Μονοπρωτεινικη διετα/κροκετα?


elistrati

Member
10 Δεκεμβρίου 2010
18
0
thessaloniki
καλημερα σε ολους,αρχικα....
λοιπον... ξερει κανεις καποιο καλο μονοπρωτεινικο κροκετακι εδω στην ελλαδα?εδινα στην κοκερινα μου μεχρι πρωτινος την exclusion αλλα δυσκολευομαι παρα πολυ να την βρω εδω :(
εχετε δοκιμασει εσεις καποιο αλλο προιον?στην ουσια ειναι για αλλεργιες ,ευαισθησιες και τα συναφη...
η' εστω..ξερει κανεις καποιο site με ποικιλια τροφων που να στελνει και ελλαδα?ειδα και σε ενα αλλο ποστ κατι λινκς αλλα τιποτα :(
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Καλησπέρα elistrati,

Την συγκεκριμένη τροφή την ακούω πρώτη φόρα,ομολογώ,αλλά θα ψάξω να δω τα συστατικά της!
Ψάχνεις όμως μια ξηρά τροφή μόνο πρωτείνη;Αυτό για ποιο λόγο;Μπορείς να μας πείς;Εννοώ γιατι ψάχνεις μία τέτοιοιυ είδους τροφή;
 


elistrati

Member
10 Δεκεμβρίου 2010
18
0
thessaloniki
καλησπερα αγγελε
λοιπον.... απ'οσο ξερω αυτου του ειδος οι τροφες ειναι για καταστασεις αλλεργιων,για ευαισθητα σκυλακια και για ολες τις καταστασεις στις οποιες καποιος θελει να εξαιρεσει καποιον απο τουσ συνηθεις υποπτους των κροκετων(πχ.αλλεργιες απο ρυζι,βοδινο,ψαρι ,αυγα η απο αλλα δευτερευοντα συστατικα)εμεις φυσιολογικα μενουμε στην ιταλια και εκει εχει αρκετες μαρκες τετοιου ειδους που χρησιμοπιουνται αρκετα λογω του οτι ειναι και πιο ελαφριες ως τροφες.οταν την δοκομασε η δικια μου πρεπει να πω πως αντεδρασε τελεια...
αυτην την στιγμη το κοκερακι μου εχει μια βαρια οτιτιδα που δεν λεει να φυγει με τιποτα,ειμιαι σιγουρη πως δεν φταιει το orijen που τρωει αλλα για να ειμαι απολυτα σιγουρη 8ελω να της το διακοψω για λιγο μπας και βοηθησει ,εστω και λιγο(μιας που η κτηνιατρος εδω θελει να την κανει αναισθησια για να της το ελενξει καλυτερα,καλλιεργια κτλ και εγω με την αναισθησια δεν εχω και πολυ μεγαλη εμπιστοσυνη..)
παραθετω εδω και την σελιδα της εταιριας αν θελει καποιος να ριξει μια ματια αν και ειναι στα ιταλικα

http://www.baubon.it/portal/default.asp?id=1082〈=ita&sez=proprietari

και την σελιδα απο εκει που το αγοραζω σηνηθως,που εχει αγγλικα

http://www.zooplus.co.uk/shop/dogs/dry_dog_food/exclusion/62670

αν καποιος ξερει να μου προτινει κατι παρομοιο θα μας βοηθουσε παρα πολυ
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Νομίζω πως υπάρχουν τα αλλεργικά τέστ,θα μπορούσες να κάνεις ένα στο κόκερ σου,να δείς και τα αποτελέσματα,και ανάλογα πράττεις!Στη θέση σου θα πήγαινα και σε ένα δεύτερο κτηνίατρο,ειδικά αν αυτός που πάω μου πρότεινε αναισθησία για να ελέγξει το σκύλο μου!Απο όσο γνωρίζω δεν χρειάζεται καν αναισθησία για να πάρει δείγμα απο τα αφτιά του σκύλου για να προχωρήσει στην καλλιέργεια!Και γενικότερα την αναισθησία καλό θα ήταν να την αποφεύγουμε!
Πάντως ένα αλλεργικό τέστ θα σε διευκόλυνε αρκετά αν δεν έχεις κάνει!
 


elistrati

Member
10 Δεκεμβρίου 2010
18
0
thessaloniki
δεν εχω κανει ακομη γιατι δεν εχει καποια σοβαρη /φανερη αλλεργια ως τωρα,απλα καποιες υποψιες... ειχα ακουσει και πολλα για την royal τωρα τελευταια..οπωτε το αλλαξα.με την orijen δεν εχουμε κανενα προβλημα,απλα εχουν ανεβει λιγο οι δεικτες(μιλαμε ελαχιστα)και ο γιατρος μασ(ο κανονικος)λεει τα κλασικα για τις πολλες πρωτεινες...
αρα δεν νομιζω οτι χρειαζετε να τις κανω τεστ,αφου στην ουσια δεν εχει καποια αλλεργια εμφανη...
απλα καπου διαβασα οτι η οτιτιδα μπορει να επυμβαρυνθει καπως απο το φαγητο,γι'αυτο και θελω να της δωσω αυτες παλυ :)
δεν ειναι η ιδεα μου οτι ειναι λιγο ακυρη η αναισθησια δηλ,σωστα?
ηθελε να της δωσει ηρεμιστικο για να της κανει εναν καθαρισμο των 2λεπτων και λεει και καλα οτι μονο με αναισθησια μπορει να παρει δειγμα για καλιεργια!!!κακο αυτο οταν δεν εχεις τον δικο σου κτηνιατρο της εμπιστοσυνης και πρεπει να πας οπου να ναι :(
(ο δικος μας ειναι ιταλια)
βλεπω και εσυ απο θεσ/νικη εισαι !!εχεις μηπωσ καποιον να μασ συστησεις?που να μην θελει αναισθησιες για ψιλου πηδημα?
 


molotof

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2009
108
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
η οριζεν ειναι σαν το οτε φταει για ολα αν δεν ειχα αλλαξει σπιτι
(μεγαλυτερο ενοικιο) θα την επερνα αλλα και με την grasslands της ακανα ειμαι σουπερ
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
ηθελε να της δωσει ηρεμιστικο για να της κανει εναν καθαρισμο των 2λεπτων και λεει και καλα οτι μονο με αναισθησια μπορει να παρει δειγμα για καλιεργια!!!
Μα τόσο άτακτο είναι;Νομίζω πως όλα αυτά είναι υπερβολικά!Και πάλι όμως γνώμη μου!
βλεπω και εσυ απο θεσ/νικη εισαι !!εχεις μηπωσ καποιον να μασ συστησεις?που να μην θελει αναισθησιες για ψιλου πηδημα?
Εγώ και τους δύο σκύλους μου στον Αγαθαγγελίδη τους πηγαίνω,και γενικότερα είμαι ευχαριστημένος,όσον αφορά τα θέματα υγείας των σκύλων μου! αυτη ειναι και η διεύθυνσή του Ωραιοκάστρου 88-Σταυρούπολη!Καλός γιατρός,λίγο ακριβός όμως στα προιόντα για κατοικίδια!!Αλλά σαν γιατρός κάνει καλή δουλειά!
Ποια η περιοχή σου όμως;
 


elistrati

Member
10 Δεκεμβρίου 2010
18
0
thessaloniki
Μα τόσο άτακτο είναι;Νομίζω πως όλα αυτά είναι υπερβολικά!Και πάλι όμως γνώμη μου!

Εγώ και τους δύο σκύλους μου στον Αγαθαγγελίδη τους πηγαίνω,και γενικότερα είμαι ευχαριστημένος,όσον αφορά τα θέματα υγείας των σκύλων μου! αυτη ειναι και η διεύθυνσή του Ωραιοκάστρου 88-Σταυρούπολη!Καλός γιατρός,λίγο ακριβός όμως στα προιόντα για κατοικίδια!!Αλλά σαν γιατρός κάνει καλή δουλειά!
Ποια η περιοχή σου όμως;
καλε τι ατακτο???η καιμενουλα μου ηταν τρομοκρατημενη λογο μιας γατας και ενος σκηλιου που ηταν μεσα στο εξεταστηριο και κανανε σαματα λογο των εχγειρησεων που ειχαν υποστει και οταν η κτηνιατρος της κα8αριζε τα αυτια οθτε που κουνηθηκε η ψυχουλα μου!γενικα ειναι πολυ ηρεμη και πολυ φοβιτσιαρα(δυστιχως)αλλα οταν ειναι για τα αυτια της κα8ετε σαν αγγελουδι γιατι προφανος της αρεσει να της τα χαιδευουν/κα8αριζουν...
αυτη η γιατρος σχεδον δεν την ειχε δει και προτηνε να της κανει ηρεμιστικο!!!που στην χειροτερη των περιπτωσεων εγω εχω δει να βαζουν απλα φιμοτρο οχι ηρεμιστηκο!3 χρονων ειναι και ποτε δεν εχουμε βαλει ουτε φιμοτρο,ουτε ηρεμιστικο,ουτε τιποτα διοτι δεν χρειαστηκε...
εμεις στο κεντρο μενουμε....αυτο το ονομα καπου το εχα ακουσει ..αυτου του γιατρου που λες
οσο για τις τιμες...απ'οτι βλεπω στην ελλαδα ολοι την εχουν δει γιατροι του βασιλεως και ζητανε τα κερατα τους γιατι ως τωρα σε κανεναν δεν εχω πληρωσει λιγο!!(και παω παντα και συστημενη απο αλλους.... που να μην πηγαινα τρομαρα μου)

@μολοτοφ:χαχαχχαχαχα...εχεις απολυτο δικιο!!σαν το οτε :D