Μπόξερ δαγκωτό


andrikos

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
109
0
Είδα και απόειδα με τα όσα λέγονται με τα γαλλάκια και τις "δυσκολίες" τους, σκέφτηκα καλύτερα τι σκύλο θέλω και κατέληξα στα σίγουρα!
Αυτη τη φορά θα πάρω ένα ΣΩΣΤΟ μπόξερ που το είχα και απωθημένο!

Ειδα μια ωραία σκύλα στο δρόμο και ο ιδιοκτήτης μου είπε πως την πήρε απο το http://www.dogwinboxers.eu/DogWin-Boxers/Home.html τι ξέρετε για αυτό το εκτροφείο; Εχει κανεις απο εδω πάρει σκύλο;
Εχετε να μου προτείνεται κάποια εγγυημένη εναλλακτική;
 


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Οχι και μην διανοηθεις !!!
Απο εκτοφειο να παρεις αφου αποφασισες να παρεις μποξερ.. ενα σωστο και καθαροαιμο μποξερ χωρις να επιβραβευσεις τους ΒΙΒ και τα Παππυ μιλλ... σου στελνω πμ πληροφοριες .
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Έχω γνωρίσει 2-3 σκύλους τους σε εκθέσεις και έφυγα με τις καλύτερες εντυπώσεις.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, είναι να επισκεφτείς το εκτροφείο (ΠΟΛΥ πριν αποφασίσεις αν θέλεις κουτάβι από εκεί).

Ετοίμασε μια καλή λίστα (γραπτώς) με καλές ερωτήσεις/απορίες και πήγαινε μόνος σου να αποφασίσεις.

Το φόρουμ έχει διάφορα θέματα για το πως διαλέγουμε εκτροφέα που θα σε βοηθήσουν ΠΑΡΑ πολύ.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Οχι και μην διανοηθεις !!!
Απο εκτοφειο να παρεις αφου αποφασισες να παρεις μποξερ.. ενα σωστο και καθαροαιμο μποξερ χωρις να επιβραβευσεις τους ΒΙΒ και τα Παππυ μιλλ... σου στελνω πμ πληροφοριες .

Γιατί το λες αυτό; Δεν είναι εκτροφείο το Dogwin;
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Οχι και μην διανοηθεις !!!
Απο εκτοφειο να παρεις αφου αποφασισες να παρεις μποξερ.. ενα σωστο και καθαροαιμο μποξερ χωρις να επιβραβευσεις τους ΒΙΒ και τα Παππυ μιλλ... σου στελνω πμ πληροφοριες .
Πρόσεχε τι γραφείς. Γιατί μακριά? :confused::confused::confused:
 


andrikos

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
109
0
Μαλλον ο φίλος Gizmo καταλαβε οτι θα έπαιρνα απο ιδιώτη...γι αυτο ειπε μακρυα
Θα πάω να ρήξω μια ματια στο εκτροφείο και τα ξαναλέμε!
Αν ξέρετε και κάποιο αλλο σχετικα κοντά στη Αττική, είμαι όλος αυτια!
 


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Ουφ τωρα το ειδα , ευτηχως ο Ανδρεας το καταλαβε .... και θα ετρωγα μια μηνυσαρα ολη δικη μου!!!!!!
το "οχι μη το διανοηθεις" στο "εναλλακτικη" βεβαια , μπορει να εννοει και απο αλλο εκτροφειο ,αλλα ο Αντρεας το επιασε ....
 




cgri1976

Well-Known Member
καλησπερα και απο εμενα...
απλα να σε ενημερωσω οτι και τα μποξερ εχουν τα προβληματακια τους!!! στομαχι - εντερικα, και ζουν λιγοτερα απο τις αλλες φυλες (καπου 8 με 10 χρονια)... :-( :-( :-(
 


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Oλες οι καθαροαιμες φυλες ειναι απο την φυση τους ποιο ευαισθητες απο τα ημιαιμα , μην το επικεντρωνεις στα μποξερ, οσο για τα χρονια ζωης , πριν λιγο καιρο εχασε ενας φιλος το μποξερ του 14 χρονων , σχεδον τα διπλα του Μ.Ο !
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Διάβασε ότι περνάει απο το χέρι σου για την φυλή που σε ενδιαφέρει. Προσπάθησε να είσαι όσο γίνεται πιο ειλικρινείς με τον εαυτό σου στο αν μπορείς να του προσφέρεις αυτά που χρειάζεται (αλλιώς είναι να έχεις ένα E.Bulldog ή ένα Boxer). Και όταν πια νιώσεις άνετα προχώρα με την απόκτηση του

Oλες οι καθαροαιμες φυλες ειναι απο την φυση τους ποιο ευαισθητες απο τα ημιαιμα...
Νομίζω ότι φταίει η αιμομυξία
 


andrikos

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
109
0
Διάβασε ότι περνάει απο το χέρι σου για την φυλή που σε ενδιαφέρει. Προσπάθησε να είσαι όσο γίνεται πιο ειλικρινείς με τον εαυτό σου στο αν μπορείς να του προσφέρεις αυτά που χρειάζεται (αλλιώς είναι να έχεις ένα E.Bulldog ή ένα Boxer). Και όταν πια νιώσεις άνετα προχώρα με την απόκτηση του


Νομίζω ότι φταίει η αιμομυξία
Απλά να σου θυμίσω πως έχω είδη μπόξερ, τα τελευταία 12 χρόνια..
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Στα καθαρόαιμα μπορεί να γίνει στατιστική μελέτη των προβλημάτων που μπορεί να εμφανίσουν με στόχο την γενετική αντιμετώπισή τους, αν αυτή είναι δυνατή, στα ημίαιμα δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο....
Μέχρι εκεί!Δεν υπερέχουν ούτε τα μεν ούτε τα δε!
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Oλες οι καθαροαιμες φυλες ειναι απο την φυση τους ποιο ευαισθητες απο τα ημιαιμα!
Αυτό απλά δεν είναι αλήθεια. Η αλήθεια είναι πως ΚΑΠΟΙΟΙ καθαρόαιμοι σκύλοι είναι πιο "προβληματικοί" από τον μέσο ημίαιμο.
Εδώ έχει τεράστια σημασία η ποιότητα/ηθική του εκτροφέα. Κι έχει δίκιο κι ο Φοίβος, όλες οι έρευνες στα καθαρόαιμα γίνονται.
Επίσης, ή έρευνες έχουν αποδείξει πως τα καθαρόαιμα των puppy-mills (Pet Shop) έχουν τα περισσότερα προβλήματα (καθώς δεν τίθεται θέμα ποιοτικής εκτροφής).

Τα Μπόξερ στατιστικά εμφανίζουν περισσότερους καρκίνους από όλες τις φυλές. Είναι ένα σοβαρό θέμα που οι εκτροφείς Μπόξερ (της προκοπής) μελετούν με μεγάλη επιμονή. Από τις βασικές ερωτήσεις που θα έκανα εγώ σε εκτροφέα Μπόξερ θα ήταν:
"Σας ανησυχεί η συχνότητα του καρκίνου στην φυλή; κι αν ναι, τι κάνετε για να καταπολεμίσετε το πρόβλημα;"
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Αυτό απλά δεν είναι αλήθεια. Η αλήθεια είναι πως ΚΑΠΟΙΟΙ καθαρόαιμοι σκύλοι είναι πιο "προβληματικοί" από τον μέσο ημίαιμο.
Εδώ έχει τεράστια σημασία η ποιότητα/ηθική του εκτροφέα. Κι έχει δίκιο κι ο Φοίβος, όλες οι έρευνες στα καθαρόαιμα γίνονται.
Επίσης, ή έρευνες έχουν αποδείξει πως τα καθαρόαιμα των puppy-mills (Pet Shop) έχουν τα περισσότερα προβλήματα (καθώς δεν τίθεται θέμα ποιοτικής εκτροφής).

Τα Μπόξερ στατιστικά εμφανίζουν περισσότερους καρκίνους από όλες τις φυλές. Είναι ένα σοβαρό θέμα που οι εκτροφείς Μπόξερ (της προκοπής) μελετούν με μεγάλη επιμονή. Από τις βασικές ερωτήσεις που θα έκανα εγώ σε εκτροφέα Μπόξερ θα ήταν:
"Σας ανησυχεί η συχνότητα του καρκίνου στην φυλή; κι αν ναι, τι κάνετε για να καταπολεμίσετε το πρόβλημα;"
Πριν δέκα χρόνια πράγματι αυτή ήταν η εικόνα που είχαν οι πιο πολλοί κτηνίατροι για τα μπόξερ. Πιο πρόσφατες έρευνες ταξινομούν τα μπόξερ στην ίδια κατηγορία εμφάνισης καρκίνων με τα Γκόλντεν, Βαϊμαρανερ, Ροτ, Βέρνης, Μπουλντογκ, Μπόστον κ.λ.π.

Αν έπρεπε να ιεραρχήσουμε τις κληρονομικές ασθένειες τότε ο καρκίνος θα ήταν στη 4η θέση, πίσω απο καρδιομυοπάθειες, δυσπλασία και υποθυρεοειδισμό. Η ευχέρεια πρόσβασης σε πληροφορίες και η διάδοση των ιατρικών εξετάσεων στις μέρες μας αποτελούν πολύτιμα εργαλεία για όποιον είναι σε θέση να τα αξιοποιήσει.
 


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Ok δεν αντιλεγω μου φαινεστε πιο ψαγμενοι απο μενα πανω σε αυτο και ανακαλω ... αλλα .... οταν ενα ειδος οπως ο σκυλος μεσα απο διασταυρωσης εξελισετε-προσαρμοζετε δεν αποβαλει κατα ενα ποσοστο και καποιες κληρονομικες ασθενειες ;;
Οταν εννοω διαστραυρωσεις ενοω με διαφορετικες ρατσες, ημιαιμα και δεν παω στην αυθεραιτη αναπαραγωγη σκυλων αλλα στα αδεσποτα κυριως .
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Συνήθως ναι.

Όμως όταν είναι "καθαρόαιμος ημίαιμος" ο σκύλος (όχι πρόσμηξη 2 φυλών, ή αλλιώς: 2 σκύλοι με κληρονομικά προβλήματα= κουτάβια που θα έχουν ακόμη περισσότερα).

Πράγματι η φύση "ευνοεί" την πρόοδο προς την υγεία. Γεγονός είναι πως πάρα πολλές φυλές σήμερα δεν θα υπήρχαν, αν δεν επενέβαινε ο άνθρωπος στη φύση.

Προσωπικά, αν δεν ήθελα καθαρόαιμο για συγκεκριμένη εργασία (που με δυσκολία την κάνει ημίαιμος σκύλος) ή/και αν δεν μπορούσα να μαζέψω λεφτά για καθαρόαιμο από καλό εκτροφέα, θα έπερνα ημίαιμο σίγουρα.

Όσο για το θέμα των καρκίνων στα Μπόξερ, είναι ευχάριστο το ότι έχει μειωθεί τα τελευταία χρόνια! Αν έχει συμβεί αυτό, είναι γιατί σοβαροί εκτροφείς πήραν ΠΟΛΥ σοβαρά το θέμα και βελτίωσαν τα αίματά τους.

Θέλει μεγάλο κόπο (και να κρατάς μακροχρόνια λεπτομερή αρχεία για τους σκύλους που πούλησες και την υγεία τους) αλλά οι κόποι και τα αποτελέσματά τους είναι που ξεχωρίζουν τους ηθικούς εκτροφείς από τους καραγκιόζηδες.

Το Μπόξερ είναι μία υπέροχη φυλή με ιδιαίτερο χαρακτήρα που έχει υψηλή θέση στην καρδιά εκατομυρίων ανθρώπων. Του αξίζει να κάνουν οι εκτροφείς τα πάντα για να έχει μακροζωία.

Αλλά σε ποιόν σκύλο δεν αξίζει η ανάλογη συμπαράσταση;
 


fenia_nt

New Member
19 Σεπτεμβρίου 2010
3
0
31
Αττική
Είδα και απόειδα με τα όσα λέγονται με τα γαλλάκια και τις "δυσκολίες" τους, σκέφτηκα καλύτερα τι σκύλο θέλω και κατέληξα στα σίγουρα!
Αυτη τη φορά θα πάρω ένα ΣΩΣΤΟ μπόξερ που το είχα και απωθημένο!

Ειδα μια ωραία σκύλα στο δρόμο και ο ιδιοκτήτης μου είπε πως την πήρε απο το http://www.dogwinboxers.eu/DogWin-Boxers/Home.html τι ξέρετε για αυτό το εκτροφείο; Εχει κανεις απο εδω πάρει σκύλο;
Εχετε να μου προτείνεται κάποια εγγυημένη εναλλακτική;
Ο θειος μου εχει παρει σκυλο απο εκει πριν 6 χρονια.Απιστευτο σκυλι πραγματικα.Ποτε δεν εμφανισε προβλημα ειτε συμπεριφορας ειτε υγειας.Εχω ακουσει τα καλυτερα για το εκτροφειο απο 2-3 γνωστους και εμπειρους στο θεμα και μαλιστα σκεφτομαι το ενδεχομενο να παρω απο εκει κουταβι που τοοοσο επιθυμω!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU