Νέος και Γάλλος


Ερμής

Member
10 Φεβρουαρίου 2010
10
0
Θεσσαλονίκη
Σας χαιρετώ σαν νέο μέλος.Είναι η πρώτη μου εγγραφή σε μπλοκ και αυτή για χάρη του Γάλλου Ερμή που είναι 25μηνών. Αφορμή στάθηκε η αναζήτησή μου για το ποια είναι η σωστή διατροφή για τα γαλλικά μπουλντογκ.Σας ευχαριστώ για ότι έμαθα και ελπίζω να φανώ και εγώ κάποια στιγμή χρήσιμος.
 


Landser

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
74
0
Μαραθωνας
Καλως ηρθες!:)
Πες μας και λιγα πραγματα για τον Γαλλο σου απο την καθημερινοτητα σας..Απο τις βολτες σας,τη διατροφη σας κ.α.
 




Ερμής

Member
10 Φεβρουαρίου 2010
10
0
Θεσσαλονίκη
Ο Ερμής από την ηλικία των τριών μηνών ζει σε διαμέρισμα στην Καλαμαριά. 'Οταν ήταν οκτώ μηνών εκπαιδεύθηκε στη βασική υπακοή και αργότερα του έμαθα και διάφορα άλλα κολπάκια.Πηγαίνει καθημερινά δύο βόλτες των 15 λεπτών περίπου και το βράδυ μιας ώρας που περιλαμβάνει παιχνίδι και εκπαίδευση.Ξεκίνησε να τρώει ekanubba αλλά γρήγορα την άλλαξα σε Hills νομίζοντας ότι οι εμμετοί του οφείλονται στη τροφή.Αργότερα έμαθα.... αλλά μετά την ενηλικίωσή του το πράβλημα αυτό υπάρχει εάν λαχανιασμένος πιεί πολύ νερό.Χθες αγόρασα Acana γιατί άκουσα και διάβασα ότι είναι καλύτερη, θα δούμε.Κατά τα άλλα τα γνωστά,"φάτσα"απίστευτη,ροχαλητό,παιχνιδιάρης, ζηλιάρης,κλαν....ρης.
 

Attachments







st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Χαχαχαχαχα

Καλως ηρθατε!!!

Σας περιμενουμε στις συναντησεις μας μαζι με τον Ερμη κατω στο σκυλοπαρκο στην παραλια!Ειστε κοντα...

;)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
νομίζοντας ότι οι εμμετοί του οφείλονται στη τροφή.Αργότερα έμαθα.... αλλά μετά την ενηλικίωσή του το πράβλημα αυτό υπάρχει εάν λαχανιασμένος πιεί πολύ νερό.
Σαν ιδιοκτητης γαλλικου θα γνωριζεις για το "Brachycephalic Syndrome"????
Και αυτο μπορει να ειναι ο λογος για εμετους και υπερβολικο λαχανιασμα των γαλλικων.
Και εαν το παρουσιαζει ο σκυλος σου, καλο ειναι να ψαχτεις λιγακι- επειδη αυτο μπορει να επιφερει και αλλα προβληματα (καρδιοπαθιες π.χ).

Εγω ταιζω τα δικα μου γαλλικα με BARF- αλλα επειδη ειναι 3 ( και ενα αμερικαν Κοκερ) για λογους ευκολιας δινω και καπου καπου ξερη τροφη Acana(1-2 φορες την εβδωμαδα και για Backup οταν εχω ξεχασει να βγαλω κρεας να ξεπαγωσει!)


Οσο για τις αλλαγες- ειναι απλα η υπογραφη μου- δεν εχουν να κανουν με το ποστ σου!
 


Ερμής

Member
10 Φεβρουαρίου 2010
10
0
Θεσσαλονίκη
Σαν ιδιοκτητης γαλλικου θα γνωριζεις για το "Brachycephalic Syndrome"????
Και αυτο μπορει να ειναι ο λογος για εμετους και υπερβολικο λαχανιασμα των γαλλικων.
Και εαν το παρουσιαζει ο σκυλος σου, καλο ειναι να ψαχτεις λιγακι- επειδη αυτο μπορει να επιφερει και αλλα προβληματα (καρδιοπαθιες π.χ).

Γαλλικό απέκτησα γιατί ήθελα έναν σκύλο για διαμέρισμα αλλά να είναι κάπως..."ανδρικός" μια και μεγάλωσα σε μονοκατοικία και είχα πάντα μεγαλόσωμα σκυλιά(λυκόσκυλο,μπόξερ).Δεν ήξερα για τα προβλήματά των γαλλικών.Οταν ρώτησα τον κτηνίατρο για τους αφρώδεις εμετούς μου μίλησε για μαλακή υπερώα, αλλά επειδή αργότερα μειώθηκαν αρκετά μου είπε να μην προχωρήσουμε σε χειρουργείο.Τώρα δεν ξέρω εάν αυτό ή το ροχαλητό δημιουργήσουν τέτοια προβλήματα στον Ερμή.Ελπίζω πως όχι.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Κοιτα, αν δεν κανει πολυ ωρα να ηρεμησει παλι μετα απο παιχνιδι και τρεξιμο (να εχει ηρεμησει μετα απο 10 λεπτα ξεκουραση σε δροσερο σημειο)- δεν κανει συνεχος εμετους αφρους- δεν λυποθυμαε (που σιγουρα ειναι ακραιο και πολυ σοβαρο)ι- μαλλον ειναι οκ. Βεβαια χωρις να μπορει να το πει κανεις ετσι, μεσα απο φορουμ.

Τα γαλλικα ειναι απιθανα παντος- πιστευω οτι εκανες καλη επιλογη!
(αλλιως δεν θα ειχα 3 τωρα!)
 


romelaki

Active Member
18 Νοεμβρίου 2009
43
0
Ο Ερμής από την ηλικία των τριών μηνών ζει σε διαμέρισμα στην Καλαμαριά. 'Οταν ήταν οκτώ μηνών εκπαιδεύθηκε στη βασική υπακοή και αργότερα του έμαθα και διάφορα άλλα κολπάκια.Πηγαίνει καθημερινά δύο βόλτες των 15 λεπτών περίπου και το βράδυ μιας ώρας που περιλαμβάνει παιχνίδι και εκπαίδευση.Ξεκίνησε να τρώει ekanubba αλλά γρήγορα την άλλαξα σε Hills νομίζοντας ότι οι εμμετοί του οφείλονται στη τροφή.Αργότερα έμαθα.... αλλά μετά την ενηλικίωσή του το πράβλημα αυτό υπάρχει εάν λαχανιασμένος πιεί πολύ νερό.Χθες αγόρασα Acana γιατί άκουσα και διάβασα ότι είναι καλύτερη, θα δούμε.Κατά τα άλλα τα γνωστά,"φάτσα"απίστευτη,ροχαλητό,παιχνιδιάρης, ζηλιάρης,κλαν....ρης.

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα κ εγώ και κάναμε ενδοσκόπηση κ δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.Φοβηθήκαμε για στένωση πυλωρού κ τα σχετικά.Αυτά τα σκυλιά στρεσσάρονται πολύ εύκολα, και ότι κάνουν το κάνουν πολύ γρήγορα.Ο δικός μου πίνει πολύ νερό κ μετα απο λίγο το βγάζει.

Θέλουν ρέγουλα.Οσο για ροχαλητά κ το λαχάνιασμα άστα.Ουδεν σχόλιο για τα αέρια..

Ειμαι σίγουρη οτι δεν θα μετανοιώσεις ποτέ για αυτή την επιλογή σου.Ειναι αξιολάτρευτα κ πανέξυπνα σκυλάκια.
 


Ερμής

Member
10 Φεβρουαρίου 2010
10
0
Θεσσαλονίκη
Λοιπόν ποτέ ούτε για στιγμή μετάνιωσα που απέκτησα τον Ερμή. Είναι τόσα τα θετικά της ράτσας αλλά και του συγκεκριμένου σκύλου που κάποιες ιδιοτροπίες δεν είναι δυνατόν να σε «χαλάσουν». Απλώς όταν σκέφτεσαι το πρόβλημα υγείας τότε δυσκολεύουν τα πράγματα.
 


romelaki

Active Member
18 Νοεμβρίου 2009
43
0
Λοιπόν ποτέ ούτε για στιγμή μετάνιωσα που απέκτησα τον Ερμή. Είναι τόσα τα θετικά της ράτσας αλλά και του συγκεκριμένου σκύλου που κάποιες ιδιοτροπίες δεν είναι δυνατόν να σε «χαλάσουν». Απλώς όταν σκέφτεσαι το πρόβλημα υγείας τότε δυσκολεύουν τα πράγματα.
Εγώ έχω 3 σκυλιά. το γάλλο κ 2 μποξεράκια.
Αν δεις τι προβλήματα υγείας μπορει να εμφανίσουν τα μπόξερ, θα σαλτάρεις.
Τι να κάνουμε, τα καθαρόαιμα έχουν
και τα περίεργα τους.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU