Νέος γρίφος. Επιθετικότητα;


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Παιδες, εχω ένα πρόβλημα και δεν προσπαθώ να προλάβω μην γίνει καμία ιστορία, τις τελευταίες δυο μέρες, το Μουφ, εκ του μη όντος, κυκλοφορούσε πέρα-δώθε στο σπίτι, κατα το βράδυ, με την ουρά σηκωμένη. Το Πάντα βλέποντας τον αρχίζει να γρυλίζει υπόκωφα και δεν σταματάει παρα μονον αν επέμβω εγω και του πω να σταματήσει, οποτε και το Μουφ κατεβάζει την ουρά του. Δεν κοιτάζονται μεταξυ τους, ούτε θέλουν κάτι συγκεκριμένο. Μέχρι σήμερα το Πάντα δεν εχει πρόβλημα ακόμα κι αν το Μουφ πάει να του παρει το φαΐ, αν και δείχνει ζήλεια αν πάω να χαϊδέψω το Μουφ. Αντίθετα το Μουφ δεν κανει ιστορία αν χαϊδέψω το Πάντα.

Για ρίξτε τίποτα ιδεες και συμβουλές διοτι πάω να πεθάνω απο την αγωνία και απο αύριο ξεκινάω πάλι τη διδασκαλία και εχω και δύσκολη μέρα. Δεν εχω όρεξη να σκοτωθούν μεταξυ τους όσο λείπω. Επισης δεν καταλαβαίνω προς τι η ζήλεια. Το Πάντα δεν εχει πρόβλημα με το Μουφ να ειναι άλφα. Παντως ένα πράγμα που εχει επιβάλει στο Μουφ απο την πρώτη μέρα ειναι οτι δεν θα τον καβαλάει ο άλλος.
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τι να σου πούμε βρε Σάρα αφού δεν θες να ακούσεις τίποτα; Περιόρισέ τους! Οσο λείπεις χρησιμοποίησε το κρέιτ! Μου φαίνεται σαν να θες να σου πούμε πώς να τους εξηγήσεις με όμορφο τρόπο να μην τσακόνονται, για όνομα του θεού, σκυλιά είναι!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Δεν μπορώ να βάλω το Μουφ σε crate μετά απο τόσα χρόνια και θα ειναι άδικο να βάζω μονον τον άλλον.
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπέρα σάρα
το πιθανότερο είναι αν και δεν θυμάμαι πόσο καιρό έχεις τον πάντα...
να έχει αρχίσει να προσαρμόζεται στο νέο περιβάλλον και πλέον να ενδιαφέρεται για μια σωστή θέση στην ιεραρχία της αγέλης...
οπότε αν κι εσύ δεν καταλαβαίνεις πιθανολογώ πάντα την γλώσσα σώματος ... που έχουν αυτή είναι αισθητή στο μουφ και τον πάντα
έτσι παρατηρείς μόνο τον μουφ να έχει σηκωμένη την ουρά δείχνοντας στον πάντα ποιος είναι ο πραγματικός αρχηγός και τον πάντα υπόκωφα ακόμη να αρχίζει γρυλίζοντας να του δείχνει... ότι ναι μεν αλλά...
αυτό που θα σε σώσει είναι έντονες ασκήσεις κυριαρχίας δικής σου και πολλής υπακοής απέναντι στο μουφ και τον πάντα ..
αν και με αυτόν τώρα αρχίζεις...
ζήτα απ΄'ο τους εκπαιδευτές σου να σε βοηθήσουν ώστε στην αγέλη των τριών σας να καθιερωθείτε ως εσένα πρώτη και μετά μουφ κι έπειτα πάντα...
και να το καταλάβουν ιδιαίτερα ο πάντα...
 
  • Like
Reactions: Sara and noni_papa




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Το Μουφ είναι άλφα. Πάνω απ'τη Σάρα.
(Άλφα στη γλώσσα του φόρουμ δλδ που μπλέκει 100 διαφορετικές συμπεριφορές με διαφορετικά αίτια και διαφορετικές εκφράσεις κάτω απ το χαρακτηρισμό "άλφα").
Συγκεκριμένα εδώ είναι απλά το κακομαθημένο παιδί που είναι ΟΛΑ πρωτίστως δικά του. Και αυτό δεν θα αλλάξει.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Γιατι πρεπει το μουφ να ναι αλφα; Αν επιβληθει απο τριτο, τεχνητα δηλαδη, το μουφ στο παντα δεν θα υπαρχει παντα κινδυνος ανατροπης;
Αποκλείεται. Το Μουφ ειναι το Μουφ και έρχεται πρώτο. Τέρμα. Δεν θα του αναστάτωση εγω τη ζωή μετά απο 8 χρόνια λόγω εγωισμού.
 
  • Like
Reactions: LaCat






Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μου φαίνεται ότι το Μουφ θα μάθει να σέβεται.... There's a new sheriff in town...
Η αλήθεια ειναι οτι το Μουφ ειναι πιο υπάκουο, κυρίως οταν φωνάζω τον Πάντα, οποτε έρχεται τρεχάλα. Επισης, επειδή πρεπει να προσέχω για φασαρίες και καυγάδες, εχω επιβάλει μεγαλύτερη πειθαρχία. Για να γλυτωσα δε τα μαξιλάρια και τους καναπέδες του σπιτι9υ, πηγα τελικά σήμερα στο Στρατό Σωτηρίας, αγόρασα ένα εκατομμύριο μεταχειρισμένα μαξιλάρια και ψεύτικα ζωάκια για πενταροδεκάρες και τωρα τα πλένω στο πλυντήριο. Μπορεί λοιπόν το Παντα να καταστρέφει εκείνα. Κατέληξα στο συμπέρασμα οτι επειδή δεν εχει κανένα χνουδωτό ζωάκι να καταστρέφει οπως το Μουφ, το έριξε στα μαξιλάρια. Θα δούμε για πρώτη φορά αύριο που θα λείψω τρεις ώρες το πρωί και τέσσερις το βράδυ λόγω μαθημάτων.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Πιαστήκανε πάλι και φυσικα έφταιγε το Μουφ. Τους αγόρασα ένα σωρό ψεύτικα ζωάκια και έδωσα αρχικά απο ένα στον καθένα. Το Μουφ σήκωσε την ουρά, ο άλλος γρύλισα προειδοποιητικά και πριν τους προλάβω, πιαστήκανε πάλι. Τους χώρισα και έδωσα πίσω το ζωάκι στο Παντα και έβρισα το Μουφ που σταμάτησε, κατέβασε την ουρά και τωρα μας γύρισε την πλάτη και των δυο, το οποιο ειναι πιστεύω θετικό. Αύριο δυστυχώς αρχίζει το πανεπιστημιο και δεν θέλω να γίνει σκοτωμός διοτι το πρωί πρεπει να λείψω τρεις ώρες και το βράδυ πέντε. Η Τρίτη ειναι βαρειά μέρα, αν και μπορώ να έρχομαι στη μέση της για να τους βγάζω να κάνουν την ανάγκη τους και να τους ταΐζω. Αν δεν αφήσει όμως το Μουφ το Παντα να εχει τα δικά του παιχνίδια, τοτε δεν θα μου μείνει μαξιλάρι για μαξιλάρι. Βεβαια έφερα και τα μαξιλάρια του Στρατού Σωτηρίας, οποτε θα αφήσω μερικά σε κοινή θεα για να τα σκίσει άμα ειναι ο άλλος.

Το σπίτι οπως είπα δεν χωρίζεται λόγω πλάνου και δεν θέλω να κλείσω το Παντα στην κρεβατοκάμαρα μου μονο. Ειναι και άδικο να το βάλω σε κλουβί τόσες ώρες. Ειμαι απελπισμένη μαζι τους.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
sara εχεις εκπαιδευτες τους εχεις κι ακριβοπληρωσει ηδη με τα δυο τρια σχολεια του μουφ... ζητα την βοηθεια τους... να σου εξηγησουν αλλα και να σου δωσουν οδηγιες σωστου χειρισμού!!! πρεπει να αποφασισεις ποιος θα ειναι πρωτος απο τους τρεις ποιος δευτερος και ποιος τελευταιος... πρωτος θαπρεπε να εισαι εσυ δευτερος και τριτος θα σου δειξουν, σου εχουν δειξει ηδη τα σκυλια με την συμπεριφορα και τον χαρακτηρα τους.. εσυ αντι να οδηγησεις την ιεραρχια στη σωστη κατευθυνσηκαι σε ισορροπια την αγελη, την ανατρεπεις... ο καυγας ετσι ειναι σιγουρος...
οπως χειριζεσαι την κατασταση ειναι σαν να λες δευτερος το παντα και μουφ τελευταιο....
δημιουργεις τις σιγουρες προυποθεσεις για επανασταση
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
κάποια πράγματα έχουν τους δικούς τους κανόνες είτε το θέλουμε είτε όχι...
δυο σκυλιά που μαθαίνουν να συμβιώνουν, δεν θα πρέπει να μένουν μαζί στον ίδιο χώρο χωρίς επιτήρηση ούτε για λεπτό και εννοείται ότι δεν πρέπει να τους αφήνεις παιχνίδια για κανέναν λόγο....
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
εαν τα σκυλια αρπαζονται μπροστα σου τοτε ΔΕΝ εισαι ο αρχηγος της αγελης,οποτε μαθε πως και γινε...τελεια επ αυτου...

απο κει και περα την μεταξυ τους ιεραρχια θα την καθορισουν μονα τους ειτε σου αρεσει ειτε οχι..οσο και να τα περιορισεις απλως θα καθυστερησεις το αναποφευκτο...καποια στιγμη θα μεινουν μονα τους και θα το ξεκαθαρισουν,συνηθως με μερικες ψιλες,εκτος εαν μιλαμε για ιδιου ογκου και ταμπεραμεντου σκυλια,οποτε θα καθαρισεις αιματα,οπως και να χει...

ο μονος τροπος να κανεις την συρραξη ηπιοτερη ειναι να γινεις ο ξεκαθαρος αρχηγος της αγελης,ετσι ωστε να φοβουνται τις συνεπειες οποιασδηποτε ατασθαλιας,ακομη κι αν αυτη ειναι η μεταξυ τους επιβολη...

με απλα λογια,να φοβουνται εσενα πανω απο οτιδηποτε...
 
  • Like
Reactions: mareco




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
κάποια πράγματα έχουν τους δικούς τους κανόνες είτε το θέλουμε είτε όχι...
δυο σκυλιά που μαθαίνουν να συμβιώνουν, δεν θα πρέπει να μένουν μαζί στον ίδιο χώρο χωρίς επιτήρηση ούτε για λεπτό και εννοείται ότι δεν πρέπει να τους αφήνεις παιχνίδια για κανέναν λόγο....
Ταρα, το έκανα αυτο και το Μουφ μου σκίζει τα μαξιλάρια. Τους έδωσα απο ένα παιχνίδι ωστε να ειμαι δίκαιη.

Ο εκπαιδευτής δυστυχώς εχει καραντίνα για bordetella για 10 μέρες.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
τα σκυλιά δεν καταλαβαίνουν απο ''δίκαιη μοιρασιά'',και επίσης δεν μπορούν να λειτουργήσουν με ανθρώπινους κανόνες του στυλ...''αυτό είναι δικό μου και αυτό δικό σου'' :cool: τα παιχνίδια τους θα είναι κοινά είτε το θέλεις είτε όχι. Αν ο Μουφ σου ξεσκίζει τα μαξιλάρια είναι γιατί πιθανά ακόμα δεν έχει έρθει η ώρα να ξεσκίσει τον Πάντα.

Για εμένα είναι τραγικό λάθος το να μην απομονώνεις κατά την διάρκεια της απουσίας σου τον έναν απο τον άλλον. Το να μείνει ο Πάντα στο crate (έστω και στον ίδιο χώρο με τον Μουφ ) για τις λίγες ώρες που λείπεις δεν είναι τίποτα. Απεναντίας έτσι θα τους δώσεις την δυνατότητα να συνηθίζει ο ένας την παρουσία του άλλου χωρίς να τους αναγκάζεις να βρίσκονται σε κατάσταση μόνιμης αντιπαράθεσης.

Ο Πάντα φαίνεται ότι μπορεί να λειτουργήσει στην αγέλη με αρκετή ευκολία, αν όμως επιτρέπεις να δημιουργούνται καταστάσεις έντασης ανάμεσα σε αυτόν και στον Μουφ τότε τα πράγματα θα αλλάξουν -και μάλλον σύντομα -προς το χειρότερο.

Νομίζω ότι για αρχή πρέπει άμεσα να εξαφανίσεις ΟΛΑ τα παιχνίδια και όσα αντικείμενα κινδυνεύουν και εννοείται να βάλεις τον Πάντα στο crate για όση ώρα λείπεις απο το σπίτι.

Επίσης καθημερινά πρέπει να διαθέσεις κάποιο χρόνο όπου θα ασχολείσαι με τον κάθε έναν ξεχωριστά (χωρίς την παρουσία ή χωρίς να έχουν οπτική επαφή ο ένας με τον άλλον), η ενασχόληση σου αυτή πρέπει να περιλαμβάνει πολλές ασκήσεις υπακοής, βόλτα και παιχνίδι (με αυτή την σειρά !) και κάποια ώρα όπου θα ασχολείσαι και με τους δύο ταυτόχρονα, μόνο με ασκήσεις υπακοής και βόλτα και καθόλου παιχνίδι!

Είμαι της άποψης ότι μια χαρά συμβιώνουν στο ίδιο σπίτι δυο αρσενικά, (εγώ τα τελευταία 10 χρόνια έχω πάντα δυο αρσενικούς στην αγέλη), όμως τους οφείλουμε να κάνουμε την προσαρμογή τους πιο εύκολη και ομαλή και πάνω απ΄ολα να μην ρίχνουμε λάδι στην φωτιά.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf