Μπορώ να φτιάξω μόνη μου ξηρά τροφή;


Carmelo

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2010
74
0
14
Trikala
Μπορώ να βάλω τα δικά μου συστατικά (κρέας λαχανικά, αυγό κλπ...) να τα μαγειρέψω κ μετά να τα ψήσω κάπως κ να γίνουν ξηρά τροφή? Υπάρχει κάποιος τρόπος? να έχω μία ποσότητα για 1-2 βδομάδες κ να μή μαγειρεύω κάθε μέρα κ ούτε να παίρνω όλες τις αηδίες με 40-50 ευρώ. 'Αν ήταν μικρόσωμο δέ το συζητάω θα έπαιρνα μία βιολογική τροφή 60 ευρώ κ θα έβγαζα ένα μήνα. αλλα τώρα θέλω 2 τσουβάλια 15 κιλα σχεδόν.
 


katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
Και γιατι να κανεις ξηρα και δε μαγειρευεις μια καλη ποσοτητα, την χωριζεις μεριδες ,τις βαζεις στη καταψυξη κ δινεις καθε μερα.Καπου ειχα διαβαζει ενας εκανε μια μιξη κ τα εψηνε σαν μπιφτεκια κ τα φυλαγε στη καταψυξη. Κατι τετοιο φανταζομαι θελεις...το θεμα ειναι να βρεις τις σωστες αναλογιες.
 


vasok

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
91
0
trikala
συμφωνω..αφου θα φτιαξεις φαγητο για να το ψησεισ φτιαξτο και χωρισε το σε μεριδες και καταψηξη και γω αν δεν μπορω καμια μερα εχω στην καταψηξη 5 σακουλιτσες να βρισκοντε και βγαζω απο κει..
 




Carmelo

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2010
74
0
14
Trikala
Όντως πολύ καλή ιδέα, το διάβασα πρίν λίγο σε άλλο θέμα. Απλά έλεγα άν υπάρχει τρόπος να την κάνουμε ξηρή. Γίνετε? ξέρετε?
Επίσης εμένα είναι 33 κιλά. Τί υλικά να του έβαζα για πλήρη διατροφή με όλες τις πρωτείνες , βιταμίνες κλπ... Θα χρειατεί πολλά? θέλει κ κόκκαλα? αλεσμένα? πώς γίνετε?
 












vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Και γιατί αντί να φτιάξεις ξηρά μετά από μαγείρεμα να μην δώσεις ωμά? Πιο οικονομικά θα σου ρθει. Διότι κόκαλλα δεν μπορείς να ταίσεις στο μαγειρεμένο-αποξηραμένο, ενώ τα πλατάρια στην ωμή διατροφή ρίχνουν το κόστος δραματικά.
 


Carmelo

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2010
74
0
14
Trikala
Εντάξει όχι 2 τσουβάλια. 3 κυπελάκια του δίνω τη μέρα αυτά του μετρητή που δίνουν δώρο καμια φορα σάν ποτήρι που είναι. Ένα μεταλλικό μπόλ το μεγάλο τρώει αλλα όχι γεμάτο μέχρι πάνω, λίγο πιο πάνω απο τη μέση. κιλό με τίποτα δεν είναι κανονικά 500 γραμμάρια θέλει αλλα άντε να του δίνω 700? καπου εκει. πάντως το τρώει όλο. Μία φορά τη μέρα τον ταίζω. Τελευταία φορά πήρα μία εκτροφική τροφή κοτόπουλο 20kg κ μία Purina Tonus αρνί 15Kg κ τις ανακάτεψα μαζί.δλδ 35 κιλά τις πήρα πριν 30-40 μέρες κ έέέέχει ακόμα 8-9 κιλά.
 




Carmelo

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2010
74
0
14
Trikala
Ναί μου είπαν 1 φορά τη μέρα να τον ταιζω καλύτερα. ο καθένας λέει ότι θέλει , εμένα καλά μου φαίνεται κ μία φορά άν κ διάβασα κάτι πριν για γαστρικά υγρά κ το σκέφτομαι να το κάνω 2 φορές άν φταίει αυτό γιατί κ μένα μερικές φορές τα κάνει τη πρώτη φορά κανονικά κ μετά πάει να ξανα κάνει κ βγάζει κ λίγα υγρά.όχι πάντα βέβαια. Θα πάω να κοιτάξω το δοσομετρητή μετά. Της eukanuba είναι ένα πλαστικό ποτήρι, 300 γρ. νομίζω λέει max. λες να του δίνω 900 γρ.? Μπα δε νομίζω. Είχε διάφορα. Δέ το βρήσκω κ στο ίντερνετ να σας έδειχνα.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.715
3.894
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αν δίνεις πραγματικά μεγάλες ποσότητες (500 και άνω) καλύτερα να κάνεις τα γεύματα δύο (την ημερίσια ποσότητα την μοιράζεις σε δύο γεύματα). Καλύτερο για το στομάχι. Από εκεί και πέρα δεν έχει καμία σημασία αν δίνεις 2,3,4, 5 γεύματα, τα 700 γραμμάρια είναι 700 γραμμάρια όπως και να τα μοιράσεις. Αλλά εσύ κοίταξε πρώτα μήπως δίνεις πολλά περισσότερα απ' ότι θα έπρεπε. Τι σκύλο έχεις;
 


Carmelo

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2010
74
0
14
Trikala
Αυτός που είναι στο προφίλ. Ημίαιμο γκριφόν καννίς? Δέ ξέρω, κάτι τέτοιο. Να
242210_101502129310&.jpg259239_101502129214&.jpg
Ένα τέτοιο μπόλ τρώει όχι γεμάτο. 3 κύπελλα, πιο πάνω απο τη μέση.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Εμένα πάντως 3 κύπελλα, τρώνε και τα δύο σκυλιά μου μαζί, την ημέρα. Μην πω και λιγότερο :-k Είσαι σίγουρη για τα γραμμάρια που δίνεις; Με τόσο φαί, θεωρητικά θα έπρεπε να είναι μπαούλο πια. Είναι πιτσιρίκος; Δεν θυμάμαι :rolleyes:
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.772
Εμένα πάντως το ένα κύπελο είναι 175 γρμ. royal canin.
Άρχισε να ζυγίζεις γιατί κάτι έχεις μπλέξει. Πάντως αν του δίνεις 3 κύπελα ακόμη και 175 να είναι το καθένα και να κάνεις λάθος είναι υπερβολικά πολύ τροφή και ο σκύλος σου δεν είναι χοντρός αρα κάνεις λάθος.
 


Δημήτρης Α.

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2006
210
2
Pireaus
www.freewebs.com
Το κάθε κύπελο αντιστοιχεί στην κάθε τροφή και μάλιστα ο κάθε κωδικός διαφέρει λόγο κροκέτας ή άλλων στοιχείων γι'αυτό σε δοσομετρητές μίας τροφής βρίσκουμε διαφορές π.χ. στα 200gr της puppy μικρόσωμων με το κανονικό puppy και αντίστοιχα συμβαίνει και σε άλλους κωδικούς της ίδιας μάρκας.

Η κάθε τροφή έχει τον δικό της δοσομετρητή στον οποίο κοιτάς τα γραμμάρια του συγκεκριμένου κωδικού που ταϊζεις, αλλιώς ζυγίζεις.

Αν και οι τροφές γράφουν δοσολογίες, η ποσότητα της τροφής που ταϊζεις εξαρτάται από την ποιότητα της αλλά και από τον μεταβολισμό καθώς και την ενεργητικότητα του εκάστοτε σκύλου. Υπάρχουν περιπτώσεις σκύλων που δεν καλύπτονται από την προτεινόμενη δοσολογία της εταιρίας ή αντίθετα υπερκαλύπτονται.

Εξαρτάται από εσένα το να διατηρείται ο σκύλος σου σε φυσιολογικό, ισορροπημένο για αυτόν βάρος.

Γενικά να ξέρεις ότι ο παχύς σκύλος ζει λιγότερο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.049
Μέλη
19.946
Νεότερο μέλος
harouli