Μποξερ


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
ααα, αρχισες με το διαμαντι και συνεχισες με το κρυσταλλο και νομισα εννοεις αριστη :) . Αναγνωρισμενης εκτροφης και τοσο εκτος προτυπου; μου κανει εντυπωση
 




kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
δεν το κανει κανονα! αλλα ειναι η αποδειξη οτι χρειαζεται ερευνα και γνωσεις... δλδ το σλογκαν "εγω ενα σκυλο ηθελα... αμα να μου χρειαζεται πτυχιο.." ειναι εν μερη σωστο. Αν απλα ηθελες ενα σκυλο , ετσι γενικα, υπαρχουν απειρα!! Αν θες καθαροαιμο για χ,ψ λογους, δεν ειναι τσαμπα και καντο σωστα.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Ετσι ακριβως. Θελει πολυ κοπο ψαξιμο και χρονο η εκλογη του καταλληλου σκυλου απο τον καταλληλο εκτροφεα αλλα δεν υπαρχει αλλο σωστο μονοπατι δυστυχως. Πολλοι το χανουν, αλλοι ουτε καν ξεκινουν..
 




Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
δε μπορω να σου απαντησω γιατι δεν προερχεται απο μενα η φραση, κοπυ εκανα για να ρωτησω , ουτε κι εγω γνωριζω τι σημαινει
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής; Δεν υπάρχει θεωρία, απλά πράγματα είναι αυτά.
Ναι αμε, μπορω.

Το συμπερασμα σου ειναι αυταπόδεικτο, κατι σαν φαύλος κυκλος, γιατι μεσα στην ιδια προταση περιλαμβανεται ο ορισμος και το οριζόμενο: "Κάθε σοβαρός εκτροφέας μπόξερ κάνει εξετάσεις για καρδιά, δυσπλασία και σπονδύλωση."

Χαίρω πολυ. Αφου ειναι σοβαρος εκτροφέας εξ' ορισμου, θα κάνει και τις απαραίτητες εξετάσεις. :)

Θεωρητικα λοιπον ειναι σωστο το συμπερασμα. Στην πράξη ομως, οπως ολοι γνωριζουμε, δεν ειναι ετσι.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Σκέψου οτι ενα γονιδιο μπορει να μεταφερθεί απο πολλες γενιες πισω. Σκεψου επισης οτι πολυ συχνα χανονται τα ιχνη των σκύλων που πωλουνται, εννοω οτι οι ιδιοκτητες μπορει να μενουν μακρια, να μην επικοινωνουν, μπορει επομενως καποια νόσος να εμφανιστει αργοτερα, πολυ αργοτερα , εν τω μεταξύ να εχουν γινει και αλλες γεννες κλπ κλπ. Για τη δυσπλασία πχ, αξιοπιστη διαγνωση μπορει να γινει στα 2 χρονια απο οτι ξερω. Μεχρι τοτε η σκυλα του εκτροφεα μπορει να εχει γεννησει ενα σωρο κουταβια, μεχρι να γινει αντιληπτο το προβλημα, αν γινει, και αν ο εκτροφεας ειναι σοβαρος.. γιατι πολλοι δεν ειναι ουτε σοβαροι ουτε εμπειροι και βεβαιως το χρημα ειναι πολυ μεγαλος πειρασμος.
Το ιδεατό σε πρώτη φάση είναι να αποκλείσει ο εκτροφέας τη δυσπλασία από τις γραμμές του,όχι να αποκλείσει γενικώς τη δυσπλασία στη φυλή.Το δεύτερο είναι ουτοπικό.Με αυτή την έννοια δεν μας ενδιαφέρει αν οι μελλοντικοί ιδιοκτήτες επικοινωνούν μαζί του η αν χάνονται τα ίχνη του σκύλου.Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι ο εκτροφέας να έχει μια πείρα ετών,μια μεγάλη δεξαμενή από δείγματα και φυσικά να είναι διατεθειμένος να θυσιάσει ακόμα και champion potential μορφολογικά,αν έχει χαλαρούς συνδέσμους ισχύου το συγκεκριμένο δείγμα του.

Η δυσπλασία είναι πολυγονιδιακή ασθένεια και πέρα απο την κληρονομικότητα υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που συντελούν στην εμφάνιση της ή όχι. Είναι πάνω απο 40 χρόνια που εξετάζονται με ακτινογραφίες τα ισχία, παρόλα αυτά δεν έχει εξαφανιστεί. Το μόνο που μπορεί να εξασφαλίσει ένας εκτροφέας είναι ότι οι γονείς είναι ελεύθεροι.
Η κληρονομική προδιάθεση της δυσπλασίας καταλαμβάνει ένα ποσοστό του 25 με 48% για το αν ένας σκύλος θα εμφανίσει τελικά δυσπλασία.Το υπόλοιπο ποσοστό έχει να κάνει με εξωγενείς παράγοντες.Ακόμα και στην περίπτωση δηλαδή που ένα κουτάβι γεννιέται με χαλαρές αρθρώσεις,οι εξωγενείς παράγοντες που εν δυνάμει θα προληφθούν,καταλαμβάνουν μεγαλύτερο ποσοστό ο σκύλος τελικά να μην εμφανίσει δυσπλασία σε κανένα στάδιο της ζωής του.

Έχουν γίνει μάλιστα και σχετικά πολυετή πειράματα σε σκύλους με προδιάθεση στη δυσπλασία,όπου μέσα από την αργή ανάπτυξη,την προσεκτική διατροφή,τη λιτή διατροφή σε ποσότητα αλλά και την εν γένει ζωή,ο σκύλος δεν εμφάνισε ποτέ δυσπλασία.
Άν κάνουμε τώρα την εξής υπόθεση εργασίας: αν προχωρήσουμε σε ένα ζευγάρωμα με καθαρούς και τους δύο γονείς(σε μια φυλή με κακό ιστορικό δυσπλασίας),υπάρχει ακόμη ένα 25% από τα κουτάβια να αμφανίσουν δυσπλασία!Άν όμως και οι 4 γονείς του ζεύγους που αναπαράχθησαν,είναι κ αυτοί καθαροί και έχουν υποβληθεί σε αντίστοιχους ελέγχους,το 25% που αναφέραμε πιο πάνω μειώνεται ακόμη περισσότερο.Αυτό το συμπέρασμα λοιπόν σε συνδιασμό με την προσεκτική ανάπτυξη του κουταβιού,θα έπρεπε να μικραίνει τις περιπτώσεις να έχουμε δυσπλασικούς απογόνους,στο απολύτως ελάχιστο.

Με αυτή την έννοια δεν αντιλαμβάνομαι πως μπορεί να λέει κάποιος ότι η δυσπλασία σε εκτροφικούς σκύλους "θερίζει".Έχει χαοτική διαφορά ένα μικρό δείγμα που δεν μπορεί να προβλεφθεί (αφού δεν έχει εντοπιστεί ακόμη από τη γενετική το γονίδιο που ευθύνεται για τη δυσπλασία),με την γενικότερη ύπαρξη δυσπλασικών σκύλων σε μεγάλα ποσοστά.

Οι επίσημες εξετάσεις για δυσπλασία ισχίου στα μπόξερ γίνονται απο την ηλικία των 12 μηνών. Μετά τους 24 μήνες γίνονται οι εξετάσεις για δυσπλασία αγκώνα (σε κάποιες χώρες απο 18 μηνών) και σπονδύλωση
Τα τελευταία χρόνια έχει αναπτυχθεί ένα καινούριο τέστ(DLS test) που επιτρέπει την διάγνωση δυσπλασίας ισχύου από πολύ νωρίς.Από τους πρώτους 8 κιόλας μήνες.
Έχει σαφή προτερήματα έναντι της παλιάς μεθόδου,αλλά και μειονεκτήματα.Ο σκύλος θα πρέπει να τοποθετηθεί σε στάση που είναι εφικτή μόνο με αναισθησία η εαν ο σκύλος βρίσκεται σε ημιληθαργική κατάσταση.
 


bullkirkh

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
220
0
rodos
φιλαρακο αν καταλαβες καλα μην παρεις boxer,αλλα ουτε και σκυλο,παρε γατα ειναι 7ψυχες;)
 






George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Το ιδεατό σε πρώτη φάση είναι να αποκλείσει ο εκτροφέας τη δυσπλασία από τις γραμμές του,όχι να αποκλείσει γενικώς τη δυσπλασία στη φυλή.Το δεύτερο είναι ουτοπικό.Με αυτή την έννοια δεν μας ενδιαφέρει αν οι μελλοντικοί ιδιοκτήτες επικοινωνούν μαζί του η αν χάνονται τα ίχνη του σκύλου.Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι ο εκτροφέας να έχει μια πείρα ετών,μια μεγάλη δεξαμενή από δείγματα και φυσικά να είναι διατεθειμένος να θυσιάσει ακόμα και champion potential μορφολογικά,αν έχει χαλαρούς συνδέσμους ισχύου το συγκεκριμένο δείγμα του.



Η κληρονομική προδιάθεση της δυσπλασίας καταλαμβάνει ένα ποσοστό του 25 με 48% για το αν ένας σκύλος θα εμφανίσει τελικά δυσπλασία.Το υπόλοιπο ποσοστό έχει να κάνει με εξωγενείς παράγοντες.Ακόμα και στην περίπτωση δηλαδή που ένα κουτάβι γεννιέται με χαλαρές αρθρώσεις,οι εξωγενείς παράγοντες που εν δυνάμει θα προληφθούν,καταλαμβάνουν μεγαλύτερο ποσοστό ο σκύλος τελικά να μην εμφανίσει δυσπλασία σε κανένα στάδιο της ζωής του.

Έχουν γίνει μάλιστα και σχετικά πολυετή πειράματα σε σκύλους με προδιάθεση στη δυσπλασία,όπου μέσα από την αργή ανάπτυξη,την προσεκτική διατροφή,τη λιτή διατροφή σε ποσότητα αλλά και την εν γένει ζωή,ο σκύλος δεν εμφάνισε ποτέ δυσπλασία.
Άν κάνουμε τώρα την εξής υπόθεση εργασίας: αν προχωρήσουμε σε ένα ζευγάρωμα με καθαρούς και τους δύο γονείς(σε μια φυλή με κακό ιστορικό δυσπλασίας),υπάρχει ακόμη ένα 25% από τα κουτάβια να αμφανίσουν δυσπλασία!Άν όμως και οι 4 γονείς του ζεύγους που αναπαράχθησαν,είναι κ αυτοί καθαροί και έχουν υποβληθεί σε αντίστοιχους ελέγχους,το 25% που αναφέραμε πιο πάνω μειώνεται ακόμη περισσότερο.Αυτό το συμπέρασμα λοιπόν σε συνδιασμό με την προσεκτική ανάπτυξη του κουταβιού,θα έπρεπε να μικραίνει τις περιπτώσεις να έχουμε δυσπλασικούς απογόνους,στο απολύτως ελάχιστο.

Με αυτή την έννοια δεν αντιλαμβάνομαι πως μπορεί να λέει κάποιος ότι η δυσπλασία σε εκτροφικούς σκύλους "θερίζει".Έχει χαοτική διαφορά ένα μικρό δείγμα που δεν μπορεί να προβλεφθεί (αφού δεν έχει εντοπιστεί ακόμη από τη γενετική το γονίδιο που ευθύνεται για τη δυσπλασία),με την γενικότερη ύπαρξη δυσπλασικών σκύλων σε μεγάλα ποσοστά.



Τα τελευταία χρόνια έχει αναπτυχθεί ένα καινούριο τέστ(DLS test) που επιτρέπει την διάγνωση δυσπλασίας ισχύου από πολύ νωρίς.Από τους πρώτους 8 κιόλας μήνες.
Έχει σαφή προτερήματα έναντι της παλιάς μεθόδου,αλλά και μειονεκτήματα.Ο σκύλος θα πρέπει να τοποθετηθεί σε στάση που είναι εφικτή μόνο με αναισθησία η εαν ο σκύλος βρίσκεται σε ημιληθαργική κατάσταση.

  1. Κανείς δεν είπε "θερίζει". Είπαμε ότι εμφανίζεται.
  2. Με αυτό τον τρόπο που αναφέρεις γίνονται οι επίσημες εξετάσεις εδώ και χρόνια στα μπόξερ.
  3. Αν ήταν τόσο απλά τα πράγματα, τότε σε χώρες με πολύ αυστηρούς κανόνες όσον αφορά τις εξετάσεις αναπαραγωγής στα μπόξερ, όπως η Φινλανδία και η Γερμανία, δεν θα είχαμε κρούσματα. Αυτό δυστυχώς δεν ισχύει.

Εν κατακλείδι, όσο προσεκτικός και να είναι ένας εκτροφέας, δεν μπορεί να αποκλείσει την πιθανότητα να εμφανίσει μελλοντικά ενα σκυλί δυσπλασία. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να φροντίζει ώστε οι γεννήτορες και οι πρόγονοι τους να είναι ελεύθεροι δυσπλασίας.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
To να βγαλει ενα boxer δυσπλασια -ακομα και εκτροφικο- το θεωρω πολυ πιθανό.

Στα boxer θα προσεχα διπλά το θεμα αυτο.


Δεν ξερω boxer που να μην εχουν θεματα με τα πισω ποδια.
(Αναφερομαι στον στενο μου κυκλο, φιλους, γνωστους κλπ και μιλαω για περιπου 4-5 boxer - τα 3 εκτροφικά).
George,​ εμένα αυτό μου φαίνεται σαν να "θερίζει" :eek:

Τέλος πάντων,μεγάλο μέρος εκτροφέων σου δίνει πλέον εγγύση από 2 μέχρι 5 έτη,στην εκδοχή που το κουτάβι εμφανίσει κληρονομικά νοσήματα.Αυτό εμένα μου εκπέμπει μια ασφάλεια πως ο χ,ψ εκτροφέας ξέρει τις γραμμές του inside out που λέμε και νιώθει σίγουρος για τη δουλειά που κάνει.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
George,​ εμένα αυτό μου φαίνεται σαν να "θερίζει" :eek:

Τέλος πάντων,μεγάλο μέρος εκτροφέων σου δίνει πλέον εγγύση από 2 μέχρι 5 έτη,στην εκδοχή που το κουτάβι εμφανίσει κληρονομικά νοσήματα.Αυτό εμένα μου εκπέμπει μια ασφάλεια πως ο χ,ψ εκτροφέας ξέρει τις γραμμές του inside out που λέμε και νιώθει σίγουρος για τη δουλειά που κάνει.
Στην εγγύηση "από 2 μέχρι 5 έτη" είναι μέσα και το σέρβις και τα ανταλλακτικά; σοβαρά μιλάμε τώρα; δεν υπάρχει κανένας εκτροφέας που να μπορεί να το πει αυτό, ο καλύτερος στον κόσμο να είναι. Όποιος το είπε απλά λέει ψέματα.

Δε ξέρω ποιόν θεωρεί εκτροφέα το μέλος που τα γράφει αυτά, αλλά μην πάμε απο τη μία άκρη στην άλλη. Δεν είναι αντιπροσωπευτικά αυτά τα νούμερα.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Προφανώς έχεις άλλη άποψη για το θέμα.
Μπορεί το 5 να μην είναι αντιπροσωπευτικό όπως λες, το 2 όμως είναι αρκετά σύνηθες. Αν οι αγαπητοί Έλληνες εκτροφεις δίνουν κουτάβι κ ύστερα απεμπολουν τις όποιες ευθύνες,ισως θα έπρεπε να το ξαναδούν το θέμα.

Παίρνοντας ένα άρρωστο κουτάβι πίσω, ουσιαστικά προάγεις και την καλύτερη εξέλιξη των γραμμών σου.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
 
Last edited:




ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Η εγγύηση ειναι μια πολυ δύσκολη κατάσταση αφου μιλάμε για ζωντανό.

Κάποιοι τυχαίοι που μετάνιωσαν που πήραν κουτάβι θα ψάξουν να βρούν
χίλια δυό πατήματα για να το επιστρέψουν και θα φέρουν σε δύσκολη θεση
τον εκτροφέα. Ενώ οι συνηδοποιημένοι που θα εντοπίσουν κάποιο προβλημα
(ακομα και σοβαρό) θα τους ειναι πολύ δύσκολη η επιστροφή και θα μείνουν
μονο στην παρατήρηση.
Αν κάθε χρόνο ο εκτροφέας εχει μια-δυό επιστροφές δεν ειναι βιώσιμος.
Αφού προκύπτουν θέματα και στην εκτροφή θα πρέπει να ενημερώνονται οι
"πελάτες" για να αναλαμβάνουν κάποια ευθύνη και αυτοί.

Νομιζω οτι 6-12 μήνες ειναι αρκετοί.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Αν εκτρέφει κάποιος για βιοποριστικούς λόγους, προφανώς δε μπορούμε να συζητάμε για υψηλής ποιότητας εκτροφή.

Να πάει να βρει δουλειά και να εκτρέφει για hobby αν θέλει.
Η να εκτρέφει άλλα ζώα που θα μπορούν να του παρασχουν και σταθερό εισόδημα.

Μπορεί να ισχυρίζονται διάφοροι στις ιστοσελίδες τους ότι κάνουν επιλεκτική εκτροφή,η πραγματικότητα όμως δεν είναι αυτή.

Σε όλες τις φυλές πλέον, οι ΚΑΛΟΊ εκτροφεις δίνουν εγγύηση απαλλαγής κληρονομικων παθήσεων.Στα boxer συμβαίνει το ίδιο όπως σε όλες τις φυλές. Πρέπει να μπορεί να σου εγγυηθεί ότι ως ένα βαθμό ο σκύλος είναι απαλλαγμένος.

Your breeder should also offer a minimum of 1-year written guarantee against genetic health conditions, preferably 2-3 years.
http://www.boxerworld.com/forums/view_boxer-dog-faq.htm


Αν κάποιοι έχουν πωλησιακη αντίληψη για την εκτροφή, σκεπτόμενοι ότι θα... "μπουν μέσα " οικονομικά αν πάρουν πίσω κουτάβι με δυσπλασια, προγναθισμο κλπ, επαναλαμβάνω ότι ίσως θα έπρεπε να το ξαναδούν το ζήτημα.

Πρέπει ο υποψήφιος αγοραστής να είναι εξαιρετικά αυστηρός στην επιλογή του εκτροφεα.
Το να αγοράσει κάποιος 2,3 πρωταθλητές και να πουλάει κουτάβια δε μου λέει κάτι.




Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Εχω την ίδια άποψη. Μια χαρά βιώσιμος θα είναι ο εκτροφέας, είτε το ασκεί αποκλειστικά το επάγγελμα είτε ως χόμπι. Εάν είναι σοβαρός επαγγελματίας, πέρα από τις εξετάσεις υγείας των γονέων, θα έχει εξαλείψει σε μεγάλο βαθμό τις κληρονομικές παθήσεις επομένως τα ελάχιστα σκυλιά που θα τις εμφανίσουν δε θα τον κλονίσουν οικονομικά. Η επιστροφή του σκύλου είναι κυνική αντίδραση και οι περισσότεροι ιδιοκτήτες δε θα την υιοθετούσαν , μια όμως αποζημίωση για να καλυφθούν οι ιατρικές δαπάνες που θα προκύψουν θα πρεπε να ειναι υποχρεωτική. Οχι να χουμε μονο δικαιώματα και καμία υποχρέωση, μετα την απομάκρυνση απο το "ταμείο". Δυστυχως σε πολλές περιπτώσεις παθησεων το ζητημα ειναι περίπλοκο, παίζει δηλ και το περιβάλλον ρόλο πέρα απο την γονιδιακή επιβάρυνση , όπως πχ στη δυσπλασία. Σε άλλες όμως οχι, πχ προγναθισμός.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Εχω διαβάσει δεκάδες κριτήρια για τον ορισμό του καλού εκτροφέα.
Στα περισσότερα συμφωνώ σε κάποια λίγα διατηρώ κάποιες ενστάσεις ίσος γιατι
δεν εχω καλή γνώση του θέματος.

Η απορία μου ειναι η εξής:

Τελικά πόσοι απο τους αναγνωρισμένους εκτροφείς πληρούν αυτά τα κριτήρια;
Χωρις να αναφέρουμε καλούς ή κακούς. Ειναι ταμπού να αναφέρουμε κάποια
ποσοστά; Πόσοι ειναι συνολικά και ποιό ποσοστό πληρεί ολα αυτά τα κριτήρια;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.081
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa