Μπορω να εχω Labrador σε διαμερισμα;


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Μην προτρέχουμε...

Ίσως ο άνθρωπος, παρ ότι τα θέλω του είναι ο ορισμός της επιλογής αδεσπότου, να έχει πέσει θύμα παραπληροφόρησης και να νομίζει ότι με καθαρόαιμο εξασφαλίζει μόρια!
 
  • Like
Reactions: Orilis


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μην προτρέχουμε...

Ίσως ο άνθρωπος, παρ ότι τα θέλω του είναι ο ορισμός της επιλογής αδεσπότου, να έχει πέσει θύμα παραπληροφόρησης και να νομίζει ότι με καθαρόαιμο εξασφαλίζει μόρια!
πολλά μόρια.....
 








Ad94

Active Member
29 Αυγούστου 2015
42
1
29
Εγώ εύχομαι να διατηρήσει την πορεία πλεύσης του, και να αφήσει τα αδέσποτα στην ησυχία τους. Καθαρόαιμο και πάλι καθαρόαιμο φίλε μου!!!
:)
 


Ad94

Active Member
29 Αυγούστου 2015
42
1
29
Νομιζω οτι ειναι 20 χρονων οποτε ειναι αρκετα ενθουσιωδης. Ελπιζω επισης να εχει καταλαβει τα βηματα που πρεπει να ακολουθησει για να αποκτησει το καθαροαιμο σκυλι του.
Ετσι ειναι φιλε/η μου. :)
 


Ad94

Active Member
29 Αυγούστου 2015
42
1
29
Στην τελική έχει ερωτηθεί ΗΔΗ τι θέλει από το σκύλο του και γιατί τον τραβάνε αυτές οι τόσο διαφορετικές φυλές....ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΕΙ
Απλά δεν θέλει ημίαιμο...θέλει καθαρόαιμο. Ως το βράδυ θα έχει ανοίξει και άλλο θέμα που θα ρωτάει για γκολντεν...
Οοοχι lab lab lab :) xexe νομιζω δεν με καταλαβαινεις, δεκτον
 


Ad94

Active Member
29 Αυγούστου 2015
42
1
29
Α
Σόρρυ κιόλας αλλά δε γίνεται να ξεκινάς τόσα θέματα και μετά να ζητάς να επικεντρωθούμε σε ένα, αγνοώντας τα υπόλοιπα. Δεν είμαστε χρυσόψαρα. Αν δε θέλεις τη βοήθεια που σου προσφέρεται, μην τη ζητάς. Δε μπορείς να καθοδηγήσεις τον τρόπο που θα σου απαντάμε
Οσο για το αν αναλωνόμαστε σε περιττολογίες...καλό είναι να σέβεσαι το χρόνο και τη διάθεση των υπόλοιπων μελών να ασχοληθούν με το θέμα σου, δεν έχουν υποχρέωση να το κάνουν.
Για να σου λένε άνθρωποι πιο έμπειροι με σκυλιά από σένα ότι κάπου κάνεις λάθος, μάλλον θα κάνεις. Αντί να το εκμεταλλευτείς αυτό προς όφελός σου...

Το λαμπ ζει σε διαμέρισμα αν εκτονώνεται επαρκώς. Αν αυτό είναι το μοναδικό σου πρόβλημα σχετικά με την επιλογή του σκύλου σου, αυτή ειναι η απάντηση
αυτο ειναι, σευχαριστω
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Σορι αν μου εχει ξεφύγει καπου σε ολα τα λεγόμενα σου, αλλα γιατι δεν δινεις εσυ καποια δεδομενα για το πόσο χρόνο εισαι διατεθειμένος να αφιερώσεις στην εκτόνωση του εκάστοτε σκυλου σου; Και για τη σωστή διαβίωση σου μαζί του;

Πρόσφατα έχασες το Yorkshire σου. Οπότε μόνο το Labrador να πάρουμε σαν σύγκριση, θα έρθεις αντιμέτωπος με τριχες και πιο μεγάλο μεγεθος κατι που δεν είχες να αντιμετωπίσεις προηγουμένως. Το σκυλί θα πρεπει να περασει απο ΒΥ και να εισαι σταθερός στα όρια σου απέναντι του ώστε να έχετε ομαλή συμβίωση. Επισης θα πρεπει να φροντίζεις επαρκώς για την εκτόνωση του. Δεν ξερω τι έκανες μεχρι τωρα με το Yorkie, αλλα επειδη οι περισσότεροι ιδιοκτήτες μικρόσωμων φύλων αρκούνται σε μια βολτα στο τετράγωνο κατι που για το Labrador (μη σου πω για ολα τα σκυλια με μια Α ενέργεια) ειναι παντελώς ανεπαρκής.

Σκέψου λίγο αυτά και μας ξαναλές. Το αν θα ζήσει σε διαμέρισμα ειναι το λιγότερο που πρεπει να σε απασχολεί. Διάβασε για τις φυλές που σε ενδιαφέρουν (καθώς εχουν και μεγάλες διαφορές μεταξύ τους) και σκέψου τι εισαι διατεθειμένος να κανεις για το σκύλο σου.. Ευτυχισμένος σκύλος ειναι ο χορτασμένος απο εκτόνωση, εμπειρίες (και φυσικά μαμ :p) σκύλος. Ακομα κι αν ζει σε γκαρσονιέρα. :)
 


Ad94

Active Member
29 Αυγούστου 2015
42
1
29
Σορι αν μου εχει ξεφύγει καπου σε ολα τα λεγόμενα σου, αλλα γιατι δεν δινεις εσυ καποια δεδομενα για το πόσο χρόνο εισαι διατεθειμένος να αφιερώσεις στην εκτόνωση του εκάστοτε σκυλου σου; Και για τη σωστή διαβίωση σου μαζί του;

Πρόσφατα έχασες το Yorkshire σου. Οπότε μόνο το Labrador να πάρουμε σαν σύγκριση, θα έρθεις αντιμέτωπος με τριχες και πιο μεγάλο μεγεθος κατι που δεν είχες να αντιμετωπίσεις προηγουμένως. Το σκυλί θα πρεπει να περασει απο ΒΥ και να εισαι σταθερός στα όρια σου απέναντι του ώστε να έχετε ομαλή συμβίωση. Επισης θα πρεπει να φροντίζεις επαρκώς για την εκτόνωση του. Δεν ξερω τι έκανες μεχρι τωρα με το Yorkie, αλλα επειδη οι περισσότεροι ιδιοκτήτες μικρόσωμων φύλων αρκούνται σε μια βολτα στο τετράγωνο κατι που για το Labrador (μη σου πω για ολα τα σκυλια με μια Α ενέργεια) ειναι παντελώς ανεπαρκής.

Σκέψου λίγο αυτά και μας ξαναλές. Το αν θα ζήσει σε διαμέρισμα ειναι το λιγότερο που πρεπει να σε απασχολεί. Διάβασε για τις φυλές που σε ενδιαφέρουν (καθώς εχουν και μεγάλες διαφορές μεταξύ τους) και σκέψου τι εισαι διατεθειμένος να κανεις για το σκύλο σου.. Ευτυχισμένος σκύλος ειναι ο χορτασμένος απο εκτόνωση, εμπειρίες (και φυσικά μαμ :p) σκύλος. Ακομα κι αν ζει σε γκαρσονιέρα. :)
Μαρεσει πολυ η προσεγγιση σου..εισαι σωστος! Το ξερω ειναι μερα με τη νυχτα..το γιορκι οπως ειπες δεν ειχε τοσο απαιτηση οσον αφορα το εξω..οποτε θαναι μια μεταβαση αξιοσημειωτη..εννοειται πως θα το ψαξω κιαλλο..για την συγκεκριμενη φυλη,δεν θα το παρω αυριο ουτε σε ενα μηνα.Και σε καμια περιπτωση δε θαθελα ο "φιλος" μας να ειναι εστω και μια σταλα μη χαρουμενος..Απλα το γεγονος οτι παντα το ηθελα απλα λογω χωρου εκανα πισω λεει πολλα.Δεν θα ηταν δηλαδη μια τυχαια και επιπολαια επιλογη.Το ΒΥ που ανεφερες τι ειναι; Επισης οσον αφορα την εκτονωση..ειμαστε 5 μελης οικογενεια (το ξερω και με το λαμπ θα γινεται χαμος) αλλα θαρρω πως δεν θα ειναι σχεδον ποτε μονος για πολλη ωρα..παντα θα υπαρχει χρονος -οχι απλετος,φοιτητης ειμαι και οι γονεις εργαζομενοι- για παιγνιδι.Σχετικα με τη βολτα..δωστε μου τα φωτα σας! Μπορω σιγουρα 2 φορες - πρωι βραδυ- απο μιση ωρα..( μην με φατε..μπορει να χρειαζεται παραπανω,το καταλαβαινω και ξανατονιζω πως μονο αν πληρω ενα καλο προφιλ για κατοχο λαμπραντορ ,θα επαιρνα) Εχει πολυ ψαξιμο ακομα...
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
ΒΥ= βασική υπακοή. Εννοείται με επαγγελματία εκπαιδευτή και από νωρίς για να μην την πάθεις σαν τη θεία μου που μέσα σε ένα πεντάμηνο απ' τη στιγμή που πήρε τον Ερμή (κουκλί αλλά παραβατικός ως τα τελευταία του) έκλαψε μια τραπεζαρία, 4 καρέκλες και δύο καναπέδες... Επίσης, τις βόλτες κάντες 45λεπτες με την προϋπόθεση ότι θα έχει ευκαιρία να τρέξει... :sneaky::p:D
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Με παρεξήγησες λίγο, αλλά ίσως δεν το εξήγησα σωστά.. Αναφέρθηκα σε σκυλιά τα οποία έχουν μια Α ενέργεια (είτε μέση είτε υψηλή). Τα Yorkie όντας σκυλιά που κάποτε εκτελούσαν εργασία, δεν τα λες χαμηλής ενέργειας. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος. Μπορεί να μην έχει τις ίδιες ανάγκες εκτόνωσης όπως ένα Malinois, αλλά ούτε όπως ένα Pug ή ένα English Bulldog. Είναι κάπου στη μέση. Οι περισσότεροι ιδιοκτήτες (εν Ελλάδι τουλάχιστον, για έξω δεν έχω άποψη) θεωρούν ότι όσο μικρότερο το σκυλί, τόσο λιγότερες ανάγκες σε εκτόνωση. Αυτό είναι λάθος. Ανάλογα τη φυλή αλλάζουν και οι απαιτήσεις του σκύλου..

ΒΥ = Βασική Υπακοή

Στο ότι είστε 5μελής οικογένεια θα σου απαντήσω να μη στηρίζεσαι στους άλλους να φροντίζουν το σκύλο σου. Πρέπει να είναι δική σου ευθύνη. Προς Θεού δεν λέμε, αν πχ είσαι άρρωστος με 40 πυρετό να σηκωθείς να πας το σκύλο βόλτα. Εκεί θα σε βοηθήσουν. Αλλά μην μπεις σε μια διαδικασία του στυλ "Πωω βαριέμαι τώρα, έχω να πάω για καφέ/ποτό/σινεμά - Ρε μάνα/πατέρα δεν πας εσύ το σκύλο βόλτα?". Μπορεί να σου ακούγεται τραγικό ή αστείο αλλά πολύ εύκολα μετά καταλήγουν να φροντίζουν ένα σκύλο που μπορεί να μην ήθελαν την ευθύνη του. Όπως είπες είναι εργαζόμενοι και σιγά σιγά μεγαλώνοντας πέφτουν και οι αντοχές τους. Κάπου εδώ μπορεί να μου πεις "Μα φοιτητής είμαι δεν θα κάνω φοιτητική ζωή?". Και θα σου απαντήσω ότι μπορείς να κάνεις άνετα. Θα έχεις εκτονώσει το σκύλο νωρίτερα ώστε όσο λείπεις να κοιμάται. Προσωπικά (μιας και πρόσφατα είπα adios amigos στα φοιτητικά μου χρόνια) ο σκύλος δεν με εμπόδισε ποτέ σε ξενύχτι. Φρόντιζα να τον κάνω "πουρέ" στη βόλτα οπότε ξεραινόταν στον ύπνο. Και το πρωί, παρούσα στο σπίτι με το κεφάλι καζάνι, ίσα που άλλαζα ρούχα και φεύγαμε για βόλτα. Μετά νάνι μέχρι το μεσημέρι. :D

Μιας και είπες ότι είσαι φοιτητής να σου επιστήσω την προσοχή και στο θέμα του στρατού μετά.. Ο σκύλος; Θα μου πεις οι γονείς σου και θα σου ξαναπώ ότι και πιο πάνω.. Πρέπει να είναι δική σου ευθύνη. ;)

Το θέμα της βόλτας τώρα.. Μισή ώρα πρωί - βράδυ είναι λίγο. Αν το κάνεις ώρα και πάνω, πάμε καλύτερα. Σε αυτή τη διάρκεια αν βάλεις ασκήσεις υπακοής και μπαλάκι για retrieving νομίζω ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα στο σπίτι. Επίσης, το σαββατοκύριακο που θα έχεις παραπάνω χρόνο, αφιέρωσε του περισσότερη ώρα για βόλτα και παιχνίδι. Αυτό είναι επίσης κάτι που μπορεί να σε συμβουλέψει παραπάνω ο εκτροφέας από τον οποίο θα το πάρεις (μιας και δεν θέλεις αδέσποτο από ότι ανέφερες) καθώς μπορεί να σε κατευθύνει περισσότερο στο πως να εκτονώνεις και πόσο το σκύλο σου..

Edit: Μόλις είδα το post σου @myEnzo
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Το γιορκι μου βγαίνει 4 βόλτες την ημέρα (πρωι -μεσημέρι-βράδυ-μεταμεσονύκτια).... και στο τελος της μέρας μου φέρνει παιχνίδια της να παίξουμε ενώ εγώ ήδη σερνομαι!!!
(και αυτή ειναι η τυπική ενέργεια ενός τεριέ αν και δίκιλου). Μόνο "ευκολη" περιπτωση δεν είναι κάθε τερριέ από άποψη ενέργειας.
Αλλά και για κάθε σκυλι, εννοείται πως δεν έχει "ωχ βρεχει, πού να τρέχουμε τώρα βόλτα", "ωχ είμαι ξενύχτης, θα βγουμε μετα" κλπ
 




Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Εγώ πάντως με 39.5 πυρετό μια χαρά την έβγαζα βόλτα μέσα στη βροχή!! (Γαλότσες και αδιάβροχο must)
Lucky you!! Τρελαίνομαι για βόλτα στη βροχή! Αλλά το σκασμένο μου δεν βγαίνει αν βρέχει! Και όταν σταματήσει και βγούμε, προσέχει μην και πατήσει πουθενά τίποτα λάσπες ή πολλά νερά.. Σκύλο με ψυχολογία γάτας έχω.. :cautious:
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Lucky you!! Τρελαίνομαι για βόλτα στη βροχή! Αλλά το σκασμένο μου δεν βγαίνει αν βρέχει! Και όταν σταματήσει και βγούμε, προσέχει μην και πατήσει πουθενά τίποτα λάσπες ή πολλά νερά.. Σκύλο με ψυχολογία γάτας έχω.. :cautious:
Και η δικιά μου το κάνει...περπατάει σαν ντίβα, αλλά ευτυχώς δεν την νοιάζει αν βραχεί από πάνω.
 
  • Like
Reactions: Orilis


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Και η δικιά μου το κάνει...περπατάει σαν ντίβα, αλλά ευτυχώς δεν την νοιάζει αν βραχεί από πάνω.
+1 εδώ! Από πάνω ας βρέχει όσο θέλει, το πατουσάκι όμως μην τυχόν και μπει σε λακούβα, καταστροφή :p
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
τι συγκρίνετε όμως? το 23 εκατοστών δείγμα μου, και λίγο βρεγμένο να ειναι το μονοπάτι πλατσουρίζει... εσείς είστε ψηλότεροι και εχετε γλυτώσει...
Μην σχολιάσω δε το μαλλί μας που σέρνεται...
 


Ad94

Active Member
29 Αυγούστου 2015
42
1
29
Με παρεξήγησες λίγο, αλλά ίσως δεν το εξήγησα σωστά.. Αναφέρθηκα σε σκυλιά τα οποία έχουν μια Α ενέργεια (είτε μέση είτε υψηλή). Τα Yorkie όντας σκυλιά που κάποτε εκτελούσαν εργασία, δεν τα λες χαμηλής ενέργειας. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος. Μπορεί να μην έχει τις ίδιες ανάγκες εκτόνωσης όπως ένα Malinois, αλλά ούτε όπως ένα Pug ή ένα English Bulldog. Είναι κάπου στη μέση. Οι περισσότεροι ιδιοκτήτες (εν Ελλάδι τουλάχιστον, για έξω δεν έχω άποψη) θεωρούν ότι όσο μικρότερο το σκυλί, τόσο λιγότερες ανάγκες σε εκτόνωση. Αυτό είναι λάθος. Ανάλογα τη φυλή αλλάζουν και οι απαιτήσεις του σκύλου..

ΒΥ = Βασική Υπακοή

Στο ότι είστε 5μελής οικογένεια θα σου απαντήσω να μη στηρίζεσαι στους άλλους να φροντίζουν το σκύλο σου. Πρέπει να είναι δική σου ευθύνη. Προς Θεού δεν λέμε, αν πχ είσαι άρρωστος με 40 πυρετό να σηκωθείς να πας το σκύλο βόλτα. Εκεί θα σε βοηθήσουν. Αλλά μην μπεις σε μια διαδικασία του στυλ "Πωω βαριέμαι τώρα, έχω να πάω για καφέ/ποτό/σινεμά - Ρε μάνα/πατέρα δεν πας εσύ το σκύλο βόλτα?". Μπορεί να σου ακούγεται τραγικό ή αστείο αλλά πολύ εύκολα μετά καταλήγουν να φροντίζουν ένα σκύλο που μπορεί να μην ήθελαν την ευθύνη του. Όπως είπες είναι εργαζόμενοι και σιγά σιγά μεγαλώνοντας πέφτουν και οι αντοχές τους. Κάπου εδώ μπορεί να μου πεις "Μα φοιτητής είμαι δεν θα κάνω φοιτητική ζωή?". Και θα σου απαντήσω ότι μπορείς να κάνεις άνετα. Θα έχεις εκτονώσει το σκύλο νωρίτερα ώστε όσο λείπεις να κοιμάται. Προσωπικά (μιας και πρόσφατα είπα adios amigos στα φοιτητικά μου χρόνια) ο σκύλος δεν με εμπόδισε ποτέ σε ξενύχτι. Φρόντιζα να τον κάνω "πουρέ" στη βόλτα οπότε ξεραινόταν στον ύπνο. Και το πρωί, παρούσα στο σπίτι με το κεφάλι καζάνι, ίσα που άλλαζα ρούχα και φεύγαμε για βόλτα. Μετά νάνι μέχρι το μεσημέρι. :D

Μιας και είπες ότι είσαι φοιτητής να σου επιστήσω την προσοχή και στο θέμα του στρατού μετά.. Ο σκύλος; Θα μου πεις οι γονείς σου και θα σου ξαναπώ ότι και πιο πάνω.. Πρέπει να είναι δική σου ευθύνη. ;)

Το θέμα της βόλτας τώρα.. Μισή ώρα πρωί - βράδυ είναι λίγο. Αν το κάνεις ώρα και πάνω, πάμε καλύτερα. Σε αυτή τη διάρκεια αν βάλεις ασκήσεις υπακοής και μπαλάκι για retrieving νομίζω ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα στο σπίτι. Επίσης, το σαββατοκύριακο που θα έχεις παραπάνω χρόνο, αφιέρωσε του περισσότερη ώρα για βόλτα και παιχνίδι. Αυτό είναι επίσης κάτι που μπορεί να σε συμβουλέψει παραπάνω ο εκτροφέας από τον οποίο θα το πάρεις (μιας και δεν θέλεις αδέσποτο από ότι ανέφερες) καθώς μπορεί να σε κατευθύνει περισσότερο στο πως να εκτονώνεις και πόσο το σκύλο σου..

Edit: Μόλις είδα το post σου @myEnzo
Χαχαχα θα κανουμε μαζι θητεια.. Τι σκυλακι εχεις;