα.. Ελπιζω να βγει κατι καλο απο ολο αυτο κ για την μικρη μου φυσικα αλλα κ για τους αλλους!
 


wizardsm

Well-Known Member
1 Μαϊου 2013
268
1
στην αρχη μεχρι να μαθει ο σκυλος θα σου κανουν παραπονα..σε 4-5 μερες αν τον αφηνεις μονο του δεν θα γαυγιζει
 








dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Ελπιζω να βγει κατι καλο απο ολο αυτο κ για την μικρη μου φυσικα αλλα κ για τους αλλους!
That's the spirit!
Και, αν όλα πάνε καλά και η μικρή σταματήσει να παραπονιέται, θα σημαίνει ότι αισθάνεται και εκείνη καλύτερα και πιο άνετα, στον όποιο χώρο τελικά μείνει με τον όποιο τρόπο επιτευχθεί αυτό. Συμφωνώ με την Mareco - δεν είναι θέμα επιτυχίας ή αποτυχίας - προσπαθούμε για το καλύτερο με ό,τι τρόπο μπορούμε και έχουμε και... βλέπουμε. Πάντως, η βασική ιδέα του crate είναι να χαλαρώνει, να ξεκουράζεται και να ηρεμεί όσο λείπουμε, ώστε να διοχετεύει την ενέργειά της στη βόλτα, στο παιχνίδι και στις άλλες ασχολίες της όσο είμαστε μαζί (ξέρεις τώρα - διάβασμα, μαγείρεμα, σιδέρωμα, εικαστικά, κτλ κτλ χεχεχε)

Καλή επιτυχία!! -- όλοι το έχουμε περάσει λίγο έως πολύ, θα δεις που θα πάει μια χαρά μόλις βρεθεί το 'κουμπί' της!

Τέλος, μέσα σε όλα τα πολύ χρήσιμα που σου είπαν για το crate, να προσθέσω και εγώ τα εξής που είχα γράψει και σε άλλο thread :)
ξεκίνα το σιγά-σιγά και ΠΑΝΤΑ με θετική επιβράβευση: μεζεδάκια, kong με λιχουδιές, παιχνίδια κτλ Προσωπικά την ταϊζω επίσης και μέσα στο crate μετά από... δική της απαίτηση, αφού με το που με έβλεπε να φέρνω το μπωλ με τις κροκέτες, έτρεχε μέσα και κούναγε σαν τρελή την ουρά της. Eπίσης, πολύ σημαντικό, όταν θα τη βγάζεις, προσοχή να μη το κάνεις μεγάλο θέμα! ανοίγεις, βγαίνει και για λίγο (1-2 λεπτά) την αγνοείς, (σφίγγεις την καρδιά σου) και κάνεις ό,τι δουλειά έχεις να κάνεις, όχι 'κορίτσι μου! αγάπη μου! έλα να σε πάρει αγκαλιά η μαμά, ααααααααααααααααχχχχχχχχχχχχουυυυυυυυυυυυυυυυυτοοοοοοοοοοοοοοοοοο' κτλ κτλ ;)
αυτό για να συνηθίσει στο crate-->ωραίο πράγμα/επιβράβευση/χουχούλιασμα κτλ --- έξοδος-->no big deal, business as usual!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.932
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95