Μπέρδεμα με την επιλογή τροφής του Λαμπραντόρ...


Elpidaki

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2012
205
0
Πειραιάς
Δηλαδη ενα λαμπραντορ 6 μηνων ειναι περιπου 30 κιλα; δεν ξερω τι γινεται με το σκυλι μου τελικα. Μιλησα με ρουαγιαλ κ μου λεει "δεν εχει σχεση το βαρος ενηλικα. Δωστου εκει 5 κουπακια". Ντοιον. Αν δεν εχει σχεση το βαρος τι το γραφουν; θα μιλησω με την κτηνιατρο το απογευμα... Γκρρρ... Παντως οταν ηταν 4μιση μηνων ηταν 15 κιλα κ μου ειπαν οτι ειναι παραπανω απο το κανονικο. Γκρρρρ...
 


lezas

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
136
0
Peristeri
Δεν εχει στανταρ βαρος.Το καλυτερο ειναι αυτο που ειπα πριν.Το οπτικο.
Εφοσον δεν εχεις και εικονα τον γονιων του να ξερεις πανω κατω τι βαρος θα φτασει ενηλικο.
 


Elpidaki

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2012
205
0
Πειραιάς
Δεν εχει στανταρ βαρος.Το καλυτερο ειναι αυτο που ειπα πριν.Το οπτικο.
Εφοσον δεν εχεις και εικονα τον γονιων του να ξερεις πανω κατω τι βαρος θα φτασει ενηλικο.
Κωλοπετ σοπ του κερατα... Ας μην αρχισω τωρα. Λιγο λεπτοκαμωμενη μου φαινεται. Οχι αδυνατη... Παντως να χαορεσαι το παιδι σου. Χοντρομπαλιτσας! Ζωη να χει! :D
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Κωλοπετ σοπ του κερατα... Ας μην αρχισω τωρα. Λιγο λεπτοκαμωμενη μου φαινεται. Οχι αδυνατη... Παντως να χαορεσαι το παιδι σου. Χοντρομπαλιτσας! Ζωη να χει! :D
Κωλοπετ σοπ ναι... αλλα φανταζομαι οτι εσυ καταλαβαινεις οτι αφου καταφερε να πουλησει 5 μηνων κουταβι θα εχει ανεβει παρα πολυ η αισιοδοξια του οσον αφορα στις πωλησεις ζωων... τιποτα δε τον σταματα τωρα... αντιθετα αν του εμεναν ολα αμανατι πιθανοτατα να μην εφερνε σιγα σιγα...

Ταιζε με γνωμονα το ματι σου... αν βλεπεις οτι αναπτυσσεται το κουταβι και δε χανει βαρος, δινεις τη σωστη ποσοτητα.
 


lezas

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
136
0
Peristeri
Μακαρι να μην ξαναφερει...Αλλα τι να λεμε απο την στιγμη που δεν υπαρχει κρατος...
Ευτυχως η δικια σου βρηκε ενα καλο σκυλογονιο να την φροντιζει.Να την χαιρεσαι και να την μεγαλωσεις με αγαπη που τοσο της ελειψε τοσους μηνες εκει μεσα :(
 


Elpidaki

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2012
205
0
Πειραιάς
Μακαρι να μην ξαναφερει...Αλλα τι να λεμε απο την στιγμη που δεν υπαρχει κρατος...
Ευτυχως η δικια σου βρηκε ενα καλο σκυλογονιο να την φροντιζει.Να την χαιρεσαι και να την μεγαλωσεις με αγαπη που τοσο της ελειψε τοσους μηνες εκει μεσα :(
Σε ευχαριστω! Ασε εχει γινει διαολοκουταβι. Ουδεμια σχεση εχει με εκεινο το κακομοιρο που με παρακαλουσε να το παρω. Προπαγανδα... Σαν τη διαφημιση κ την πολιτικη ενα πραγμα. Παντως μερικες μερες μετα στο ιδιο πετ σοπ φερανε τρια θηρια παλι. Ο νομος δε λεει κατι γι αυτο; πχ να απαγορευεται απο μια ηλικια κ πανω; σορυ βγηκα εκτος θεματος. Παντως θα μιλησω με την κτηνιατρο κ θα σας πω για το φαι.
 


Elpidaki

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2012
205
0
Πειραιάς
Κωλοπετ σοπ ναι... αλλα φανταζομαι οτι εσυ καταλαβαινεις οτι αφου καταφερε να πουλησει 5 μηνων κουταβι θα εχει ανεβει παρα πολυ η αισιοδοξια του οσον αφορα στις πωλησεις ζωων... τιποτα δε τον σταματα τωρα... αντιθετα αν του εμεναν ολα αμανατι πιθανοτατα να μην εφερνε σιγα σιγα...

Ταιζε με γνωμονα το ματι σου... αν βλεπεις οτι αναπτυσσεται το κουταβι και δε χανει βαρος, δινεις τη σωστη ποσοτητα.
Εχεις δικιο... Αλλα δεν ηθελα να βαζω με το μυαλο μου τι.γινονται αν δεν πουληθουν. Τελοσπαντων. Ελπιζω να μην τα εκανα σκατα. Κι ελπιζω να βρασουν στα καζανια της κολασεως ολοι αυτοι. :p
 








Elpidaki

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2012
205
0
Πειραιάς
Λοιπόν... η κτηνιατρος μου είπε ότι μπορώ να δίνω περίπου 380 μέχρι να την επισκεφτώ σε καμιά βδομάδα και να τη ζυγίσουμε κιόλας.
 


dimitra1971!

Banned
Banned
29 Σεπτεμβρίου 2011
171
2
Εγώ δινω μονο ολιστικες οχι υψηλης πρωτείνης και παντα υπολογιζω με τη ...χουφτα. Και άλλη ποσοτητα του δινω μια μερα που έχει ξεθεωθει στο τρεξιμο 2 ώρες στο άλσος, άλλη οταν πάμε 4 ώρες πεζοπορια στο βουνό και άλλη οταν τον έχω βγάλει μια βολτα μιας ώρας με το λουρι.Οι ολιστικες δεν έχουν και συντηρητικά.
 


Elpidaki

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2012
205
0
Πειραιάς
Εγώ δινω μονο ολιστικες οχι υψηλης πρωτείνης και παντα υπολογιζω με τη ...χουφτα. Και άλλη ποσοτητα του δινω μια μερα που έχει ξεθεωθει στο τρεξιμο 2 ώρες στο άλσος, άλλη οταν πάμε 4 ώρες πεζοπορια στο βουνό και άλλη οταν τον έχω βγάλει μια βολτα μιας ώρας με το λουρι.Οι ολιστικες δεν έχουν και συντηρητικά.
ποια δίνεις;
 


Elpidaki

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2012
205
0
Πειραιάς
Γεια σας και πάλι! Πήγα σήμερα με τη μπέμπα μου στην κτηνίατρο και τη ζύγισε. Είναι 20 κιλά και σήμερα έκλεισε τα 6 (αν ισχύει η ημερομηνία γέννησης στο βιβλιάριο). Γενικά μου είπε ότι το βάρος της σε σχέση με το ύψος της είναι μια χαρά, αλλά γενικά ότι δεν έχει μεγαλώσει πολύ από πριν ένα μήνα που την πήγα. Μάλλον φταίνε οι 4 μήνες στο κλουβί... Από την άλλη είπε ότι ίσως πάρει λίγο ακόμη ύψος. Ψάχτηκα λίγο στο ίντερνετ... Βρήκα ότι ένα Λαμπραντόρ στους έξι μήνες ζυγίζει από 14 μέχρι 25 κιλά... Άλλοι έγραφαν 30... Τελοσπάντων... εξαρτάται από τους γονείς. Είναι λίγο πιο κοντή από το κανονικό άρα αναλογικά είναι οκ. Της δίνω περίπου 380-400 γραμμάρια ξηρή τροφή τη μέρα. Ελπίζω να αναπτυχθεί όσο καλύτερα γίνεται. Όχι τόσο γιατί με ενδιαφέρει η εξωτερική εμφάνιση, αλλά θέλω να είναι καλά το παιδί μου!
 


lezas

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
136
0
Peristeri
Ψάχτηκα λίγο στο ίντερνετ... Βρήκα ότι ένα Λαμπραντόρ στους έξι μήνες ζυγίζει από 14 μέχρι 25 κιλά... Άλλοι έγραφαν 30... Τελοσπάντων... εξαρτάται από τους γονείς.
Δεν εγραψα πουθενα για στανταρ βαρος...Με ρωτησες για το δικο μου και σου απαντησα.
Θα στο ξαναπω τα κιλα ειναι αναλογα τον σκυλο και αν ειναι αρσενικο η θυληκο.
Εξαρτουνται απο τους γονεις και την μορφολογια τους.
Μην δινεις σημασια στα κιλα και εχε μετρο την οπτικη εμφανιση του σκυλου ;)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Ο σκύλος μου 4 μηνων ήταν 17 κιλα, 6 μηνων 27 και τώρα 14 μηνών είναι 35 και καθόλου παχύς αν και ο γιατρός μου είπε να πάει 30 δεν το βλεπω γιατί θα είναι εξαιρετικά αδύνατος. Δεν υπάρχει κανόνας και δεν σημαίνει ότι θα γίνει 40 κιλά επειδή ηταν γύρω στα 30 στους 6 μήνες. Και δεν μιλάμε για πάχος αλλά για κανονικό βάρος.
Μην πας με μπούσουλα αλλά με τον δικό σου σκύλο γνώμονα ελπιδάκι.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95