Μόνος στο σπίτι κ συμπεριφορά...


zerom

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2011
97
4
εξαρχεια αθηνα
Γεια σας....
προσφατα μετακομισασε καινουριο σκυλο...
υπο8ετω οτι ο σκυλος προσαρμοστικε τοσο γρηγορα γιατι πηγαμε σε ενα αρκετα πιο ευρυχωρο σπιτι κ αυτο του αρεσε!

ομως οπως ολα τα σκυλακια ετσι κ το δικο μου πρεπει να μενει καποιες ωρες μοναχουλης...

αρχικα τον περιοριζα στο διαδρομο(για να αποφυχω ζημιες...)βρηκε το σκασμενο τροπο να δραπετευει...κ να βγαινει στο σαλονι οπου εκει δεν ετρωγε τπτ αξιας αλλα πραγματα που θεωρω πολυ επικυνδινα για τον ιδιο(οπως χαπια τοθ για το καλαζαρ ολη τη καρτελα η το κερι απο ρεσο-τα κατεβαζε απο τη βιβλιοθηκη σχετικα ψηλα...)κ οταν αποφασισα να κλειδωνω τη πορτα αφου την ανοιγε εκεινος(υπο8ετω παο ανασφαλεια)γαυγιζε ακαταπαυστα.
ετσι πηρα την αποφαση αφου 8ελει τοσο πολκυ να ειναι φυλακας του χωρου κ να εχει προσβαση στην εισοδο του σπιτιου να τον αφηνω κ στο σαλονι με ορους...δλδ να μην εχει ερεθισματα για να καταστρεφει..

χθες καταφερε κ πηρε πραγματα αρκετα ψηλα για το μεγεθος του κ φυσικα καρτελα παλι με χαπια που ευτυχως εφαγε μιονο 2 αυτη τη φορα..

υπαρχει καποιος τροπος να το ελαττωσω??

ΥΓστο παλιο σπιτι δεν τα εκανε αυτα...λ ουτε επαιρνε πραγματα απο επιπλα...
 


Anna-Kriti

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2011
55
0
Ηράκλειο
Χμμ, και η δικιά μου ότι βρει και μπορεί θα το φάει...
Εγώ μία λύση έχω βρει, ότι δεν θέλω να μασουλάει το βάζω ψηλά...αν χρειαστεί σου προτείνω πολύ ψηλά (κυρίως τα χάπια θεωρώ)

Γενικότερα τίποτα περιττό όπου φτάνει το σκυλί...

Υ.Γ. Το σπίτι μου είναι αναγκαστικά πολύ πιο καθαρό από όταν απέκτησα κατοικίδιο (και μετά μου λένε οτι σκύλος στο σπίτι είναι βρομιά...χαχαχα)
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
οταν λειπεις ,crate.
Αν το πατησεις στην αναζητηση θα σου βγαλει πολλα θεματα που εχουν συζητηθει γυρω απο αυτο.
 




greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
το crate πρεπει να το θεωρει σπιτι του .Αν το θεωρει σπιτι του δεν θα εχει ανασφαλειες.
Εχει μαθει το crate?
 




Πετρος+Μαρια

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2011
201
0
Αθήνα
παρα πολυ ωραιο θεμα,θελω να τον αφηνω και εγω ετσι απλα ακομα πειραζει απο ποσο μηνων ξεκινησες να τον αφηνεις ελευθερο?
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Είσαι σίγουρος πως ο σκύλος εκτονώνετε αρκετά?
Το Crate είναι η καλύτερη επιλογή.
 




martha_aris

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
179
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Γεια σας....
προσφατα μετακομισασε καινουριο σκυλο...
υπο8ετω οτι ο σκυλος προσαρμοστικε τοσο γρηγορα γιατι πηγαμε σε ενα αρκετα πιο ευρυχωρο σπιτι κ αυτο του αρεσε!

ομως οπως ολα τα σκυλακια ετσι κ το δικο μου πρεπει να μενει καποιες ωρες μοναχουλης...

αρχικα τον περιοριζα στο διαδρομο(για να αποφυχω ζημιες...)βρηκε το σκασμενο τροπο να δραπετευει...κ να βγαινει στο σαλονι οπου εκει δεν ετρωγε τπτ αξιας αλλα πραγματα που θεωρω πολυ επικυνδινα για τον ιδιο(οπως χαπια τοθ για το καλαζαρ ολη τη καρτελα η το κερι απο ρεσο-τα κατεβαζε απο τη βιβλιοθηκη σχετικα ψηλα...)κ οταν αποφασισα να κλειδωνω τη πορτα αφου την ανοιγε εκεινος(υπο8ετω παο ανασφαλεια)γαυγιζε ακαταπαυστα.
ετσι πηρα την αποφαση αφου 8ελει τοσο πολκυ να ειναι φυλακας του χωρου κ να εχει προσβαση στην εισοδο του σπιτιου να τον αφηνω κ στο σαλονι με ορους...δλδ να μην εχει ερεθισματα για να καταστρεφει..

χθες καταφερε κ πηρε πραγματα αρκετα ψηλα για το μεγεθος του κ φυσικα καρτελα παλι με χαπια που ευτυχως εφαγε μιονο 2 αυτη τη φορα..

υπαρχει καποιος τροπος να το ελαττωσω??

ΥΓστο παλιο σπιτι δεν τα εκανε αυτα...λ ουτε επαιρνε πραγματα απο επιπλα...

Καλησπέρα Zerom.. Εμάς ο ζουζούνος μας είναι 7 μηνών και από τις πρώτες μέρες που ήρθε σπίτι προσπαθήσαμε να μένει σταδιακά μόνος του για να μάθει.. Αποτέλεσμα??? Έφαγε τις γωνίες από έπιπλα κατούρησε και έκανε κακά όπου βρήκε και δεν βρήκε Χάλασε το πόδι του καινούργιου μας καναπέ και άλλες πολλές ζημιές συν το κλάμα! Πριν 2 εβδομάδες δανειστήκαμε το crate μιας κοπέλας για δοκιμή και τώρα μετά από δύο εβδομάδες αναρωτιέμαι ΓΙΑΤΙ δεν το έκανα νωρίτερα.. Οι ζημιές και τα κατουρήματα φυσικά ΤΕΛΟΣ και σε αυτές τις 2 εβδομάδες σήμερα τον άκουσα πρώτη φορά να ψευτογαυγίζει αλλά για πολύ λίγο.. Πραγματικά θα σας αρέσει πολύ και τους δυο..
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
ετσι πηρα την αποφαση αφου 8ελει τοσο πολκυ να ειναι φυλακας του χωρου κ να εχει προσβαση στην εισοδο του σπιτιου να τον αφηνω κ στο σαλονι με ορους
Σε ανάγκασε δηλαδή ο σκύλος να πάρεις αυτή την απόφαση :D

Συμφωνώ με τους απο πάνω, του μαθαίνεις crate.
 




cgri1976

Well-Known Member
Καλησπέρα Zerom.. Εμάς ο ζουζούνος μας είναι 7 μηνών και από τις πρώτες μέρες που ήρθε σπίτι προσπαθήσαμε να μένει σταδιακά μόνος του για να μάθει.. Αποτέλεσμα??? Έφαγε τις γωνίες από έπιπλα κατούρησε και έκανε κακά όπου βρήκε και δεν βρήκε Χάλασε το πόδι του καινούργιου μας καναπέ και άλλες πολλές ζημιές συν το κλάμα! Πριν 2 εβδομάδες δανειστήκαμε το crate μιας κοπέλας για δοκιμή και τώρα μετά από δύο εβδομάδες αναρωτιέμαι ΓΙΑΤΙ δεν το έκανα νωρίτερα.. Οι ζημιές και τα κατουρήματα φυσικά ΤΕΛΟΣ και σε αυτές τις 2 εβδομάδες σήμερα τον άκουσα πρώτη φορά να ψευτογαυγίζει αλλά για πολύ λίγο.. Πραγματικά θα σας αρέσει πολύ και τους δυο..
ερωτηση...
εγω στο crate την αφηνω και σηκωνει ολη την πολυκατοικια στο ποδι. δεν εχω προβλημα γι αυτο και καλα να μου κανουν παρατηρηση, ειμαι ιδιοκτητης, αλλα το θεμα μου ειναι οτι κατουραει μεσα. ειναι 2 μηνων και 3 εβδομαδων. ξερω οτι ειναι μωρο και οτι δεν θα μπορει να κρατηθει αλλα η ερωτηση ειναι ...μεσα στο crate βαζετε και το μαξιλαρι του σκυλου ή οχι;;;;
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
cgri1976

ποση ωρα αφηνεις το μποξερακι σου στο crate?
Ειναι μικρο ακομα για να κρατηθει και να μην λερωσει μεσα.Οταν μεγαλωσει θα το ελαττωσει και καποια στιγμη θα το κοψει.Να το βγαζεις περισσοτερες φορες απο μεσα για να κανει την αναγκη του.
Καλο ειναι στο crate να εχει μια πετσετουλα η κουβερτα για να νιωθει ανετα ο σκυλος και οταν λερωθει το πλενεις.
 


cgri1976

Well-Known Member
την πρωτη φορα την αφησα δυο ωρες... οσο για να παω γυμναστηριο κ να ξαναερθω... την επομενη τεσσερις.. αλλα φροντιζω πριν να εχει παει βολτα για να κανει την αναγκη της.. αλλα κ παλι κατουρηθηκε .. τωρα την αφηνω στο υπνοδωματιο μου χωλ κ κουζινα.. ναι μεν λερωνει γιατι η εφημεριδα που της εχω βαλειγινεται κομματια αλλα δεν λερωνεται... θα της βαλω κουβερτα στο crate κ βλεπουμε.... ευχαριστω για την απαντηση!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγώ στο κρέιτ μετα από προτροπή του εκτροφέα δεν είχα βάλει τίποτα, αλλά δεν ειχε κάνει ποτέ πιπί του μέσα, μόνο 2 φορές κακά. Το βράδυ τον άφηνα από τις 11.30 μέχρι της 7.30 και κρατιόταν.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εγώ πάντως ελεύθερο τελείως μέσα στο σπίτι τον άφησα το καλοκαίρι όπου και μου έδειξε σημάδια ότι ηρεμεί σαν χαρακτήρας!
Και ο σκύλος μου είναι 2 χρονών!
Φυσικά το crate το χρησιμοποιούσα μόνο όταν έφευγα από το σπίτι!
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Eμεις την αφηνουμε μεσα στο σπιτι ακομη κ οταν λειπουμε.. Δεν εχει πειραξει τπτ εσκεμμενα απο τοτε που αλλαξε τα δοντακια της (στη διαρκεια της αλλαγης ολα τα τραπεζακια εμειναν χωρις γωνιες) εκτος απο μια φορα πιο μικρη που μου'φαγε τον μισο κιμα πανω απο τον παγκο της κουζινας. Δεν ξερω βεβαια αν οφειλεται στο οτι ζει κ μεγαλωνει μεσα στο σπιτι κ φυσικα μπορει ν'ανοιξει την μπαλκονοπρτα να παει στο μπαλκονι οποτε θελει.
 


martha_aris

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
179
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ερωτηση...
εγω στο crate την αφηνω και σηκωνει ολη την πολυκατοικια στο ποδι. δεν εχω προβλημα γι αυτο και καλα να μου κανουν παρατηρηση, ειμαι ιδιοκτητης, αλλα το θεμα μου ειναι οτι κατουραει μεσα. ειναι 2 μηνων και 3 εβδομαδων. ξερω οτι ειναι μωρο και οτι δεν θα μπορει να κρατηθει αλλα η ερωτηση ειναι ...μεσα στο crate βαζετε και το μαξιλαρι του σκυλου ή οχι;;;;

Το έκανε και εμένα στην αρχή μια-δυο φορές και αρχίσαμε να βγαίνουμε βόλτα κάθε 2-3 ώρες σε αυτήν την ηλικία για να μην το ξανακάνει..
 


martha_aris

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
179
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εγώ στο κρέιτ μετα από προτροπή του εκτροφέα δεν είχα βάλει τίποτα, αλλά δεν ειχε κάνει ποτέ πιπί του μέσα, μόνο 2 φορές κακά. Το βράδυ τον άφηνα από τις 11.30 μέχρι της 7.30 και κρατιόταν.
Και εγώ τον έχω μέσα τις ώρες που λείπω (μέχρι έξι έχει μείνει) και το βράδυ για τον ύπνο 11,30 με 7.00