Μου εφυγε στην βολτα


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.712
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
γενικα αυτο το εχω ρωτησει και αλλες φορες για το αν υπαρχει τροπος διορθωσης απο αποσταση,η αν μπορω να κανω κατι για να καταλαβει οτι δεν ηταν καλο αυτο,αλλα δεν εχω παρει απαντηση!!
Δεν σου έχουμε πει για υμάντα; :confused:
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Δεν ακούς κανέναν μεγαλύτερο, κοινό θνητό, ότι οι μοσχαροκεφαλές, όπως γεννήθηκαν έτσι περίπου πορεύονται στην ζωή τους... :D:p:D
Αυτο ταιριαζει τελεια σε.... εμενα :p

γενικα αυτο το εχω ρωτησει και αλλες φορες για το αν υπαρχει τροπος διορθωσης απο αποσταση......
Ή γινεσαι παντζουριατζής ή ηλεκτρολόγος. Δεν υπαρχει αλλη λυση.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
να το κινηγησουμε?
Πιστεύεις πως υπάρχει έστω και μια περίπτωση στο 1.000.000 να τρέξεις πιο γρήγορα απο το σκύλο?Ίσα ίσα θα το δει σαν παιχνίδι,και θα έχεις το άλλο άκρο των αποτελεσμάτων απο τα ζητούμενα,επειδή και εγώ έχω κάνει τη βλακία να αφήσω λυτό σκύλο στο πάρκο,μπορώ να σου πω με σιγουριά πλέον οτι εσύ μπορεί να μη βλέπεις κανέναν κίνδυνο,όμως ο σκύλος στο πι και φι μπορεί να χει γίνει καπνός,γι'αυτο προσοχή.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
εγω τρεχω πιο γρηγορα απο τον σκυλο μου!!!τον περασα 3 οταν γυρνουσα γυρο απο τον καναπε κ αυτος με κοιτουσε!χαχαχα!!!!περα απο την πλακα τωρα.για να φτασεις στο σημειο να διορθωσεις απο αποσταση πρεπει να περασεις καποια κυμματακια.αν εχεις σκοπο να το αναλαβεις μονος σου το θεμα ριξε πολυ διαβασμα κ ψαξιμο κ καλο ειναι να δεις κ καποιος εκπαιδευτη να σου πει καποια βασικα πραγματακια.

βρες ομως εναν περιφραγμενο ωραιο χωρο κ αρχισε σταδιακα να απομακρυνεσαι οταν λες τις εντολες.αυτο μονο για 10 λεπτακια κ αφου εχεις κανει μια βολτα με τον σκυλο να μυρισει ο,τι θελει κ να του φυγει λιγο η περιεργεια κ η ορμη.παρολα αυτα,πιστευω κ ας μην το ειπες,οτι καποια στιγμη φωναξες τον σκυλο να ερθει κοντα σου κ τον μαλωσες.μην το ξανακανεις.
εχε στον νου να μαθεις κ μια εντολη στο σκυλι που να σταματαει.εγω χρησιμοποιω το στοπ.με βοηθαει πολλες φορες ειδικα στον δρομο αλλα κ οταν τον βλεπω οτι καποιες φορες παει να ξεφυγει.

να σε ρωτησω κατι αλλο,το ονομα του το ακουει?πως του το εμαθες.ειναι κ αυτο μια εντολη στην ουσια που πρεπει να υπακουει αριστα.πρεπει καθε φορα που λες το ονομα της να γυρναει κ να σε κοιταει.δουλεψε το καλα αυτο.πολυ καλα.θα σε βοηθησει.
 
Last edited:


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Δεν πιανουν ολες οι εντολες με σταδιακη απομακρυνση όταν ο σκυλος είναι λυτός. Πρεπει να εχεις παντα την δυνατοτητα διορθωσης από αποσταση και της τοποθετησης σε σωστη θεση.

Ειδικα για το καλεσμα τωρα, το «ελα» δηλαδη, υπαρχουν καποιες προϋποθεσεις, εκτος βεβαια από το να γνωριζει ο σκυλος καλά την εντολη.

Πρεπει να εκτονωνεται τακτικα και σωστα. Σκυλος που βγαινει λιγες και μικρες βολτες και ξαφνικα αφηνεται ελευθερος, και μαλιστα σε περιβαλλον με πειρασμους/ερεθισματα, μην περιμενεις να ερθει, εκτος κι αν είναι παρα πολύ δουλεμενος.

Πρεπει να υπαρχει μια καποια σχεση/δεσιμο με τον σκυλο.
Πρεπει να εχει ολοκληρωσει την εκπαιδευση βασικης υπακοης πριν αφεθει ελευθερος. Ειδαλλως, μαλλον μονο το ρευμα σε σωζει.

Πρεπει να υπαρχει σοβαρη ιεραρχια. Σκυλος που δεν σε υπολογιζει για αρχηγο του δεν ερχεται ευκολα και προθυμα, εκτος αν εχεις να του προσφερεις κατι σημαντικο σαν ανταμοιβη, που πλεον στην περιπτωση που δεν σε υπολογιζει εγω το θεωρω δωροδοκια Αλλά δεν εχεις παντα προχειρη την ανταμοιβη.

Όταν καλεις τον σκυλο, δεν ουρλιαζεις, παρολα αυτά όμως δειχνεις ότι το εννοεις. Δεν τον παρακαλας, ουτε και ανοιγεις διαλογο μαζι του και προπαντος δεν δειχνεις ασταθης.

Ο σκυλος θα πρεπει να ερχεται σε σενα επειδη σε θελει και θελει να ερθει κοντα σου. Πρεπει όμως να ερθει ακομα και όταν δεν θελει, επειδη εκεινη τη στιγμη κανει κατι πολύ ενδιαφερον.

Αν δεν εισαι σιγουρος 100%, τοτε μην τον αφηνεις. Αλλά και σιγουρος να εισαι, σκεψου το δυο φορες και έλεγξε καλα τον χωρο.
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
Δεν σου έχουμε πει για υμάντα; :confused:
ναι ενταξει με τον ιμαντα το εχουμε πει αυτο..γ
ια οταν ειναι χωρις ρωτουσα!!
η απαντησεις με καλυψαν μπορω να πω..
ευχαριστω!!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Συμφωνώ σε όλα με τον Αρη να συμπληρώσω μονο όταν εκτελείς μια άσκηση π.χ. το μείνε ή stop.. το λες με δυνατή κοφτή φωνή και μπορείς να υψώσεις το ένα χέρι ακίνητο.
Καλό είναι μαζί με τις εντολές να υπάρχει και ένα σήμα που να μπορεί να το διακρίνει.
Επίσης σε συνθήκες που δεν θα σε ακούσει με τίποτα ίσως κάνει δουλειά μια σφυρίχτρα για να του τραβήξεις την προσοχή από τον υπόλοιπο θόρυβο..αντίστοιχο με το ένα παλαμάκι στον αέρα όταν σε γραφει στο σπίτι.

p.s. σφυριχτρές, χέρι στον αέρα σαν τροχονόμος ακούγεται..αλλά είναι χρήσιμο..
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Λαυρεντη, να το πω με ένα παραδειγμα για να δειξω τι εννοω.

Εστω εχεις μαθει στον σκυλο τελεια την εντολη κατσε όταν βρισκεσαι μπροστα του. Με τον κλασσικο τροπο του μεζε πανω από το κεφαλι του, οπου αυτος εντικτωδως καθεται.

Συντομα μαθαινει να εκτελει στην ιδια θεση και αποσταση, εστω ένα μέτρο, μονο με την κινηση του χεριου αλλά χωρις τον μεζε.
Καποια στιγμη μπορει να εκτελεσει και χωρις την κινηση, αλλά μπορει να χρειαστει να τον εχεις στο λουρι για να τον φερεις στην καθιστη θεση.

Βγαζεις το λουρι, απομακρυνεσαι στα δυο μετρα και δινεις την εντολη. Οι πιθανοτητες είναι να μην καθησει, ακομα και αν κανεις την κινηση του χεριου προς τα πανω. Στα τρια μέτρα μαλλον δεν προκειται να καθησει ποτέ.
Αυτό εννοουσα με το προηγουμενο ποστ.

Ομοίως και το «κατω». Το να φτασει ο σκυλος να εκτελει σε σταδιακά αυξανομενη αποσταση είναι ολοκληρη διαδικασια και μεθοδος .
Το «ελα» μαλλον θα δουλεψει γιατι είναι διαφορετικο το όλο concept.
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
αρα το συμπερασμα ποιο ειναι?μπορει να κανει κατι απο αποσταση για αυτο το προβλημα του η δεν μπορει?δεν εξεταζουμε το ποσο δυσκολο ειναι η ευκολο κ φυσικα δεν μιλαμε για αλλες,ι ασχετες εντολες.πρεπει το σκυλι να μαθει να ακουει εστω το ονομα του πολυ καλα κ αυτο δεν εχει να κανει με την αποσταση.κ το ονομα μια εντολη ειναι για τον σκυλο.τον φωναζουμε κ πρεπει να γυρισει να μας κοιταξει.οπωτε αν αρχικα δουλευτει καλα αυτο κ ακολουθησει σωστα την διαδικασια μεχρι να μαθει να εκτελει κ σε πολυσηχναστα μερη το ζωο,πιστευω θα ειναι κ η λυση στο προβλημα του.
 
Last edited:


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.712
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
ναι ενταξει με τον ιμαντα το εχουμε πει αυτο..γ
ια οταν ειναι χωρις ρωτουσα!!
Εννοείται δεν θα τον αφήσεις χωρίς ιμάντα όσο διαρκεί η εκπαίδευση και όσο δεν είσαι σίγουρος/η πως ο σκύλος δεν θα κάνει λάθος.

αρα το συμπερασμα ποιο ειναι?μπορει να κανει κατι απο αποσταση για αυτο το προβλημα του η δεν μπορει?
Μπορεί... είχα σκύλο με το ίδιο περίπου πρόβλημα... Εφευγε... όταν έβλεπε άλλο σκύλο!
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Πιστευω οτι παντα θα υπαρχει καποια στιγμη για οποιονδηποτε σκυλο, που δεν θα εκτελεσει. Ο,τι εκπαιδευση και να εχει.
Το κακο ειναι οτι συνηθως αυτη η στιγμη ειναι πολυ σημαντικη και δυσκολη.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.712
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Πιστευω οτι παντα θα υπαρχει καποια στιγμη για οποιονδηποτε σκυλο, που δεν θα εκτελεσει. Ο,τι εκπαιδευση και να εχει.
Το κακο ειναι οτι συνηθως αυτη η στιγμη ειναι πολυ σημαντικη και δυσκολη.
Ναι, αλλα ο ιδιοκτητης μετα απο εκπαιδευση θα ξερει τι ειναι αυτο που κεντριζει την προσοχη του σκυλου και κανει να μην υπακουσει, και οφειλει να τις γνωριζει και να αντιδρασει πιο γρηγορα απο το σκυλο του. Αλλα εδω μιλαμε για εναν τελειως ανεκπαιδευτο σκυλο που φευγει παντα και δεν ακουει τιποτα. Ετσι καταλαβα εγω.
 


inmymemory

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2010
66
0
Anoixi
χωρις εκπαιδευτη...τι να σου πω...εκτος αν εισαι αυτο που λενε "natural"...ταλενταρα...

πηγαινε σε εκπαιδευτη...θα σε βοηθησει πολυ σε πολλα θεματα γυρω απο τον σκυλο σου...πιστεψε με.

σε εναν καλο εκπαιδευτη.

πως διαλεγουμε εκπαιδευτη θα διαβασεις ΕΔΩ.

δεν υπαρχει ηλικια,που θα πεις..."ωραια τον αφηνω ελευθερο"...ισως να μην γινει ποτε,ισως απο τους επομενους κιολας μηνες...

εσυ θα το δεις αυτο,με την βοηθεια του εκπαιδευτη σου.

:)
Το link αυτό δεν δουλεύει. Έχει αλλάξει?
 






ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
χθες τον είχε πιάσει ξαφνικά όρεξη να τρέξει στη βόλτα αλλά εγώ δεν ήθελα να τον λύσω. Ξαφνικά αρχίζει και δαγκώνει το λουρί και αρχίζει να το τραβάει, ίσως για να μου πει ότι ήθελε παιχνίδι ή ίσως για να το πάρει από τα χέρια μου. Κάνω έτσι και εγώ και τον αρπάω από το περιλαίμιο, όμως καταλάθος πάτησα το κλιπ και βρέθηκε το σκυλί ξαφνικά λυτό και έκπληκτο.

Μετά το πρώτο πάγωμα άρχισε να τρέχει πάνω κάτω στο στενό βολίδα. Εγώ έσκυψα το κεφάλι έβαλα τα χέρια στην τσέπη και έφυγα. Ήρθε από πίσω μου και άρχισε να παίζει , δεν έκανα καμία κίνηση να τον πιάσω, ωσπου ήρθε να τον χαϊδέψω... :D:D:D
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.930
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95