Νέα μαμά...


Fotinakos

New Member
11 Φεβρουαρίου 2014
3
0
Καλησπέρα σε όλους σας...
Με λένε Φωτεινή και από την περασμένη Τετάρτη,έχω αποκτήσει για συγκάτοικο μία απίστευτη φάτσα,τον μόκα... Είναι κοκεράκι με γκριφόν και αν και είναι η πρώτη φορά που έχω σκυλάκι μπορώ να πω ότι τα πάμε περίφημα...ή για να είμαι πιο σωστή,νομίζω ότι τα πάμε...Σήμερα συνέβη κάτι που με "ταρακούνησε" λιγάκι...αν και είχα δείγματα,μέχρι σήμερα δεν ήμουν σίγουρη,αλλά πριν λίγο τον είδα να τρώει τα κακάκια του... Είναι μόλις 2 μηνών,ο κτηνίατρος που μίλησα μου είπε να μην τον πάω ακόμα... αλλά έχω προβληματιστεί...έχω πολλά ερωτήματα,ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε..
 


Βαγγέλης-7

Active Member
27 Δεκεμβρίου 2013
34
2
το εκανε και ο δικος μου ..και το σταματησε..δεν ειναι κατι ανησυχητικο..ισα ισα δεν παθαινει κατι σοβαρο κι ολας...ισως πρεπει να του αλλαξεις τροφη..εμενα ο κτηνιατρος μου ειπε ακριβως αυτο: μυριζει τις κροκετες στα κακα του...η' εχει ελλειψη καποιων βιταμινων..) του αλλαξα τροφη..του πηρα ACANA και τωρα ειναι μια χαρα...απλα να προσεχεις μην τρωει τα κακα αλλων σκυλων στην βολτα..αυτο θα ειναι κακο!
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Καλως ηρθες και να χαιρεσαι το σκυλακι σου!!
Αυτο το γκριφον που παει με ολα ποτε δεν το καταλαβα.
"Γριφον-κανις", "Κοκερ-Γριφον", "Γκριφονοειδες" κλπ κλπ.
Πολλα κουταβακια τρωνε τα κακα τους, δεν ειναι ενδειξη αρρωστιας.
Μηπως τον ειχες μαλωσει καμια φορα που εκανε κακα και τωρα τα τρωει για να μην τα δεις?
Τι τροφη του δινεις?
Κοιταξε μην εχει πολυ αλατι η τροφη που τρωει και γι αυτο τρωει τα κακα του μετα.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
καλως ορισες. Μην ταρακουνιεσαι καθολου γιατι αν αρχισεις απ το πρωτο κακακι θα καταληξεις σουστα :)
Σοβαρα τωρα, συμβαινει συχνοτατα, υπαρχουν διάφορες θεωρίες γι αυτο και οι λυσεις ειναι βασικα δυο, η πρωτη συνεχη επιβλεψη για να τον τσακωσεις και η δευτερη δε θα σου αρεσει (φιμωτρο) . Υπομονη ;-)
 


Fotinakos

New Member
11 Φεβρουαρίου 2014
3
0
Του δίνω Hill's κοτόπουλο puppy γιατί είναι 2 μηνών... Τον έχω μαλώσει εννοείται γιατί τα κάνει σπίτι μιας κ δεν κάνει βόλτες ακόμη... πότε πρέπει να τον πάω 1η φορά κτηνίατρο πιστεύετε? κ πόσο φαγητό να του δίνω κάθε μέρα? σε πόσες δόσεις?
 


Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
Πρέπει να το πας να κάνει αποπαρασιτωση και μετά θα σου πει ο κτηνίατρος για εμβόλια
 






ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Του δίνω Hill's κοτόπουλο puppy γιατί είναι 2 μηνών... Τον έχω μαλώσει εννοείται γιατί τα κάνει σπίτι μιας κ δεν κάνει βόλτες ακόμη... πότε πρέπει να τον πάω 1η φορά κτηνίατρο πιστεύετε? κ πόσο φαγητό να του δίνω κάθε μέρα? σε πόσες δόσεις?

το κουτάβι σου τα τρώει επειδη ακριβως το μαλωσες. Γιατι φοβηθηκε και θέλει να προλάβει να μην τα δεις. Σε 2 μηνων μην περιμενεις να ξέρει πού να τα κάνει ή ποτε. Οποτε οπλισου με υπομονη απλετη....


Γιατι γεννησε η σκυλιτσα της φίλης σου?
 




Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Του δίνω Hill's κοτόπουλο puppy γιατί είναι 2 μηνών... Τον έχω μαλώσει εννοείται γιατί τα κάνει σπίτι μιας κ δεν κάνει βόλτες ακόμη... πότε πρέπει να τον πάω 1η φορά κτηνίατρο πιστεύετε? κ πόσο φαγητό να του δίνω κάθε μέρα? σε πόσες δόσεις?
2 μηνών κουταβάκι τρώει μόνο ξηρά τροφή;
Σ'αυτή την ηλικία πρέπει να τρώει 4-5 φορές την ημέρα, ποσότητα αναγράφεται επάνω στη συσκευασία αναλογικά με το βάρος του κουταβιού. Εγώ προτείνω να ανακατεύεις ξηρά τροφή Hill's puppy mini/Acana puppy small/Pro Plan puppy small/Josera Emotion Kids κλπ με κονσέρβα, νεράκι πάντα φρέσκο καθαρό (αλλάζουμε κάθε μέρα).
Στο κτηνίατρο έπρεπε να τον έχεις πάει αμέσως την ημέρα που τον πήρες για αποπαρασίτωση και τα πρώτα του εμβόλια.
P.S. Στη φίλη σου θα πεις οτι είναι χάζη για τα σίδερα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Οπότε Φωτεινή, αν δεν το έχεις ήδη καταλάβει...

Δεν ζευγαρώνουμε ΠΟΤΕ τον σκύλο μας και δεν βοηθάμε ΠΟΤΕ, οποιονδήποτε ζευγάρωσε τον δικό του, να "ξεφορτωθεί" τα κουτάβια.


Κάτσε και διάβασε μερικά σημαντικά πράγματα, να ξέρεις στο εξής:

[h=3]Γιατι ΔΕΝ ζευγαρώνουμε τα σκυλιά[/h]
[h=3]Θέλω να ζευγαρώσω το σκυλάκι μου...[/h]
[h=3]Αγαπητέ εκτροφέα της πίσω αυλής:[/h]


... αλλά έχω προβληματιστεί...έχω πολλά ερωτήματα,ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε..
Κανονικά...πρέπει να σε βοηθήσει η φίλη σου, που είχε την φαεινή ιδέα, να φέρει στον κόσμο, τα κουτάβια.
 


Robin

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2013
217
2
Δυτική Μακεδονία
Κανονικά...πρέπει να σε βοηθήσει η φίλη σου, που είχε την φαεινή ιδέα, να φέρει στον κόσμο, τα κουτάβια.
Συμφωνώ..

Μπορείς να της το πας και πίσω.. Να το αφήσει αδέσποτο.. Να το μαζέψει η φιλοζωική της περιοχής σου. Και τέλος να πας να το πάρεις σαν αδέσποτο από εκεί... Τότε θα σε βοηθήσουν πιο φιλικά.

Απότι καταλαβαίνεις στην πυρά όχι μόνο αυτοι που φταίνε για τα ζευγαρώματα αλλά και ο περιγυρος
Πάντως η φίλη σου στον κόσμο της..
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Συμφωνώ..

Μπορείς να της το πας και πίσω.. Να το αφήσει αδέσποτο.. Να το μαζέψει η φιλοζωική της περιοχής σου. Και τέλος να πας να το πάρεις σαν αδέσποτο από εκεί... Τότε θα σε βοηθήσουν πιο φιλικά.

Απότι καταλαβαίνεις στην πυρά όχι μόνο αυτοι που φταίνε για τα ζευγαρώματα αλλά και ο περιγυρος
Πάντως η φίλη σου στον κόσμο της..
στην πυρα με τις ξενερωτες Βισση.. εισαι θεα :paja3:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981