Μπάνιο, πόσο συχνά?


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μπάνιο μάξιμουμ 4 φορές τον χρόνο γιατί η λιπαρότητα της τρίχας και του δέρματος χρειάζεται στον σκύλο - λάθος τελικά?
μπάνιο μόνο με σκυλίσια σαμπουάν γιατί το Ph του δέρματος του σκύλου δεν είναι σαν του ανθρώπου-λάθος?
επίσης το ανθρώπινο δέρμα έχει πόρους και αναπνέει ενώ το σκυλίσιο όχι-αυτό είναι σωστό σίγουρα ε?

εγώ είμαι στο κενό πλέον με αυτό το θέμα....βοήθεια κανείς?

έχω δεί πάντως πολλούς σκύλους με προβλήματα ξηροδερμίας και κνησμού οι οποίοι πλένονταν μιά φορά τον μήνα και πιο συχνά με το ίδιο σαμπουάν που πλενόταν όλη η οικογένεια και όταν πήραν σκυλίσιο και έκοψαν το πλύσιμο όλη την ώρα ξεπέρασαν το κάθε πρόβλημα.....
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Εγώ να δεις πως έχω μπερδευτεί. :confused:

Στο τελευταίο τεύχος "Terriers d' Écosse n° 63" διάβασα σε άρθρο της Ruth O'Connor, κτηνίατρος και εκτροφέας westie και scottish, το εξής:

Το μπάνιο

Σε αντίθεση με την ευρέως διαδεδομένη ιδέα, τα τερριε της Σκωτίας, όπως και όλα τα σκυλιά πρέπει να πλένονται. Όχι, το μπάνιο δεν βλάπτει το δέρμα, αντιθέτως το να μην τα πλένεις προκαλεί δερματικά προβλήματα.
Οι κτηνίατροι δερματολόγοι συμβουλεύουν το μηνιαίο μπάνιο. Απλά πρέπει να αποφεύγετε το πλύσιμο τους κατά την εβδομάδα πριν το stripping γιατί η τρίχα είναι λιγότερο ξηρά, γίνεται σαν ελατήριο και δυσκολεύει το μάδημα.
le bain..jpg
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Η κτηνίατρος του Μουφ λέει μια φορά στους δυο μήνες. Μέχρι τώρα όλα καλά εφόσον τον πλένω και τον φροντίζω εγώ.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
εγω τον κανω μια φορα στις 2 με 3 βδομαδες,αναλογως την βρωμα.αν τρεξουμε πχ κ εχει λασπες κ νερα,δεν γινεται να περιμενω να περασουν οι δυο -3 βδομαδες...κ επειδη ζει κ μεσα στο δωματιο μαζι μου,ειναι ανυποφορος ωρες ωρες...οπωτε μπανακι στανταρ 2 φορες τον μηνα κ πολλες φορες τον κανω με παιδικο σαμπουαν κ στην τελευταια πλυση βαζω κ μπεταντιν...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.124
10.078
Athens
κ στην τελευταια πλυση βαζω κ μπεταντιν...
Μέγα λάθος! Betadin πλύσεις χωρίς λόγο δεν κάνουμε γιατί του γ...μούμε το ανοσοποιητικό και τη χλωρίδα! Αυτός είναι βασικός κανόνας κα για ανθρώπους και για σκύλους (με έχει κράξει γιατρός :D). Betadin βάζουμε μόνο αν έχουμε πληγές και μόνον τοπικά όπου υπάρχει το προβλημα.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.124
10.078
Athens
Εμείς είμαστε ψιλοβρώμες! Η Κάρλα έχει να κάνει μπάνιο (κανονικό με σαμπουάν δηλαδή) από το Μάρτιο και η μικρή δεν έχει κάνει ποτέ (κουβαλάει επάνω της ακόμη την Ουγγαρία :D). Ξεπλενόμαστε με σκέτο νερό όταν βρωμίζουμε (θάλασσα, λάσπες, χώματα κλπ.).
Πάντως δεν μυρίζει καμιά τους - καμιά φορά το πρωί μυρίζουν λίγο Suplin... :D
Λέω να τις κάνω ένα μπάνιο σήμερα για να δει και η μικρή πως είναι... θα γελάσουμε...
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ναι βρε Λαυρέντη...όχι και betadin...
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα σαμπουάν τα duxo αν θέλεις κάτι πιο δραστικό και αντιμικροβιακό από τα απλά σαμπουάν. Το πορτοκαλί ή το πράσινο. Δεν θυμάμαι απέξω. Εγώ πλέον, χρησιμοποιώ μόνο αυτά. Βασικά το μπλε, και μια στις τόσες τα άλλα. Κυρίως αν έχουν κανένα δερματικό, καντήλα, φαγούρα, πιτυρίδα, κλπ...
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
χαλαρωστε συντεκνοι.ο γιατρος μου το προτεινε για καποια δερματικα.στο τελος του μπανιου ,οχι σε καθε μπανιο πλεον,σαπουνισμα με μπεταντιν.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.124
10.078
Athens
Ναι βρε Λαυρέντη...όχι και betadin...
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα σαμπουάν τα duxo αν θέλεις κάτι πιο δραστικό και αντιμικροβιακό από τα απλά σαμπουάν. Το πορτοκαλί ή το πράσινο. Δεν θυμάμαι απέξω. Εγώ πλέον, χρησιμοποιώ μόνο αυτά. Βασικά το μπλε, και μια στις τόσες τα άλλα. Κυρίως αν έχουν κανένα δερματικό, καντήλα, φαγούρα, πιτυρίδα, κλπ...
Γιατί να χρησιμοπιεί κάποιος τέτοια αν δεν έχει πρόβλημα? Καλό είναι να μην μαθαίνουμε στην αποστείρωση και στα θεραπευτικά χωρίς λόγο - όταν θα μας χρειαστούν τι θα κάνουμε?
Λίγη βρώμα κάνει καλό ρεεεεε...
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Εγω τα κανω μπανιο καθε εναμιση με δυο μηνες περιπου. Πιο πολυ βλεπω δεν τραβανε γιατι παρολο που τα χτενιζω μυριζουν. Παρολο που και εγω εχω ακουσει πως πιο αραια τοσο το καλυτερο.
Σε μιας φιλης μου το λυκοσκυλο επειδη βγαζει ξηροδερμια εχει δει οτι χρειαζεται μπανιο καθε μηνα για να ανακουφιστει απο το ξυσιμο.

Μπορει να παιζει ρολο και το δερμα του σκυλου αν ειναι πιο λιπαρο, αν εχει περισσοτερο σμιγμα, αν κυλιεται στις λασπες, στα νερα, λεω εγω τωρα. . .
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Γιατί να χρησιμοπιεί κάποιος τέτοια αν δεν έχει πρόβλημα? Καλό είναι να μην μαθαίνουμε στην αποστείρωση και στα θεραπευτικά χωρίς λόγο - όταν θα μας χρειαστούν τι θα κάνουμε?
Λίγη βρώμα κάνει καλό ρεεεεε...
Ok, μάλλον δεν το είπα σωστά. Υπέθεσα ότι για να λέει ότι βάζει betadin έχει κάποιο λόγο. Οπως και εμείς έχουμε ποικιλλία δερματικών. Και όταν χρειάζεται κάτι πιο ενισχυμένο, για να αντιμετωπίσω δηλαδή κάποιο πρόβλημα, χρησιμοποιώ τα duxo. Είναι πάρα πολύ καλά. Μόνο που είναι κάπως πιο τσουχτερά. Το μπλε της σειράς, είναι απλό σαμπουάν, σούπερ ενυδατικό όμως και είναι καλό για τα μαυρόσκυλα με τάσεις ξηροδερμίας. Εχω ξαναπεί ότι κι εμείς κάνουμε το πολύ 4-5 μπάνια τον χρόνο.
 


radionuclide

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2010
657
1
Athens
Εμένα ο γιατρός μου είπε μια φορά το μήνα και το τηρώ. Γνωρίζεται κάποια σαμπουάν που είναι και αποθητικά για σκνίπες και κουνούπια? Ένα τέτοιο πήρα και τον πλένω.
Ενδοιάμεσα πλύσεις με μηλόξυδο είναι ότι πρέπει.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Καθε 2 μηνες με allercalm γιατι ως γνωστον τα dogo εχουν ευαισθητο δερματακι:p
 




AlexisCh

Well-Known Member
14 Νοεμβρίου 2007
190
1
Θεσσαλονίκη
Εγώ παιδιά έχω να τον κάνω μπάνιο απο τον Αυγουρστο, ίσως και πιο πριν. Μέσα σε εναν χρόνο τον έκανα μπάνιο 2 φορές.

Καθαρίζω τοπικά πάντα. Δεν μυρίζει καθόλου, ουτε ο ιδιος αλλα ούτε και το σπίτι και αυτο μου το εχουν πει φίλοι και κτηνίατρος, οτι δεν μυρίζει.
Συνηθως στο βουνό γίνεται χάλια και με πολλες λάσπες πάει να μυρίσει ...αλλα πάλι καθαρίζω τοπικά. Πανάκι, πετσέτα, νεράκι και αν κατι δεν βγαίνει κανα μωρομάντηλο.

Σίγουρα δεν είχε εντονο κνησμό ποτέ.
Θα παίζει ρόλο και ανάλογα στον σκύλο, ράτσα, τρίχωμα κλπ.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Το μπάνιο

Σε αντίθεση με την ευρέως διαδεδομένη ιδέα, τα τερριε της Σκωτίας, όπως και όλα τα σκυλιά πρέπει να πλένονται. Όχι, το μπάνιο δεν βλάπτει το δέρμα, αντιθέτως το να μην τα πλένεις προκαλεί δερματικά προβλήματα.
Οι κτηνίατροι δερματολόγοι συμβουλεύουν το μηνιαίο μπάνιο. Απλά πρέπει να αποφεύγετε το πλύσιμο τους κατά την εβδομάδα πριν το stripping γιατί η τρίχα είναι λιγότερο ξηρά, γίνεται σαν ελατήριο και δυσκολεύει το μάδημα.
Aυτό και αν ήταν καταπέλτης..
Υπόθετε με το συχνό βούρτσισμα και με το stripping καθαρίζουν..
και επίσης υποτίθεται πως τα συχνά μπάνια προκαλούν δερματοπάθειες στα westie..

Τι να πω..
 


katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
.........
Θα παίζει ρόλο και ανάλογα στον σκύλο, ράτσα, τρίχωμα κλπ.
Aυτο ακριβως...ειναι αναλογα τις απαιτησεις που εχει ο σκυλος μας.Βλεποντας κ κανοντας,ο καθενας στο δικο του,οποτε κρινει οτι ειναι απαραιτητο . Δε μπορουμε να πουμε ολα τα σκυλια μπανιο μια φορα το μηνα ή ολα τα σκυλια μπανιο 2 φορες το χρονο. Αλλο το μαλτεζ αλλο το λαμπραντορ.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
κι εγώ έχω μείνει μετέωρος .....
τουλάχιστον με τα ανθρώπινα σαμπουάν κατάλαβα ότι μπορεί να τύχει να είναι κατάλληλο για τον σκύλο μπορεί και τελείως ακατάλληλο
αλλά με την συχνότητα?????????
εγώ καταλαβαίνω ότι το καθόλου μπάνιο είναι καλύτερο-μιάς και δύσκολα ο σκύλος θα έπαιρνε σαπούνια απο μόνος του....μάλλον προς το να βρωμίζεται ανελέητα τείνει η φυσική του τάση...:lol: