Νάρκωση σε ημίαιμο τεριέ 16.5 χρονών


akirman24

Member
1 Ιουνίου 2021
5
11
29
Έχω προγραμματισμένο ραντεβού με τον κτηνίατρο της σκυλίτσας μου και για να μην πολυλογώ κατά 99% θα χρειαστεί ολική αναισθησία. Έχει ένα είδους εξόγκωμα στην κοιλίτσα της το οποίο έχει μαζέψει πύον και ο πρώτος κτηνίατρος είπε ότι χρειάζεται επέμβαση, δεν το αμφισβητώ καθόλου καθώς εκκρεμεί και μια αφαίρεση 2 ή ίσως 3 δοντιών, απλά έχω κατασταλάξει σε έναν δεύτερο κτηνίατρο για ότι πρόκειται να κάνω. Κάναμε υπέρηχο και ακρόαση καρδιάς στον 1ο δεν είχαμε θέμα. Αυτές τις μέρες τις πέρασε με αντιβίωση και με αλειφές στην ''πληγή''. Σήμερα θα κάνουμε το αίμα και όποια άλλη εξέταση μας ζητηθεί.
Γενικά ήταν πάντα καλά ορεξάτη χαρούμενη δεν υπέφερε ποτέ, από τότε που βγαλε αυτό το πράμα έχει πέσει πολύ. Ξέρουμε σίγουρα ότι δεν πρόκειται για καρκίνο επειδή είναι εξωτερικό. Όπως και να χει το θεμα είναι ότι τρέμω την ιδέα της νάρκωσης δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι... Έχει κανείς σας κάποια παρόμοια εμπειρία με νάρκωση σε υπερήλικα σκύλο ή κάποια συμβουλή οδηγία;
 
Last edited:


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
τι ειναι ακριβως το εξογκωμα? λυποματακι? μολυσμενο? προς τι το πυον?
ο δικος μου δεν ειναι υπερηλικας, αλλα αρκετο καιρο μετα την επεμβαση που ειχε κανει για ομφαλοκυλη, ειχε μολυνθει η τομη και ειχε κανει ενα εξογκωμα με πυον μεσα. η κτηνιατρος δεν του εκανε ουτε καν τοπικη αναισθησια, απλως το τρυπησε και εβγαλε ολο το υγρο, και μετα το απολυμανε. δεν πονεσε καθολου ο μικρος και δεν χρειαστηκε κατι παραπανω. εγω δεν ξερω εαν θα εκανα ολικη ναρκωση σε ενα τοσο μεγαλο ζωο, αλλα εφοσον βγουν και οι υπολοιπες εξετασεις σωστες, και δωσει ο κτηνιατρος το οκ, τοτε κατι θα ξερει καλυτερα.
 


akirman24

Member
1 Ιουνίου 2021
5
11
29
τι ειναι ακριβως το εξογκωμα? λυποματακι? μολυσμενο? προς τι το πυον?
ο δικος μου δεν ειναι υπερηλικας, αλλα αρκετο καιρο μετα την επεμβαση που ειχε κανει για ομφαλοκυλη, ειχε μολυνθει η τομη και ειχε κανει ενα εξογκωμα με πυον μεσα. η κτηνιατρος δεν του εκανε ουτε καν τοπικη αναισθησια, απλως το τρυπησε και εβγαλε ολο το υγρο, και μετα το απολυμανε. δεν πονεσε καθολου ο μικρος και δεν χρειαστηκε κατι παραπανω. εγω δεν ξερω εαν θα εκανα ολικη ναρκωση σε ενα τοσο μεγαλο ζωο, αλλα εφοσον βγουν και οι υπολοιπες εξετασεις σωστες, και δωσει ο κτηνιατρος το οκ, τοτε κατι θα ξερει καλυτερα.
Αυτό που έχει είναι εξωτερικό κάτω από το δέρμα της, δεν μου δωσε συγκεκριμένη ονομασία ο κτηνίατρος για το τι ακριβώς είναι και με ανησύχισε αυτό , είπε απλά ότι είναι μια μάζα η οποία πρέπει να αφαιρεθεί, μοιάζει πάρα πολύ με κοίλη αλλά δεν πήρα ονομασία, λίγο πιο συγκεκριμένα είναι μια σκληρή μάζα σαν πληγή ανοιχτή με πύον, γενικά δε με πολυικανοποίησε το πρώτο μου ραντεβού γι αυτό θα πάω και στον δεύτερο σήμερα...ο πρώτος είπε απλά ελάτε για επέμβαση χωρίς καν να πάρουμε αίμα... Επίσης δεν την πονάει απλά το γλύφει που και που, σήμερα θα χω όλες τις απαντήσεις και θα ξέρω ακριβώς ελπίζω. Μακάρι να ναι παρόμοια περίπτωση και να μη χρειαστεί επέμβαση.
 


akirman24

Member
1 Ιουνίου 2021
5
11
29
τι ειναι ακριβως το εξογκωμα? λυποματακι? μολυσμενο? προς τι το πυον?
ο δικος μου δεν ειναι υπερηλικας, αλλα αρκετο καιρο μετα την επεμβαση που ειχε κανει για ομφαλοκυλη, ειχε μολυνθει η τομη και ειχε κανει ενα εξογκωμα με πυον μεσα. η κτηνιατρος δεν του εκανε ουτε καν τοπικη αναισθησια, απλως το τρυπησε και εβγαλε ολο το υγρο, και μετα το απολυμανε. δεν πονεσε καθολου ο μικρος και δεν χρειαστηκε κατι παραπανω. εγω δεν ξερω εαν θα εκανα ολικη ναρκωση σε ενα τοσο μεγαλο ζωο, αλλα εφοσον βγουν και οι υπολοιπες εξετασεις σωστες, και δωσει ο κτηνιατρος το οκ, τοτε κατι θα ξερει καλυτερα.
Ευτυχώς που πήγαμε σε αυτόν τον κτηνίατρο, τελικά είναι όντως καρκίνος του μαστού, οπότε η επέμβαση είναι αναπόφευκτη, μεταστάσεις δεν έχει κάναμε ακτινογραφία, βιοχημική, γενική αίματος δεν έχει απολύτως κανένα θέμα... για την ηλικία της είναι μια χαρά αρκεί να πάει καλά αυτό, μία από αυτές τις μέρες θα το κάνουμε όπως και να χει... Μας είπε πολύ υπεύθυνα ότι πάντα υπάρχει ρίσκο στις ναρκώσεις αλλά ο οργανισμός της δείχνει ότι μπορεί να το αντέξει,αυτά. Δεν ξέρω από τη μία η επέμβαση ήταν κάτι που το αρνιόμουν σαν τρελός αλλά από την άλλη εφόσον ο σκύλος είναι σε καλή κατάσταση σε όλα τα υπόλοιπα και το ξεπεράσει και αυτό θα είναι καλά και στο μέλλον...
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Ευτυχώς που πήγαμε σε αυτόν τον κτηνίατρο, τελικά είναι όντως καρκίνος του μαστού, οπότε η επέμβαση είναι αναπόφευκτη, μεταστάσεις δεν έχει κάναμε ακτινογραφία, βιοχημική, γενική αίματος δεν έχει απολύτως κανένα θέμα... για την ηλικία της είναι μια χαρά αρκεί να πάει καλά αυτό, μία από αυτές τις μέρες θα το κάνουμε όπως και να χει... Μας είπε πολύ υπεύθυνα ότι πάντα υπάρχει ρίσκο στις ναρκώσεις αλλά ο οργανισμός της δείχνει ότι μπορεί να το αντέξει,αυτά. Δεν ξέρω από τη μία η επέμβαση ήταν κάτι που το αρνιόμουν σαν τρελός αλλά από την άλλη εφόσον ο σκύλος είναι σε καλή κατάσταση σε όλα τα υπόλοιπα και το ξεπεράσει και αυτό θα είναι καλά και στο μέλλον...

Καλησπέρα! Κάνατε την επέμβαση τελικά? Πώς είναι το σκυλάκι?
 


akirman24

Member
1 Ιουνίου 2021
5
11
29
Καλησπέρα! Κάνατε την επέμβαση τελικά? Πώς είναι το σκυλάκι?
Σήμερα στις 10:30 το πρωι θα την κάνουμε έπρεπε να κάνει μια μικρή θεραπεία για αυτό και η καθυστέρηση, απλά μετράω αντίστροφα δεν έχω ύπνο, θα μάθουμε πολύ σύντομα.
 






akirman24

Member
1 Ιουνίου 2021
5
11
29
Καλησπέρα,ευχάριστα νέα ΞΥΠΝΗΣΕ το κορίτσι μου σε πρώτη φάση μας είπαν όλα καλά, τώρα ακολουθεί φροντίδα στο κτηνιατρείο μέχρι το βράδυ στις 9 και ότι οδηγίες μας δώσει ο κτηνίατρος από κοντά!!! Πέρασε η πρώτη δύσκολη φάση, μένει να δούμε πως θα ανταποκριθεί στη συνέχεια να επανέλθει η όρεξη της κλπ... Αυτά προς το παρόν σας ευχαριστώ πολύ για τη θετική σας σκέψη, βοήθησε πολύ!
*Ήθελα να το αναρτήσω πιο νωρίς το στειλα καταλάθως σε προσωπικό μύνημα :_)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981