Νέο μέλος! Νέα μαμά!!


nicoula

Member
4 Μαρτίου 2013
7
0
kalamata
Καλησπερααα!!!Ειμαι η Νικη απο Πελοποννησο και πριν 10 μερες απεκτησα τον Louffi...σημερα ειναι 40 ημερων, ημιαιμο kanis--jack russell...ειμαι καινουρια στη σχεση μου με τα σκυλακια..τα περισσοτερα τα φοβαμαι, ηθελα ενα σκυλακι για συντροφια περισσοτερο!μου ειπαν οτι ο δικος μου θα γινει πολυ δραστηριος λογω της ρατσας του. Πντως γενικα απο τωρα μας δαγκωνει πολυ και ειναι αρκετα νευρικος, γρυλιζει σαν να επιτηθται κ σκεφτομαι πως να του κοψω αυτη τη συνηθεια να μην το κανει οταν θα μεγαλωσει! Τεσπα να μην βγω κ εκτος θεματος!!:rolleyes:
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Καλησπερααα!!!Ειμαι η Νικη απο Πελοποννησο και πριν 10 μερες απεκτησα τον Louffi...σημερα ειναι 40 ημερων, ημιαιμο kanis--jack russell...ειμαι καινουρια στη σχεση μου με τα σκυλακια..τα περισσοτερα τα φοβαμαι, ηθελα ενα σκυλακι για συντροφια περισσοτερο!μου ειπαν οτι ο δικος μου θα γινει πολυ δραστηριος λογω της ρατσας του. Πντως γενικα απο τωρα μας δαγκωνει πολυ και ειναι αρκετα νευρικος, γρυλιζει σαν να επιτηθται κ σκεφτομαι πως να του κοψω αυτη τη συνηθεια να μην το κανει οταν θα μεγαλωσει! Τεσπα να μην βγω κ εκτος θεματος!!:rolleyes:
Καλώς ήρθες!!! Το σκυλάκι το πήρες να φανταστώ απο γέννα κάποιου ιδιώτη; Το πλήρωσες κ' όλας; Τα τζακ ράσελ είναι μια ΠΟΛΥ ενεργητική ράτσα που εαν δεν εκτονωθεί σωστά θα σου χαλάσει το σπίτι!!! Διάβασες καθόλου για την ράτσα πριν το αποκτήσεις ή στο έιπαν μόλις το πήρες; 40 ημερών είναι πολύ μικρό!!! Έπρεπε να κάτσει μέχρι 60 ημερών με την μαμά του...
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Αν έχεις τη δυνατότητα γύρισέ το πίσω και ξαναπάρτο γύρω στις 60 μέρες, δεν κάνει να αποχωρίζεται την τοκετοομάδα απο τόσο μικρό.
Το δάγκωμα δεν είναι προνόμιο των ενεργητικών φυλών, καλύτερα να το κόψεις τώρα γιατί όσο θα μεγαλώνει το σκυλί τόσο θα παγιώνεται η συμπεριφορά και θα σου είναι δύσκολο να το σταματήσεις.

Να σου ζήσει.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Καλως ηρθες και να σου ζησει!!

το σκυλακι το πηρες απο φιλοζωικη? Δεν μπορω να φανταστω καποιον ανθρωπο με νοημοσυνη που ζευγαρωσε ενα κανις με ενα τζακ ρασελ :confused:
 


nicoula

Member
4 Μαρτίου 2013
7
0
kalamata
Ηταν να παρω καθεαυτου jack russell πριν λιγο καιρο αλλα λογω προβληματος ακυρωθηκε...ηξερα οτι ειναι πολυ ενεργητικο εχω σκοπο να τον πηγαινω βολτες τακτικα μες στην ημερα μολις ολοκληρωσει τον εμβολιασμο του...το θεμα με το δαγκωμα ομως δεν ξερω πως να το περιορισω..του φωναζω ΜΗ κ τον πιανω απο τον σβερκο οπως μ ειπε ο κτηνιατρος αλλα δεν βλεπω βελτιωση..ισα ισα που πολλες φορες γριλιζει κιολας μια σταλια μωρακι...
 


nicoula

Member
4 Μαρτίου 2013
7
0
kalamata
το πηρα απο μια κυρια ειχε κανις κ περυσι βρηκε στο δρομο κουταβακια jack russell κ κρατησε το ενα...ισως κ η μαμα να μην ειναι καθαροαιμη, δεν ξερω.
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
το πηρα απο μια κυρια ειχε κανις κ περυσι βρηκε στο δρομο κουταβακια jack russell κ κρατησε το ενα...ισως κ η μαμα να μην ειναι καθαροαιμη, δεν ξερω.
Μη μου πεις οτι το πλήρωσες!!! Θα πηδηχτώ απο το παράθυρο!!!
 






evaki88

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2012
240
3
Kifisia athens
απαραδεκτο το οτι ζευγαρωσε τζακ ρασελ με κανις...βασικα γενικα ειναι απαραδεκτο το οτι ζευγαρωσε ως ιδιωτης χωρις καμια γνωση επι του θεματος ως φαινεται..ποσο μαλλον σκυλια διαφορετικης (για να μην πω ασχετης) ρατσας..οσον αφορα στην στειρωση της δικιας της σκυλας, θα επρεπε να πληρωσει εκεινη το ποσο των 40 ευρω. Το θεωρω αδικο να το πληρωσεις εσυ!

οπως και να χει να σου ζησει το μικρο!
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
απαραδεκτο το οτι ζευγαρωσε τζακ ρασελ με κανις...βασικα γενικα ειναι απαραδεκτο το οτι ζευγαρωσε ως ιδιωτης χωρις καμια γνωση επι του θεματος ως φαινεται..ποσο μαλλον σκυλια διαφορετικης (για να μην πω ασχετης) ρατσας..οσον αφορα στην στειρωση της δικιας της σκυλας, θα επρεπε να πληρωσει εκεινη το ποσο των 40 ευρω. Το θεωρω αδικο να το πληρωσεις εσυ!

οπως και να χει να σου ζησει το μικρο!
απο εκει και περα πρεπει να εχουμε κι εμεις το μυαλο για το τι παιρνουμε και τι οχι!! βρηκε κουταβακιΑ τζακ αδεσποτα κρατησε το ενα και ζευγαρωσαν..τι να πω..
 


nicoula

Member
4 Μαρτίου 2013
7
0
kalamata
Σ'ευχαριστω πολυ...ειναι πολλυ γυκος..το μονο μου προβλημα ειναι με το δαγκωμα..δεν ξερω τι να κανω...!
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Καλως ηρθες.
Εχει πολλα θεματα στο φορουμ για το πως να σταματησεις το δαγκωμα. Ψαξε λιγο στην ενοτητα Εκπαιδευση και Συμπεριφορα.

Παιδια τι εννοειτε οταν λετε οτι ειναι ενεργητικο λογο ρατσας? Πια ρατσα εννοειτε? Αφου ειναι ημιαιμο. Συν οτι τα τζακ ρασελ που ειχε βρει κουταβια στο δρομο δεν ηταν καθαροαιμα και το κανις μπορει και να μην ειναι ακριβως κανις. Οποτε απο που κι ως που το σκυλι εγινε τζακ ρασελ?

Οπως και να εχει να σου ζησει και να το προσεχεις. Κατσε στο φορουμ και θα βρεις πολλα να σε βοηθησουν και θα μαθεις και πολλα οπως την σωστη αποκτηση σκυλου πχ ή το πως να το μεγαλωσεις οσο πιο σωστα γινεται :)
 


evaki88

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2012
240
3
Kifisia athens
Παιδια τι εννοειτε οταν λετε οτι ειναι ενεργητικο λογο ρατσας? Πια ρατσα εννοειτε? Αφου ειναι ημιαιμο. Συν οτι τα τζακ ρασελ που ειχε βρει κουταβια στο δρομο δεν ηταν καθαροαιμα και το κανις μπορει και να μην ειναι ακριβως κανις. Οποτε απο που κι ως που το σκυλι εγινε τζακ ρασελ?
η αληθεια ειναι πως και εγω αυτο αναρωτιομουν..συμφωνω.:)
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
40 ημερων κουταβι,,???τους εχεις ηδη καταγγειλει στον εισαγγελεα φανταζομαι...... και με 40 ευρω στειρωση που εκανες στο κουταβι των 40 ημερων να του στειλουμε καμια χιλιαδα τουλαχιστον ==)) και ψαχνεις σε 40 ημερων κουταβι να σταματησει το δαγκωμα,, τωρα πρεπει να αρχισει να δαγκωνει οχι να σταματησει ==)) 40 ημερων,,,,, και δαγκωνει το αναγωγο,,, τσ,,, τσ,,, τσ,,,
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
η αληθεια ειναι πως και εγω αυτο αναρωτιομουν..συμφωνω.:)
Σίγουρα όμως θα έχει πάρει στοιχεία απο το τζακ ράσελ, οπότε μάλλον θα είναι πολύ ενεργητικό
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Όχι ρε fero, στη μάνα έκανε τη στείρωση. Πάλι καλά δηλαδή.

Εμένα αυτό που με παραξένεψε περισσότερο είναι που λες πως φοβάσαι τα άλλα σκυλιά. Πώς θα κοινωνικοποιήσεις το μικρό σου αν εσύ η ίδια τα φοβάσαι; Μήπως να μελετούσες λίγο παραπάνω το θέμα πριν αποκτούσες το σκυλάκι;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Μερικά πράγματα επιγραμματικά που οφείλεις να μάθεις, ως ιδιοκτήτρια σκύλου πλέον:


Τα δύο πρώτα, κατόπιν εορτής δυστυχώς:

- Ποτέ δεν παίρνουμε σκύλο από pet shop :mad:

[h=3]Εμπειρίες από pet shops / bybs[/h]PET- SHOPS - PUPPY MILLS


- Ποτέ δεν παίρνουμε σκύλο από τον κάθε καραγκιόζη που ζευγαρώνει το σκυλί του :mad:

Αγαπητέ εκτροφέα της πίσω αυλής:


[h=3]Γιατι ΔΕΝ ζευγαρώνουμε τα σκυλιά[/h]

- Οταν θέλουμε πχ jack russell, απευθυνόμαστε μόνο σε πιστοποιημένο από τον Κυνολογικό Ομιλο Ελλάδος [www.koe.gr] εκτροφέα. Πουθενά αλλού. Μόνο τότε, το σκυλάκι σου θα είναι καθαρόαιμο. Και καθαρόαιμο σημαίνει ότι θα συνοδεύεται από το pedigree του.

[h=3]Πώς διαλέγω εκτροφέα;[/h]Θέλω κουτάβι ράτσας...αλλά
[h=3]Αναπαραγωγή ή (διαζευκτικό) Εκτροφή;[/h]Τι πρεπει να προσεξω σε ενα PEDIGREE;


Ο Louffi σου λοιπόν, δεν έπρεπε να έχει καν γεννηθεί. Ενα σκυλάκι απλώς για συντροφιά, μπορούσες πολύ εύκολα να βρεις, σε μια φιλοζωική. Σε καμμία περίπτωση δεν είναι καθαρόαιμος και έπρεπε να έχει μείνει με την μάνα και τ'αδέλφια του [και τον πατέρα του εφόσον στην συγκεκριμένη περίπτωση υπάρχει], μέχρι οπωσδήποτε δύο μηνών. Οτιδήποτε πριν από αυτή την ημερομηνία, είναι ανήθικο και παράνομο.

Ν.4039/2012

Οι άμεσες συνέπειες, του ότι έφυγε τόσο μικρό από την οικογένειά του, είναι αυτές με το δάγκωμα και το γρύλισμα που περιγράφεις και τα οποία θα πρέπει να χειριστείς με ειδικό τρόπο. Εχουν συζητηθεί άπειρες φορές στο φόρουμ, οπότε κάνε σε παρακαλώ μια αναζήτηση για να μην τα ξανασυζητάμε. Τα σβερκώματα και λοιπά χαριτωμένα, να τα αφήσεις στην άκρη, και στον κτηνίατρό σου, να πεις να περιοριστεί στα ιατρικά του και να ζητήσεις να σε ενημερώσει, για όλες τις προληπτικές εξετάσεις που κάνουμε, για να κρατάμε τα ζώα μας, όσο γίνεται υγιή.

Εννοείται ότι δεν πρέπει να τον ζευγαρώσεις ποτέ και για κανέναν λόγο.

Να τον τσιπάρεις το συντομότερο και να φέρει πάντα πάνω του, ταυτότητα με τα στοιχεία του.

Θα σου έλεγα, να αφιερώσεις χρόνο, να διαβάσεις στο φόρουμ, όσο περισσότερα θέματα μπορείς, κυρίως στον τομέα της εκπαίδευσης. Θα σου χρειαστούν άμεσα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981