Μύκητας;


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Απο χθες το βραδυ ο σκυλος εγλειφε και δαγκωνε 1 απο τα δαχτυλα του ποδιου του και ειδα οτι εχει βγαλει 1 μικρο εξογκωμα σαν μυκητα διπλα απο το δαχτυλο του.
Δεν εχει κατι παρομοιο στα υπολοιπα δαχτυλα,μονο εκει.
Δεν εχει τυχει να το ξαναβγαλει ο σκυλος.Ξερει καποιος τι μπορει να ειναι?Και τι μπορω να βαλω σε εκεινο το σημειο που μπορει να βοηθησει μηπως υποχωρησει το εξογκωμα-φουσκαλα?
 

Attachments





nikos

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2009
108
0
Τρίπολη
Μου έχει τύχει κι εμένα σε φουλ ζέστη εποχή.
Ο γιατρός μου είπε ότι είναι μεσοδακτύλιος κύστη κι ότι συμβαίνει σε μακρύτριχα κάτω από αυτές τις συνθήκες
Έδωσα μια εβδομάδα αντιβίωση και κορτιζόνη και πέρασε.
Δεν ξέρω αν αυτό είναι ίδιο μοιάζει όμως.
την δεύτερη μέρα πάντως που το είχε δεν μπορούσε να πατησει το πόδι του κάτω.
Περαστικά, θα σου πει ο κτηνιατρός σου, φαντάζομαι.
 




omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Παρε ενα μπουκαλακι Tea tree και ριξε μερικες σταγονες σε 2-3 μερες θα εχει εξαφανιστει οπως εμφανιστικε η πανε 2-3 φορες στην παραλια και αστον να μπει και λιγο στο νερο.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Αν δω οτι δεν εχει περασει και αυριο,που ετσι νομιζω οτι θα ειναι,θα τον παω σε 1 κοντινο κτηνιατρο που ειναι κανα 10 λεπτο με τα ποδια απο το σπιτι μου και ειναι ανοιχτος και τα Σαββατα πρωι.Αλλιως την Δευτερα σε αλλον κτηνιατρο.
Niko Υπερβολικο μου φαινεται να δωθει στον σκυλο κορτιζονη για τετοια περιπτωση.Στον σκυλο σου χειροτερευε η κυστη,μεγαλωνε και δεν μπορουσε να πατησει το ποδι του?
Omarock τι ειναι το Tea tree,Αιθεραιο ελαιο?
 


Rooby

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
359
0
Επειδή άλλη αγωγή θα πάρει αν είναι κάποια μόλυνση και άλλη αν είναι μύκητας πηγαίνε το στον κτηνίατρο .
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Με το παραμικρό κορτιζόνη δίνουν;
Σε μεγάλο ποσοστό όμως..άσε..

Δεν εχει τυχει να το ξαναβγαλει ο σκυλος.Ξερει καποιος τι μπορει να ειναι?Και τι μπορω να βαλω σε εκεινο το σημειο που μπορει να βοηθησει μηπως υποχωρησει το εξογκωμα-φουσκαλα?
Να ξεκαθαρίσουμε κάτι.., εδώ λέμε μόνο γνώμες..και δεν είμαστε ιατροί.., αλλά και να είμαστε ιατροί, αστροφυσικοί και παπάδες.., ίντερνετ είναι.., λογικά λοιπόν δεν ρωτάμε ποτέ να μας υποδείξουν τι φάρμακο να πάρουμε, τι αγωγή να ακολουθήσουμε.., ο μοναδικός που θα σου πει και είναι υπεύθυνος για αυτό είναι ο ιατρός που εμπιστεύεσαι..
 
Last edited:


giolanda1981

New Member
18 Σεπτεμβρίου 2011
2
0
Καλησπέρα σε όλους
Είμαι καινούργια στο forum όπως επίσης και νεομαμά
Έχω μία ημίαιμη σκυλίτσα 9 μηνών (την πήρα από καταφύγιο) και είμαστε μαζί 6 μήνες :)
Θα ήθελα μία συμβουλή όσον αφορά τις πατούσες τις
Το τελευταίο καιρό (κι ενώ έχω σταματήσει να τις πλένω τα ποδαράκια μετά από κάθε βόλτα γιατί μου είπαν πως είναι υπερβολικό) μυρίζουν τα πατουσάκια της -ας μου επιτραπεί η λέξη- ποδαρίλας
Κι επειδή είμαι γιατρός και ξέρω πως άσχημη μυρωδιά= μύκητας ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας πριν την πάω στο κτηνίατρο
Επίσης ενώ οι πατούσες είναι καθαρές από άποψης πληγών/εκδορών/οιδημάτων είναι λίγο τραχιές...

ΥΓ Συγνώμη για την αμάθεια αλλά είχα μόνο γάτα μέχρι τώρα (για 12 χρόνια)
 


Rooby

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
359
0
Χρησιμοποιείς δυνατό καθαριστικό πατώματος ?


Επίσης όταν λες της τα έπλενες ,με σκέτο νερό ή και με σαμπουάν ?

Μπορεί να είναι μύκητας αλλά από την στιγμή που υποπτέυεσαι κάτι, καλό είναι να την πας να την δει κτηνίατρος .Και γενικά αν κάτι δεν σου πάει καλά έστω και στο ελάχιστό, να τον ρωτάς τουλάχιστον (έκανα και ομοιοκαταληξία) .Έχουν σωθεί πολλοι από αυτό γιατί πιάνεται συνήθως κάτι που είναι στα αρχικά του στάδια .
 
Last edited:


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Καλησπέρα σε όλους
Είμαι καινούργια στο forum όπως επίσης και νεομαμά
Έχω μία ημίαιμη σκυλίτσα 9 μηνών (την πήρα από καταφύγιο) και είμαστε μαζί 6 μήνες :)
Θα ήθελα μία συμβουλή όσον αφορά τις πατούσες τις
Το τελευταίο καιρό (κι ενώ έχω σταματήσει να τις πλένω τα ποδαράκια μετά από κάθε βόλτα γιατί μου είπαν πως είναι υπερβολικό) μυρίζουν τα πατουσάκια της -ας μου επιτραπεί η λέξη- ποδαρίλας
Κι επειδή είμαι γιατρός και ξέρω πως άσχημη μυρωδιά= μύκητας ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας πριν την πάω στο κτηνίατρο
Επίσης ενώ οι πατούσες είναι καθαρές από άποψης πληγών/εκδορών/οιδημάτων είναι λίγο τραχιές...

ΥΓ Συγνώμη για την αμάθεια αλλά είχα μόνο γάτα μέχρι τώρα (για 12 χρόνια)
καλως ηρθες και μπραβο που εσωσες το σκυλακι :)
και της δικης μου μυριζουν ολιγη ποδαριλα:p
εφ'οσον ελεγξες καλα τη περιοχη των μεμβρανων και ειναι καθαρες δεν νομιζω να εχει κατι σοβαρο τουλαχιστον...
εγω της βαζω μετα το μπανιο ή οταν βρεχονται καμια φορα πουδρα για στεγνωμα....εχω μια για σκυλια οπου την βαζω και στα αυτια της...δεν ξερω αν θα τη βρεις στην Ελλαδα...τη εχω παρει απο την Κυπρο...
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Καλως ηρθες giolanda !
Αν οντως εχει μυκητες,ισως σου δωσει ο γιατρος καποιο ειδικο σαμπουαν για να τις πλενεις για καποιο διαστημα.Οταν ειχε ο δικος μου μυκητες περσυ το καλοκαιρι (και απο οπου περνουσαμε τραβουσαμε τα βλεμματα και τις μυτες..),μας ειχε δωσει μια εβδομαδα θεραπεια με αυτο,αλλα μας τονισε οτι το πιο σημαντικο ειναι να μην μενει καθολου υγρασια στα ποδια.Ειτε μπανιο,ειτε περπατημα σε νερα,κατευθειαν στεγνωμα καλο με πιστολακι αναμεσα στα δαχτυλα.
 




kiriakil

New Member
30 Νοεμβρίου 2016
1
0
46
ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ ΣΑΣ ΕΊΜΑΙ ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΑ ΣΤΟ FORUM.ΈΧΩ ΈΝΑ ΣΚΥΛΆΚΙ PUG 17 ΜΗΝΏΝ ΚΑΙ ΈΧΕΙ ΠΡΌΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΠΟΔΑΡΆΚΙΑ ΤΟΥ ,ΜΥΚΗΤΕΣ ΑΠΌ ΌΤΙ ΜΟΥ ΕΊΜΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΌΣ .ΤΑ ΓΛΎΦΕΙ ΣΥΝΈΧΕΙΑ ,ΑΝΆΜΕΣΑ ΣΤΑ ΔΆΚΤΥΛΑ ΤΑ ΠΌΔΙΑ ΤΟΥ ΕΊΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟΥ ΒΑΤΡΆΧΟΥ ΚΑΙ ΚΆΠΟΙΕΣ ΦΌΡΕΣ ΕΊΝΑΙ ΚΌΚΚΙΝΑ. Ο ΓΙΑΤΡΌΣ ΜΟΥ ΈΔΩΣΕ LAMISIL ΧΆΠΙΑ ΓΙΑ 20 ΜΈΡΕΣ ΚΑΙ ΠΛΎΣΙΜΟ ΜΕ CLINAFARM KΑΘΕ 3 ΜΈΡΕΣ ΑΝΆ ΔΎΟ ΒΔΟΜΆΔΕΣ. ΔΥΣΤΥΧΏΣ ΑΚΌΜΑ ΈΧΕΙ ΤΟ ΠΡΌΒΛΗΜΑ. ΕΊΔΑ ΠΆΡΑΠΆΝΩ ΌΤΙ ΕΊΠΑΤΕ ΓΙΑ ΠΟΎΔΡΑ DAKTARIN,ΚΑΙ ΓΙΑ TEA TREE.ΑΥΤΌ ΠΏΣ ΜΠΟΡΏ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΏ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΊΝΑΙ ΤΟΞΙΚΌ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΥΛΆΚΙ ΜΟΥ?
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Καλησπερα, δε γνωριζω τι μπορει να εχει ο σκυλος σου αλλα εμεις κανα δυο φορες σωθηκαμε με ενεργους μικροοργανισμους..Στη βδομαδα οχι μονο ειχε περασει αλλα ειχε επανελθει και η τριχα. Ειναι φυσικο και δεν εχει καποια παρενεργεια :)