Νέο μέλος με πρόβλημα...


GIORGOS_VL

Active Member
19 Οκτωβρίου 2011
40
0
Καλημερα σε ολους.Εχω ενα προβλημα με το κουταβι μου και εχω αναγκη απο συμβουλη μιας και εχω καταλαβει οτι οσοι ειναι εδω εχουν εχουν αρκετες γνωσεις και εμπειρια.Δεν ξερω αν γραφω στο σωστο μερος αλλα αν κανω λαθος πειτε μου που να γραψω.Εχω ενα μικρο ροτβαιλερ 2 μηνων οπως εχω ηδη πει.ειχε ενα προβλημα με διαροια αλλα ευτυχωσ ξεπεραστηκε αλλα για μια βδομαδα ετρωγε ρυζι κοτοπουλο.του πηρα τροφη ακανα puppy large bread την οποια μολισ την ξεκινησα την εφαγε αμεσως αλλα αυτο κρατησε μονο μια μερα.χτες το βραδυ την μυριζε και εφευγε.δεν ειναι οτι δεν πεινουσε απλα δεν την ηθελε.του εχω δοκιμασει και προ πλαν και hills αλλα δεν τις τρωει.και ξερετε ποια τρωει;;;pedigree απ το super market που εχει μια φιλη μου και δινει στη σκυλιτσα της!δεν ξερω τι να κανω γιατι ειναι μικρο και δεν μπορω να το αφηνω χωρις φαγητο...
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Καλημερα και να σου ζησει το μικρο σου.
Αν και το θεμα εχει απαντηθει αρκετες φορες, θα σου πω εν συντομια οτι επιλεγουμε την τροφη βαση συστατικων και καταλληλοτητας για το σκυλο μας και του βαζουμε το φαγητο του μπροστα του για 5-10 λεπτα (αλλοι θα σου πουν και πολυ λιγοτερο). Αν δεν το φαει το αποσυρουμε και περιμενουμε μεχρι το επομενο γευμα. σε αυτη την ηλικια πρεπει λογικα να τρωει 4 γευματα. κανουμε το ιδιο καθε φορα που δεν τρωει αμεσως το φαγητο του. το ενστικτο της επιβιωσης δεν θα του επιτρεψει να λιμοκτονησει. καποια στιγμη θα το φαει και θα πει και ενα τραγουδι. Αν αρχισεις να του αλλαζεις τροφες ή να του βαζεις διαφορα μεσα για να του αρεσει γευστικα, θα καταληξεις να εχεις ενα σκυλο που παντα θα ειναι μιζερο με το φαγητο του. Εκτος και αν αποφασισεις οτι δεν σε πειραζει σε καθε γευμα του σκυλου σου να προσθετεις "κατι" για να ειναι πιο νοστιμο. Καλη ιδεα ειναι επισης να μουσκευεις τις κροκετες με χλιαρο νερο.
Καλη τυχη...
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
δεν προσθετεις τιποτα.αφηνεις ,οπως σου ειπε η φιλη,την κροκετα για 15 λεπτα.δεν εφαγε?την πηρες κ εφυγες.προσεχε ομως,μην κανεις πισω,γιατι την επομενη φορα που θα τσατιστεις κ θα πεις οτι δεν θα τον ταισεις για να φαει την τροφη του,θα γινει δυσκολοτερο.θα ξερει οτι καποια στιγμη θα πεσεις κ θα επιμενει κ αυτο πιο πολυ.οποτε ,τωρα ειναι η ευκαιρια σου.μην βαλεις τιποτα μεσα προς το παρων.
 


GIORGOS_VL

Active Member
19 Οκτωβρίου 2011
40
0
Καλημερα και να σου ζησει το μικρο σου.
Αν και το θεμα εχει απαντηθει αρκετες φορες, θα σου πω εν συντομια οτι επιλεγουμε την τροφη βαση συστατικων και καταλληλοτητας για το σκυλο μας και του βαζουμε το φαγητο του μπροστα του για 5-10 λεπτα (αλλοι θα σου πουν και πολυ λιγοτερο). Αν δεν το φαει το αποσυρουμε και περιμενουμε μεχρι το επομενο γευμα. σε αυτη την ηλικια πρεπει λογικα να τρωει 4 γευματα. κανουμε το ιδιο καθε φορα που δεν τρωει αμεσως το φαγητο του. το ενστικτο της επιβιωσης δεν θα του επιτρεψει να λιμοκτονησει. καποια στιγμη θα το φαει και θα πει και ενα τραγουδι. Αν αρχισεις να του αλλαζεις τροφες ή να του βαζεις διαφορα μεσα για να του αρεσει γευστικα, θα καταληξεις να εχεις ενα σκυλο που παντα θα ειναι μιζερο με το φαγητο του. Εκτος και αν αποφασισεις οτι δεν σε πειραζει σε καθε γευμα του σκυλου σου να προσθετεις "κατι" για να ειναι πιο νοστιμο. Καλη ιδεα ειναι επισης να μουσκευεις τις κροκετες με χλιαρο νερο.
Καλη τυχη...
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου και το ξερω πως το θεμα εχει απαντηθει πολλες φορες αλλα εχω ανχωθει πολυ και νομιζω οτι δεν εβρισκα ακριβως τη βοηθεια που θελω.σκεφτομαι να δοκιμασω και τη royal γιατι απ οτι εχω διαβασει τα σκυλια τη τρωνε πολυ πιο ευχαριστα και ειναι και αυτη αρκετα καλη.αν δεν του αρεσει και αυτη θα κανω το αυτο που μου ειπες.αν και τωρα αυτο κανω το παιρνω απο μπροστα του στο δεκαλεπτο αλλα δεν μπορω να το βλεπω να πειναει.
 


GIORGOS_VL

Active Member
19 Οκτωβρίου 2011
40
0
δεν προσθετεις τιποτα.αφηνεις ,οπως σου ειπε η φιλη,την κροκετα για 15 λεπτα.δεν εφαγε?την πηρες κ εφυγες.προσεχε ομως,μην κανεις πισω,γιατι την επομενη φορα που θα τσατιστεις κ θα πεις οτι δεν θα τον ταισεις για να φαει την τροφη του,θα γινει δυσκολοτερο.θα ξερει οτι καποια στιγμη θα πεσεις κ θα επιμενει κ αυτο πιο πολυ.οποτε ,τωρα ειναι η ευκαιρια σου.μην βαλεις τιποτα μεσα προς το παρων.
να μην δοκιμασω και τη royal και μετα να επιμεινω;πηρα ακανα γιατι διαβασα τα καλητερα εδω και δεν μπορβ πραγματικα να καταλαβω γιατι τη πρωτη μερα τη τσακισε και μετα οχι..
 




GIORGOS_VL

Active Member
19 Οκτωβρίου 2011
40
0
κ αν παλι σου φαει την πρωτη μερα κ μετα τιποτα?μην παρεις αλλη τροφη προς το παρων.
τοτε θα ξερω οτι κανει πεισματα και θελει παλι κοτοπουλακι και ρυζι που αυτο δεν προκειται να γινει.μια απο τισ 2 θα τη φαει δεν νομιζω.αργα η γρηγορα θα τη φαει τι θα κανει;;!!
 




GIORGOS_VL

Active Member
19 Οκτωβρίου 2011
40
0
μα αυτο σου λεμε κατ ουσια.μην δινεις αλλα λεφτα για τροφη.πιεσε τον με αυτην που εχεις.
Μολις του εδωσε η κοπελα μου royal ουτε και αυτη τη τρωει.θα κανω αυτο που μου ειπατε και ελπιζω να δω αποτελεσμα.αλλα αν συνεχισει να μην τρωει;;
 




BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Γιώργο, μεγάλο παιδί είσαι... ντροπή σου να σε έχει κάνει σερβιτόρο ένα 4μηνών κουτάβι.
Φαντάσου όταν μεγαλώσει και πάρει χαμπάρι ότι σας κάνει ότι θέλει. Εκει να δεις τα ωραία :D

Πέρα απο την πλάκα η λύση είναι απλή.
Του δίνεις φαγητό, αν δεν θε ας μη φά.
5-10λεπτά, αν δεν το έχει ακουμπήσει το πέρνεις.
Απλά να είσαι τακτικός σε σωστός στο πρόγραμμα σου.
 


tasoulap

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2011
189
1
Ano Liosia, Athens, Attikis
Συμφωνώ με τα παιδιά. Επιμένεις με την τροφή που έχεις. Κάποια στιγμή θα φάει. Σου κάνει το δύσκολο και δεν πρέπει να αφήσεις να περάσει το δικό του. Κι ο δικός μου τα ιδια έκανε περίπου ένα μήνα αφότου ήρθε στο σπίτι. Μύριζε την τροφή και έφευγε. Άφηνα το μπωλ του για 15 λεπτά. Εάν δεν έτρωγε το μάζευα. Και ξανά τα ίδια στο επόμενο γεύμα του. Όχι, μετά από 1 ώρα ή μετά από 30 λεπτά. Στο επόμενο γεύμα του αυστηρά. Μετά από 2 μέρες έφαγε κανονικά. ;)
 


GIORGOS_VL

Active Member
19 Οκτωβρίου 2011
40
0
Γιώργο, μεγάλο παιδί είσαι... ντροπή σου να σε έχει κάνει σερβιτόρο ένα 4μηνών κουτάβι.
Φαντάσου όταν μεγαλώσει και πάρει χαμπάρι ότι σας κάνει ότι θέλει. Εκει να δεις τα ωραία :D

Πέρα απο την πλάκα η λύση είναι απλή.
Του δίνεις φαγητό, αν δεν θε ας μη φά.
5-10λεπτά, αν δεν το έχει ακουμπήσει το πέρνεις.
Απλά να είσαι τακτικός σε σωστός στο πρόγραμμα σου.
Μακαρι να ηταν 4 μηνων!ειναι μολις 2!αυτο ξεκινησα να εφαρμοζω.δεν τρωει του το παιρνω και ξανα το ιδιο.ετσι μου ειπε και ο κτηνιατρος και ο εκπαιδευτης που θα το παω και ολοι εσεις και σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.ειμαι αυστηρος μαζι του σε λογικα πλαισια παντα αλλα δεν μπορω να το βλεπω νηστικο.τελοσπαντων,θα το εφαρμοσω και πιστευω οτι θα πετυχει.
 


tasoulap

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2011
189
1
Ano Liosia, Athens, Attikis
Μακαρι να ηταν 4 μηνων!ειναι μολις 2!αυτο ξεκινησα να εφαρμοζω.δεν τρωει του το παιρνω και ξανα το ιδιο.ετσι μου ειπε και ο κτηνιατρος και ο εκπαιδευτης που θα το παω και ολοι εσεις και σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.ειμαι αυστηρος μαζι του σε λογικα πλαισια παντα αλλα δεν μπορω να το βλεπω νηστικο.τελοσπαντων,θα το εφαρμοσω και πιστευω οτι θα πετυχει.
Σε καταλαβαίνω...είναι σίγουρα θέμα! Όμως σκέψου οτι είναι για το κοινό σας καλό και για να είναι αρμονική η συμβίωσή σας στο μέλλον. Πίστεψέ με δε θέλεις να "δημιουργήσεις" έναν κακομαθημένο σκύλο. Όλα θα πάνε καλά, μην ανησυχεις. Υπομονή κι επιμονή. :)
 


betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Το βρισκω λογικο.Μια εβδομαδα κανονικο φαγητο και μετα ξηρα,λογικο να μην του αρεσει.
Ο λεννυ που τρωει εναλλαξ, εχω καταλαβει οτι την ξηρα την τρωει με ορεξη μονο αμεσως μετα την βολτα που ειναι ψοφιος απο την κουραση.Αν του σερβιρω ξηρα και εχει περασει κανα μισαωρο απο την βολτα δεν θα την φαει.Θα την μυριζει και θα φευγει.
Ισως αν δοκιμαζες να τον ταίσεις οταν ειναι κουρασμενος να επιανε.
 


GIORGOS_VL

Active Member
19 Οκτωβρίου 2011
40
0
Το βρισκω λογικο.Μια εβδομαδα κανονικο φαγητο και μετα ξηρα,λογικο να μην του αρεσει.
Ο λεννυ που τρωει εναλλαξ, εχω καταλαβει οτι την ξηρα την τρωει με ορεξη μονο αμεσως μετα την βολτα που ειναι ψοφιος απο την κουραση.Αν του σερβιρω ξηρα και εχει περασει κανα μισαωρο απο την βολτα δεν θα την φαει.Θα την μυριζει και θα φευγει.
Ισως αν δοκιμαζες να τον ταίσεις οταν ειναι κουρασμενος να επιανε.
Ξερεις τι δεν καταλαβαινω;πως στην αρχη τη καταβροχθησε και την αλλη μερα τιποτα.και το καλητερο οτι θελει να φαει ξηρα απο το σουπερ μαρκετ!αν τις βαλεις διπλα διπλα παει σε αυτη κατευθειαν.δεν πειραζει θα μαθει να τρωει αυτο που του βαζω.δεν ειναι στο χερι του ετσι κι αλλιως.
και εκτος αυτου ολη μερα τρεχει σαν παλαβο δεν σταματαει στιγμη δεν θελει να φαει;!!
 


betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Δεν ξερω γιατι προτιμα την τροφη απο το σουπερμαρκετ.Ισως να του μυριζει καλυτερα.
Το οτι τρεχει ολη μερα δεν σημαινει απαραιτητα οτι κουραζεται.