Νέο μέλος και ζητάει την βοήθεια σας...


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι

Επίσης θα διαφωνήσω (λόγω εμπειρίας) σε κάθε είδος ΠΩΛΗΣΗΣ ζωντανών πλασμάτων υπάρχουν πολλά απο πίσω που υποφέρουν ,θηλυκά που ζούνε όλη τη ζωή σε ένα κλουβί με μόνο σκοπό τη γέννα οπότε μη διαφημίζουμε τους εκτροφείς σα να ναι το θαύμα της απόκτησης κουταβιού. Συγνώμη που γίνομαι επιθετική αλλά τα μάτια μου έχουνε δει τόσα ανείπωτα που εξοργίζομαι εύκολα όταν διαβάζω ποστ του είδους..
Τι προτείνεις δηλαδή, να καταργηθούν οι εκτοφείς και να εξαλειφτούν οι φυλές; Να ζευγαρώνουν τα σκυλιά στο δρόμο και μετά τα κουτάβια να προωθούνται μέσω καταφυγίων ή άλλων οργανώσεων;
Η εικόνα του θηλυκού σκύλου που περνάει τη ζωή του σε ένα κλουβί και γεννάει ακατάπαυστα σε όλη του τη ζωή δεν αντιπροσωπεύει τους εκτροφείς. Υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός γεννήσεων που κάνει μια σκύλα στη διάρκεια της ζωής της και ξεκινάει από μια συγκεκριμένη ηλικία, όχι πριν τα δυο έτη, ούτε περνάει τη ζωή της σε κλουβί. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση δεν μιλάμε για εκτροφείς. Μη συγχέεις τους εκτροφείς με τα λεγόμενα puppy mils.
Και εγώ έχω κάποιες ενστάσεις ως προς κάποιες τεχνικές που ακολουθούν και έχουν να κάνουν με την εξέλιξη της φυλής βασιζόμενοι στα γούστα και τις βαθμολογίες των κριτών στις εκθέσεις. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην μιλάμε για εξέλιξη αλλά για κατάντια σε ορισμένες φυλές.
Σε κάθε περίπτωση όμως αν θες σκύλο συγκεκριμένης φυλής θα τον πάρεις από τον εκτροφέα και θα τον πληρώσεις γιατί η σωστή εκτροφή έχει κόστος, περίθαλψη, εξετάσεις, διατροφή κτλ.
Το έργο των φιλοζωικών οργανώσεων είναι ανεκτίμητο, όμως υπάρχουν πολλοί κολλημένοι εκεί που με τον τρόπο τους όχι μόνο γίνονται γραφικοί αλλά διώχνουν κόσμο που θα μπορούσε να δει με συμπάθεια το έργο τους.
Είσαι νέα και καλό είναι να έχεις ανοιχτό μυαλό. Μην παίρνεις της μετρητοίς ότι ακούς από άλλους εθελοντές εκεί. Τα περισσότερα αδέσποτα δεν είναι παρατημένα εκτροφικά ούτε παρατημένα κουτάβια εκτροφικών σκύλων. Καλές οι φιλοζωικές αλλά δεν σημαίνει πως ότι λέγεται εκεί είναι ευαγγέλιο, το αντίθετο μάλιστα.
Κι εγώ είμαι υπέρ της απόκτησης αδέσποτου με κάποιο τρόπο. Από τη στιγμή όμως που υπάρχουν και τα καθαρόαιμα σκοπός είναι οι μελλοντικοί ιδιοκτήτες τους να τα αποκτήσουν από το σωστό μέρος και όχι να πέσουν θύμα του κάθε επιτήδειου που θέλει ένα χαρτζιλίκι.
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Προσωπικά μου φαίνεται σχεδόν όλο το ποστ σου φάουλ. Πρώτα απ όλα μιλάς για το κουτάβι σου σα να μιλάς για μια ηλεκτρική συσκευή που αγόρασες και δε δουλεύει όπως θα πρέπε. Δεύτερων η ατάκα που κατέστρεψε τα οπτικά μου νεύρα ήταν "Απλώς μου χάλασες λίγο την ψυχολογία, με την λέξη ότι δεν είναι καθαρόαιμο". Είμαι μόνο 21 ετών αλλά δουλεύω εθελοντικά με ζώα απ τα 14 κι έχω υπάρξει υπεύθυνη υιοθεσιών για 3 χρόνια και μπορώ να σου πώ οτι είσαι ένα υποψήφιος που δεν θα του δίνανε σκύλο σε πρόγραμμα υιοθεσιών.
Επίσης θα διαφωνήσω (λόγω εμπειρίας) σε κάθε είδος ΠΩΛΗΣΗΣ ζωντανών πλασμάτων υπάρχουν πολλά απο πίσω που υποφέρουν ,θηλυκά που ζούνε όλη τη ζωή σε ένα κλουβί με μόνο σκοπό τη γέννα οπότε μη διαφημίζουμε τους εκτροφείς σα να ναι το θαύμα της απόκτησης κουταβιού. Συγνώμη που γίνομαι επιθετική αλλά τα μάτια μου έχουνε δει τόσα ανείπωτα που εξοργίζομαι εύκολα όταν διαβάζω ποστ του είδους..
Δυστυχως ο θεματοθετης ειναι ενας απο τους πολλους ελληνες οι οποιοι ειχαν μαυρα μεσανυχτα και θα συνεχισουν να εχουν αμα και εμεις αντι να δινουμε συμβουλες και οδηγιες προς την φιλοζωια συνεχιζουμε να λεμε εισαι φαουλ και απαραδεκτος κτλπ και τους απομακρυνουμε απο το φορουμ . Το οτι εσυ ασχολεισαι με τις φιλοζωικες και απο μικρη ξερεις την ασχημη πλευρα καποιων πραματων καλο ειναι να αποφευγεις να κρινεις ετσι αυστηρα καποιον ο οποιος ειναι ασχετος και πρωταρης . Βεβαιως ειναι και στομχερι του θεματοθετη να ασχοληθει να ενημερωθει για το καλο του αλλα προπαντως γις το καλο του κουταβιου του .
Οσο για τα περι εκτροφης κτλπ πριν μιλησεις καλο ειναι να επισκεφτεις και κανα καλο και σωστο εκτροφεα για να καταλαβεις αν αγαπαειμκαι φροντιζει τα σκυλια του .
 


Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
Προσωπικά μου φαίνεται σχεδόν όλο το ποστ σου φάουλ. Πρώτα απ όλα μιλάς για το κουτάβι σου σα να μιλάς για μια ηλεκτρική συσκευή που αγόρασες και δε δουλεύει όπως θα πρέπε. Δεύτερων η ατάκα που κατέστρεψε τα οπτικά μου νεύρα ήταν "Απλώς μου χάλασες λίγο την ψυχολογία, με την λέξη ότι δεν είναι καθαρόαιμο". Είμαι μόνο 21 ετών αλλά δουλεύω εθελοντικά με ζώα απ τα 14 κι έχω υπάρξει υπεύθυνη υιοθεσιών για 3 χρόνια και μπορώ να σου πώ οτι είσαι ένα υποψήφιος που δεν θα του δίνανε σκύλο σε πρόγραμμα υιοθεσιών.
Επίσης θα διαφωνήσω (λόγω εμπειρίας) σε κάθε είδος ΠΩΛΗΣΗΣ ζωντανών πλασμάτων υπάρχουν πολλά απο πίσω που υποφέρουν ,θηλυκά που ζούνε όλη τη ζωή σε ένα κλουβί με μόνο σκοπό τη γέννα οπότε μη διαφημίζουμε τους εκτροφείς σα να ναι το θαύμα της απόκτησης κουταβιού. Συγνώμη που γίνομαι επιθετική αλλά τα μάτια μου έχουνε δει τόσα ανείπωτα που εξοργίζομαι εύκολα όταν διαβάζω ποστ του είδους..
Εμείς μιλάμε για τους σωστούς και υπεύθυνους Εκτροφείς και όχι γι'αυτούς που αναφέρεις εσύ. Και αφού ασχολείσαι τόσα χρόνια με τα σκυλιά σίγουρα θα ξέρεις ότι υπάρχουν και καλοί που νοιάζονται και αγαπάνε τα σκυλιά τους πάρα πολύ και δεν τα έχουν κλεισμένα σε ένα κλουβί να γεννάνε ;)
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Είναι όλα μια αλυσίδα. Αν υπήρχαν μόνο υπεύθυνοι εκτροφείς και υπεύθυνοι ιδιοκτήτες τότε δε θα υπήρχαν αδέσποτα στους δρόμους. Επειδή όμως δεν υπάρχουν μόνο αυτοί αλλά υπάρχουν και οι άλλοι (και πάντα θα υπάρχουν, γιατί όπως έχω δει σε υπογραφή μέλους-συγγνώμη δε θυμάμαι ποιού- η αγνοια στον καιρό της πληροφορίας είναι επιλογή) που αποκτούν σκύλο γιατί "ήθελε το παιδί μου","θέλω φύλακα για τον κήπο" και ζευγαρώνουν τα σκυλιά τους για να "νιώσουν τη χαρά της μητρότητας" και να "γινουν άντρες για να σταματήσουν να καβαλάνε άλλα σκυλιά" γινόμαστε καθημερινά μάρτυρες ακραίων φαινομένων εγκατάλειψης σκύλων και "ευθανασίας" των κουταβιών με τον απλό και δοκιμασμένο τρόπο "τα παρατάω σε ένα έρημο σημείο και ό,τι γίνει" και πολλοί απο εμας τα βρίσκουμε τυχαία και προσπαθούμε να σώσουμε τα ζωντανά πολλές φορές μάταια αφού η ηλικία στην οποία τα πετάνε είναι τόσο κοντά στη γέννησή τους που δε μπορούν να παλέψουν πάνω απο μερικές ώρες και το γάλα που δεν είναι μητρικό δε βοηθάει και πολύ.

Λοιπόν οπλιστείτε με υπομονή και επιμονή και δείτε τα πράγματα με ανοιχτό μυαλό αλλά και με λογική. Είναι μαθηματικά αδύνατον να υιοθετηθούν όλα τα σκυλιά απο όλες τις γέννες που γίνονται, γι'αυτό στηρίζουμε την εκτροφή εκείνη που απευθύνεται σε συνειδητοποιημένους ιδιοκτήτες και δε μιλώ αποκλειστικά για τα εκτροφεία αλλά για τις γέννες αυτές που προέρχονται απο δυο καλούς γεννήτορες με χαρτιά,εξετάσεις,καλό γενεαλογικό δέντρο κλπ κλπ ακόμα και αν αυτά τα σκυλιά ανήκουν σε δυο
χομπίστες και η γέννα αυτή είναι η μοναδική για τη σκύλα.

Καταλήγοντας, αφού είναι γνωστό πλέον πως τα σκυλιά όπως και αναρίθμητα άλλα είδη ζώων δεν έρχονται σε σεξουαλική επαφή για ευχαρίστηση μα μόνο για διαιώνιση της φυλής/είδους γιατί έτσι προστάζει η φύση, να γίνονται οι γέννες αφού πρώτα έχουν εξασφαλίσει όλα τα κουτάβια ένα καλό σπίτι.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Το κουτάβι το πήρα από ιδιώτη αυτός έχει θηλυκό husky και το ζευγάρωσε με ένα γνωστό του φίλο, τα κουτάβια μετά από 20 ημερών τα είχε ο φίλος του, εγώ απλώς είδα την αγγελία και τον πήρα τηλ. Ναι τον πήρα τηλ. και μου είπε ότι όλα τα κουτάβια ήταν ζωιρά και χαρούμενα εκτός από αυτό, και ότι είναι το μοναδικό που δεν έχει σηκώσει τα αυτάκια του.

το ότι δαγκώνει έτσι άτσαλα οφείλεται στο ότι έφυγε από την mamam 20 ημερών... άλλο ένα μεγάλο φάουλ. τώρα θα πρέπει εσύ να αναλάβεις τον ρολο αυτό και να του μάθεις πως αυτό που κάνει δεν είναι σωστό

ούτως η άλλως για να φέρεις εκπαιδευτή το σκυλί είναι ακόμα κουτάβι...
δεν εκπαιδεύεται στην βασική υπακοή από τόσο νωρίς.
αλλα εκπαιδεύεται σε αλλα πράγματα που μπορείς να διαβάσεις μέσα στο forum
και αν σε βοηθήσουν αφάνταστα!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Καταλήγοντας, αφού είναι γνωστό πλέον πως τα σκυλιά όπως και αναρίθμητα άλλα είδη ζώων δεν έρχονται σε σεξουαλική επαφή για ευχαρίστηση μα μόνο για διαιώνιση της φυλής/είδους γιατί έτσι προστάζει η φύση, να γίνονται οι γέννες αφού πρώτα έχουν εξασφαλίσει όλα τα κουτάβια ένα καλό σπίτι.
Για ποιές εξασφαλισμένες γέννες μιλάμε, γιατί έχω και μια ζαλούρα πρωί-πρωί;
 




ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Σε ευχαριστώ πολύ.
Τι εννοείς ημίαιμο; Ο κτηνίατρος μου είπε ότι είναι καθαρόαιμο.
Προσπάθησα να του βάλω λουράκι και να το δέσω ώστε να μην μου φύγει το βράδυ, αλλά δεν θέλει γιατί σκούζει και κλαίει όταν είναι δεμένο και το λουράκι προσπαθούσε να το βγάλει. Μέχρι να περάσουν μερικές μέρες τότε θα του βάλω το λουράκι. Δεν μένει στον κήπο τον βγάζω βόλτα 3 φορές την ημέρα, το λουράκι του το βάζω μόνο στην βόλτα αλλά δαγκώνει την αλυσίδα. Βρήκα την ενότητα με τα husky για να πάρω μερικές πληροφορίες.
,,,,,,,,,,
ελπιζω να ειναι ελαφρυα η αλλυσιδα της βολτας μη σπασει και καμια μεση το κουταβι 2 μηνων ==)) και πολλα κουταβια δαγκωνουν και ειναι και ζορικα και αν εχουν και γαμψα νυχια ειναι χειροτερα απο δαγκωμα !!
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Για ποιές εξασφαλισμένες γέννες μιλάμε, γιατί έχω και μια ζαλούρα πρωί-πρωί;
Το έγραψα παραπάνω στο ίδιο ποστ, για τις γέννες που γίνονται απο γεννήτορες άξιους για αναπαραγωγή (εντός ή εκτός εκτροφείου για εμένα δεν έχει και τόση σημασία) σύμφωνα με τα στανταρ της κάθε φυλής. Λέω απλά να μη γίνονται γέννες "ό,τι να 'ναι" και να βγαίνουν κουτάβια κατα πολύ εκτός προτύπου ενώ παράλληλα συνήθως αυτά τα κουτάβια, δίνονται σε ακατάλληλους ιδιοκτήτες επειδή δε γίνονται απο ανθρωπους που έχουν ψάξει σε βάθος το θέμα της αναπαραγωγής κλπ αλλά είναι της άποψης "ας ζευγαρώσω τη σκύλα να βγάλω κανα φράγκο" και συνεπώς λίγο τους ενδιαφέρει το σπίτι στο οποίο θα πάει το κουτάβι.

Επειδή΄όμως προσωπικά δε βρίσκω το λόγο να μην αναπαραχθεί ένα σκυλί που έχει να δώσει πράγματα στη φυλή του και έχει όλα αυτά που χρειάζονται (καλό pedigree, υγεία, διακρίσεις-ότι και τα σκυλιά του εκτροφέα δηλαδή) μόνο και μόνο γιατί το έχει ιδιώτης, λέω ότι ακόμα και αυτές οι γέννες(του ιδιώτη) θα πρέπει να γίνονται με σύνεση και αφού πρώτα έχουν βρεθεί οι ιδιοκτήτες των κουταβιών.

Επειδή δεν ξέρω αν γίνομαι σαφής, δε λέω ότι είναι όλα τα σκυλιά "σωστά" για να ζευγαρώσουν απλά υποστηρίζω πως αν ένα σκυλί είναι καλό* δε βλέπω τον λόγο να μη δώσει απογόνους μόνο και μόνο γιατί δε θα γίνει η γέννα μέσα στο εκτροφείο.
 
Last edited:


Dreamcatcher

Member
1 Σεπτεμβρίου 2013
24
0
Τρικαλα
Ευχαριστώ πολύ μερικούς που θεωρείτε το θέμα μου φαουλ, έχετε πολύ ωραία συμπεριφορά πραγματικά με συγκινείτε :lloroso: το μόνο που ήθελα ήταν να μου λύσει κάποιος τις απορίες μου.
Δεν θέλω να το έχω δεμένο γιατί είναι μικρό ακόμη και είμαι σίγουρη ότι θα νιώθει σαν φυλακισμένο.
Σήμερα του αγόρασα σαν κορδόνι για την βόλτα, το δαγκώνει αλλά θα το συνηθίσει.
Το αν είναι ή οχι καθαρόαιμο δεν με ενδιαφέρει πλέον. Περνάω καλά με το κουτάβι και ελπίζω κι αυτό να είναι ευτυχισμένο όπως εγώ. Το συμπεριφέρομαι άψογα όπως κανένας άλλος δεν θα του φερόταν έτσι!

Ορίστε οι φωτογραφίες που ζήτησες underdog :D
ο Αpollo
http://i44.tinypic.com/8x10fo.jpg
http://i43.tinypic.com/10hq2ig.jpg
http://i41.tinypic.com/2vv6p85.jpg
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Όσον αφορά τα αυτιά πάντως.. στη θέση σου θα παρακάλαγα να μείνουν έτσι ! Είναι υπέροχα!
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
για πολλά χάδια ο μικρός!!!!

να μην ξεχνας ποτέ ότι ο μικρός θα μεγαλώσει και όταν θα μεγαλώσει θα πρέπει να έχει μάθει από εσένα τα όρια του και ότι άλλο εσύ θεωρείς απαραίτητο.
είναι πολύ πιο εύκολο να του μάθεις κάτι από τώρα και να το παγιώσεις με τον καιρό παρά να προσπαθήσεις μελλοντικά να του αλλάξεις μια συμπεριφορά που έχει αποκτήσει από μικρός με τη δικαιολογία ότι "έλα μωρέ κουτάβι είναι... οταν θα μεγαλωσει θα του το κοψω αυτο"

παράδειγμα:
το κολάρο και το λουρι θα πρέπει να τα μάθει. ξεκίνα σιγά σιγά και με υπομονή και με επιβραβεύσεις όταν κάνει αυτό που θες.
το ίδιο ισχύει και για οτιδήποτε θες σιγά σιγά να του μαθαίνεις.
οι τρόποι είναι πολλοί και υπάρχουν πολύ πιο έμπειροι από εμένα εδω μέσα για να σε καθοδηγήσουν για το πως θα τους εφαρμόσεις.
 
Last edited:


Dreamcatcher

Member
1 Σεπτεμβρίου 2013
24
0
Τρικαλα
Τα αυτάκια του θα σηκωθούν όταν θα γίνει 3 μηνών το ίδιο πρόβλημα είχε και το αδερφάκι του.
Το πήγα σε άλλο κτηνίατρο σήμερα και είναι πιο καλύτερος από τον προηγούμενο και μου είπε ότι όταν θα είναι να κάνει το επόμενο εμβόλιο του θα του ξηρίσει τα αυτάκια του για να μην έχει βάρος ώστε να σηκωθούν γιατί πολλοί διάφοροι πελάτες του είχα αυτό το πρόβλημα με τα κουτάβια τους husky και γερμανικοί ποιμενικοί είχαν αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο με τα αυτάκια.
 


Dreamcatcher

Member
1 Σεπτεμβρίου 2013
24
0
Τρικαλα
Όσο για το δάγκωμα μου είπε ο κτηνίατρος όταν θα πηγαίνει να με δαγκώνει να του τσιμπάω την μυτούλα του και όμως πιάνει.
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
Όσο για το δάγκωμα μου είπε ο κτηνίατρος όταν θα πηγαίνει να με δαγκώνει να του τσιμπάω την μυτούλα του και όμως πιάνει.
υπάρχουν πολλοί τρόποι. εγω του φυσούσα τη μύτη και κράτησα το φύσημα το οποίο χρησιμοποιώ ακόμα και σήμερα για διορθώσεις.
 


MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
Τι προτείνεις δηλαδή, να καταργηθούν οι εκτοφείς και να εξαλειφτούν οι φυλές; Να ζευγαρώνουν τα σκυλιά στο δρόμο και μετά τα κουτάβια να προωθούνται μέσω καταφυγίων ή άλλων οργανώσεων;
Η εικόνα του θηλυκού σκύλου που περνάει τη ζωή του σε ένα κλουβί και γεννάει ακατάπαυστα σε όλη του τη ζωή δεν αντιπροσωπεύει τους εκτροφείς. Υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός γεννήσεων που κάνει μια σκύλα στη διάρκεια της ζωής της και ξεκινάει από μια συγκεκριμένη ηλικία, όχι πριν τα δυο έτη, ούτε περνάει τη ζωή της σε κλουβί. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση δεν μιλάμε για εκτροφείς. Μη συγχέεις τους εκτροφείς με τα λεγόμενα puppy mils.
Και εγώ έχω κάποιες ενστάσεις ως προς κάποιες τεχνικές που ακολουθούν και έχουν να κάνουν με την εξέλιξη της φυλής βασιζόμενοι στα γούστα και τις βαθμολογίες των κριτών στις εκθέσεις. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην μιλάμε για εξέλιξη αλλά για κατάντια σε ορισμένες φυλές.
Σε κάθε περίπτωση όμως αν θες σκύλο συγκεκριμένης φυλής θα τον πάρεις από τον εκτροφέα και θα τον πληρώσεις γιατί η σωστή εκτροφή έχει κόστος, περίθαλψη, εξετάσεις, διατροφή κτλ.
Το έργο των φιλοζωικών οργανώσεων είναι ανεκτίμητο, όμως υπάρχουν πολλοί κολλημένοι εκεί που με τον τρόπο τους όχι μόνο γίνονται γραφικοί αλλά διώχνουν κόσμο που θα μπορούσε να δει με συμπάθεια το έργο τους.
Είσαι νέα και καλό είναι να έχεις ανοιχτό μυαλό. Μην παίρνεις της μετρητοίς ότι ακούς από άλλους εθελοντές εκεί. Τα περισσότερα αδέσποτα δεν είναι παρατημένα εκτροφικά ούτε παρατημένα κουτάβια εκτροφικών σκύλων. Καλές οι φιλοζωικές αλλά δεν σημαίνει πως ότι λέγεται εκεί είναι ευαγγέλιο, το αντίθετο μάλιστα.
Κι εγώ είμαι υπέρ της απόκτησης αδέσποτου με κάποιο τρόπο. Από τη στιγμή όμως που υπάρχουν και τα καθαρόαιμα σκοπός είναι οι μελλοντικοί ιδιοκτήτες τους να τα αποκτήσουν από το σωστό μέρος και όχι να πέσουν θύμα του κάθε επιτήδειου που θέλει ένα χαρτζιλίκι.
Πολύ κλασικού τύπου απάντηση.Το ότι είμαι νέα ήξερα ότι θα χτυπηθεί ,επίσης όταν απαντάμε σε κάποιον να διαβάζουμε καλά τι έχει γράψει. ΛΟΓΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ σημαίνει δεν άκουσα, είδα.
 


MaryJane

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2013
106
92
Αθήνα
Εμείς μιλάμε για τους σωστούς και υπεύθυνους Εκτροφείς και όχι γι'αυτούς που αναφέρεις εσύ. Και αφού ασχολείσαι τόσα χρόνια με τα σκυλιά σίγουρα θα ξέρεις ότι υπάρχουν και καλοί που νοιάζονται και αγαπάνε τα σκυλιά τους πάρα πολύ και δεν τα έχουν κλεισμένα σε ένα κλουβί να γεννάνε ;)
Στην εμπειρία που είχα και εδώ αλλά και στο Λονδίνο μέχρι τώρα όχι ,μάλλον ήμουν άτυχη δεν έπεσα ποτέ σε κάποιον τέτοιο...
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Τα αυτάκια του θα σηκωθούν όταν θα γίνει 3 μηνών το ίδιο πρόβλημα είχε και το αδερφάκι του.
Το πήγα σε άλλο κτηνίατρο σήμερα και είναι πιο καλύτερος από τον προηγούμενο και μου είπε ότι όταν θα είναι να κάνει το επόμενο εμβόλιο του θα του ξηρίσει τα αυτάκια του για να μην έχει βάρος ώστε να σηκωθούν γιατί πολλοί διάφοροι πελάτες του είχα αυτό το πρόβλημα με τα κουτάβια τους husky και γερμανικοί ποιμενικοί είχαν αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο με τα αυτάκια.
,,,,,,,,,,,,
σε κτηνιατρο πηγες η σε κουρεα,,>> ?? οτι παλαβο θελει λεει ο καθε ενας κτηνιατρος... κολα,, σελοτειπ,, λευκοπλαστ,,, ασβεστιο,, βιταμινες,,, πλαστικους ναρθηκες,,, εγχειρηση,,, το μονο που δεν εχω ακουσει ειναι να πει καποιος να του δεσει τα αυτια με μπαλονια με αεριο ηλιον να του τα κραταν ορθια==))
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Και τι θα γινει αν του ξυρισει τα αυτια?Θα μειωθει το βαρος που ειχαν οι τριχες 1 γραμμαριο?Σκεφτηκες πως θα ειναι μετα το κουταβι?Επειδη το κουταβι απ'οτι καταλαβα απο τα ποστ σου εφυγε απο την μητερα του 20 ημερων πριν καν απογαλακτιστει πιθανοτατα σε λιγους μηνες να εχεις πολυ σοβαροτερα προβληματα συμπεριφορας.Βλεπω να ανοιγεις ποστ με τιτλο πχ "Επιθετικος σκυλος".Μακαρι να βγω ψευτης και ο σκυλος να εξελιχθει σε ισοροπημενο χαρακτηρα.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.930
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95