Μύκητες ή μόλυνση;


Georgia-L

Member
9 Φεβρουαρίου 2012
13
0
Αλόννησο
Φωτογραφία0104..jpgΦωτογραφία0102..jpgΦωτογραφία0103..jpgΠαιδιά έχω ανάγκη την βοήθειά σας.

Ο σκυλάκος μου πριν 2-3 μερες είχε στην μυτούλα του μια κοκκινίλα σαν σπυράκι το οποίο έχει μεγαλώσει και έχει επεκταθεί κατα πολύ.Στην Αλόννησο δεν έχει κτηνίατρο και η κτηνίατρος στο γειτονικό νησί λείπει μέχρι την Πέμπτη. Απο το τηλέφωνο μου είπε πως μπορεί να είναι μήκυτας αλλα μέχρι να την δώ την Παρασκευή έχω πολύ αγωνία και στεναχώρια τι μπορεί να είναι γιατι εξαπλώνεται γρήγορα.Ισως να μην της εξήγησα καλα πως είναι ...δεν ξέρω.:(

Το πρωί ηταν σαν κακαδιασμένο και μετα την αντιμηκυτιακή κρέμα έγινε κοκκινο σαν πληγή, χωρίς ομως αιμα.

Δεν περιμένω να μου πείτε τι φάρμακο να πάρω γιατι ουτως ή αλλος θα επισκευτώ την κτηνίατρο. Απλά μήπως κάποιος απο εσάς το έχει δει ή περάσει το σκυλάκι του και μου πει τι μπορεί να είναι.

Φοβάμαι πολύ και μου φένεται αιώνας μεχρι να δω την κτηνίατρο να μου δώσει τα φώτα της.:confused::confused::confused::(:(:(:(

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ανεβάζω φωτο να δείτε.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Είτε μύκητας είτε μόλυνση , φρόντιζε να το κρατάς καθαρό με μπεταντίν μέχρι να έρθει ο γιατρός .
Όσο μπορείς κράτα το σκύλο μέσα στο σπίτι γιατί έξω σίγουρα θα σκύψει να μυρίσει διάφορα.
Εύχομαι να είναι κάτι ασήμαντο και περαστικό.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Όταν τον πας στην κτηνίατρο εφόσον θα πάρει ξέσμα από το σημείο συζητήστε και για την Δεμοδήκωση(Demodex)!
 


Georgia-L

Member
9 Φεβρουαρίου 2012
13
0
Αλόννησο
Ευχαριστώ πολύ..θα προσπαθήσω αν και το γλύφει συνέχεια.και απ'οτι κατάλαβα τον φαγουρίζει.
Δεμοδήκωση? δεν το γνωρίζω..θα το κοιτάξω τωρα κιόλας να μαθω τι ειναι..

είδα τι είναι Δεμοδήκωση......ωχ παναγίτσα μου ελπίζω να μην είναι κατι τέτοιο..χειρότερα έγινα!:((
 
Last edited by a moderator:


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Γεωργία, ότι και να λέμε εμείς εδώ είναι μόνο εικασίες!

Τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο έχει ο κτηνίατρος!

Καλά θα κάνεις λοιπόν να μην πανικοβάλλεσαι άσχετα με το τι λέγεται εδώ!
Το ότι αναφέρθηκε η Δεμοδήκωση δεν σημαίνει ότι την έχει ο σκύλος σου, απλώς πληροφοριακά την ανέφερα και μόνο προς διερεύνηση!
Γι'αυτό και για σένα και για το ζώο σου καλύτερα θα είναι να είσαι ψύχραιμη!
 


Georgia-L

Member
9 Φεβρουαρίου 2012
13
0
Αλόννησο
Στέλιο σε ευχαριστώ και πάλι.

Δεν φταίς εσύ και καλά κάνεις και με ενημερώνεις αλλά αυτή η αναμονή ακόμη 3 μέρες με σκοτώνει και με κάνει να στεναχωριέμαι που δεν μπορώ να βοηθήσω το αγοράκι μου.

Θα προσπαθήσω να χαλαρώσω, να τον εχω καθαρό, να βαζω τις κρεμες για μυκητες και βλεπουμε.αα και μπεταντιν αφου επιτρεπεται.θα σας πω τα αποτελέσματα.
 




agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Καλημέρα,

Πριν από μερικούς μήνες η δικιά μου είχε πάθει κάτι παρόμοιο και ήταν τελικά αλλεργία από κάτι χορτάρια. (είχε πολλά περισσότερα εξανθήματα στο μουσούδι)
Δεν λέω ότι και ο δικός σου έχει πάθει το ίδιο, ούτε να δώσεις κάποιο φάρμακο από μόνη σου.
Διάβασε την περίπτωση μου http://www.dogforum.gr/v3/%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1.%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82-17/%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%B3%CE%AE.%CE%AE.%CE%B5%CE%BE%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CE%B7%CE%BC%CE%B1.%CE%AE.%3B-18686/ , απλώς για να πάρεις περισσότερες "ιδέες" να ρωτήσεις το γιατρό σου.

Ψυχραιμία πάνω απ'όλα...

Περαστικά να είναι...
 


Georgia-L

Member
9 Φεβρουαρίου 2012
13
0
Αλόννησο
Agathe σε ευχαριστώ πολύ.είδα και φωτο σου αλλα το δικό μας είναι πιο πρησμένο σαν εξόγκωμα και με κακαδο.
μετά απο έρευνα που έκανα μοιάζει πολύ σαν μύκητας Microsporum canis το οποίο κολλιέται απο γατα.
είδα και κατι φωτογραφίες που έφερναν πολύ με το δικό μας.όπως και να έχει την παρασκευή θα πάω στον κτηνίατρο και θα μας πεί.
το αλλο που με προβληματίζει, αν ισχύει αυτη η θεωρία είναι οτι έχουμε πολλά γατιά στην αυλή.ο σπιτονοικοκύρης μας έχει πολλές γατες για να τρωνε ποντίκια και φυσικά δεν είναι εμβολιασμένες και φυσικά έρχονται και στην αυλή μας., οπότε η επαφή με τις γάτες δεν είναι αναπόφευκτη.πώς να αποφύγω να μην του κολάνε αρρώστιες και αντε ενας μύκητας (αν ειναι κάτι τετοιο) είναι κατι ασήμαντο...άλλες αρρώστιες που κουβαλάνε οι γάτες???
θέλω να ρωτήσω την κτηνίατρο τι να κάνω προληπτικά για αποφυγή άλλων νοσημάτων απο τις γάτες.
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
για να δει αν ειναι μυκητας πρεπει να κανει καλλιεργεια λογικα θα παρει αντιβιωση η καλλιεργεια θα παρει 7 με 10 μερες
 


View Weim

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2011
101
0
Νέα Σμύρνη
Κι εμείς είχαμε τέτοιο στο ποδαράκι της και μας είπαν απο ένα pet shop οτι είναι μηκυτας. Ο κτήνιατρος μας ήταν στην διπλανή πόρτα και την πήγαμε αμέσως. Μας έκανε καλλιέργεια επί τόπου (του φάνηκε κι αυτού μήκυτας η ψώρα) και μέχρι να βγούν τα αποτελέσματα μας έδωσε hibitane scrub για πλύσεις 2 φορές την ημέρα.
Δεν είναι φάρμακο, αλλά αντισυπτικό που το δίνουν και σαν σαπούνι κατά την ακμής στα φαρμακεία.
Αυτό θα εμποδίσει η καθυστερήσει την εξάπλωση μεχρι να το δει κτηνίατρος. Μην σε αγχώνει!
Εμείς τελικά δεν είχαμε ουτε μυκητες, ούτε ψώρα αλλά πιθανά κάποιο βακτήριο που δεν πρόλαβε να εξαπλωθεί.
Απλά να ξέρεις οτι η αποθεραπεία απο τα δερματικά δεν είναι και πολύ αμεση. 2 μήνες χρειάστηκε στη Lola μας για να μην φαίνεται.
 


Georgia-L

Member
9 Φεβρουαρίου 2012
13
0
Αλόννησο
Σας ευχαριστώ πολύ Spyrou και View Weim γαι την ανταπόκρισή σας στο θέμα μου.
2 μήνες αποθεραπείας ε???τι να κάνουμε!! οτι χρειαστεί να είναι τα ζωάκια μας υγιή και ευτυχισμένα.
Απο την στιγμή που δεν είναι κατι σοβαρό παρα μόνο δερματικό και αντιμετωπίζεται ας κάνει οσο χρειαστεί για την θεραπεία του.Είναι ευαισθητούλικα τα καημένα και θέλουν συνεχη παρακολούθηση και αντιμετώπιση προβλημάτων στην αρχή.
 


Georgia-L

Member
9 Φεβρουαρίου 2012
13
0
Αλόννησο
Σήμερα πήγαμε στον κτηνίατρο στο διπλανό νησί.. ο καημένος έφαγε πολύ ταλαιπωρία και πολλού εμετούς απο την θάλασσα που είχε και κουνούσε το πλοίο.Ακόμη τρέμει και είναι φοβισμένος απο το ταξίδι.
Στο θέμα μας.Γενικά σας ενημερώνω να ξέρετε αν δείτε κατι τετοιο στο κατοικίδιό σας. Μαλλον για ψωρίαση είναι. Βεβαια η μικροβιολογική εξεταση θα δείξει σε καποιες μερες για σίγουρα αλλα λίγο χλωμό για μυκητας και σίγουρα ευτυχώς όχι δεμοδύκωση.
Θα έχουμε θεραπεία με κρέμα και βλέπουμε πως θα πάμε, θα είμαστε και σε επικοινωνία με την κτηνίατρο.Τουλάχιστον ηρεμισα και ξέρω τι να κάνω απο δω και πέρα.να είστε ολοι καλά.