Νέο μέλος στην οικογένεια!


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Μετά από πολλή σκέψη και ψάξιμο ήρθε η Λαρίτσα μας στο σπίτι. Πρόκειται για Γερμανικό Ποιμενικό, που βρίσκεται μαζί μας τις τελευταίες δύο εβδομάδες και είναι 3 και κάτι μηνών.

Η Λάρα είναι είναι πανέξυπνο και απίστευτα συνεργάσιμο κουτάβι, που έμαθε σε λιγότερο από 24 ώρες να κάνει την ανάγκη στις πάνες της και εξοικειώθηκε άμεσα με την παραμονή στο crate.... όλη τη νύχτα αλλά και τις ώρες που λείπουμε στη δουλειά! 'Εμαθε ήδη το κάτσε (δεν τρώει, δεν παίρνει τη μπάλα, αν δεν εκτελέσει την εντολή) και πιστεύω ότι θα τα πάμε περίφημα...
 

Attachments





bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
ωραία τουαλέτα!
βάλε και τις κρεβατοκάμαρες,πόσο πάει το τετραγωνικό?:p


χρόνια καλά να έχετε με το σκυλί σου
βάλε κι άλλες φωτό να το δούμε καλά
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
ωραία τουαλέτα!
βάλε και τις κρεβατοκάμαρες,πόσο πάει το τετραγωνικό?:p
lol..
Τι προσεξες..
Ξαναγυρισα να την δω (η περιεργη) κ προσεξα οτι μαλλον εχουμε ιδιες πορτες.

Ασπρη λακα με κυκλο στη μεση των ημικυκλιων?
 






mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Ναι αυτές τις πόρτες έχω!!!!!!!!!!!!!χαχαχαχα Σας ευχαριστώ για τα σχόλια... Σύντομα θα μπουν νέες φωτό!
Προς το παρόν τα πάμε περίφημα με τη μικρή μου....
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Xαιρομαι που τα πατε περιφημα με την μικρη σου κ εννοειται πως πρεπει να βαλεις κ αλλες φωτ/φιες!
Πολλες ομως!
Επισης χαιρομαι που εχουμε τις ιδιες πορτες χεχε...
αλλα λειπαμε που θα δεινοπαθησουν τα χερουλια μολις μεγαλωσει λιγο η κουκλα κ καταλαβει σε τι χρησιμευουν!
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Επειδή έχουν περάσει εφτά κουτάβια (όχι όλα δικά μου) από τα χέρια μου τα τελευταία 21 χρόνια, γνωρίζω καλά τί μπορούν να πάθουν πολλά στο σπίτι μου από τη σκυλίτσα μου! ευτυχώς οι γνώσεις και οι εμπειρία μου με βοήθησαν να ασχοληθώ και να την κάνω να αγαπήσει το κλουβί της, ώστε όταν λείπουμε να περιορίζεται εκεί και να μη χρειαστώ νέες πόρτες, πόμολα, καρέκλες κλπ κλπ. Ακόμα και όταν είμαστε σπίτι και θέλει να ηρεμήσει μπαίνει και κοιμάται εκεί!

Πάντως προς το παρόν όταν θέλει να ανοίξει μια πόρτα, πηδάει και τη σπρώχνει η διαολίτσα...
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Επειδή έχουν περάσει εφτά κουτάβια (όχι όλα δικά μου) από τα χέρια μου τα τελευταία 21 χρόνια, γνωρίζω καλά τί μπορούν να πάθουν πολλά στο σπίτι μου από τη σκυλίτσα μου! ευτυχώς οι γνώσεις και οι εμπειρία μου με βοήθησαν να ασχοληθώ και να την κάνω να αγαπήσει το κλουβί της, ώστε όταν λείπουμε να περιορίζεται εκεί και να μη χρειαστώ νέες πόρτες, πόμολα, καρέκλες κλπ κλπ. Ακόμα και όταν είμαστε σπίτι και θέλει να ηρεμήσει μπαίνει και κοιμάται εκεί!

Πάντως προς το παρόν όταν θέλει να ανοίξει μια πόρτα, πηδάει και τη σπρώχνει η διαολίτσα...
Μα δε μιλω για ζημιες που ισως κανει οταν λειπετε αλλα για οταν βλεπετε τηλεοραση για παραδειγμα κ κεινει θελει να βγει απο το δωματιο ή να μπει αν ειναι εξω.

Τι πιο απλο απο το να σηκωθει στα πισω ποδια να πιασει το χερουλι (βαζοντας βαος για να το κατεβασει ) κ αναλογα να σπρωξει την πορτα για να μπει ή να την τραβηξει για να βγει.

Εκει αναφερομουν.
Στο βαρος της κ οχι στις αταξιες που λογικα δεν θα κανει!
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Το κατάλαβα γιαυτό και έγραψα κάτω ότι ήδη πηδάει και με το βάρος της ανοίγει πόρτες! Πάντως και οι ζημιές είναι θέμα! Έχω κάνει λάθη στο παρελθόν και τα εχω πληρώσει.....χαχαχαχαχα!
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Νέες φωτό από τη μικρή!

Έμαθε να μπαίνει στο crate της με την εντολή "σπίτι" και να παίρνει το μπισκότο της απαλά από το χέρι μου με την εντολή "σιγά". Τα φυσιολογικά κουταβίσια δαγκώματα μειώθηκαν αισθητά με πολύ διόρθωση και έμαθε να πηδά και να αρπαζει το παιχνίδι της που κρατάω ψηλά. Είναι και πολύ χαδιάρα και όταν της κάνω μασαζακι γουργουρίζει σα γάτα.....
 

Attachments



arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Να σας ζήσει η μικρή :)!!!

Πρόσεχε με τα πηδήματα στον αέρα...........προσγειώνεται απότομα και τραντάζονται οι κλειδώσεις.
Πρόσεχε με τα πατώματα..........μόνο στο χαλί να παίζεται και να τρέχει γιατί ως γνωστών τα γερμανάκια έχουν πολλές πιθανότητες να εμφανίσουν δυσπλασία στα ισχία.
 




mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Να σας ζήσει η μικρή :)!!!

Πρόσεχε με τα πηδήματα στον αέρα...........προσγειώνεται απότομα και τραντάζονται οι κλειδώσεις.
Πρόσεχε με τα πατώματα..........μόνο στο χαλί να παίζεται και να τρέχει γιατί ως γνωστών τα γερμανάκια έχουν πολλές πιθανότητες να εμφανίσουν δυσπλασία στα ισχία.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.... Παίζουμε πάντα πάνω στο χαλί και φυσικά το παιχνιδάκι της το έχω ελαφρά ψηλότερα από αυτήν ίσα για να κάνει την κίνηση ότι πηδαει και αρπαζει γιατί πολύ το ευχαριστιέται!!!!!!

Το γνωρίζω για τη δυσπλασία και εύχομαι ποτέ να μη χρειαστεί να την αντιμετωπίσω... Οι γονείς της Λάρας είναι ελεύθεροι δυσπλασίας αλλά ποτε δε μπορείς να ξέρεις τί θα συμβεί....
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Mπραβο στην κουκλα!
Καθε μερα κ καλυτερα :)
Ευχαριστώ! Πράγματι κάθε μερα και καλύτερα αλλά η αλήθεια είναι ότι άσχολούμαι συνέχεια μαζί της... και παρόλο που στερούμαι σωματικής ξεκούρασης, ξεκουράζομαι ψυχικά...
 




mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Ακολουθούν νέες φωτό από την μικρή! Το παιχνίδι με τη μπάλα είναι το αγαπημένο της! Έμαθε να τη φέρνει και με την εντολή "άσε" να την αφήνει στα πόδια μου! Γενικά όλα πάνε περίφημα και από σήμερα το πρωί έχουμε και τα αυτάκια μας συνεχώς όρθια:). Το μοναδικό θέμα είναι η δυστροπία της στο φαγητό και ψάχνουμε τρόπους με τον κτηνίατρο να την παχύνουμε γιατί είναι αδύνατη! (Μόλις 11 κιλά) Οι γονείς της είναι επίσης λεπτοί (αλλά εντός προτύπου φυσικά). Θα δούμε...
 

Attachments





mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Γλυκα ειναι!
Τι εχει αγκαλιασει στην 5η φωτ/φια κ δεν το αφηνει?
Δικο της ειναι ή απλα πηρε ποζα? :)
Αααααααα. ξέχασα να αναφέρω ότι είναι κλεπτομανής! Βούτηξε ένα μωρομάντηλο από την κόρη μου και το τραβούσα να της το πάρω της σκατούλας! Το ωραίο είναι ότι συνήθως όταν βουτάει κάτι μπαίνει και το αφήνει στο κλουβί και καλά για να μην το δούμε!

Τις προάλλες ήρθε σπίτι μια φίλη για καφέ! Καθόμαστε και τα λέμε, ενώ έχει αφήσει την τσάντα της στο πάτωμα ανοιχτή! Ξαφνικά περνάει η Λάρα από μπροστά μας με το πορτοφόλι της φίλης στο στόμα! Και η φίλη: "Α, μπράβο, λόγω κρίσης βλέπω ότι το εκπαιδεύεις σε χρήσιμα πράγματα το σκυλί!":cool: